Victorii pentru Valentin si Andrei Ursache in etapa a VIII-a din Pro D2

Victorii pentru Valentin si Andrei Ursache in etapa a VIII-a din Pro D2.

In Pro D2, al doilea esalon valoric din Franta s-au disputat partidele contand pentru etapa a VIII-a, Oyonnax fiind singura echipa care s-a impus in deplasare in timp ce Carcassonne, Colomiers, Perpignan si Dax au obtinut victorii cu punct bonus ofensiv.

Oyonnax s-a deplasat pe terenul lui Albi unde a castigat greu, rezultat 18-16 in urma eseului marcat de Nicolas Metge in minutul 63. Valentin Ursache a fost titular pentru Oyonnax si a jucat toate cele 80 de minute, la Albi, care ocupa ultima pozitie a clasamentului ,Vlad Nistor nu a fost retinut in lot pentru acesta partida.

Tot titular, pe postul de pilier, a fost si Andrei Ursache, care a fost prezent pe teren pana in minutul 70, echipa sa Carcassonne impunandu-se cu 47-13 chiar in fata ocupantei pozitiei secunde, Aurillac, cele cinci eseuri marcate aducand galben-negrilor si bonusul ofensiv.

Beziers, cu Alexandru Tarus in primul XV a cedat pe terenul lui Montauban, rezultat 38-23, infrangere suferind si Bourgoin, la care Bogdan Leonte a intrat in repriza secunda inlocuindu-l pe fostul jucator al celor de la CSM Olimpia Bucuresti, Junior Ta’avili, cu 45-15 in deplasare la Perpigan.

Mihai Macovei si Otar Turashvili nu s-au regasit in lotul lui Colomiers invingatoare cu bonus ofensiv in partida cu Vannes, 45-5, in celelalte partide ale etapei consemnandu-se urmatoarele rezultate: Agen-Soyaux-Anglouleme 40-23 Narbonne-Mont de Marsan 35-14 Dax-Biarritz 41-16.