Monday 06th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

Irlanda, Anglia si Franta au castigat in prima etapa a Six Nations

8 februarie 2010 INTERNATIONAL

Reprezentantii celor 6 Natiuni

Cele trei echipe si-au depus candidatura pentru titlul de campioana dupa victoriile obtinute in prima etapa a Six Nations.

In acest moment, in clasament, Irlanda ocupa primul loc dupa victoria clara cu Italia (29-11).

Anglia pare sa fie in forma dupa victoria cu  Tara Galilor, scor 30-17.

In ultimul meci din acest weekend, disputat ieri, Scotia a fost infranta acasa de francezi cu 9-18.

Saptamana viitoare Tara Galilor intalneste Scotia la Cardiff, in timp ce Franta primeste vizita campioanei Irlanda. Englezii par sa nu aiba emotii pentru deplasarea in Italia.

Clasament dupa prima etapa:

Echipa J. Pct.
1 Irlanda 1 2
2 Anglia 1 2
3 Franta 1 2
4 Scotia 1 0
5 Tara Galilor 1 0
6 Italia 1 0

Irlanda-Italia: 29-11

Marcatori
Irlanda:
Eseuri: Heaslip, O’Leary
Transformari: O’Gara 2
Lovituri de pedeapsa: O’Gara 4, Wallace

Italia:
Eseuri: Roberston
Lovituri de pedeapsa: Gower, Mi Bergamasco

Ireland: 15 Rob Kearney, 14 Tommy Bowe, 13 Brian O’Driscoll (c), 12 Gordon D’Arcy, 11 Andrew Trimble, 10 Ronan O’Gara, 9 Tomas O’Leary, 8 Jamie Heaslip, 7 David Wallace, 6 Kevin McLaughlin, 5 Paul O’Connell, 4 Leo Cullen, 3 John Hayes, 2 Jerry Flannery, 1 Cian Healy.
Rezerve: 16 Rory Best, 17 Tom Court, 18 Donncha Ryan, 19 Sean O’Brien, 20 Eoin Reddan, 21 Paddy Wallace, 22 Keith Earls.

Italia: 15 Luke McLean, 14 Kaine Robertson, 13 Gonzalo Canale, 12 Gonzalo Garcia, 11 Mirco Bergamasco, 10 Craig Gower, 9 Tito Tebaldi, 8 Alessandro Zanni, 7 Mauro Bergamasco, 6 Josh Sole, 5 Quintin Geldenhuys, 4 Carlo Antonio Del Fava, 3 Martin Castrogiovanni, 2 Leonardo Ghiraldini (c), 1 Salvatore Perugini.
Rezerve: 16 Fabio Ongaro, 17 Matias Aguero, 18 Marco Bortolami, 19 Paul Derbyshire, 20 Simon Picone, 21 Riccardo Bocchino, 22 Andrea Masi.

Anglia-Tara Galilor: 30-17

Marcatori
Anglia
Eseuri: Haskell 2, Care
Transformari: Wilkinson 3
Lovituri de pedeapsa: Wilkinson 3

Tara Galilor:
Eseuri: Adam Jones, Hook
Transformari: Stephen Jones 2
Lovituri de pedeapsa: Stephen Jones

Anglia: 15 Delon Armitage, 14 Mark Cueto, 13 Mathew Tait, 12 Riki Flutey, 11 Ugo Monye, 10 Jonny Wilkinson, 9 Danny Care, 8 Nick Easter, 7 Lewis Moody, 6 James Haskell, 5 Steve Borthwick (c), 4 Simon Shaw, 3 David Wilson, 2 Dylan Hartley, 1 Tim Payne.
Rezerve: 16 Steve Thompson, 17 Dan Cole, 18 Louis Deacon, 19 Steffon Armitage, 20 Paul Hodgson, 21 Toby Flood, 22 Ben Foden.

Tara Galilor: 15 Lee Byrne, 14 Tom James, 13 James Hook, 12 Jamie Roberts, 11 Shane Williams, 10 Stephen Jones, 9 Gareth Cooper, 8 Ryan Jones (c), 7 Martyn Williams, 6 Andy Powell, 5 Luke Charteris, 4 Alun-Wyn Jones, 3 Adam Jones, 2 Gareth Williams, 1 Gethin Jenkins.
Rezerve: 16 Huw Bennett, 17 Paul James, 18 Bradley Davies, 19 Jonathan Thomas, 20 Richie Rees, 21 Andrew Bishop, 22 Leigh Halfpenny.

Scotia-Franta: 9-18

Marcatori
Scotia:
Lovituri de pedeapsa:Paterson 3

Franta:
Eseuri: Bastareaud 2
Transformari: Parra
Lovituri de pedeapsa: Parra 2

Scotia: 15 Chris Paterson, 14 Thom Evans, 13 Max Evans, 12 Graeme Morrison, 11 Sean Lamont, 10 Phil Godman, 9 Chris Cusiter (c), 8 Johnnie Beattie, 7 John Barclay, 6 Kelly Brown, 5 Alastair Kellock, 4 Nathan Hines, 3 Moray Low, 2 Ross Ford, 1 Alasdair Dickinson.
Rezerve:16 Scott Lawson, 17 Allan Jacobsen, 18 Richie Gray, 19 Alan MacDonald, 20 Rory Lawson, 21 Alex Grove, 22 Hugo Southwell.

Franta:15 Clement Poitrenaud, 14 Benjamin Fall, 13 Mathieu Bastareaud, 12 Yannick Jauzion, 11 Aurélien Rougerie, 10 Francois Trinh-Duc, 9 Morgan Parra, 8 Imanol Harinordoquy, 7 Fulgence Ouedraogo, 6 Thierry Dusautoir (c), 5 Pascal Pape, 4 Lionel Nallet, 3 Nicolas Mas, 2 William Servat, 1 Thomas Domingo.
Rezerve: 16 Dimitri Szarzewski, 17 Luc Ducalcon, 18 Julien Pierre, 19 Julien Bonnaire, 20 Frederic Michalak, 21 David Marty, 22 Vincent Clerc.

Au mai ramas de jucat:

13 februarie: Tara Galilor – Scotia (Millennium, Cardiff)
13 februarie: Franta – Irlanda (Stade de France, Paris)
14 februarie: Italia – Anglia (Stadio Flaminio, Roma)

26 februarie: Tara Galilor – FranTa (Millennium, Cardiff)
27 februarie: Italia – Scotia (Stadio Flaminio, Roma)
27 februarie: Anglia – Irlanda (Twickenham, Londra)

13 martie: Irlanda – Tara Galilor (Croke Park, Dublin)
13 martie: Scotia – Anglia (Murrayfield, Edinburgh)
14 martie: Franta – Italia (Stade de France, Paris)

20 martie:Tara Galilor – Italia (Millennium, Cardiff)
20 martie: Irlanda – Scotia (Croke Park, Dublin)
20 martie: Franta – Anglia (Stade de France, Paris)

Foto: www.rbs6nations.com

1,898 total views, 4 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

  1. neney 12 februarie 2010 at 3:11

    astea erau meciuri sigure de pus la pariuri:))

Leave A Response