Saturday 15th December 2018,

19 februarie 2010 MEDIA

M. Aldea, Fl. Murariu, M. Paraschiv intonand imnul national

In 1980, pe stadionul Giulesti, nationala noastra a reusit una dintre cele mai importante victorii din istoria rugbyului romanesc. A invins Franta cu scorul de 15-0.

Presa vremii a scris pe larg despre aceasta victorie, aducand elogii pachetului de inaintare care a jucat foarte bine impotriva francezilor.

In fata a peste 20.000 de spectatori Romania a intrat in avantaj la pauza, printr-o lovitura de pedeapsa a lui Ion Constantin. In minutul 68, acelasi Constantin ridica scorul la 6-0 pentru Romania dupa ce transforma din nou o lovitura de pedeapsa.

In ultimul minut al meciului, Constantin reuseste o transformare de la 52 de metri si face 9-0 pentru Romania.
In minutele de prelungire Romania marcheaza un eseu prin numarul opt, Pompilie Bors. Eseul este transformat de Constantin, care stabileste scorul final, Romania-Franta: 15-0.

Pentru francezi aceasta era prima infrangere la zero dupa 15 ani.

„Deschidere” a capitanului Mircea Paraschiv

Marcatorul eseului, actualul vicepresedinte al FRR, Pompilie Bors spune ca un eseu contra Frantei este ceva unic.

Pompilie Bors

“Un eseu impotriva Frantei este ceva de vis. Ceva unic. Este una din cele mai de pret amintiri ale mele. Sunt mandru ca am reusit sa marchez contra cocosilor. Imi aduc aminte ca am jucat cu mare ambitie contra Frantei. Am avut o echipa foarte buna pe teren. Forta grupului a contat enorm. Stadionul a fost plin. Peste 20.000 de spectatori. O atmosfera senzationala”, a declarat Pompilie Bors pentru frr.ro.

Romania-Franta: 15-0
23.11.1980

Romania: 15. Ion Simion (Grivita Rosie), 14. Sorin Fuicu (Steaua), 13. Gheorghe Varzaru (Farul), 12. Ion Constantin (Dinamo), 11. Marian Aldea (Dinamo), 10. Dumitru Alexandru (Steaua), 9. Mircea Paraschiv (Dinamo)(capitan)
1. Ion Bucan (Stiinta Petrosani), 2. Mircea Muntean (Steaua), 3. Constantin Dinu (Grivita Rosie), 4. Gheorghe Dumitru (Universitatea Timisoara), 5. Gheorghe Caragea (Dinamo), 6. Florica Murariu (Steaua), 7. Enciu Stoica (Dinamo), 8. Pompilie Bors (Dinamo)
Marcatori: Ion Constantin 3 lovituri de pedeapsa, 1 transformare (11 puncte); Pompilie Bors 1 eseu (4 puncte)
Antrenori: Valeriu Irimescu; Teodor Radulescu
Arbitru: Alan Richards (Tara Galilor)
Stadion: Giulesti
Spectatori: 20.000