Thursday 21st March 2019,
Federatia Romana de Rugby

Radu Petrescu si Vlad Iordachescu vor arbitra semifinalele DNS

23 septembrie 2010 INTERN

Radu Petrescu si Vlad Iordachescu vor arbitra semifinalele DNS

Comisia Centrala de Arbitri a facut astazi publice numele arbitrilor care vor oficia la semifinalele Diviziei Nationale de Seniori de sambata, 25 septembrie.

Partida Baia Mare – Dinamo va fi arbitrata la centru de Radu Petrescu, ajutat de Gheorghe Sabau si Cristian Raduta. Presedintele CCA, Emil Pirtoc, va fi observatorul acestui meci.

Meciul Steaua – Constanta va fi arbitrat de Vlad Iordachescu, la centru, si Horatiu Bargaunas si Danut Frasineanu la cele doua margini. Arbitrul numarul 4 va fi Valeriu Toma. Observatorul acestei partide va fi Daniel Mitrea.

Baia Mare-Dinamo:
Stadion Lascar Ghinet – ora 11
Arbitri: Petrescu Radu-Sabau Gheorghe, Raduta Crisitian
Observator federal: Pirtoc Emil

Steaua-Farul:
Stadion Ghencea – ora 11 (IN DIRECT pe Digi Sport)
Arbitri: Iordachescu Vlad-Bargaunas Horatiu,Frasineanu Danut,
Arbitru nr. 4: Toma Valeriu
Observator federal: Daniel Mitrea

2,309 total views, 4 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

20 Comments

  1. laur 23 septembrie 2010 at 17:02

    Mai Emilas cum faci ca tot pe Petrescu il delegi la Baia Mare si pe Bargaunas la meciurile Stelei, se pare ca cei numiti sunt foarte iubiti de spectatorii din zona.
    MECIURI CIT MAI BUNE le doresc celor doi arbitri de centru dar parca Dinamo nu merita arbitrul asta iar Baia Mare il putea cere la finala ca acolo e bataia pestelui.

  2. Suporter FARU 23 septembrie 2010 at 18:52

    E clar aceasta delegare si scenariul care o sa fie…un arbitru foarte bun Bargaunas care la valoarea lui poate sa distruga meciul la indemnul observatorului Mitrea Daniel care este un fanatik al Bucurestenilor. Mitrea Daniel care mai avea un pic si plangea la Constanta cand Steaua a luat bataie … Farul va fi dezavantajata SIGUR o sa vedeti din cauza fanatikului cu bucuresteni ca asta viseaza nu vede ca Rugby-ul in Bucuresti moare. (stiu ca nu o sa imi postati mesajul si o sa fi cenzurat adevarul)

  3. geo 23 septembrie 2010 at 18:53

    hai dinamooo

  4. un batran rugbyst 23 septembrie 2010 at 20:02

    emil partzog trezestete delegi aceste 2 personaje (radu petrescu-horatiu burghiunasi) din dorintza de a te pune bine cu cine ?cand ai venit in locul lui paraschivescu credeam cu toti ca vei fi un profesionist in postul pe care il ocupi ,dar ne-am inselat. sunt atitia arbitri tineri cu perspectiva care ar trebui promovati.da nu prea vezi.

  5. razvan 23 septembrie 2010 at 20:15

    Poate ca lista dar mai ales ordinea arbitrilor ar fi trebuit sa fie alta. Milita si-a mancat cascavalul anul trecut, asa ca [poate sta pe bara, un an, doi!!! Bargaunas e sortit finalei in cazul acesta asa ca, nu va puneti cu imparatia!!! E dinamovist pur sange, la fel precum Paraschiv, iar oricine ce-ar zice litoralul este mai tentant decat cimitirul din Sapantza. Pacat ca vor fi sacrificate nume grele din arbitraj in favoarea „tinerilor”. Oricare ar fi , sunt convins ca se vor achita cu brio. Mot poate sa fie bucuros pentru locul 3-4 care-l va ocupa! Sa fie lumea bucuroasa pentru ca provincia bate capitala!!!

  6. Mircea 24 septembrie 2010 at 9:35

    Delegarea facuta este logica. Arbitrii nominalizati sunt in ”forma” si cu prestatii remarcabile in acest sezon !

  7. umaga 24 septembrie 2010 at 10:44

    nam cuvinte,se pare ca cireasa sau mireasa cum se spune e a lui bargaunas anul acesta.radu petrescu e prodinamo dar baia mare e mult mai puternica (o sa ncerce el dar degeaba) si se pare ca anul acesta ordinea va fi baia mare farul steaua dinamo.argumentand clar aceasta ierarhie baia mare sustinuta de consiliul judetean cu partidul x.partid x care are tangente cu marele boss al arbitrilor ,acesta urmarind in scurt timp sa intre in politica.,la constanta evident nefiind acelasi partid x neavand interese maxime (locul 2 e suficient,pt farul)steaua impotenta generalului la carma si a spus cuvantul si nu va mai ajunge in finala prea curand,acolo va fi locul 3 anid e acum incolo.iar dinamo,cu ekipa tanara pe care o are ,e arhisufcient,pt finala il propun pe toader aprozeanu pt intreaga sa activitate desfasurata in cadrul electrica,si posturilor pe frr.ro.bafta teo
    p.s. generale daca privesti partida steaua-farul ,ca si pe o partida de pescuit iti urez succes si multa bafta

  8. cantor 24 septembrie 2010 at 14:26

    catre un rugbyst batran
    scuze ca va spun daca valad ,si radu nu sunt tineri atunci cine ii tanar.
    23-24 ani nu sunt tineri?
    bafta arbitrilor sa aveti tarie de caracter si totul va fi bine.

  9. un batran rugbyst 24 septembrie 2010 at 21:14

    gresit cantoorule sunt mult mai in varsta si vlad si petrescu.eu faceam referire si la ceilalti arbitri ca sunt o groaza.apropo tu esti si arbitru si director de zona jucator de rugby nu prea ai fost .ti se pare corect burghiunas si petrescu sa fie prezenti pe la loturi cameraman sau arbitru pe la toate etapele ? de ce ? uitate in oglinda si intreabate singur ok? astept raspunsul tau

  10. teo aprozeanu 25 septembrie 2010 at 9:16

    Buna ziua tuturor.
    Suntem romani si inainte de toate am calcat mai mult sau mai putin pe terenurile de rugby.Daca urmareati campionatul in intreaga lui desfasurare,cele mai putine probleme de arbitraj le-a intimpinat Bogdan Milita.Cel mai putin contestatmcel mai apreciat de echipe,pentru ca este neatins de cutumele rugbiului romanesc.Insa el are o mare problema. Nu raspunde la „comenzi”.Si este greu de stapanit un asemenea arbitru.Daca nu ma insel a arbitrat finala din sezonul trecut.Felicitari lui cat si celor care il ajuta si il sustin atat pe teren cat si in afara lui.
    revenind la delegarea celor 2 bucuresteni,este clar ca la finala arbitrul va fi Gheorghe Sabau,indiferent de echipele calificate,dupa parerea mea,Farul si Baia Mare,cele mai in forma echipe.Dar surpriza poate veni de la Bucuresti,unde Steaua nu si-a spus inca ultimul cuvant.Iar daca Steaua nu face un meci bun,lasand Farul la conducerea ostilitatilor pe teren,domnului Mot i se va face o retragere frumoasa.Dupa o cariera impresionanta merita sa lase loc celor care vin din urma.CHiar,cine vine din urma?
    Eu mizez pe onestitatea celor 2,si nu pe „platanele”celor care pregatesc din umbra trendurile regizorale ale evolutiilor arbitrilor.Dac vor rezista presiunii,ma indoiesc,vor duce la capat treaba,daca nu,se alege praful si CCA va trebuii sa reanalizeze politica de dezvoltare,de pregatire si de delegare a membrilor sai.Poate chiar la schimbarea meniului si inlocuirea bucatarului cu monumente de profesionalism ale arbitrajului calificate si credibile care sa satisfaca nevoile rugbiului nostru din ce in ce mai sarac.
    Si sper ca va veni ziua,cand arbitrii vor avea puterea de a privi in ochii antrenorii celor doua echipe dupa fiecare meci,nu vor mai fi in centrul articolelor de presa,sau numele lor pe limba conducatorilor de club,sau a spectatorilor,dar sper sa nu imbatranim si sperantele sa devina istorie.
    Dar traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
    Daca am fi invitat sa arbitreze strainii(nu stiu cine se mai deranjeaza sa mai vina in Romania?) sunt convins ca mai departe de orgolii,echipele mai bune ar fi jucat Finala Campionatului.Care sunt acelea vom afla diseara.

  11. Radu Petrescu 25 septembrie 2010 at 18:04

    Draga Teo, dragi comentatori si analisti,
    Ma bucur ca esti bine, cred ca nu ne-am mai auzit de cativa ani buni. Ma bucur ca te intereseaza in continuare acest sport si ca scrii despre el.
    Imi pare ca esti chiar un fin observator al campionatului, chiar al reactiilor din lumea rugbyului la arbitrajele colegilor tai. Chiar consider extraordinar ca iti sustii unul dintre fosti colegi pe care de alminteri, in perioada cand inca arbitrai, il contestai vehement. Este frumos cand oamenii cresc, se maturizeaza si accepta sa-si schimbe parerile in functie de realitatile din teren.
    Sunt nelamurit insa cum reusesti sa surprinzi reactiile antrenorilor dupa meciurile de campionat. Personal, chiar nu ascult parerile antrenorilor dupa meciuri pentru ca indiferent cine sunt, aceste pareri sunt influentate de alte aspecte decat cele obiective. Iar asa este si in Anglia, si in Franta si in Noua Zeelanda. Asa ca daca nu ti-ai creat in acest timp un insitut de sondaj, chiar nu pot sa fiu de acord cu aprecierile tale, pentru ca sunt bazate pe opinii subiective si, de multe ori, depreciate de interese..
    Nu apreciez nici comentariile legate de arbitraje in general pentru ca esti departe de miscarea rugbistica, ai preferat sa dezertezi si sa-ti vezi de treburile tale personale. NU este elegant din partea ta sa faci aprecieri despre subiecte pe care nu le cunosti si de care te-ai dezis. In rugby este o vorba de duh legata de lichidul acela care ne circula in trup si de existenta acestuia intr-o parte a corpului care prefigureaza barbatia.. Daca o mai ai sunt sigur ca ai putea discuta aceste lucruri cu oamenii care sunt implicati in fenomenul rugbistic si care au cunostinte suficiente pentru a sustine o discutie documentata cu tine.
    Da, traim in Romania si ar trebui sa fim in fiecare zi mandri de asta, pentru ca Romania este casa noastra si ar trebui sa o facem sa arate in asa fel incat sa ne bucuram ca traim in ea in fiecare zi. Ar trebui sa lasam la o parte lamentarile si criticile (iti recomand o poezie f frumoasa: Criticilor mei – „e usor a scrie versuri cand nimic nu ai de spus”) fondate pe pareri absurde, ar trebui sa fim mandri de ceea ce facem noi si nu acri despre ce fac ceilalti, cu atat mai mult cand nu stim despre ce vorbim.
    Asa ca, draga Teo, iti sugerez sa nu mai faci aprecieri despre ce nu cunosti si nu intelegi pentru ca, asa cum te cunosc, nu se potriveste minei elegante pe care o afiseai (nu stiu cat te-au schimbat acesti ani).
    Pentru unii care au facut aici aprecieri la adresa arbitrilor le sugerez intai sa invete sa scrie corect romaneste din punct de vedere gramatical. A doua recomandare ar fi sa citeasca regulamentul de rugby care este esential pentru a intelege despre ce cred ei ca vorbesc. Ulterior, o sa-i astept, fata in fata la orice discutie legata de meciuri, regulament si rugby.
    Ca nota finala si anecdotica, eu am 30 si Vlad 26 de ani, cu siguranta nu suntem adolescentini, dar tot cu siguranta suntem destul de tineri, experimentati si de maturi ca sa arbitram orice meci din campionatul Romaniei. Afirmatie pe care nu o pot face despre altii care sunt nascuti mai devreme..
    Ca sa concluzionez, va sugerez tuturor sa incercati sa: 1. citit regulamentul si sa incercati sa-l intelegeti, 2. daca tot sunteti „batrani”, ori tineri rugbisti sa aveti decenta sa nu faceti aprecieri despre lucrurile pe care nu le cunoasteti sau care nu va intereseaza decat la nivelul Chivutzelor.
    Cu prietenie,
    Radu

  12. unu de la rugby 25 septembrie 2010 at 18:46

    mai radule tu nici rugby nu ai jucat si nici arbitru nu esti.esti doar fiul dentistului petrescu.ai fost doar impins de la spate.cat despre TEO va baga sula in coaste si nu va convine.inca o intrebare
    1-de cand arbitrezi tu cate etape de campionat ai stat pe bara ? in afara peioadei cand ai fost bolnav de inima ? ha? vz poate ajungi si tu cameraman pe la vreun lot ca se poarta

  13. Radu Petrescu 25 septembrie 2010 at 20:49

    stimate domn,
    in afara de faptul ca nu aveti nici macar bunul simt sa va spuneti numele, asa cum ar face „unul de la rugby”, sunteti si foarte prost informat:
    1. am practicat sportul de performanta de la varsta de 6 ani, iar rugbyul de la 10, am jucat 13 ani de rugby, junioratul la Grivita si Steaua, apoi am practicat, fara sa joc (din motive personale), 1 1/2 ani la Seniori la Grivita si 2 la Dinamo
    2. am inceput sa arbitrez in 1999, de la grupele de copii, ajungand la centru in DN in 2004.
    3. arbitrez meciuri internationale din 2005, primind nominalizari personale la numeroase turnee europene de juniori si meciuri de seniori (pentru a fi clar: sunt foarte multe convocari care vin la FRR pentru „un arbitru”, fara nominalizare). Fara o oarecare valoare afisata exterior nu este oferita nicio nominalizare personala. Astel, fac parte din cei cativa arbitrii romani care cu onoare reprezinta Romania si va reprezinta international, precum Crsiti Raduta, Zizi Sabau, Horatiu Bargaunas sau Vlad Iordachescu. Am parcurs stagii de pregatire in Franta, cu elita arbitrilor francezi, Romania (alaturi de lectori precum Paddy O’Brien sau Michel Lamullie) si Africa de Sud, cu lectori precum Tappe Henning. De asemenea, legatura mea cu rugbyul dateaza cu mai multe zeci de ani inainte de ma naste si eu si dvs..
    4. nu am stat prea multe etape pe bara pentru ca nu au fost motive sa se intample asta. am prestat intodeuna un arbitraj corect, am respectat si respect atat jucatorii, cat si munca antrenorilor. Asa am fost invatat de parintii mei, fiind foarte norocos din acest punct de vedere (sunt convins ca dvs nu prea intelegeti despre ce vorbesc..).
    5. Teo nu „baga sula in coaste” nimanui. Daca si-ar fi pastrat calitatea de arbitru, daca ar avea destul curaj si decenta ar putea sa o faca. Momentan, prefera sa comenteze insinuant, neavizat si neinformat.
    6. da, aveti dreptate, am fost sustinut de cativa oameni de-a lungul carierei de arbitru. Mi se pare normal ca orice om sa-si faca prieteni, nu traim singuri pe lume. Ma bucur si sunt recunoscator ca acesti oameni si-au pus increderea in mine. Sunt foarte mandru sa-i enumar printre acesti prieteni pe Horatiu si Paul Bargaunas, Emil Partoc, Mircea Paraschivescu, Enciu Stoica, Viorel Morariu, Florin Matei, Gicu Milca, Zizi Sabau, Vlad si Razvan Iordachescu si altii pe care nu o sa-i enumar aici. Sustinerea lor s-a materializat intodeauna in discutii si aprecieri sincere asupra subiectelor legate de rugby sau viata, in general.
    7. sunteti prost informat, nu am fost niciodata bolnav de inima. Toate testele medicale la care am fost supus au revelat o sanatate impecabila.
    8. mi-ar face placere sa ajung analist video, este o activitate foarte frumoasa si care deschide foarte multe perspective din punct de vedere rugbistic. este foarte multa munca si necesita foarte multa dedicatie, cunostinte solide de rugby si nu numai. Si este cu atat mai onorabil cu cat iti poti servi tara intr-un mod atat de direct. Probabil ca aveti o intelegere limitata asupra acestei pozitii si ar fi elegant sa va informati inainte de a aborda subiectul. Desi va inteleg frustrerea, nu va inteleg aluzia..
    In final, va rog sa va recomandati daca aveti de facut comentarii, este un gest de minima decenta si bun simt, atribute definitorii pentru un rugbist. Iar daca nu le aveti, exista destule site’uri de fotbal pe care sa va postati opiniile precum cele de mai sus.
    Radu

  14. un batran rugbyst 26 septembrie 2010 at 0:38

    petrescule daca taceai filozof ramaneai.se vede ca te roade

  15. Radu Petrescu 26 septembrie 2010 at 7:40

    stimate domn,
    aveti perfecta dreptate, ma roade nesimitirea si prostia celor care posteaza ca sa se afle in treaba. ma roade pentru ca asemenea oameni fac rau sportului pe care il iubesc, pentru ca ei nu o fac din respect sau din dragoste pentru rugby, ci fac totul ca sa-i darame pe ceilalti, doar pentru a-si urmari interesul personal si nu cel comun. ma roade pentru ca asemenea oameni au tinut si tin in loc acest sport intr-o stare de conflict, mocirla si dispret pentru ceilalti. si doare cand stiu ca asemenea oameni care stau in spatele unor „porecle” pe net, la urmatorul meci o sa vina si o sa-mi spuna ca am facut un arbitraj bun, dar cand intorc spatele o sa toarne venin pe orinde se duc asa cum au facut o viata intreaga.
    as putea continua, dar nu o sa puteti intelege despre ce vorbesc..

  16. vasile 26 septembrie 2010 at 15:47

    pt dl teo aprozeanu: cum poti spune ca sa priveste cele 2 ekipe in oki dupa un meci cand tu jucai tenis cu balcan la iasi vinerea inainte de meci???cum poti spune asta cand teai suparat si tiai dat in gat colegul ca nu ti dat si tie din shpaga luata la un meci???ai probleme grave de moralitate baietel???ai uitat cand fentai testele fizice can subit ti se punea carcel si la o saptamana faceai crize ca nu ai meci??mai aminteste ti ce zicea prof.chiriac ca arbitrai mediocru pt experienta ta.amintesteti ca stateai in tribuna (activ fiind in viata sportiva-arbitru) si vedeai colegii tai cum arbitreaza si le faceai analiza de fata cu toti spectatorii.mereu ai fost 0 ,0 os a mori cu caracterul tau.amintestei ca adormeai cu capu pe masa la petrosani barlad sau iasi de cata bautura bagai in tine.am fost cu tine in nenumarate deplasari si nu vreau sa intru mai mult in detalii din respect pt cei mai tineri acum sa nu culeaga ce a fost mai prost din ceea ce faceam noi.mai tii minte cand plangeai la arad ca te am lasat fara bani ca nu ti ai luat si tu partea?faceai crize in gara ca venisei la tine doar cu banii de paine si nu aveai cuc e sa tentorci.de fiecare cand scrii ceva despre baietii astia si bucatarul lor asa cum numesti tu presedintele cca,gandestete de doua ori.eu am facut ce am facut dar nu am fost suspendat din viata sportiva !!!!rusine sa ti fie

  17. un batran rugbyst 27 septembrie 2010 at 5:20

    vasile te dai in fapt singur ca luai spaga ? rusinica !!!!!!!!!!!

  18. vasile 27 septembrie 2010 at 11:03

    nu luam,primeam,e o diferenta.e chestie de nuanta.esti batran degeaba

  19. cantor 27 septembrie 2010 at 12:06

    pt un batran rugbyst.
    prietene esti un frustrat care scrii de fiecare ca nu a jucat rugby
    eu nu prea am jucat decat 18 ani asa ca ii putin ,iar daca fac si director de dezvoltare si arbitru le fac din alte motive pe care tie nu sunt in masura sa iti dau explicatii asa ca daca vrei sa ai un dialog cu mine suna-ma ca inseamna ca ma cunosti.hai pa

  20. un batran rugbyst 27 septembrie 2010 at 23:26

    cantorule ai ramas acelasi lingau.si ” pa ” nu spui unui barbat .nivelul tau in rugby a fost unul mediocru iar ca arbitru …………