Friday 23rd August 2019,

Romania – Ucraina: 61-7

5 iunie 2010 NATIONALA

Stefan Ciuntu a marcat doua eseuri pentru Romania

In ziua in care se implinesc 50 de ani la prima victorie impotriva Frantei, Romania a reusit sa invinga echipa Ucrainei cu scorul de 61 la 7.
Stejarii au facut primul pas din Recalificarile pentru Cupa Mondiala.

Scorul a fost deschis dintr-o lovitura de pedeapsa de uvertura Dan Dumbrava. Tot Dumbrava a majorat scorul pentru Stejari prin acelasi procedeu cateva minute mai tarziu.

Romania a reusit primul eseu prin Valentin Ursache dupa o tusa in 22-ul advers, Dumbrava a ratat transformarea.

Daniel Ianus a marcat cateva minute mai tarziu o noua incercare pentru Stejari. Dumbrava nu a mai ratat transformarea si scorul a devenit 18 la 0.

Capitanul Sorin Socol a marcat al treilea eseu, dar Dumbrava a ratat din nou transformarea.
Al patrulea eseu al echipei noastre a fost inscris de Stefan Ciuntu, Dumbrava a ratat transformarea.

Alexandru Manta si Valentin Ivan s-au ciocnit la o faza a primei reprize si au fost inlocuiti de Sergiu Ursache si Florin Surugiu.

Romania a mai reusit o incercare prin aripa Catalin Fercu, fundasul Florin Vlaicu a marcat si a stabilit scorul pauzei. Romania 35, Ucraina 0.

La pauza, Samuel Maris a intrat in locul lui Silviu Florea si Marius Sirbe l-a inlocuit pe Valentin Ursache.
Stelian Burcea a reusit primul eseu din repriza secunda, tranformat de Florin Vlaicu.
Dimofte a intrat si el pe teren in repriza secunda, in timp ce Ionut Botezatu l-a inlocuit pe Florin Vlaicu.
Romania a mai reusit un eseu prin mijlocasul la gramada Florin Surugiu, transformat de Dan Dumbrava.
Talonerul Bogdan Zebega a fost inlocuit de staff-ul echipei noastre cu Andrei Radoi.
Fercu a reusit al doilea eseu dupa o faza spectaculoasa a liniei de treisferturi, Dumbrava a reusit a treia transformare si a dus scorul la 56 la 0.
In ultimele minute ale partidei Ucraina a reusit un eseu prin numarul patru, Viacheslav Krasylnyk, transformat de Maksym Tyurikov. Stejarii au replicat si au inscris si ei o incercare prin aripa Stefan Ciuntu.

Urmatorul meci al Romaniei din Recalificari va avea loc pe 17 iulie, la Buzau, contra Tunisiei.

Romeo Gontineac: Nu ne e frica de Uruguay
La conferinta de presa de dupa meci, antrenorul Stejarilor, Romeo Gontineac, a declarat, raspunzand unei intrebari a jurnalistilor botosaneni, ca nu se pune problema ca nationala noastra sa se teama de Uruguay.
“Vom incerca sa jucam cat mai bine de la meci la meci. Calificarea la Cupa Mondiala este foarte importanta pentru Romania”, a declarat Romeo Gontineac.
Capitanul Sorin Socol spune ca in acest moment Romania trebuie sa se focalizeze pe viitor si a multumit publicului botosanean pentru prestatia de astazi.
Capitanul Ucrainei, Maksym Kravchenko, a urat mult succes Romaniei in meciurile cu Uruguay.

Stadionul Municipal din Botosani
Spectatori: 6.200
Arbitri: Alan Falzone (Central), Stefano Marrama si Giovanni Maratini (toti din Italia)

Marcatori
Romania: Valentin Ursache – eseu; Daniel Ianus – eseu; Sorin Socol – eseu; Stefan Ciuntu – eseu (2); Catalin Fercu – eseu (2); Stelian Burcea – eseu; Florin Surugiu – eseu; Dan Dumbrava – lovitura de pedeapsa (2), transformare (3); Florin Vlaicu – transformare (2);
Ucraina: Viacheslav Krasylnyk – eseu; Maksym Tyurikov – transformare

Romania: 15. Vlaicu Florin, 14. Ciuntu Stefan, 13. Dascalu Robert, 12. Gal Csaba, 11. Fercu Catalin, 10. Dumbrava Dan, 9. Ivan Valentin, 8. Manta Alexandru, 7. Ianus Daniel, 6. Burcea Stelian, 5. Ursache Valentin, 4. Socol Sorin (C), 3. Florea Silviu, 2. Zebega Bogdan, 1. Popescu Cezar
Rezerve: 16. Radoi Andrei, 17. Maris Samuel, 18. Sirbe Marius, 19. Ursache Sergiu, 20. Surugiu Florin, 21. Dimofte Ionut, 22. Botezatu Ionut
Staff: Pompilie Bors-Manager Administrativ, Robert Antonin-Manager General, Romeo Gontineac-Antrenor, Steve McDowall-Antrenor

Ucraina: 15. Ponomarenko Vyacheslav, 14. Masiukov Pavlo, 13. Garkavyi Sergii, 12. Kosariev Oleg, 11. Kravchenko Maksym (C), 10. Monastyrov Sergiy, 9. Ianchyi Sergii, 8. Melnikov Andrii, 7. Voloshyn Bogdan, 6. Lomakin Oleksandr, 5. Tsapenko Oleksandr, 4. Krasylnyk Viacheslav, 3. Mukhin Dmytro, 2. Kirsanov Mykola, 1. Sukhikh Sergii
Rezerve: 16. Chaika Ievgen, 17. Lytvynenko Oleg, 18. Demen Mykola, 19. Mokretsov Dmytro, 20. Zapolskyi Evgen, 21. Malaguradze Jaba, 22. Tyurikov Maksym
Staff: Kochmanov Valerii-Antrenor principal, Nedbailo Sergii – Antrenor secund