Saturday 28th May 2016,
Federatia Romana de Rugby

Romania – Spania: 48-3

Catalin Fercu

Catalin Fercu

Romania a invins astazi Spania si a cucerit Cupa Europeana a Natiunilor, editia 2010.
Stejarii au marcat sase eseuri, cinci dintre ele transformate de fundasul Florin Vlaicu si unul de Danut Dumbrava.

Tricolorii au deschis seria incercarilor inca din minutul 3, cand aripa Stefan Ciuntu a culcat balonul in terenul de tinta advers, incercarea fiind transformata de Vlaicu.
Minutul 14 a adus singurele puncte pentru spanioli, cand uvertura Manuel Mazo a transformat o lovitura de pedeapsa.
Din acest moment echipa noastra a dominat clar, spaniolii reusind doar o singura data sa ameninte mai serios butul roman.

Vlaicu a transformat si el o lovitura de pedeapsa si scorul a devenit 10-3.
Dupa o cursa de 30 de metri a lui Fercu, Dimofte a marcat eseu ducand scorul la 15-3. Vlaicu a transformat din nou.

Vlaicu transforma din nou in minutul 38, de data aceasta o lovitura de pedeapsa si Romania conduce cu 20-3.
In penultimul minut al primei reprize, flankerul Viorel Lucaci reuseste si el o incercare, Vlaicu transforma si stabileste scorul la pauza: 27-3.

In repriza secunda, Iulian Dumitras (min. 57), Mihai Macovei (min. 65) si Catalin Fercu (min. 80), dupa o cursa de aproape 50 de metri, au reusit sa marcheze eseuri pentru echipa Romaniei. Primele doua au fost transformate de Vlaicu, iar ultimul de Dumbrava.

Rezultat final, Romania – Spania, 48-3.

In minutul 50 capitanul Sorin Socol a primit cartonas galben. In partea secunda a meciului au fost utilizati toti jucatorii de rezerva ai echipei noastre.

Romania-Spania: 48-3
Stadionul National Arcul de Triumf
Arbitru: John LACEY (Irlanda)
Spectatori: 1.518

Romania: 15. Florin Vlaicu, 14. Stefan Ciuntu, 13. Ionut Dimofte, 12. Robert Dascalu, 11. Catalin Fercu, 10. Iulian Dumitras, 9. Lucian Sarbu
1. Cezar Popescu, 2. Bogdan Zebega, 3. Dragos Dima, 4. Sorin Socol (c), 5. Cristian Petre, 6. Viorel Lucaci, 7. Mihai Macovei, 8. Daniel Carpo
Rezerve: 16. Andrei Radoi, 17. Mihaita Lazar, 18. Valentin Ursache, 19. Cosmin Ratiu, 20. Valentin Ivan, 21. Danut Dumbrava, 22. Csaba Gal

Spania: 15. Pedro Martin, 14. Benjamin Pardo, 13. Juan Cano, 12. Javier Canosa, 11. Ignacio Martin, 10. Manuel Mazo, 9. Hernan Quirelli
1. Anthony Pradalie, 2. Jose Bohorquez, 3. Jesus Moreno, 4. Leandro Fernandez-Aramburu, 5. Jesus Recuerda, 6. Rafael Camacho, 7. Federico Negrillo, 8. Matthew Cook
Rezerve: 16. Marco Pinto, 17. David Gurgenadze, 18. Cesar Bernasconi, 19. Carlos Souto, 20. Sale Ibarra, 21. Ivan Criado, 22. Matias Tudela

995 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

18 Comments

  1. Gopo 27 martie 2010 at 17:41

    Chiar au cistigat cupa???

  2. laur 27 martie 2010 at 18:49

    FELICITARII DOMNILOR!!!
    Speram sa continuati ascensiunea pe care o aveti si sa va calificati la cupa mondiala, suntem alaturi de voi si spor la treaba ca a inceput un nou campionat!

  3. barbie 27 martie 2010 at 19:32

    BRAVO ROMANIA!
    In sfarsit am inceput sa aratam ca o echipa, la nivel de grup se observa ca relatiile de joc au inceput sa se lege. Sper ca vom depasii problemele legate de ultima pasa!!! la urmatoarele meciuri va asteptam mai puternici pentru a ne putea indeplini visul, acela de a merge la cupa mondiala din noua zeelanda!!! HAI ROMANIA!!! SUNTEM ALATURI DE VOI!!! HAI ROMANIA!!!

  4. Ionescu Dan Lucretiu 27 martie 2010 at 21:18

    Mi-au placut pasele date in viteza , cu putin risc , exact pe placaj …………..dar oare cu alte echipe GRELE ???

  5. SenseiElla 27 martie 2010 at 22:15

    Deci,ati jucat foarte tare. Bafta! 🙂

  6. Teo 27 martie 2010 at 22:21

    Felicitari stejarilor. Am vazut meciul la TV. Daca joaca asa si celelalte meciuri nu se poate sa nu ne calificam. Felicitari inca odata.

  7. dinca adrian 27 martie 2010 at 22:32

    multa bafta in meciurile de calificare, sper ca baietii nostri sa ne ofere din nou bucuria de a fi prezenti la un campionat mondial
    HAI ROMANIA.

  8. adrian 28 martie 2010 at 7:47

    FELICITARI ROMANIA.

  9. ion marin 28 martie 2010 at 11:48

    Am invins,este adevarat,dar am invins o echipa inexistenta pe teren.Declaratiile optimiste ale lui Morariu si a celorlalti oficiali de dupa meci nu au acoperire in realitatea obiectiva.Sa nu ne imbatam cu apa rece.Imi doresc foarte mult ca sa mergem la Turneul final dar nu vom ajunge acolo,iar daca vom ajunge prin cine stie ce conjunctura nu vom face fata echipelor calificate acolo.Suntem ramasi mult in urma.Nu are rost acum sa trec in revista adevaratele probleme ale acestui sport minunat care agonizeaza.Sunt oameni valorosi care au fost indepartati sau care sunt ignorati de catre cei care au pus mana pe destinele acestui sport.Atata timp cat vor exista asemenea….apucaturi nu vom avea satisfactii si cu atat mai mult performanta pe care o dorim.Sunt alaturi de baieti,de echipa NATIONALA si le doresc sa isi depasesca conditia in ciuda problemelor prezente existente.

  10. Soporan Vasile 28 martie 2010 at 16:03

    Parerea mea despre jocul echipei nationale este total diferita.Pentru a atrage spectatorii romani la jocurile noastre si aprecierile spectatorilor staini trebuie sa invatam copiii din frageda pruncie ca acea minge pentru care se lupta ei trebuie purtata din mana in mana pana in terenul de tinta(vezi jocul lui Catalin Fercu)acest baiat doreste cu adevarat sa se simta bine el si spectatori care privesc.deaceea ma repet spunand..” lasati copiii sa joace si sa se simta bine ca numai asa vor ajunge jucatori adevarati”

  11. calin catalin 28 martie 2010 at 19:43

    salut ion marin,

    dupa cum bine stie toata lumea, calin catalin a fost, si va fi, un critic al lucrurilor scapate de sub control sau care nu sunt intr-o directie moderata, coerenta si stabila. cu alte cuvinte, nu pot lauda ce se face rau, dar stiu sa apreciez ce este bun. urmare a unor neintelegeri intre mine si alin m-am retras si din „functia” de critic, considerand ca nu merita nici macar sa critic. dar, e un dar foarte apasat, fiecare trebuie sa avem exercitiu de a recunoaste adversarilor nostri si lucrurile bune. chiar daca n-o facem cu placere, trebuie pt ca avem o atitudine civilizata la care ne raportam ( chiar daca mai dam cu mucii in fasole cateodata, ma refer la mine !) si ne respectem ca persoane, trebuie sa recunoastem cateva lucruri:
    – jocul echipei de ieri a evidentiat un antrenament si un joc net superior celui pe care-l stiam de anul trecut, asta si pt ca nu am avut presiune pe teren, echipa spaniei fiind f slaba. acest lucru le poate demonstra jucatorilor ca pot aborda un joc specific echipelor mari, le poate da incredere in ei ca pot;
    – jocul de ieri a reusit sa aduca pe teren si jucatori in formare la echipa nationala, jucatori valorosi de la echipele de club, dar care nu au dat cu nasul de presiunea unui joc internaional cu miza mare;
    – faptul ca nu au fost si alti internationali pe teren, f buni banuiesc, care joaca in diferite locuri din lume, tine mai mult de acest orgoliu caruia ii suntem toti tributari. alin petrache, daca el este de vina, este un presedinte tanar care, realmente, mai are multe de invatat. dar el este de varsta celor pe care ii convoaca la nationala echipa manageriala, intre ei banuiesc ca au fost dispute, iar nechemarea unor astfel de jucatori nu tine de el, alin petrache, ci de refuzul acestora de a participa atat timp cat el este acolo unde e . repet, banuiesc. banuiesc ca nu face el echipa ca gigi becali la steaua.;
    – dupa cum spuneam si in alte comentarii postate pe acest site, orice venire, a oricaruia dintre cei prezenti in rugby, ar fi adus dispute si neintelegeri. alin petrache are un cerc de prieteni pe care nu vreau sa-i numesc aici, dar la care apeleaza si-l ajuta cu ceva f esential dezvoltarii acestui sport, oricarui sport: banii. nu cred ca s-a facut contractul cu loteria nationala, sau cec-ul, in urma prezentarii unui plan de marketing bine conturat, cu itemi fixi, cu obiective si sarcini deopotriva, cu studii demografice si sociale, cu studii de impact etc. sigur nuuu! spun asta pt ca nimeni nu mai accepta astfel de planuri in criza asta si, mai ales, societatile de stat, singurele care mai au bani.poate doar pe bani putini. acum doi ani altele erau discutiile. de aceea, alin petrache este raul necesar acestui sport. are parghiile necesare pe care sa le actioneze pt a face rost de bani.e adevarat, trebuie sa faca public bilantul de venituri si cheltuieli. dar pt a avea cheltuieli trebuie sa ai intrari. ;
    – echipa actuala si-a asumat niste obiective clare cand a venit la conducerea frr. trebuie sa si le respecte. dar echipa este ceea ce sociologia numeste leadership, iar leadershipul inseamna coeziune, inseamna determinare, inseamna comunicare etc. degeaba sunt eu as in comunicare si marketing, promovare si mai stiu eu ce ( imi fac reclama gratuita !) daca eu nu ma pot acomoda cu stilul abordat de actualul leadership. se pot asocia si oameni prosti, neaveniti si pot avea un rezultat cu mult mai bun decat unii destepti, la general vorbind. despre actuala echipa nu pot spune nimic la general, decat punctual. pana acum cateva obiective au fost atinse. mai au cateva importante, copii si juniorii, dar aici strica si asociatia ce manageriaza soarta acestora ( atentie! ma refer strict la bucuresti, pe celelalte din tara nu le cunosc!) pt ca nu are o strategie nici macar pe termen scurt. asteapta totul de la frr, ceea ce e grotesc fiind o asociatie de sine statatoare. e o alta discutie!;
    – ceea ce i se poate reprosa lui alin petrache este faptul ca uita ca nu este intr-o disputa personala cu cineva anume, una intima, privata. este intr-o functie publica si este expus criticilor pe care trebuie sa si le asume. ii lipseste exercitiul dialogului cu oameni valorosi din rugby care-l critica, argumentat sau nu, iar el prin lipsa de atitudine concilianta ii indeparteaza din sfera de interes a frr. daca ceilalti isi permit sa gafeze la nivel social-relational, el nu are voie. dar lucrurile mari se fac cu pasi mici, controlabili.

    la final, ii felicit din nou pe stejari si echipa manageriala pt jocul frumos, inclusiv pe alin petrache ! ar fi fost pacat sa fie criticati ca au jucat prost cu o astfel de echipa, de divizia b as putea spune, a rugbyului international. bafta baietii in continuare!

  12. vladutzzz 29 martie 2010 at 12:21

    felicitari!!!!!! ati fost sooper shi eu jok rugby shi sper sa ajung asa ca voi

  13. vladutzzz 29 martie 2010 at 12:25

    felicitari !!!!!!!!!!ati fost sooper shi eu jok rugby shi sper sa ajung asa ca voi

  14. Honved 29 martie 2010 at 15:41

    le-am cerut în spaniolă unor jucatori trikoul ,dar nu au vrut sa l dea …deci scuzaţi expresia dar SĂ MOR EU, ÎN SPORTUL ĂSTA CHIAR NU POŢI FACE ROST DE UN TRICOU DE LA JUCATOR…PLM…

  15. deci 29 martie 2010 at 19:10

    Bravo nationalei! Cu o atitudine curajoasa nu putem rata campionatul mondial din Noua Zeelanda! Dupa parerea mea, MVP-ul meciului cu Spania a fost Fercu (un joc promitator). Multa bafta Stejarilor in continuare!

  16. cata 1 aprilie 2010 at 22:13