Monday 25th March 2019,
Federatia Romana de Rugby

Romania a pierdut la Krasnodar in fata Rusiei

In etapa a treia din cadrul Rugby Europe Championship, Stejarii au pierdut partida disputata la Krasnodar impotriva Rusiei, care s-a impus cu rezultatul de 16-13, dupa ce la pauza echipa noastra conducea cu 10-3.

Inceputul partidei a fost extrem de echilibrat, cu o lupta dusa la centrul terenului, astfel ca in minutul 14 Gysin a deschis scorul la prima oportunitate de a marca puncte, mijlocasul la deschidere al ursilor concretizand o lovitura de pedeapsa.

Avantajul de pe tabela de marcaj a dat aripi gazdelor, care s-au napustit in atac, insa atenti in aparare Stejarii au reusit sa se elibereze de sub presiune cu un balon lung, care a mutat jocul la cinci metri de terenul de tinta al Rusiei.

Inaintarea noastra a fost la inaltime si, dupa o gramada ordonata, Burcea a scos balonul pe care l-a pasat lui Calafeteanu, acesta ne mai putand fi oprit in drumul catre eseu. Tot Calafeteanu a transformat si Stejarii au luat conducerea in minutul 21 cu 7-3.

Pana la pauza Romania a continuat sa domine teritorial, rusii nereusind sa mai treaca de centrul terenului, in aceste conditii Calafeteanu a marit avantajul nostru la 10-3 dupa o lovitura de pedeapsa concretizata in puncte.

Repriza secunda a inceput cum nu se putea mai rau, Manole a vazut cartonasul galben si la numai un minut distanta rusii au exploatat eficient superioritatea numerica prin eseul lui Antonov, transformat de Gysin, care a readus egalitatea.

Tot Gysin a trecut avantajul de partea Rusiei in minutul 54, dintr-o lovitura de pedeapsa, pentru ca sapte minute mai tarziu, din acelasi procedeu, ursii sa se distanteze la 16-10.

Ultimele puncte ale confruntarii au venit din piciorul lui Calafeteanu, in minutul 63, care a trimis balonul printre barele butului dintr-o penalitate, Stejarii insa nu au mai avut puterea de a reveni si au pierdut prima partida din actuala editie a Rugby Europe Championship.

Krasnodar, Stadion Trud: Rusia-Romania 16-13 (3-10)
Arbitri: Ian Davies, Sean Brickell, Wayne Davies (Tara Galilor)
Au marcat: Antonov-e, Gysin-tr, 3lp, respectiv Calafeteanu-e, tr, 2lp
Cartonas galben: Manole

Rusia: 1. Sergey Novoselov (Yenisey), 2. Stanislav Selskiy (Yenisey), 3. Innokenty Zykov (Yenisey), 4. Denis Antonov (Slava), 5. Andrey Ostrikov (Sale Sharks), 6. Andrey Temnov (Yenisey), 8. Victor Gresev (Krasny Yar), 7. Pavel Butenko (Yenisey), 9. Alexey Scherban (Yenisey), 10. Ramil Gysin (Yenisey), 11. Igor Kurasov (Yenisey), 12. Vladimir Rudenko (Krasny Yar), 13. Dmitry Gerasimov (Yenisey), 14. Mikhail Babaev (VVA Saracens), 15. Vasily Artemiev (Krasny Yar).
Rezerve: 16. Vladislav Korshunov (VVA Saracens), 17. Aleksey Volkov (VVA Saracens), 18. Andrey Igretsov (Slava), 19. Artem Fatakhov (VVA Saracens), 20. Andrey Garbuzov (Krasny Yar), 21. Rushan Yagudin (Krasny Yar), 22. Andrey Otrokov (Krasny Yar) , 23. Yuri Kushnarev (Yenisey).

Romania: 1. Mihaita Lazar (Castres), 2. Andrei Radoi (Ealing Trailfinders), 3. Horatiu Pungea (Lyon), 4. Valentin Poparlan (Timisoara), 5. Marius Sirbe (Blagnac), 6. Viorel Lucaci (Steaua Bucuresti), 7. Vlad Nistor (Castres), 8. Stelian Burcea (Timisoara), 9. Valentin Calafeteanu (Timisoara), 10. Danut Dumbrava (Steaua Bucuresti), 11. Ionut Botezatu (Stiinta Baia Mare), 12. Csaba Gal (Universitatea Cluj), 13. Robert Dascalu (Steaua Bucuresti), 14. Adrian Apostol (Farul Constanta), 15. Dorin Manole (Orthez).
Rezerve: 16. Otar Turashvili (Farul Constanta), 17. Constantin Pristavita (Stiinta Baia Mare), 18. Alexandru Tarus (Timisoara), 19. Marius Antonescu (Tarbes), 20. Andrei Gorcioaia (Valence D’Agen), 21. Grigoras Diaconescu (Steaua Bucuresti), 22. Florin Ionita (Steaua Bucuresti), 23. Sabin Stratila (Farul Constanta).

3,728 total views, 4 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response