Sunday 29th March 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii Bucuresti au pierdut meciul cu Leeds. Scor final: 6-10

12 decembrie 2009 STEJARII BUCURESTI

Selectionata Bucurestiului a pierdut la limita meciul cu echipa engleza Leeds Carnegie, in cea de-a treia etapa a Challenge Cup.
Dupa acest rezultat Stejarii Bucuresti au primit punctul bonus defensiv, care se acorda pentru meci pierdut la diferenta mai mica de 7 puncte.
Scorul la pauza a fost egal 3-3.

Pentru echipa noastra a marcat Florin Vlaicu printr-o lovitura de pedeapsa (min. 19) si un dropgol (min. 42).

Leeds a punctat prin mijlocasul la deschidere, Jason Strange. In partea a doua, Leeds a marcat un eseu prin numarul 8, Rhys Oakley. Uvertura Jason Strange a transformat incercarea, stabilind si scorul final: 6-10.

Dupa meci, mijlocasul la gramada al Stejarilor Bucuresti, Valentin Calafeteanu, a declarat ca echipa noastra nu merita sa piarda.
“Imi pare rau pentru acest rezultat. Speram sa ne luam revansa saptamana viitoare la Leeds. Am respectat toate indicatiile primite de la antrenori. Nu meritam sa pierdem”, a spus acesta.

Presedintele Federatiei Romane de Rugby, Alin Petrache, s-a aratat dezamagit de rezultatul final si a precizat ca, desi sunt diferente majore intre cele doua echipe, acestea nu s-au vazut foarte mult in meciul de astazi. El s-a referit la bugetele celor doua combatante, spunand ca bugetul clubului Leeds (aprox. 10 milioane de lire sterline anual) ar ajunge pentru zece ani in Romania pentru intreaga Federatie.
“Am primit eseu dupa o greseala a echipei noastre. Ar fi trebuit sa jucam putin mai agresiv. Desi sunt diferente mari intre cele doua echipe, au fost momente in joc, cand acestea nu s-au vazut”, a declarat Petrache.

Stejarii Bucuresti: 15. F. Vlaicu, 14. S. Ciuntu, 13. C. Dascalu, 12. I. Dimofte (capt), 11. I. Botezatu, 10. D. Dumbrava, 9. V. Calafeteanu, 1. N. Nere, 2. A. Radoi, 3. M. Adascalitei, 4. V. Ursache, 5. C. Ratiu, 6. S. Burcea, 7. M. Macovei, 8. D. Carpo
Inlocuiri: Beca – Nere (76), Maris – Radoi (76), Tatu – Ratiu (63), Rus – Carpo (58), Gal Minya – Dumbrava (76), Balan – Adascalitei (60)

Leeds Carnegie: 15. J. Goodridge, 14. J. Hepworth, 13. L. Burrell, 12. H. Paul, 11. S. Armstrong, 10. J. Strange, 9. S. Mathie, 1. M MacDonald, 2. R. Rawlinson, 3. P Bucknall, 4. T. Denton, 5. P. Murphy, 6. J. Pendlebury (cpt), 7. J. Rowan, 8. R. Oakley
Inlocuiri: Moreno – Rawlinson (50), McGee – Bucknall (59), Swainston – MacDonald (57), Lund – Murphy (52), Clark – Rowan (58), Blackett – Hepworth (63), Wackett, Welding – Armstrong (67)

Arbitru: Mathieu Raynal (Franta)

1,312 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response