Atentie! Brive invinge pe Toulouse

Top 14.
Top 14.

Etapa a XI-a a campionatului francez de rugby, Top 14, a fost una foarte interesanta, cu rezultate extrem de surprizatoare.

Toulon a invins pe Bordeaux cu 37-17, insa a ratat bonusul ofensiv pentru ca a marcat doar trei eseuri, toate in repriza secunda, prin Giteau, Williams si Armitrage. Wilkinson, pe langa loviturile fixe, a marcat si doua dropgoluri.

Oaspetii au reusit un singur eseu, prin Talebula. Fostul international roman, Silviu Florea a evoluat in repriza secunda pentru Bordeaux, din minutul 57.

Bascii de la Biarritz au trecut cu 9-6 de Racing Metro 92 Paris, intr-un meci fara eseuri. Oaspetii au condus cu 6-0 la pauza, dupa loviturile de pedeapsa ale lui Dambielle, iar apoi Yachvili a intors partida cu trei penalitati.

Brive, desi e nou promovata, continua sa fie invincibila pe teren propriu. Nu a contat ca numele adversarei a fost unul extrem de sonor, Toulouse, Brive impunandu-se cu 25-13. Ribes a deschis scorul pentru gazde cu un eseu in minutul 2, iar incercarea oaspetilor a fost semnata de Huget.

Castres a remizat cu Clermont, 22-22. Fiecare tabara a marcat cate un eseu, prin Kockott, respectiv Bardy. La echipa campioana, Mihaita Lazar nu a fost convocat.

Montpellier a muncit mult pentru victoria cu Grenoble, scor 25-18, care a adus-o pe podium. Georgianul Mamouka Gorgodze a inscris singurul eseu al meciului, iar oaspetii au acumulat bonusul defensiv. Pe final, Campo, de la oaspeti, a luat cartonas rosu.

Oyonnax a inregistrat un succes important, 22-9 cu Perpignan. Catalanii nu au marcat niciun eseu, in timp ce gazdele au ajuns cu balonul in terenul advers de tinta prin Tian. La Oyonnax, Ursache a fost titulat pe postul de flanker, in timp ce la oaspeti, Paulica Ion a fost rezerva neutilizata.

In ultimul meci al rundei, Stade Francais a batut greu pe teren propriu pe Bayonne, o echipa codasa altfel, cu scorul de 13-9. Eseul care de altfel a si facut diferenta minima de pe tabela de marcaj i-a apartinut lui Arias.