Romania U17 joaca finala cu Rusia

Romania U17.

Echipa Romaniei U17 a reusit sa se impuna cu 32-15 in fata Lituaniei in primul meci pe care l-au sustinut la Kaunas.

Turneul Cross Border, la care participa echipa U17 a Romaniei zilele acestea aduna patru echipe din divizia de est: Rusia, Lituania, Romania si Ucraina.

Dupa prima zi de meciuri, Romania se afla pe prima pozitie in grupa, dupa ce a reusit sa se impuna in fata Lituaniei cu 32-15. In celalalt meci al grupei, Rusia a trecut de Ucraina cu 77-0, iar in urma acestor rezultate, Romania va juca urmatorul meci pe 14 septembrie impotriva Rusiei si Lituania va intalni Ucraina.

Meciul Romaniei impotriva Lituaniei a inceput cu echipa noastra in avantaj, astfel, dupa 20 de minute baietii conduceau cu 6-0, Raoul Paxaman reusind sa transforme cu succes doua lovituri de pedeapsa. Inainte de pauza, Glodeanu reuseste eseul, pe care il transforma acelasi Paxaman, scorul la pauza devenind 13-0.

In repriza a doua, Raoul Paxaman a punctat din nou printr-o incercare si o transformare, scor 20-0.

A urmat apoi replica Lituaniei care a reusit sa inscrie un eseu pe care insa nu l-au si transformat (20-5).

Romania a mai inscris prin Ghiarasim (eseu), Paxaman (transformare) si Lolea (eseu), Lituania reusind inca doua incercari pana la finalul meciului, nici una transformata, scor final 32-15.

In urma acestei partide, Raoul Paxaman a fost desemnat omul meciului.