Monday 25th March 2019,
Federatia Romana de Rugby

Campionatul European U18 Sevens este gata de start. „Mult succes tuturor echipelor”, le-a urat Haralambie Dumitras

16 septembrie 2016 U18
Campionatul European U18 Sevens este gata de start.

Campionatul European U18 Sevens ce are loc la Bucuresti, pe Stadionul National Arcul de Triumf, pe 17 si 18 septembrie, este gata de start. Cele 12 echipe participante- Franta, Portugalia, Irlanda, Romania, Germania, Rusia, Polonia, Italia, Israel, Moldova, Luxemburg si Spania – au ajuns in Capitala si sunt pregatite pentru spectacolul rugbistic ce se va intinde pe durata a doua zile.

Vineri seara, capitanii echipelor participante s-au reunit pentru fotografia oficiala a turneului (mai putin capitanul Spaniei, echipa care a aterizat pe Aeroportul International Otopeni cu intarziere) in cadrul inedit, ce are pe fundal Balta Vacaresti.

„Le urez bun venit tuturor participantilor si le doresc o competitie cat mai buna, cu meciuri spectaculoase si ce e mai important, fara accidentari. Consider aceast turneu ca pe o sarbatoare a rugbyului pentru ca avem sansa sa vedem in teren generatia care, peste cativa ani, o putem vedea evoluand si la Jocurile Olimpice din 2020. Mult succes tuturor echipelor si asteptam spectatori cat mai multi la stadion sa ne bucuram impreuna de acest spectacol rugbistic”, a declarat Haralambie Dumitras, presedintele Federatiei Romane de Rugby.

Meciurile vor incepe sambata dimineata la ora 10:30, iar duminica, la ora 10:00.
Cele 12 echipe sunt impartite in trei grupe:
Grupa A:
Franta
Rusia
Polonia
Spania

Grupa B
Portugalia
Germania
Italia
Luxemburg

Grupa C
Irlanda
Romania
Israel
Moldova

Program Campionatul European U18 Sevens:
Sambata, 17 septembrie:
10:30 Franta – Spania
10:52 Rusia – Polonia
11:14 Portugalia – Luxemburg
11:36 Germania – Italia
11:58 Irlanda – Moldova
12:20 Romania – Israel
13:15 Franta – Polonia
13:37 Rusia – Spania
13:59 Portugalia – Italia
14:21 Germania – Luxemburg
14:43 Irlanda – Israel
15:05 Romania – Moldova
16:00 Franta – Rusia
16:22 Polonia – Spania
16:44 Portugalia – Germania
17:06 Italia – Luxemburg
17:28 Israel – Moldova
17:50 Irlanda – Romania

Duminica, 18 septembrie:
Sferturi:
10:00 Castigatoare Grupa A- Locul 3 (#2)
10:22 Castigatoare Grupa B – Locul 3 (#1)10:44 Castigatoare Grupa C – Locul 2 Grupa A
11:06 Locul 2 Grupa B – Locul 2 Grupa C

Semifinale:
BOWL
11:28 Locul 3 (#3) – Locul 4 (#3)
11:50 Locul 4 (#1) – Locul 4 (#2)
PLATE
13:15 Invinsa meciului dintre „Castigatoare Grupa A- Locul 3 (#2)” – Invinsa meciului dintre „Locul 2 Grupa B – Locul 2 Grupa C”
13:37 Invinsa meciului dintre „Castigatoare Grupa B – Locul 3 (#1)”- Invinsa meciului dintre „Castigatoare Grupa C – Locul 2 Grupa A”
CUP
13:59 Castigatoarea meciului dintre „Castigatoare Grupa A- Locul 3 (#2)” – Castigatoarea meciului dintre „Locul 2 Grupa B – Locul 2 Grupa C”
14:21 Castigatoarea meciului dintre „Castigatoare Grupa B – Locul 3 (#1)” – Castigatoarea meciului dintre „Grupa C – Locul 2 Grupa A”

Meciurile de clasament:
14:43 Meciul pentru locul 11
15:05 Meciul pentru Bowl (locul 9)
16:02 Meciul pentru locul 7
16:24 Meciul pentru Plate (locul 5)
16:52 Finala pentru locul 3
17:14Finala

1,900 total views, 4 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response