Romania – Georgia: 22-10

Romania a castigat Cupa Antim Ivireanu

Stejarii au reusit sa invinga nationala de rugby a Georgiei cu scorul de 22 la 10 intr-un meci contand pentru Cupa Europeana a Natiunilor.

In minutul cinci Ovidiu Tonita a reusit sa marcheze un eseu, transformat de Danut Dumbrava. Georgienii au marcat si ei un eseu in minutul 10 prin linia a II-a, Giorgi Nemsadze. Fundasul Merab Kvirikashvili a transformat incercarea si scorul a devenit egal, 7-7. In minutul 31, Robert Dascalu s-a accidentat si a fost inlocuit cu Csaba Gal.
Pana la pauza Dumbrava a reusit doua lovituri de pedeapsa (minutul 12 si 40), astfel ca Stejarii au intrat cu avantaj la cabine, scor 13-7.

In repriza secunda, acelasi Dumbrava a mai reusit un dropgol (min. 42) si doua lovituri de pedeapsa (min. 48 si 80). Georgienii au inscris trei puncte prin mijlocasul la gramada Lasha Malaguradze. (min. 57).

La sfarsitul meciului presedintele FRR, Alin Petrache, a inmanat Stejarilor Cupa Antim Ivireanu, trofeu care se pune in joc la fiecare meci dintre cele doua tari.

La partida au asistat si premierii celor doua tari Emil Boc si Nika Gilauri.

Stadion: Arcul de Triumf
Spectatori: 1.094

Romania: 15. Iulian Dumitras, 14. Catalin Fercu, 13. Ionut Dimofte, 12. Robert Dascalu, 11. Stefan Ciuntu, 10. Dan Dumbrava, 9. Sarbu Lucian,
1. Dragos Dima, 2. Marius Tincu, 3. Paulica Ion, 4. Sorin Socol (c), 5. Valentin Ursache, 6. Stelian Burcea, 7. Ovidiu Tonita, 8. Daniel Carpo

Rezerve: 16. Cezar Popescu, 17. Mihaita Lazar, 18. Cristian Petre, 19. Mihai Macovei, 20. Valentin Ivan, 21. Csaba Gal, 22. Florin Vlaicu, 23. Bogdan Zebega

Georgia: 15. Merab Kvirikashvili, 14. Malkhaz Urjukashvili, 13. David Kacharava, 12. Tedore Zibzibadze, 11.Irakli Mackhaneli, 10. Lasha Malaguradze, 9.Irakli Abuseridze (c)
1.David Kinchagishvili, 2. Iuri Natriashvili, 3. Anton Peikrishvili, 4. Ilia Zedginidze, 5.Giorgi Nemsadze, 6. Grigori Labadze, 7. Giorgi Chkhaidze, 8. Besarion Udesiani

Rezerve: 16.Jaba Bregvadze, 17. Goderdzi Shvelidze, 18. Levan Datunashvili, 19. Lasha Tavartkiladze, 20. Bidzina Samkharadze, 21. Irakli Giorgadze, 22.Aleksandre Todua