Friday 18th January 2019,
Federatia Romana de Rugby

UPDATE: Dinamo joaca in semifinale. Baia Mare, la prima infrangere in acest sezon

11 septembrie 2010 INTERN

Meciul Dinamo (rosu) - Arad s-a jucat pana in ultimele minute

Dinamo a invins astazi Arad si va juca semifinala campionatului la Baia Mare. Aradenii nu mai au sanse sa prinda semifinalele dupa infrangerea de astazi.

Baia Mare a fost invinsa in deplasare de Constanta cu scorul de 27-14. Campionii au condus cu 14 la 7 dar marinarii au reusit sa intoarca rezultatul.

In meciul de la Bucuresti, Calafeteanu a ratat doua lovituri de pedeapsa consecutive in debutul primei reprize.

Dinamo a deschis scorul prin capitanul Adrian Barbuliceanu, care a transformat o lovitura de pedeapsa.
Acelasi jucator a majorat avantajul bucurestenilor, cateva minute mai tarziu, tot dintr-o lovitura de pedeapsa.

Barbuliceanu a incercat din nou sa transforme dar a ratat doua lovituri de pedeapsa consecutive.

Aradul a ramas in 14 oameni, dupa ce Valentin Rosu a fost eliminat temporar.

Dinamo a facut 9-0 dintr-o lovitura de pedeapsa, tot prin Barbuliceanu.

Pilierul Petru Tamba a reusit prima incercare a partidei, Barbuliceanu a ratat transformarea si scorul a devenit 14-0 pentru Dinamo. Daniel Statulescu a primit si el galben pentru greseli repetate.

In repriza secunda, Aradul a marcat un eseu prin Tarus, dupa o margine la 10 metri de terenul de tinta al ros-albilor. Calafeteanu a transformat eseul. Scor 14-7.

Barbuliceanu a transformat o lovitura de pedeapsa si a ridicat diferenta dintre cele doua formatii la 10 puncte.

Fostul dinamovist Catalin Beca a culcat balonul in terenul de tinta al echipei din Stefan cel Mare, dupa o actiune personala, Calafeteanu a transformat si aradenii s-au apropiat la 3 puncte de Dinamo.

Pungea si Salavastru au primit galbene pentru lovitura cu pumnul, in ultimele minute ale partidei.

Meciul s-a incins pe final dar nici o echipa nu a mai reusit sa marcheze puncte astfel ca Dinamo invinge cu 17-14.

DIVIZIA NATIONALA DE SENIORI PLAY-OFF
ETAPA a-IX-a
11.09.2010

RCJ Farul Constanta-CSM Stiinta Baia Mare: 27-14
Stadionul M.Naca – ora 11.00
Arbitri: Milita Bogdan-Frasineanu Danut, Stefan Razvan
Marcatori
Farul: Mitu Alexandru – eseu; Carpo Daniel – eseu; Gheara Constantin – eseu; Lazar Filip – lovitura de pedeapsa (2), transformare (3)
Baia Mare: Ene Constantin – eseu; Macovei Mihai – eseu; Dimofte Ionut – transformare (2)

Farul: 15. Nicolae Catalin, 14. Matveev Alexandru, 13. Dumitru Marian, 12. Gheara Constantin, 11. Bulgar Alexandru, 10. Filip Lazar, 9. Samkharadze Bidzina, 8. Carpo Daniel (C), 7. Tavartkiladze Lasha, 6. Arhip Victor, 5. Agiacai Onal, 4. Mitu Alexandru, 3. Graur Catalin, 2. Bejan Daniel, 1. Tudosa Dan
Rezerve: 16. Turashivili Otar, 17. Sasu Florin, 18. Strutynsky Alexandru, 19. Uchava Kakhaber, 20. Bucevschi Gabriel, 21. Mototolea Valentin, 22. Pirvu Marian, 23. Natriashvili Iuri

Baia Mare: 15. Botezatu Ionut, 26. Ciuntu Stefan, 5. Gal Csaba, 12. Dinis Cristian, 11. Catuna Georgel, 10. Dimofte Ionut, 9. Eva Florin, 8. Ene Constantin, 7. Macovei Mihai (C), 17, Stoica Cristian, 4. Cirtiu Cosmin, 31. Hristache Ionut, 1. Balan Cristian, 27, Gorun Florin, 19. Dico Mihai,
Rezerve: 16. Birlea vasile, 23. Botezatu Bogdan, 18. Bejan Marius, 69. Botezatu Teodor, 30. Ailenei Vlad, 13. Budusan Ionut, 29. Botezatu Danut

CSA Steaua Bucuresti-RCM U de Vest Timisoara: 37-19
Ghencea – ora 11.00
Arbitri: Raduta Cristian-Serban Cristian, Anorocioaie Razvan

Marcatori
Steaua: Patrascu Stefan – eseu (2); Zebega Bogdan – eseu; Lucaci Viorel – eseu; Dumbrava Danut – transformare (3), lovitura de pedeapsa (3); Vlaicu Florin – transformare
Timisoara: Garbau Madalin – eseu; Miu Cristian – eseu; Marin Marian – lovitura de pedeapsa (3)

Steaua: 15. Vlaicu Florin, 14. Patrascu Stefan, 13. Cazan Ionel, 21. Vlad Dan, 11. Nainer Daniel, 10. Dumbrava Danut (C), 20. Cracea Cristian, 8. Melinte Laurentiu, 7. Marinescu Bogdan, 6. Lucaci Viorel, 5. Necula Remus, 4. Tatu Cornel, 18. Florescu Andrei, 22. Marinca Eduard, 1. Nicolae Nere
Rezerve: 2. Zebega Bogdan, 17. Mocanu Cristian, 9. Diaconescu Grigoras, . Stefan Mihai, 34. Chita Claudiu, 30. Tanase Silviu, 23. Mihalache Marcel

Timisoara: 15. Bacalu Cristian, 21. Bizo Gheorghe, 13. Stamatin Bogdan, 25. Preda Dragos, 22. Garbau Madalin, 10. Marin Marian, 9. Podea Ionel (C), 8. Miu Cristian, 20. Vladeanu Catalin, 6. Ciocea Dorian, 7. Bradu Bogdan, 4. Bianu Cristian, 16. Dumitrescu Ionel, 2. Capatana Eugen, 3. Ursache Andrei
Rezerve: 1. Nacuta Claudiu, 19. Panzaru Marian, 23. Borzas Paul, 17. Raileanu Catalin, 5. Tanase Laurentiu, 21. Zaiba Raul, 9. Zamfir Daniel, . Dumitru Victor

CS Dinamo Bucuresti-CS U A.Vlaicu Arad: 17-14
Stadionul Arcul de Triumf – ora 11.30
Arbitri: Petrescu Radu -Diaconescu Robert, Clapon Claudiu

Marcatori
Dinamo: Tamba Petru – eseu; Barbuliceanu Adrian – lovitura de pedeapsa (4)
Arad: Tarus Alexandru – eseu; Beca Catalin – eseu; Calafeteanu Valentin – transformare (2)

Dinamo: 15. Ivan Valentin, 14. Merca Mihai, 13. Barbuliceanu Adrian (C), 12. Statulescu Daniel, 11. Stan Cosmin, 22. Muntean Bogdan, 9. Caplescu Ciprian, 8. Ion Adrian, 7. Tanase Vlad, 6. Alionte Florin, 5. Pungea Horatiu, 4. Popirlan Valentin, 3. Badalicescu Vlad, 2. Vasiliu Silviu, 1. Tamba Petru
Rezerve: 16. Dobre Flavius, 17. Tasca Florin, 18. Nastase Andrei, 19. Udroiu Adrian, 29. Bratu Tudorel, 10. Podarascu Alexandru, 21. Constantin Ionut, 23. Tutunea Alberto

Arad: 15. Fercu Catalin, 20. Rosu Valentin, 24. Stoichita Laurentiu, 23. Bordea Valentin. 11. Lemnaru Madalin, 10. Filip Andrei, 21. Calafeteanu Valentin, 25. Burcea Valentin (C), 26. Lazar Dorin, 28. Stoica Daniel, 29. Catargiu Gheorghe, 4. Drenceanu Marian, 32. Batia David, 2. Beca Catalin, 1. Tarus Alexandru
Rezerve: 18. Grindei Marian, 19. Salavastru Florin, 5. Moraru Mihai, 31. Purice Florin, 14. Florea Ioan, 33. Gobjila Roman, 34. Struna Alexandru.

Clasament

Clasament Echipa J V E Î Esav. Puncte Pct. Bn
1 CSM Stiinta Baia Mare 18 17 0 1 806-176 81 13
2 CSA Steaua Bucuresti 19 16 0 3 859-229 77 13
3 RCJ Farul Constanta 19 14 0 5 627-312 68 12
4 CS Dinamo Bucuresti 19 10 0 9 566-410 53 13
5 CSU A. Vlaicu Arad 17 9 0 8 341-424 41 5
6 RCM U de Vest Timisoara 18 4 0 14 281-526 21 5

DIVIZIA NATIONALA DE SENIORI PLAY-OUT
ETAPA a-VIII-a
11.09.2010

CSM Bucuresti-CS U Cluj: 43-12
Stadionul Arcul de Triumf – ora 09.30
Arbitri: Iordachescu Vlad-Vasiliu Razvan, Bujoreanu Viorel

Marcatori
CSM Bucuresti: Petreanu Bogdan – eseu; Dinu Marius – eseu; Zapan Petre – eseu; Mitroi Andrei – eseu; Florea Ionut – eseu, transformare (4); Sarbu Mugurel – eseu; Surugiu Florin – eseu;
Cluj: Utiu Alin – lovitura de pedeapsa (4)

CSM Bucuresti: 15. Florea Ionut; 14. Nitulescu Cristian; 13. Badea Cladiu, 12. Plopeanu Richard, 11. Mincu Ionut, 10. Sarbu Mugurel, 9. Surugiu Florin (C), 8. Valcu Alexandru, 7. Beldean Alexandru, 6. Petreanu Bogdan, 5. Dinu Marius, 4. Mitroi Andrei, 3. iacob Nichita, 2. Ionescu Cristian, 1. Zapan Petru
Rezerve: 16. Munteanu Ionel, 17. Grozav Alexandru, 18. Bolat Cristian, 25. Munteanu Cristian, 20. Zainea Mihaita, 21. Budileanu Silviu, 22. Ion Florentin, 23. Voicu Alexandru

Cluj: 15. Voicu Bogdan, 14. Palii Mirel, 13. Sauan Cristian (C), 12. Spataru Sergiu, 11. Cozma Mihai, 10. Utiu Alin, 9. Pralea Radu, 8. Gorcioaia Mihai, 7. Gavril Tudorel, 6. Buzea Sergiu, 5. Curca Claudiu, 4. Merdan Simion, 3. Boar Romulus, 2. Citea Remus, 1. Doroftei Vasile
Rezerve: 16. Moldovan Rares, 17. Borobei Marcel, 18. Ailenei Paul, 19. Martac Daniel, 20. Costan Andrei, 21. Pop Sergiu, 23. Cabur Cosmin

Poli Agro Iasi-Stiinta Petrosani: 19-7
Stadionul Agronomia – ora 11.00
Arbitri: Bargaunas Horatiu-Ghioc Vasile-Iordachescu Razvan

Marcatori
Iasi: Cernescu Ciprian – eseu; Morosan Marian – transformare, lovitura de pedeapsa (4)
Petrosani: Calo Matei – eseu; Skverne Victor – transformare

Iasi: 15. Graur Ionut, 14. Morosan Marian, 13. Manole Cristinel, 12. Vacaru Mihai, 11. Cernescu Ciprian, 10. Ignea Nicu, 9. Hodoroasa Remus, 8. Pislaru Constantin, 19. Simion Ionut, 6. Sunariu Andrei, 5. Bas Florin (C), 4. Pisoc Marius, 16. Bunea Vlad, 2. Manolachi Nicu, 18. Trusca Gabriel
Rezerve: 22. Taragan Constantin, 17. Strat Cosmin, 1. Plugaru Cosmin, 19. Amariei radu, 20. Crasmaru Bogdan, 9. Dumitriu Romica, 23. Zaharia Ionut

Petrosani: 20. Croitoru Costinel, 14, Cojocaru Daniel (C), 13 Toader Marian, 12. Sabau Catalin, 11. Skverne Victor, 15. Popescu Florin, 9. Iepure Ovidiu, 8. Sabau Viorel, 6. Bratu Ionut, 18. Calugareanu Adrian, 5. Calo Matei, 4. Ungureanu Iulian, 1. Deac Claudiu, 22. Ariton Ionut, 17. Calarasu Silviu
Rezerve: 2. Popescu Eugen, 16. David Lucian, 31. Szami Ladislau, 21. Ababei Petrica, 73. Lupu Alexandru, 77. Toma Constantin, 74. Liteanu Danut, 78. Tatarciuc Ilie

CSM Bucovina Suceava-RC Barlad: 6-17
Stadionul Unirea – ora 16.00
Arbitri: Sabau Gheorghe – Stuparu Mihai, Gorodea Emil
Marcatori
Suceava: Conache Tiberiu – lovitura de pedeapsa (2)
Barlad: Neagu Robert – eseu; Munteanu Marius – eseu, transformare; Oprea Ionel – lovitura de pedeapsa, transformare

Suceava: 15. Nastiuc Ionel, 14. Iacobita Constantin, 13. Opariuc Cornel, 12. Flutur Ionut, 11. Oprea Ionut, 10. Conache Tiberiu, 9. Cretuleac Mihai, 8. Onofrei Bogdan, 7. Nichiforiuc Iulian (C), 6. Coca Ionut, 5. Turcanu Florin, 4. Rusu Stefanita, 3. Zup Lucian, 2. Varvaroi Andrei, 1. Palamariu Bogdan
Rezerve: 16. Pentiuc Andrei, 17. Bujoreanu Andrei, 18. Constatineanu Catalin, 19. Preutescu Lucian, 20. Codrean Ciprian, 21. Brateanu Razvan, 22. Bursuc Ovidiu, 23. Buzatu Ciprian

Barlad: 15. Marin Gabriel, 14. Munteanu Marius, 13. Bucur Sorin, 12. Ilau Andrei, 11. Neagu Robert, 10. Nicoara Vasilica, 9. IOnascu Alin (C), 8. Giusca Dragos, 7. Hohota Ionel, 6. Postolache Narcis, 5. Tercu Ciprian, 4. Samoila Madalin, 3. Matase George, 2. Oprea Ionel, 1. Hurez Marius
Rezerve: 16. Macarescu Eduard, 17. Cangea Roman, 18. Tancu Daniel, 19. Pisac Ionut, 20. Borcia Laurentiu, 21. Bolat Paul

Baraj pentru desemnarea castigatoarei Diviziei A
CSS 2 Siromex Baia Mare-RC Stejarul Buzau: 14-29

Stadionul NOUA (Brasov) – ora 11.30
Arbitri: Nitulescu Alexandru-Bodea Ionut, Tinu Ionel
Marcatori
Au marcat:
Siromex: Murgoci Cristian – eseu; Petrusca Andrei – transformare (2), Siromex a beneficiat de un eseu de penalizare
Stejarul: Palcau Florin – eseu (2); Radu Liviu – eseu; Dan Alexandru – eseu; Mitu Octavian – transformare (3), lovitura de pedeapsa

Siromex: 15. Marchis Danut, 14. Mazare Adrian, 19. Nistor Andrei, 12. Farcas Cornel, 11. Varga Robert, 10. Petrusca Andrei, 9. Pop Razvan, 8. Diaconu Andrei, 7. Aurel Valenas (C), 6. Handru Sergiu, 5. Paul Berinde, 4. Alin Dragoniciu, 3. Costel Burtila, 2. Florin Bardasu, 1. Suciu Silviu
Rezerve: 16. Lupoaie Robert, 17. Petruche Paul, 18. Iuria Andrei, 25. Buciuman Nicolae, 20. Murgoci Cristian, 24. Giurgiu Sofronie, 22. Lupu Paul

Stejarul: 15. Boldor Mihai, 14. Todica Robert, 13. Todica Gabriel, 12. Oprea Nicolae, 11. Palcau Florin, 10. Mitu Octavian, 9. Dumitrescu Nicolae (C), 8. Dan Alexandru, 7. Barbu Ionut, 6. Radu Iulian, 5. Radu Liviu, 4. Nedelcu Vasile, 3. Suflea Bogdan, 2. Ion Claudiu, 1. Dulgheru Stefan
Rezerve: 16. Trifan Sorinel, 17. Ghita Paul, 18. Grigore Bogdan, 19. Dobrisor Cristian, 20. Parleci Alexandru, 21. Gheorghiu Gabriel, 22. Vasile Cosmin

Clasament Echipa J V E Î Esav. Puncte Pct. Bn
1 CSM Bucuresti 15 10 0 5 486-306 47 7
2 CS U Cluj Napoca 18 7 0 11 366-514 35 7
3 CS Poli Agro Iasi 17 7 1 9 268-451 34 4
5 RC Barlad 17 5 0 12 283-569 23 2
4 CS Stiinta Petrosani 18 5 0 13 221-563 22 3
6 CSM Bucovina Suceava 17 1 1 15 196-804 7 1

***********************************************************

Ultima etapa a PLAY-OFF
ETAPA a-X-a
18.09.2010

CSM Stiinta Baia Mare-CSA Steaua Bucuresti
CS U A. Vlaicu Arad-RCJ Farul Constanta
RCM U de Vest Timisoara-CS Dinamo Bucuresti

SEMIFINALE – 25.09.2010, locul 1 cu locul 4 si locul 2 cu locul 3 – pe terenurile echipelor mai bine clasate.
FINALE – 02.10.2010 – BUCURESTI – Stadion National Arcul de Triumf.

PLAY-OUT

ETAPA a-IX-a
18.09.2010

CS Stiinta Petrosani-CSM Bucuresti
CS U Cluj-RC Barlad
CS Poli Agro Iasi-CSM Bucovina Suceava

Foto: Marian Burlacu (Adevarul)

3,373 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

7 Comments

  1. r10 11 septembrie 2010 at 16:12

    felicitari celor de la farul constanta!

  2. moto 11 septembrie 2010 at 20:27

    felicitari faru.dezamagire pt arad.nu ma asteptam sa piarda cu dinamo……pacat…

  3. familia telcu 12 septembrie 2010 at 0:44

    felicitari faru’.marine se pare ca locul 3 anul asta nu ti va scapa:))

  4. laur 12 septembrie 2010 at 15:23

    Se pare ca vinul este mai tare decit palinca!!!!
    cel putin sezonul asta??? sau se asteapta productia de anul asta???
    Ca de la Steaua si Dinamo v-ati saturat decit ati luat [ vezi ce striga galeriile la FOTBAL]

  5. familia telcu 13 septembrie 2010 at 0:48

    ce pot spune si antrenorii frustrati…

  6. ando 14 septembrie 2010 at 19:09

    data viitoare o sa le rupeti c**u celor de la faru.

Leave A Response