Thursday 18th July 2019,
Federatia Romana de Rugby

La multi ani, Alex Manta!

7 iunie 2010 NATIONALA

Alex Manta

Alexandru Manta implineste astazi 33 de ani.

FRR ii ureaza La multi ani, sanatate si implinirea tuturor dorintelor.

Alexandru Manta a debutat in rugby in 1995. A jucat pentru Timisoara, Aurillac (Franta), Pau (Franta), Castres (Franta), Brive (Franta), Bordeaux (Franta). In prezent evolueaza la Lyon (Franta).

A jucat pentru Romania la Cupa Mondiala din 2007.

2,703 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

14 Comments

  1. sioux 8 iunie 2010 at 3:33

    ai vreo remuscare ? de cand ai curmat viatza lui SIMACHE IULIAN noptile tale au fost linistite ai putut dormi ?

  2. raduc30 8 iunie 2010 at 14:50

    pt sioux: fii sigur ca regreta enorm acel accident de acum 10 ani. tin minte un interviu pe care i l-am luat lui Alex Manta in 2001 dupa ce a dat 3 eseuri Portugaliei la Lisabona, a declarat cu lacrimi in ochi ca ii dedica victoria cu 47-0 prietenului sau Simache. A fost un accident, nimeni nu a vrut ca Iulian Simache sa moara si normal ca Alex a regretat in fiecare zi de atunci.
    Alex, La Multi Ani! felicitari pt victorie si sa te refaci repede dupa accidentarea cu Ucraina. Avem nevoie de tine pt calificare. Hai Romania!

  3. sioux 8 iunie 2010 at 18:38

    de unde sti tu ma ziarist de 2 bani si gangav pe deasupra ce simte el ? cunosti scenariul accidentului ? sti cat de beat era cand s-a suit la volan ? ce simplu spui ;a fost un accident” sti cat de indurerata este familia lui ? in 10 ani nu a dat un singur telefon sa isi ceara iertare.cum te vei simti tu daca cineva iti rapeste copilu pt totdeauna ? ha ?apropo sti ca la ancheta la gasit vinovat pe tasu nu pe el ?s-a musamalizat tot.asta o sti ma gangavule ?

  4. laur 8 iunie 2010 at 20:25

    Alex, La Multi Ani! felicitari pt joc si daruire.Insanatosire grabnica, avem nevoie de tine pt calificare.
    ” HAI ROMANIA ”

    P.S SIOUX crezi ca numai Alex este de vina? Si chiar daca ar fi asa cu ce crezi ca ii poate ajuta pe parintii lui SIMACHE IULIAN „DUMNEZEU SA IL IERTE”. Nu ai facut decit rau sa scrii ce ai scris iar daca te linisteste lurul asta sa sti ca in lumea RUGBYULUI era cunoscut acest ACCIDENT NEFERICIT si Alex a regretat enorm aceast ACCIDENT

  5. shadow 8 iunie 2010 at 23:21

    La multzi ani Alex!!

  6. robert diaconescu 9 iunie 2010 at 8:07

    avand in vedera ca se vorbeste despre familia meu in speta despre varul meu simache iulian,ar fi bine sa nu mai pomeniti de acel accident.noi,familia am trecut peste cum am putut,parintii mai putin.nu sunt cei mai in masura sa l judecati voi vedeti va de treaba voastra si numai rascoliti evenimente neplacute din viata oamenilor.La multi ani alex ne vedem la irb

  7. centru 9 iunie 2010 at 15:24

    La Multi Ani , Alexandru Manta . Un mare jucator , un excelent rugbyst , unul dintre ultimii mohicani pe care poate conta Nationala noastra ( veritabila , nu experimentala ) inca doi-trei ani . Pacat , mare pacat ca se gasesc indivizi josnici care sa-i arunce cu marsavie in fata o nenorocire intamplata acum 10 ani .

  8. alex 9 iunie 2010 at 18:48

    nu-mi vine sa cred cata rautate in toate comenturile postate pe site!!de ce oare am eu impresia ca tot ce se vb de rau despre rugby este de fapt pe plan politic?la fel ca si incidentul de la botosani!!il cunosc pe gontineac cum nu cred ca il cunosc multi din voi!!are o sotie si doi copii superbi.nu-i sta in caracter sa se dea la niste copile!!fara sa jignesc pe nimeni..dar cine a zis ca la botosani s-a rasturnat caruta..a avut dreptate!!!vreau sa il felicit pe Manta pt evolutia sa si sa ii urez un caldurosa „LA MULTI ANI”.iar pt comentul cu accidentul..e dureros..stiu..nu zice nimeni..dar daca sustii ca era beat..de ce iulian sa urcat cu el in masina??mai ganditi si logic unele lucruri apoi deschideti gura si acuzati..nu i-a dat cu parul in cap ca sa ii aduci asemenea acuze…

  9. Catalin Diaconescu 9 iunie 2010 at 22:08

    bai „centrule”, daca te-as intalni ti-as rasucii gatul, acesti indivizi l-au iubit si nu l-au uitat pe LULU, tu esti defapt un neica nimeni care nu stii sa respecti acea intamplare! familia noastra inca nu si-a revenit si nu-si va reveni niciodata, eu ma simt vinovat in mare masura pt ca l-am dus sa joace rugby cd avea doar 5 ani, il luam cu mine prin cantonamente si era fericit! lasati-l voi sa se odihneasca in pace, eu sun sigur ca si manta regreta si va regreta toata viata! sunt unchiul lui ! Dumnezeu sa va pazeasca!

  10. gelu 10 iunie 2010 at 11:02

    La multi ani Manta,multa sanatate.Vizavi de accident,nu ii mai luati atat apararea,atata timp cat nu il cunoasteti,sau nu l-aticunoscut.Pana sa se intample nenorocirea cu LULU,a facut mai fulte accidente auto,atat in tara cat si in Franta,a avut si proces in Franta cu un sofer.Cu o zi inainte de accidentul cu LOLO,era sa isi omoare alti prieteni,printre care si Bila.Erau in pasaj la Piata Uniri,unde mergea cu 180km/h,si era sa intre in stalp.De data aceasta nu mai era beat,iar cei din masina ii spuneau sa o lase mai incet.Cam asta era Manta,un inconstient,un copil de bani gata,care nu avea frica de nimic,ca rezolva taticu tot,platea taticu si baiatu scapa.Cum a facut si cu accidentu,eu ma intreb:taticu e mandru de ce a facut,baiatu,si ca la scos basma curata de atatea ori.Trebuia sa se gandeasca ca intro zi se va putea ajunge si la asemenea intamplari.Acum poate ca Manta s-a schimbat.Asa ca nu mai vorbiti daca nu cunoasteti.Imi cer scuze pt unchiul lu Lulu,dar trebuia sa spun asta,am vazut ca incepusera sa il scoata pe Lolo vinovat.Nu e devina ala care a facut accidentu,e devina victima ca sa urcat in masina. P.Sunt un fost coleg de clasa si de echipa cu Lolo si cu Manta.

  11. centru 10 iunie 2010 at 17:42

    Multumesc moderatorului care-mi sterge comentariul lasandu-l in schimb pe gentlemanul care ma anunta ca-mi ” suceste gatul ” cand eu nu fac decat sa-i spun La Multi Ani lui Manta …Si nu fac decat sa sufar pentru victima accidentului . Eu transmit intelectualului Diaconescu ca , vazandu-i lipsa lui totala de logica , ar putea sa inceapa prin ” a suci gatul ” ( saracul om ) lui insusi … Alex nu spune altceva decat mine dar gentlemanul Diaconescu se ia doar de mine , in maniera lui … Ma rog FRR …

  12. dinca adrian 11 iunie 2010 at 13:01

    uitatii pastia ba, ce se cearta aici ca la piata, am intrat si eu sa-i zic la multi ani la om si aici, potopul :))
    La multi ani Alex Manta, esti un rugbyst bun si cunoscatorii apreciaza ce faci tu in teren pentru Romania.

  13. un rugbyist 11 iunie 2010 at 17:43

    la multi ani alex manta !