Cinci victorii ale oaspetilor in AVIVA Premiership

Aviva Premiership.

Runda a saptea a campionatului englez de rugby, Aviva Premiership, a punctat un numar record de victorii ale oaspetilor, cinci la numar.

Worcester a cedat pe teren propriu in fata celor de la Bath, cu 21-6. Razboinicii au avut o prestatie ofensiva slaba, in timp ce Bath a marcat doua eseuri, prin Perenise si Aguila.

Exeter s-a impus pe terenul lui Sale Sharks, cu 18-16, la capatul unei partide foarte echilibrate.

Steenson a semnat toate punctele invingatorilor, din sase lovituri de pedeapsa. Cueto a reusit singurul eseu al jocului, cu doua minute inainte de final, prin care rechinii s-au ales cu bonusul defensiv.

Sale a incasat trei cartonase galbene, primul fiind acordat pilierului moldovean Vadim Cobilas, pentru greseli tehnice repetate.

London Wasps a castigat fantastic pe terenul lui Gloucester, cu 32-30.

Ambele echipe au luat bonusul ofensiv. Gazdele au marcat patru eseuri prin Knight, Kalamafoni si Cokk, de doua ori, in timp ce oaspetii au reusit tot patru incercari, prin Wade, doua, Hughes si Thompson.

La pauza, londonezii au condus cu 17-10. Asadar, London Wasps a acumulat cinci puncte din aceasta partida, in timp ce Gloucester, cu ambele bonusuri, a luat doua puncte.

Derby-ul rundei a fost Leicester Tigers – Harlequins, scor 16-23. La pauza a fost 6-3, iar repriza secunda a inceput tare, cu Harlequins vioara intai.

Oaspetii au inscris doua incercari, prin Easter si Hooper, in doar 4 minute. Campionii au luat bonusul defenisv la ultima faza, dupa un eseu de penalitate transformat de Owen Williams.

London Irish si Northampton au facut spectacol in prima parte a meciului, cand au si reusit fiecare cate un eseu, prin Tagicakibau, respectiv Wilson. Dupa revenirea de la vestiare, ambele alcatuiri au mai inscris doar din cate o lovitura de pedeapsa, astfel ca scorul final a fost 14-19.

Singura echipa gazda care si-a fructificat avantajul terenului propriu a fost Saracens, 40-3 cu nou-promovata Newcastle. Hodgson, Strettle, doua, George si Goode au asigurat bonusul ofensiv al celor de la Saracens.