Saturday 15th December 2018,

Locul 8 pentru Romania la Grand Prix Series de la Lyon

10 iunie 2013 7's Men
Grand Prix Series.

Romania a incheiat pe locul 8 Grand Prix Series-ul de la Lyon dupa trei infrangeri in ultima zi a competitiei.

In grupe, baietii antrenati de Bogdan Muntean au pierdut greu cu Anglia, in ciuda scorului 24-0. Prima parte a jocului a fost una extrem de echilibrata, britanicii reusind sa se desprinda pe tabela dupa ce arbitrul intalnirii a acordat doua cartonase galbene echipei noastre, Ianus si Filip fiind cei avertizati.

Pana la final englezii s-au distantat si au incheiat victoriosi partida, si si-au adjudecat in cele din urmat si trofeul. Romanii au terminat pe locul trei in grupa si au jucat pentru locurile 5-8.

Matchs Score Tries Conv. Pen. Drops Cards
Rank Teams N W D L Pts f. a. diff. f. a. f. a. f. a. f. a. Y. R.
1 Wales 5 5 0 0 15 168 26 142 26 4 19 3 0 0 0 0 1 0
2 England 5 4 0 1 13 129 29 100 20 5 14 2 1 0 0 0 2 0
3 Romania 5 2 0 3 9 75 103 -28 9 17 5 9 0 0 0 0 3 0
4 Spain 5 2 0 3 9 72 112 -40 12 14 6 12 0 0 0 0 0 0
5 Georgia 5 1 0 4 7 70 117 -47 12 18 5 12 0 1 0 0 0 0
6 Ukraine 5 1 0 4 7 36 163 -127 6 27 3 14 0 0 0 0 1 0

In prima partida pentru clasamentul final, apararea romanilor a functionat din nou bine, singurele eseuri venind cu greu, pe sfarsitul celor doua reprize (minutele 7 si 13) de la Aderito Esteves. Incercarile nu au fost transformate, 10-0 scor final.

In disputa pentru locurile 7-8 cu Spania (pe care o invinsesem in prima zi cu 17 la 7), romanii au inscris primii, Andrei Filip reusind un eseu in minutul 11, dar am ratat transformarea acestuia din pozitie buna. Ibericii au marcat si ei doua minute mai tarziu un eseu transformat si partida s-a incheiat cu victoria acestora, 7-5.