Saturday 16th January 2021,
Federatia Romana de Rugby

Alexandru Gradinaru a incetat din viata

15 iulie 2010 INTERN

Alexandru Gradinaru

Jucatorul de rugby Alexandru Gradinaru a incetat din viata joi dimineata in urma unui stop cardio-respirator.

“In contextul unei bronhopneumonii mixte (fungice si bacteriene) galopante, neresponsiva la tratament, venita pe fondul general cunoscut (leziune medulara completa C4 post-traumatica)  al lui Alexandru Gradinaru azi la ora 5.40 a survenit un stop cardio-respirator. Acesta nu a mai putut fi resuscitat in pofida eforturilor medicilor ATI-isti oradeni. Acum, corpul neinsufletit al lui Alexandru se afla la serviciul de Medicina Legala Oradea pentru autopsie”, a declarat Alin Popescu, medicul coordonator al FRR.

Alexandru Gradinaru avea 19 ani si juca pentru formatia din Arad.

El a suferit o accidentare grava in timpul unui meci de campionat, diagnosticul medicilor fiind unul extrem de dur – leziune medulara comleta C4-C5 produsa ca urmare a unei luxatii bilaterale de corp vertebral cervical.

„Moartea lui Alex ne provoaca o imensa suferinta. Suntem alaturi de familia indurerata. Incercam sa il aducem pe Alex la un spital din Bucuresti dar din pacate nu mai este cazul. Medicii nu au mai putut face nimic in aceasta dimineata pentru Alexandru”, a declarat Alin Petrache, presedintele FRR.

Intreg rugby-ul romanesc si Federatia Romana de Rugby sunt alaturi de familia Gradinaru, careia ii vor oferi tot sprijinul in aceste momente grele.

Sambata, inaintea meciului contra Tunisiei, se va tine un moment de reculegere in memoria lui Alex Gradinaru. Jucatorii romani vor evolua cu banderole negre pe brat.

2,837 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

49 Comments

  1. cristi 15 iulie 2010 at 11:19

    nu imi vine sa cred… acest baiat cu suflet mare a incetat din viata… Dumnezeu sa il aiba in paza Lui. sincere condoleante familiei!

  2. rugby braila 15 iulie 2010 at 11:20

    Sincere condoleante familiei Gradinaru.

    Din pacate familia rugby-ului romanesc pierde un tanar ce putea purta frunza de stejar cu mandrie pe piept. Din nefericire , el va purta numai un covor de flori si lacrimi de jale. Pacat pentru tineretea si daruirea lui.

  3. adina 15 iulie 2010 at 11:24

    Un inger sa-l pazeasca, zambitor si vesel sa ne priveasca cum trudim si ne certam in aceasta viata trecatoare si mica facuta sa murim si sa ne despartim pentru totdeauna.

  4. raduc30 15 iulie 2010 at 11:27

    Dumnezeu sa-l odihneasca pe Alex! Ne doare enorm aceasta pierdere. M-a durut pana in inima cand am auzit vestea tragica. Parca s-a daramat ceva… Sa ne rugam pentru odihna lui!

  5. ionutzzz 15 iulie 2010 at 12:12

    f dureros…nici nu se poate scrie in cuvinte…dar exista un semn de intrebare…oare chiar nu s-a putut face nimic decat sa fie plimbat de la un spital in altul? ….Dumnezeu sa il ierte! 🙁

  6. Lorica 15 iulie 2010 at 12:16

    DRUM BUN SPRE LUMINA,PUI DE STEJAR! CU SIGURANTA,DUMNEZEU A MAI AVUT NEVOIE DE UN INGER. MA ROG PENTRU INIMILE PARINTILOR TAI.

  7. Nicol 15 iulie 2010 at 12:20

    Domnul Dumnezeu sa intareasca familia indurerata!

  8. dinca adrian 15 iulie 2010 at 12:20

    condoleante familiei

  9. flancher 15 iulie 2010 at 12:51

    A PLECAT DINTRE NOI UN SUFLET CURAT,CARE MERGE SA JOACE RUGBY INTR-O ECCHIPA DE INGERI, ACOLO UNDE NU SUNT NEDREPTATI SI DEZINTERES,DUMNEZEU SA TE AIBA IN PAZA LUI

  10. patrick 15 iulie 2010 at 13:03

    Acest baiat si a dat viata pentru rugby! Condoleante familiei..

  11. CLAUDIU 15 iulie 2010 at 13:09

    dumnezeu sa-l odihneasca! chiar nu sa gasit suma necesara operatiei lui alex,draga federatie romana de rugby,poate daca era din sud sau ….. se gasea bani,sau poate daca canta la chitara sigur se gasea,dumnezeu sa aiba grija de el

  12. crege 15 iulie 2010 at 13:40

    Dumnezeu sa-l odihneasca! Suntem alaturi de parinti si de cei dragi lui. Ar trebui sa se traga un semnal de alamarma pentru Federatia Romana de Rugby. Nu este unicul caz in rugbyul romanesc.
    Acceptam, azi, in locul unui spectacol executat de niste domni, un spectacol de maidan, cu injuraturi, pumnii, faulturi grsolane, placaje interzise. Nu este normal ca la un meci dintre METROREX (unde a jucat si Alex – Gogoasa) si DINAMO (juniori ’89) desfasurat in 2008, domnul antrenor de la Dinamo sa urle, cat il tineau plaminii “calcatii in picioare, dati cu pumnii, omoratii pe cei de la Metrorex”. Mai aveam un pic si noi, parintii, ne luam la bataie din cauza acestui “minunat” antrenor. Este inadmisibil ce se poate intampla pe aceste terenuri, probabil ca federatie ori nu stie ori se se face ca nu stie. Nu spun cine era la momentul acela antrenor si nici nu stiu daca azi mai antreneaza aceasta echipa, acest lucru il fac din respect pentru numele pe care il purta, a altui sportiv plecat si el dintre noi de foarte tanar, dar din alta ramura sportiva. Unde este eleganta si specacolul cu care ne am obisnuit al acestui sport? Chiar am ajuns ca la footbal? Macar noi cei din tribune sa avem un comportament decent. Totusi ma opresc aici din respect pentru ALEX.

  13. ucjnapoca 15 iulie 2010 at 13:58

    Condoleante familiei!

  14. Braileanul 15 iulie 2010 at 14:03

    Condoleante familiei, este un semnal tras, prima decedat din rugbyul romanesc, medicul echipei ar trebui tras la raspundere!

  15. Nicu 15 iulie 2010 at 14:04

    Dumnezeu sa-l odihneasca !! s-a dus o speranta a rugbyului romanesc…rusine sa va fie federalilor …Domnule Petrache ! atat de putin a facut federatia pentru acest sportiv incat inclin sa cred ca nu era un sportiv legitimat la rugby…ce asigurari medicale au acesti sportivi cand nu li se acopera nici un fel de serviciu medical…sau sunt numai sa aveti acoperire legala ca acesti ingeri sa poata juca ” un sport pentru golani practicat de gentelmani !!! ” domnilor doctori…nu se putea face mai mult… cum se poate intarzia plecarea unei ambulante cu un sportiv ranit de gravitate pe motivul ca daca ambulanta paraseste terenul acel meci nu mai poate continua …sau meciul in sine era mai pretios decat viata acestui baiat …e jenant in ce stare a ajuns sistemul medico-sanitar in romania incat intri bolnav de ceva si iesi cu inca 5 diagnosticuri ….Pacat ca acum incercati sa consolati o familie indurerata de pierderea copilului prin momente de reculegere in memoria lui cand trebuia sa-i ajutati material cand a fost nevoie pentru ai salva viata!!! RUSINE!! RUSINE!!! RUSINE !!

  16. gabriela 15 iulie 2010 at 14:26

    Sincere condoleante familiei……..
    Ce poate fi mai dureros decat sa-ti ingropi copilul…Clipe groaznice pentru mama si tatal sau.Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !

  17. Alexandru Marin 15 iulie 2010 at 14:48

    A.I.R. este alaturi de familia indurerata si transmite sincere condoleante.
    Dumnezeu sa te odihneasca in pace ALEX.

  18. cristian cojocaru 15 iulie 2010 at 15:40

    condoleante familiei!

  19. cristian cioara 15 iulie 2010 at 15:53

    Dumnezeu sa il odihneasca in pace !

  20. dromichaetes 15 iulie 2010 at 16:22

    Mare pacat pentru viata lui! Sa-i fie tarana usoara si Dumnezeu sa-l odihneasca! Condoleante familiei.

  21. SAVIN ARNOLD 15 iulie 2010 at 16:28

    Doamne numai la noi se putea intampla asa ceva,pacat k din cauza ,,FEDERATIEI,, a incetat din viata un tanar o valoare,pacat.NU SE AJUNGEA AICI DAK SA-R FI LUAT NISTE MASURI MAI DIN TIMP POATE ERA IN VIATA SI MAI TRAIA MULTI ANI DE ACUM INCOLO DAR DE CE SA DEA FEDERATIA BANI UNUI TANAR DE LOT NATIONAL CARE SA ACCIDENTAT PE TERENU DE RUGBY BA FRATILOR NU PE CAMP,NU SUNT CUVINTE PUR SI SIMPLU GROAZNIC CE SA INTAMPLAT.SINCERE CONDOLEANTE FAMILIEI GRADINARU

  22. Mihai Vioreanu 15 iulie 2010 at 16:36

    Buna ziua,

    Sincere condoleante ii urez familiei Gradinaru.
    Dumnezeu sa il odihneasca in pace pe Alexandru.

    Circumstantele acestui tragic accident sunt foarte serioase , reflecta mult societatea in care traim si mai ales societatea rugbyului romanesc.
    Grupul de discutti “Stiri-rugby”_yahoo a fost format pentru a ajuta oameni ca si George sau Alexandru.

    Noi, rugbyul romanesc am eusuat dramatic in efortul nostru de a-l ajuta pe Alexandru. Ca si grup de oameni meritam sa plecam capul in rusine si respect si sa ne rugam a fi iertati de familia Gradinaru.

    Dumnezeu sa ne ierte impotenta, ignoranta si lipsa de interes pentru un coleg de-al nostru.

    Din acest moment acest grupul “stiri_rugby”-yahoo isi inceteaza activitatea.

    Mihai Vioreanu

  23. C.S.Navodari-rugby 15 iulie 2010 at 16:42

    Sincere condoleante familiei indurerate ! Alex, nu te vom uita niciodata !

  24. sabau 15 iulie 2010 at 16:54

    DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE!PUTERE FAMILIEI SA TREACA PESTE ACESTE CLIPE GROAZNICE ! SINCERE CONDOLEANTE.

  25. o8btuz 15 iulie 2010 at 16:54

    dumnezeu sa-l ierte,incetati cu criticile dure macar pana cand acest copil va pleca dintre noi…nu fiti rai..viata e scurta…condoleante familiei..dureros//

  26. o8btuz 15 iulie 2010 at 16:59

    pff mare grup mare ajutor..o adunatura de lingai autodeclarati “impotenti” felicitari!

  27. rugby boy 15 iulie 2010 at 17:03

    DUMNEZEU SA-L IERTE CONDOLEANTE FAMILIEII

  28. Robert 15 iulie 2010 at 17:37

    nu merita sa moara… Dumnezeu sa’l odihneasca.Condoleante familiei

  29. marius 15 iulie 2010 at 17:51

    dumnezeu sal ierte.pacat pt cele intamplate.eu stiu ca e un sport dur ,spun din propia experienta dar cred cu tarie ca se putea face mai mult ,cu siguranta.pacat pt tineretia lui si talentul lui.ar trebui sa se termine odata cu pacalici astia din federatie ,ii cunosc bine si stiu dezinteresu lor pt FAMILIA RUGBY.coodoleante familei si fiei tarana usoara.

  30. buze 15 iulie 2010 at 18:30

    condoleante familiei nu credeam nici-o data ca voi primi vestea asta condoleante familiei gradinaru

  31. alex. 15 iulie 2010 at 20:07

    sincere condoleante!trebuie sa privim altfel acest joc de fiecare data cand intram in teren,cu mai multa grija si respect!este intr-adevar un semnal de alarma pentru federatie si jucatori,speram sa fie ultimul!odihneste-te in pace alex!..

  32. Andrei Dobre 15 iulie 2010 at 20:36

    Sa ai liniste Alex! Si de acolo de unde esti, sa veghezi terenurile de rugby, si precum un inger, sa-i ai in paza pe baieti! 🙁

  33. C 15 iulie 2010 at 21:30

    rusine federatiei rusine pt ceea ce fac rusine pt asigurarile si contractele acestor juktori rusineeeeeeee pentru toti cei care nu au vrut sa ajute desi puteau…..rusine FRR!!!rusine medicilor de la timishoara rusineeee si asteptati va pedeapsa

  34. SICA 15 iulie 2010 at 23:10

    CONDOLEANTE FAMILIEI INDOLIATE !DESTINUL NU POATE FI SCHIMBAT, ALEX VA RAMINE UN STEJAR ADEVARAT IN INIMILE NOASTRE.ODIHNESTE-TE IN PACE

  35. Dobosi Florin 15 iulie 2010 at 23:59

    DOAMNE AJUTA-L SI INDRUMA-L SPRE CALEA LUMINATA A RAIULUI PE ACEST NEVINOVAT JUCATOR DE Rugby A ARADULUI CONDOLEANTELE MELE SI A FAMILIEI MELE FAMILIEI GRADINARU DUMNEZEU SAL AIBA IN PAZA

  36. bebe 16 iulie 2010 at 0:20

    am pare foarte rau ca rugby romanesc pierde un adevarat jucator de rugby ,,,,asi fii vrut sa port si eu tricoul la nationala ,,,,,dar din pacate nu am putut prinde lotul ,,,condolente familiei gradinarul ,,,a fost un erou :(:(:(dumnezeu sal odihneasca

  37. BalanMetrou94 16 iulie 2010 at 1:41

    Sincere Condoleante Fam.Gradinaru .. RIp GOGOASA .. cei din echipa lui ma lua si jucam cu ei.. ma invatau sa joc cu ei.. Sper sa ajung si eu sambata sau duminica la inmormantare :(( Rugby-ul romanesc a mai pierdut inca un tanar Rugbyst care putea sa poarte frunza de stejar cu mandrie.. ultima dorinta ” sa ma ingropati cu o minge de rugby” se pare ca ii placea prea mult! RIP.. DUMNEZEU SA-l odihneasca in pace :((

  38. fan rugby 16 iulie 2010 at 10:33

    mi de condoliante de la focsani pt familia lui

  39. mihaela 16 iulie 2010 at 21:54

    D-zeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace pe Alex!!Sunt mama a doi rugbisti ,unul joaca in lotul under 20 ,chiar a jucat contra lui Alex candva !!!!!!Ptr mine si copiii mei ziua de 15 a fost o zi grea ca si ptr parintii lui Alex,ieri s-au implinit un an jumatate de la moartea sotului meu ,si imi dau seama prin ce trec acei parintii!!!!!!Nu trebuie sa dam vina pe nimeni ,la Dumnezeu i-a fost drag ,se zice ce el chiama la el numai pe cei dragi!Am citit niste lucrui urate despre un anumit antrenor ,imi pare rau si multumesc la D-zeu ca baietii mei au avut si au parte de antrenori minunati!Atat la LAV cat si la lot si sper ca si la noua echipa unde va jca cel mare va fi la fel!!!!!!!!!!!!Sa-i fie tarana usoara la stejarul nostru!!!!!!

  40. emilian duta 17 iulie 2010 at 9:41

    in fiecare din noi ar trebui sa fie o motivatie de a merge la RUGBY ,probabil ca ar trebui sa fim mai buni,mai modesti,mai altfel,facand acest sport din pasiune te contopesti cu el ma doare sufletul ca nu vin acesti copii la brasov chiar la cfr csu brasov dar din cauza nu saraciei mai degraba dezinteresului toti au ales sa plece si poate sper ca va veni ziua ca toti acesti baieti sa ramana in brasov,acolo unde te duci draga alex roagate si pentru noi,CU MULTA STIMA …BUNUL DUMNEZEU SA TE IA IN PAZA LUI

  41. cantor 17 iulie 2010 at 10:09

    dumnezeu sa-l odihneasca in pace>

  42. Alecs 17 iulie 2010 at 13:00

    Nu am cuvinte pentru acest baiat!.Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.Condoliante Familiei.

  43. cata 17 iulie 2010 at 19:42

    sincere condoleante fam. poate e pentru prima data in viata mea cand am plans… nu trebuie sa lasam acesta tragedie pe seama hazardului,vinovatii trebuie sa plateasca odata,chiar daca nu pe lumea asta,poate in iad,poate mai rau, si aici ma refer la arbitru ,la radu!!!!,incredibil cum se promoveaza non valorile in romania, la doctori, la federatie, in sfarsit la toti care puteau sa faca ceva pentru ALEX. Dumnezeu sa l odihneasca in pace.

  44. ion marin 19 iulie 2010 at 18:58

    La momentul accidentarii lui Alexandru am aratat ca viata in sportul romanesc devine o jungla,am ajuns sa avem un sport…criminal.Noi nu avem SPORT.Niciodata nu vreau sa mai aud de notiunea de….PROFESIONISM in sportul romanesc fiindca nu exista.La noi exista un haos generalizat,regulile si regulamentele sunt anapoda,organizarea inexistenta,Federatii fantoma care sunt conduse de politruci si indivizi care habar nu au ce inseamna Managementul sportiv.M-am saturat sa vad cum tinerii mor cu zile pe terenul de joc,m-am saturat sa vad grosolania si badarania indusa in sportul romanesc.Trebuiesc luate masuri radicale fiindca suntem in colaps.Jucatorii de rugby in principal dar si sportivi de la alte discipline sa ia aminte si sa inteleaga faptul ca daca nu se vor respecta si proteja intre ei pe campul de joc,indiferent de rivalitatea echipelor la care activeaza,vor putea ajunge intr-o zi intr-o situatie similara lui Alexandru.CINSTE SI ONOARE,ALEXANDRU GRADINARU,tanar si brav STEJAR!Condoleante familiei si RESPECT!

  45. zamfir 21 iulie 2010 at 17:45

    Cu regret si suparare am aflat de disparitia tanarului Alexandru. Nu odata am vorbit cu profesorul Constantin Vasile despre pregatirea rugbistilor pentru evitarea accidentelor catastrofale din joc. Domnul profesor a fost invitat la o sedinta a antrenorilor de copii-juniori din cadrul Asociatiei Municipale de Rugby Bucuresti in cadrul careia ne-a prezenta cateva exercitii de gimnastica pentru prevenirea fracturilor cervicale. A fost interesant. Eu fac in fiecare dimineata aceste exercitii, chiar daca nu mai sunt de foarte multi ani jucator, dar stau mult timp la calculator. Deoarece la aceea sedinta, din pacate, au fost putini prezenti, odata cu reluarea activitatii, in toamna, la AMRB, vom relua nu numai prezentare exercitiilor pentru evitarea accidentelor cervicale, ci si a altor nefericiri. Nu cunosc pregatirea arbitrilor de catre federatie, dar, poate, ar fi bine, la stagii sa fie atentionati cum sa da primul ajutor in caz de accidente. Atentie tuturor!

  46. Gabriel-Irinel GHEORGHE 22 iulie 2010 at 16:03

    Sincere condoleante familiei! Am vazut acum 6 luni ce inseamna pt un parinte sa-si piarda copilul! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! poate Alex va juca si pe lumea cealalta si va fi arbitrat de unchiul meu GHEGHE!

  47. eu 22 iulie 2010 at 21:17

    cate minciuni …de ce spuneti ca ati fost alaturi de el…mai ales ovidiu serban care chiar nu a facut nimic pentru el…nu era in stare un telefon sa dea sa vada cum se simte alex…!!! asa ceva…oameni de nimic …dar sunt convinsa ca Dumnezeu le da la toti dupa cum merita ! si lu Alex i se va face dreptate ! oameni fara suflet ..nu va pasat de soarta copilului nu va pasat cat sa chinuit copilul asta …la inceput toti ati promis dar dupaia l-ati parasit…:|..rusine

  48. eu 12 august 2010 at 23:18

    vai de capul si de zilele voastre….nu aveti pic de suflet …o sa va para voua rau pentru ce ati facut….si repet OVIDIU SERBAN un om de nimic,merita tot ce e mai rau in viata asta!!! clar…voi si spitalul timisorean Casa Austria sunteti singurii vinovati !