Tuesday 22nd September 2020,

Portugalia – Romania: 9-20

20 martie 2010 NATIONALA

Ionut Dimofte

Portugalia a deschis scorul in meciul cu Romania prin fundasul Joe Gardener, care a reusit o lovitura de pedeapsa in debutul primei reprize. Acelasi jucator a ratat insa alte doua lovituri de pedeapsa in minutele 12 si 29.

In minutul 26, Danut Dumbrava a reusit o lovitura de pedeapsa si a egalat la 3. Doua minute mai tarziu, Stelian Burcea a primit cartonas galben.

Cu trei minute inainte de finalul primei reprize Romania a beneficiat de un eseu de penalizare dupa ce portughezii au prabusit intentionat, de mai multe ori, o gramada ordonata, la cinci metri de butul propriu. Dumbrava a transformat si a dus scorul la 3-10.

In partea a doua a meciului, acelasi Dumbrava a reusit o noua lovitura de pedeapsa si scorul a devenit 3-13.

Gardener a ratat o lovitura de pedeapsa doua minute mai tarziu.

In minutul 53, fundasul naturalizat Joe Gardener a gresit la trei metri de terenul de tinta si Ionut Dimofte a reusit un nou eseu pentru Romania. Dumbrava a transformat si a dus scorul la 3-20, pentru Romania.

Pedro Leal a adus trei puncte pentru Portugalia dintr-o lovitura de pedeapsa in minutul 15 al reprizei secunde. Scor 6-20.

Arbitrul galez James Jones a aratat un nou cartonas galben lui Dimofte, in minutul 65. Dupa aceasta faza, Portugalia a avut o noua lovitura de pedeapsa transformata care a stabilit si scorul final. Portugalia 9, Romania 20.

Arbitrul din Tara Galilor a mai acordat un cartonas galben si flankerului Ovidiu Tonita in minutul 68. La ultima faza a meciului, Stelian Burcea a primit cartonas rosu, pentru cumul de cartonase galbene.

In partea secunda, pentru Romania au jucat si Cezar Popescu, Mihaita Lazar, Cristian Petre, Daniel Carpo,Valentin Ivan, Catalin Nicolae.

Stadion: Universitario, Lisabona
Spectatori: 2.000
Arbitru: James JONES (Tara Galilor)

Romania: 15. Iulian Dumitras, 14. Stefan Ciuntu, 13. Ionut Dimofte, 12. Csaba Gal, 11. Catalin Fercu, 10. Danut Dumbrava, 9. Lucian Sarbu
1. Dragos Dima, 2. Marius Tincu, 3. Paulica Ion, 4. Sorin Socol (c), 5. Valentin Ursache, 6. Stelian Burcea, 7. Ovidiu Tonita, 23. Alexandru Manta
Rezerve: 16. Cezar Popescu, 17. Mihaita Lazar, 18. Cristian Petre, 19. Daniel Carpo, 20. Valentin Ivan, 21. Catalin Nicolae, 22. Florin Vlaicu

Portugalia: 15. Joe Gardener, 14. Frederico Oliveira, 13. Pedro Silva, 12. Diogo Mateus, 11. António Aguilar, 10. Pedro Cabral, 9. José Pinto
1. Francisco Fernandes, 2. João Correia (c), 3. Thomas Da Costa, 4. Conrad Stickling, 5. Gonçalo Uva, 6. Eduardo Acosta, 7. Vasco Uva, 8. Juan Severino
Rezerve: 16. João Júnior, 17. Bernardo Duarte, 18. Tiago Girão, 19. Salvador Palha, 20. Pedro Leal, 21. Duarte Cardoso Pinto, 22. Miguel Portela