Sunday 23rd February 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii inving Argentina Jaguars si continua lupta pentru trofeul IRB Nations Cup

12 iunie 2013 World Rugby Nations Cup
Florin Vlaicu.

Florin Vlaicu.

In cea de-a doua partida din cadrul IRB Nations Cup, Stejarii au dispus de Argentina Jaguars cu rezultatul de 30-8, continuand astfel lupta in tentativa de a pastra trofeul cucerit anul trecut.

Romania a deschis scorul inca din minutul 5, atunci cand Vlaicu a concretizat o lovitura de pedeapsa, trei minute mai tarziu ratand sansa de a majora diferenta de pe tabela de marcaj.

In minutul 15 argentinienii au egalat, fundasul Taboada concretizand o penalitate dupa una dintre putinele situatii in care “jaguarii” au dominat gramada noastra.

Cinci minute mai tarziu am preluat din nou conducerea, Vlaicu din lovitura de pedeapsa a modificat scorul la 6-3, pentru ca in minutul 34 tot Vlaicu sa nimereasca bara butului din acelasi procedeu.

Finalul primei reprize a adus si prima incercare a partidei. Dupa o interceptie in propriul 22 a lui Capatana si un sprint al acestuia pana in terenul argentinienilor, faza a fost finalizata cu eseu la centru de catre Poparlan, sarbatoritul zilei. Transformarea care i-a urmat, executata de Vlaicu, a hotarat scorul la pauza la 13-3.

Repriza secunda a inceput sub semnul echilibrului, ambele echipe evidentiindu-se, ca si in prima parte, in jocul in faza defensiva.

In  minutul 53 insa a venit si al doilea eseu al Stejarilor. Dupa un mol de margine am reusit sa-i impingem pe argentinieni pana in terenul lor de tinta, finalizarea apartinandu-i lui Macovei. Vlaicu a transformat si Romania a ajuns sa conduca cu 20-3.

Tot Vlaicu a fost cel care avea sa mai aduca puncte pe tabela de marcaj, centrul nostru reusind sa concretizeze o penalitate in minutul 60.

In ultimele zece minute s-a jucat rugby in 14, ambele echipe evoluand in inferioritate dupa ce D. Lazar si Herrera au primit cartonase galbene.

Cu doua minute inainte de final, Argentina a izbutit  un eseu, aripa Isaack a recuperat un balon de urmarire si a culcat balonul in terenul nostru de tinta. Poet a ratat transformarea, scorul stabilindu-se pentru moment la 23-8.

La ultima faza a jocului Stejarii au marcat al treilea eseu, dupa un efort colectiv care a impins apararea argentinienilor la limita terenului lor de tinta. Vlaicu a finalizat, tot el aducand si cele doua puncte ale transformarii.

Cu siguranta cel mai fericit membru al echipei noastre a fost Poparlan, pentru care ziua de astazi a fost una speciala „Sunt fericit ca de ziua mea echipa mi-a facut cadou o victorie frumoasa, la care am contribuit si eu.”

Romania s-a impus cu rezultatul de 30-8, iar duminica Stejarii vor intalni Emerging Italy luptand sa pastreze trofeul IRB Nations Cup cucerit anul trecut . Superioritatea echipei noastre a fost recunoscuta si de antrenorul adversarilor argentinieni,  „Am pierdut astazi in fata unei echipe mai bune. Felicit Romania pentru jocul prestat!”

Victoria de astazi nu inseamna ca Stejarii vor incetini ritmul. Dimpotriva, dupa cum a declarat si antrenorul Lynn Howells „Cel mai bun lucru astazi a fost implicarea echipei noastre, am avut o buna organizare a jocului, defensiva a functionat bine. Este un rezultat bun pentru jucatorii nostri, dar ei stiu ca trebuie sa munceasca si mai greu de-acum incolo.”

Galeria foto poate fi accesata aici

Romania-Argentina Jaguars : 30-8

Stadionul Arcul de Triumf, Bucuresti

Spectatori:

Arbitri: Claudio Blessano(Italia)-Ionut Bodea,Dragos Preda(Romania)

Marcatori:

Romania:Poparlan(e),Macovei(e),Vlaicu(e,3tr,3lp)

Argentina Jaguars:Isaack(e), Taboada(lp)

Romania: 1.Alexandru Tarus,2.Eugen Capatana,3.Horatiu Pungea(17.Silviu Suciu)-4.Valentin Poparlan(18.Dorin Lazar),5.Marius Sarbe-6.Alexandru Miut,7.Mihai Macovei(16.Andrei Radoi),8.Vlad Nistor(19.Viorel Lucaci)-9.Florin Surugiu(20.Vali Calafeteanu),10.Ionut Dimofte(22.Botezatu)-11.Ionut Dumitru,12.Florin Vlaicu,13.Csaba Gal,14.Florin Ionita-15.Catalin Fercu(21.Ionel Cazan)

Argentina Jaguars:1.Ignacio Saenz Lancuba,2.Gonzalo Manso(16.Emiliano Coria Marchetti),3.Nahuel Tetaz Chaparro(17.Ramiro Herrera)-4.Tomas Borghi,5.Rodrigo Bruno (C)(18.Matias Alemanno)-6.Javier Ortega(19.Martin Chiappesoni),7.Francisco Panessi,8.Lisandro Ahaulli De Chazal-9.Lucas Alcacer Mackinlay(20.Pedro Imhoff),10.Joaquin Diaz Bonilla(21.Sebastián Poet )-11.Dan Isaack, 12.Juan Cappiello,13.Ignacio Brex,14.Macario Villaluenga-15.Gonzalo Gutierrez Taboada(22.Facundo Barrea)

2,449 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

2 Comments

Leave A Response