Monday 06th April 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii au pierdut in Anglia. 47-0 cu Leeds Carnegie

20 decembrie 2009 STEJARII BUCURESTI

leeds-stejarii Echipa noastra a fost infranta in meciul patru al grupelor Challenge Cup de echipa engleza Leeds Carnegie.
Englezii au reusit cinci eseuri in prima parte a meciului prin Hendre Fourie, Seru Rabeni, Mike MacDonald, Lee Blackett si Marco Wentzel. Patru incercari au fost transformate de Ceiron Thomas (2) si de Jason Strange (2).
In minutul 33 Vasile Rus a primit cartonas galben pentru greseli repetate. In ultimul minut al primei reprize si pilierul Mihai Adascalitei vede galben si romanii raman in 13.

In partea a doua Stejarii ofera o replica mai buna dar nu reusesc sa marcheze. In minutele 65 si 73 englezii reusesc inca doua eseuri prin Henry Paul si Richard Welding. Ambele sunt transformate de Jason Strange, care stabileste si scorul final. Leeds Carnegie-Stejarii Bucuresti: 47-0.

Marcatori: Hendre Fourie, Seru Rabeni, Mike MacDonald, Lee Blackett, Marco Wentzel, Henry Paul, Richard Welding – eseuri, Ceiron Thomas – 2 transformari, Jason Strange – 4 transformari

Leeds: 15 Leigh Hinton, 14 Richard Welding, 13 Seru Rabeni, 12 Henry Paul, 11 Lee Blackett, 10 Ceiron Thomas, 9 Scott Mathie, 8 Alfie To’oala, 7 Hendre Fourie, 6 Kearnan Myall, 5 Marco Wentzel (c), 4 Erik Lund, 3 Tommy McGee, 2 Phil Nilsen, 1 Mike MacDonald.
Rezerve: 16 Vili Ma’asi, 17 Gareth Hardy, 18 Juan Gomez, 19 Rhys Oakley, 20 Calum Clark, 21 Andy Gomarsall, 22 Jason Strange, 23 Luther Burrell.

Stejarii Bucuresti: 15 Ionut Botezatu, 14 Catalin Nicolae, 13 Robert Dascalu, 12 Csaba Gal, 11 Stefan Ciuntu, 10 Ionut Dimofte (c), 9 Valentin Calafeteanu, 8 Vasile Rus, 7 Viorel Lucaci, 6 Stelian Burcea, 5 Cosmin Ratiu, 4 Valentin Ursache, 3 Mihai Adascalitei, 2 Andrei Radoi, 1 Nicolae Nere
Rezerve: 16 Catalin Beca, 17 Samuel Maris, 18 Daniel Ianus, 19 Daniel Carpo, 20 Ciprian Caplescu, 21 Danut Dumbrava, 22 Florin Vlaicu, 23 Cristian Balan

1,744 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

8 Comments

 1. petrache 20 decembrie 2009 at 22:41

  petrache acum federatia nu mai „e praf” asa cum declarai mai la inceputul anului cand erai in campanie? cum te simti cand declari ca speri sa bati italia a si iti dau aia cu stadionul in cap? cum te simti cand zici ca iti trebuie mai mult tupeu si nu dai niciun punct la Leeds ultima clasata din Anglia si iti iei juma’ de suta? Dar tu esti obisnuit cu scorurile mari, 134-0 cred ca iti spune ceva, nu? Deci daca federatia era „praf” inainte, acum cum este domnu’ presedinte? Sau inainte presedintele era de vina, iar acum jucatorii sunt vinovati?
  (presupun ca vei ordona rapid posibilitatea de a posta comentarii de pe acest site, ca deh, nu-ti convine, nu?)
  Pentru reader: nu ne bucura prietene catastrofele, pentru ca iubim sportul asta, dar ni se face sila de mojicia unora care se cred mai destepti si mai importanti decat sunt ei.

 2. Auch 20 decembrie 2009 at 23:51

  Mare caracter Petrache, mare presedinte de federatie, de cand a venit el numai rezultate bune am avut. si bugetul a crescut si competiile interne au fost fara scandaluri, e asa frumos totul
  Urmeaza Cupa Mondiala. Doamne fereste!

 3. balaban 21 decembrie 2009 at 9:41

  prietene, se vede clar ca esti foarte afectat de numirea lui domnului petrache la conducere.
  ce ? nu mai vin banutii la tine sa iti iei tu tot ce iti doresti ?
  este clara vina „lu` petrache” ca stejarii nu au castigat, nu ???

 4. petrache 21 decembrie 2009 at 11:08

  balaban, stai linistit ca n-am probleme cu banii si imi iau si ce imi doresc. Eu fac doar diferenta intre cum critica el federatia atunci cand se afla in campanie si cum totul e pe roze acum cand el e la conducere.

 5. calin catalin 21 decembrie 2009 at 11:44

  pierderea stejarilor nu are nimic de-a face cu numirea unuia sau a altuia la carma frr, decat poate dpdv al strategiei pe termen mediu si lung. strategia de joc este aleasa de stafful echipei. nu cred ca petrache sa se fi implicat in a da indicatii ca becali cine intra si cine nu. in primul meci cu ei, de la bucuresti, e clar ca am fost dominati psihologic, fiind batuti din cauza unei greseli copilaresti a numarului 9 din echipa noastra. calafeteanu cred. am avut multe momente cand am dominat, dar nu am reusit sa inscriem. cred ca asta e tupeul de care vorbea petrache. despre ceea ce s-a intamplat la leeds nu ne putem spune parerea pt ca nu am vazut meciul. o buba care trebuie rezolvata printr-o implicare mai mare a unei televiziuni adevarate, gen a1, protv, realitatea chiar, care sa aibe posibilitatea transmiterii oricarui meci de rugby al echipei nationale, in orice conditii. o schimbare in bine se vede in jocul echipei, iar cand spun asta ma refer la comparatia cu meciul cu georgia din primavara. si la meciurile din irb din vara. de multe ori si publicul te ajuta sa-ti revii, iar la leeds nu a existat nimeni care sa-i ajute psihic pe romani. nu le gasesc o scuza prin asta celor implicati. este doar parerea mea.

 6. the reader 21 decembrie 2009 at 12:00

  @calin catalin: e departe ziua in care o sa vedem meciuri de rugby pe tv puternice…din pacate

 7. rugbyman 21 decembrie 2009 at 13:25

  Tare asta cu rugbystii romani care trebuie ajutati psihic la fiecare meci. Saracii, au fost singuri in Anglia. Petrache e senzational de cand a venit, numai realizari, financiare si pe teren. Si ce gura mare avea inainte de alegeri

 8. calin catalin 22 decembrie 2009 at 12:14

  rugbyman, dominatia psihologica sta deasupra cunoasterii tehnico-tactice, a pregatirii fizice si a tuturor valorilor educative pe care le cunoastem. omul este tributar psihicului. exista o expresie cu caracter psihologic care, poate, te va lamuri in aceasta privinta: emotiile sunt combustibilul sufletului si lumina perceptiilor socio-umane. ca sa detaliem . functie de stare de spirit, starea emotiva pe care o ai intr-o zi anume, vei putea relationa sau nu cu anumite persoane sau in anumite imprejurari. daca te-as cunoaste ti-as da exemple din viata ta. e una sa fi suparat, cu un bagaj emotional negativ si sa interactionezi cu cineva care are chef de glume. il vezi enervant, chiar agasant. daca, in schimb, esti binedispus, ai chef de vorba, il vei privi cu admiratie, poate ii vei raspunde la glume. asa si cu echipa. tensiunea de dinaintea meciului exista de fiecare parte a celor implicati. cand intri pe teren nu te mai gandesti la prime, la nevasta, la nimic. esti intr-o stare de stres care iti capaciteaza organismul pt o atentie marita catre miza propusa. daca ai o nereusita si nu vei reusi sa te reincarci, vei fi dominat psihic pe toata perioada cat va dura miza respectiva. unde intervine alin aici? sunt de acord sa criticam pe oricine, vei citi criticile mele chiar si aici pe acest site ( votul despre site a fost schimbat datorita criticilor mele – e un semn de schimbare pozitiva a actualei conduceri, de respect fata de cei ce au argument!). dar nu sunt de acord sa criticam doar pt ca suntem in tabere adverse, criticam fara a avea o pozitie clara si argumentata. vino cu solutii si cred ca vei avea parte de ascultare. cel putin asa cred ca trebuie sa facem lucrurile sa mearga. trebuie sa schimbam metoda. cat priveste partea finaciara iti pot spune ca nu mai tine de strategii, ci doar de prietenii. toate societile mari au rupt in a mia parte bugetele de marketing de anii trecuti pt a putea supravietui. iti pot spune in cunostinta de cauza. ceea ce inseamna strategie frr tb sa se bazeze pe inteligenta si fler, inovatie si oportunitate. nu bani. de aproape 20 de ani lucrez in domeniu, am ceva expertiza in marketing si comunicare si cunosc modul in care marile companii isi fac planurile de marketing. la ceea ce mai putem spera sunt doar fonduri de la ue. dar cum in frr nu exista oameni specializati sa faca propuneri si sa urmareasca astfel de contracte m-as mira sa se rezolve ceva. toate bune.

Leave A Response