Wednesday 20th November 2019,
Federatia Romana de Rugby

Romania U19 se pregateste in stil comando

9 august 2010 JUNIORI

Razvan Popovici

Echipa nationala de rugby U19 ani va efectua, incepand de astazi, un stagiu de pregatire de doua saptamani la Predeal.

Lotul de 33 de jucatori va avea un program incarcat care cuprinde printre altele pregatire in stil comando, pregatire psihologica, sedinte video, meciuri de pregatire si cate doua antrenamente pe zi.

Antrenorul Razvan Popovici spune ca este primul stagiu de pregatire fizica si spera ca lotul sa se completeze si cu jucatori care evolueaza in campionatul intern la echipe de seniori.

„Mergem la Campionatul European cu gandul de a castiga. Lotul pe care l-am selectat este bun. Speram sa ne intarim si cu jucatori care evolueaza deja pentru echipe de seniori pentru a forma un grup cat mai competitiv”, a declarat Popovici pentru frr.ro.

Romania U19 va participa la Campionatul European care va avea loc intre 23 si 31 octombrie, la Bruxelles, in Belgia.
Echipele calificate la aceasta competitie sunt: Rusia, Romania, Belgia, Georgia, Germania, Portugalia, Spania si Polonia. Castigatoarea competitiei se va califica la Junior World Rugby Trophy, care este destinat U20 si care va avea loc in 2011.

Staff Romania U19:

Haralambie Dumitras – director tehnic
Razvan Popovici – antrenor
Badea Dan – preparator fizic
Bargaunas Horatiu – analist video
Cimpian Octavian – doctor
Moise Cosmin – kinetoterapeut
Peristeri Razvan – psiholog
Gherghisan Alina – psiholog
Manolache Rares – manager

Lot:

Nume si prenume Post Anul nasterii Club
Ariton Ionut Pilier 1991 LPS Constanta
Matase George Pilier 1991 RC Birlad
Suciu Silviu Pilier 1991 CSS Siromex
Tudor George Pilier 1992 Metrorex
Burtila Costel Pilier 1992 CSS Siromex
Bardasi Florin Taloner 1991 CSS Siromex
Ion Nicolae Taloner 1992 RC Pantelimon
Neacsu Bogdan Taloner 1991 RC Dinamo
Diaconu Daniel Linia a II-a 1991 CSS Siromex
Azgari Petrisor Linia a II-a 1992 CSS Steaua
Florea Ion Linia a II-a 1992 LPS Constanta
Alexe Alin Linia a II-a 1991 LPS Focsani
Borz Andrei Linia a II-a 1991 CS Alba Iulia
Martac Daniel Linia a III-a 1992 Gens Cluj
Ailenei Razvan Linia a III-a 1992 U Cluj
Murgoci Cristian Linia a III-a 1992 CSS Siromex
Gaita Andrei Linia a III-a 1991 Stiinta Petrosani
Gorcioaie Marian Linia a III-a 1992 LPS Focsani
Dragoniciuc Alin Linia a III-a 1991 CSS Siromex
Tanase Silviu Mijlocas la gramada 1991 CSA Steaua
Ceaparii Eduard Mijlocas la gramada 1992 Gens Cluj
Munteanu Marius Mijlocas la deschidere 1991 RC Birlad
Maxare Ionut Mijlocas la deschidere 1992 LPS Focsani
Pascu Vasilica Centru 1992 LPS Focsani
Palii Mirel Centru 1991 CSS Siromex
Dumitru Ionut Centru 1992 CSS Steaua
Lupoaie Teodor Centru 1991 CSS Siromex
Mazare Andrei Aripa 1991 CSS Siromex
Negru Robert Aripa 1991 RC Birlad
Varga Robert Aripa 1991 CSS Siromex
Bunbu Gabriel Aripa 1992 Gens Cluj
Niacsu Ionut Fundas 1991 CSM Baia Mare
Vlasceanu Daniel Fundas 1992 RC Pantelimon

2,350 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

21 Comments

  1. isp 9 august 2010 at 14:38

    bafta multaa la european 😉

  2. cantor 9 august 2010 at 15:32

    BAFTA MULTA

  3. laur 9 august 2010 at 21:49

    Cu un asa „staff” sper ca acesti copii sa ajunga departe la acest campionat si nu numai.
    Sa speram ca jucatorii vor intelege si pune in practica ce vor vrea antrenorii iar „STAFF-LUI” ii doresc MULTA BAFTA.
    COPII la TREABA ca TREBUIE sa ne ADUCETI UNDE AM FOST ODATA, SPOR la MUNCA

  4. gicavacaru 10 august 2010 at 0:49

    mult succes cu toate ca va fi greu cu rusia georgia spania cu incredere ca putem iesi invingatori inca odata mult noroc stafului tehnic si baietilor

  5. COSTAS 10 august 2010 at 10:23

    Bucuros ca faceti o astfel de pregatire.Numai sa fie stil comando si asta numai Razvan Popovici poate sa o confirme!
    O intrebare ?
    Cati jucatori din fosta UNDER 19 au ramas la prima reprezentativa?

  6. gogu 10 august 2010 at 19:36

    cam grosss staff-ul mai subtiati din el.acu 20 de ani faceam performantza si fara ala cu video si fara preparator fizic si manager si etc………multe capuse vb cuiva.

  7. gigabyte 11 august 2010 at 11:39

    analist video?ce tre sa faca??comando cu cu camera in spate??bani keltuiti degeaba pt ca provine din familia x?2psihologi sunt labili psihici???sa se hotarasca baietelul ala ce face ori arbitru ori „analist video” o meserie noua ce i drept….mai ales ca are si defecte de vedere cum o putea analiza nu stiu peste tot apare bagat in fata mai lasati ne cu el

  8. ptm 11 august 2010 at 14:05

    bafta!!!

  9. laur 11 august 2010 at 16:11

    Gogule se pare ca traiesti in perioada pe care o mentonezi, sau schimbat atit de multe in jocul modern incit (EU) cred ca sunt putini la nivelul asta si la cite au de invatat JUCATORII. Apropo de analist este foarte bun acolo, ca asa vor INVATA si copii REGULAMENTUL si sa ii ajute in INTELEGEREA lui. Bine este sa stea toate stagiile cu ei dar la conditiile econmice de acum….

  10. gigabyte 11 august 2010 at 22:32

    putea fi oricare altul dar acea persoana e umflata si fortzata cu pompa sa stea in fata ,mai lasati ne cu el va rugam

  11. anonim 12 august 2010 at 13:52

    multi din lotu asta nu au fost la selectie si totusi sunt in lot

    daca asa se face un lot de echipa nationala asa o fi

    majoritatea intra pe pile

  12. ad 12 august 2010 at 16:27

    foarte adevarat, sunt jucatori din acest lot, care nu au fost la trial, si totusi au fost selectionati. Apoi de ce mai facem trialuri, daca lotul se stie de la bun inceput, de fatada? A! sunt jucatori aici care nu au impresionat in mod special, nici prin forta, viteza, conditie fizica sau joc, dar au fost selectionati in dauna altora care chiar meritau. O zi buna!

  13. gogu 12 august 2010 at 19:16

    daca esti ala pe care eu te stiu, mai bine stai la saorma si fa bani.ciocu mic ,te-am ajutat cand nimeni nu te mai baga in seama.cat despre pisiolog si preparator fizic si nu in ultimul rand cameraman care se uita dupa coltz sa o lasam balta .tara este in colaps financiar si frr trimite o armata de antrenoori,dir teh,etc………succes U19

  14. Vasile Constantin-Mao 12 august 2010 at 19:26

    DESPRE PREGATIREA IN „COMANDO”

    Pregatirea sub aceasta forma a fost inventata si promovata de marile echipe, si este folosita, mai ales, in vederea unor mari competitii (Cupa Mondiala). Aceasta a generat o adevarata moda in instruirea sportiva. Folosind structuri de exercitii si eforturi atipice sportului respectiv (rugbyului), pregatirea in comando urmareste punerea grupului in situatii limita si depasirea acestora, solicitand o concentrare si o mobilizare totala.
    Denumirea „de comando”, de fapt, nu vine atat de la mijloacele folosite, apartinand mai mult de sporturile de aventura, cat de la exigentele categorice impuse si de la imperativul comenzii, in care sportivii trebuie sa creada „orbeste”. Denumirea vine si de la folosirea taberelor de pregatire a trupelor speciale, in care s-au desfasurat unele stagii, ba chiar si a instructorilor acestora (care vorba aceea „nu stiu de gluma”). Pe langa accentuarea capacitatii sportivilor la efort, este evidenta solicitarea la maximum a componentei psihologice (prin care se urmareste disciplina si reactia unitara si prompta a grupului). In acest sens redau doar un mijloc utilizat de Springboks inaintea CM/2003, astfel: Pe un timp friguros, intr-un lac cu apa aproape inghetata au fost risipite o sumedenie de baloane de rugby, vopsite in culorile Noii Zeelande si Angliei, principalele adversare in perspectiva. Sub amenintarea armelor, internationalii trebuia sa aduca la mal toate baloanele. Se intelege ca toti jucatorii stiau sa inoate foarte bine, iar manevra urmarea exacerbarea sentimentelor de aversiune, contand in influentarea unei determinari totale a acestora, in efortul de pregatire specific si in competitie.

    O pregatire „in comando” a facut si nationala noastra inaintea ultimelor doua CM, neglijand insa un aspect fundamental: pregatirea sportivilor la debutul acestui gen de stagiu trebuie sa fie foarte buna, ca acesta sa-si atinga scopul. Or, cu febra musculara dupa primele eforturi neobisnuite, cu intercalarea unor mijloace nesolicitante (prin necunoastere: inot si golf, de exemplu), s-a constatat intr-o faza avansata a pregatirii, dupa doua jocuri de verificare, o foarte slaba capacitate la efort a echipei. Acest fapt a determinat ca intr-o perioada importanta, de finalizarea pregatirii specifice, sa se incerce corectarea pierderii timpului cu pregatirea „in comando”. Atunci, se impunea, nici mai mult nici mai putin, decat, imputarea responsabililor acelei ratari a tuturor cheltuielilor cu exchibitiile rugbystilor romani in Pirinei. La repetarea miraculoasei pregatiri „in comando”, cu ciclism montan si alte inventii „negustate” de internationali, care mai si stiau ca era timpul unei pregatiri specializate (a jocurilor de verificare), s-a reusit, pur si simplu, isterizarea grupului.

    Vreau sa spun cu cele de mai sus ca, tehnologia si mijloacele traditionale, de crestere a capacitatii la efort, sunt sfinte si nu pot fi inlocuite cu nimic. Fara aceasta baza mai totul din „pregatirea de comando” este risipa de timp si de mijloace financiare, departe de a atinge nivelul dorit.

    Cum cantonamentul la Predeal intervine in vacanta sportiva, cu un presupus slab stadiu de pregatire (chiar daca urmeaza unui mini stagiu si probelor de selectie), cade in sarcina principalilor responsabili sa faca minunea prin acest comando, declarat. Se conteaza ca atat directorul tehnic cat si preparatorul fizic, prezenti de fapt la ratarile „in comando” ale nationalei mari, expuse mai sus, au castigat toata experienta necesara, ajutand cum treubie o generatie cu mari responsabilitati reprezentative.

    Nu ne ramane decat speranta intr-o pregatire foarte buna care sa duca echipa la o stare competitiva, conforma aspiratiilor.
    Din suflet, mult succes.

    Vasile Constantin-Mao

  15. dragutza 12 august 2010 at 23:29

    de ce nu dati nume cine a fost selectat pe nedrept sau cine cu pile ..in plus va ascundeti comenturile gen (anonim sau ad)…poate jucatori care au fost convocati au fost vazuti si la meciurile din campionat si au aratat ca merita …in fine tot tp va fi cineva nemultumit…bafta baietilor .

  16. un batran 13 august 2010 at 5:10

    cred ca te-ai uitat la prea multe filme americane gen comando.

  17. andrei 13 august 2010 at 14:06

    In primul rand vreau sa il salut cu resprect pe Domnul Vasile Constantin pentru ceea ce a spus mai sus ! Referitor la loturile nationale …stiim cu totii ca selectia nu e cea mai sfanta si valoarea jucatorilor nu este primul criteriu dupa care sunt selectati . Din experienta anilor trecut va spun ca trialurile acelea au o foarte mica valoare , se stiie din timp cine ajunge in cantonamente ,sunt putine locuri scoase la bataie ! Asa ca daca vreti sa jucati rugby pregatiti-va cat puteti de bine indiferent de piediciile aparute si dezamagiriile acestor loturi . Pregatirea suplimentara constanta face de multe ori diferenta pe teren si asta se va vedea mai devreme sau mai tarziu ! mult succes !

  18. NextA 14 august 2010 at 11:35

    Bai fratilor astia care nu sunteti multumiti d selectie trebuie sa stiti k acesti antrenori prefera baieti dornici sa munceasca si sa invete cat mai bine ceea ce au d facut in teren…nu mai este nevoie d cei care tot timpu comenteaza(hai ma nene mai avem mult d alergat sau mai asta e nebun cat mai repetam)..toti cei d acolo sunt bine concentrati la ce au d facut si au lasat comentariile acasa!!!!!bafta

  19. Pentru cei care 15 august 2010 at 7:00

    Dl. profesor aceasta pregatire gen „comando” nu este altceva decit ” pregatirea fizica” pe care dvs. o faceati atit de bine in cantonamentele de vara si iarna( pe care acesti copii ,F.F.Greu o pot face) iar aceasta denumire pot sa spun ca a aparut ca si „fita” care suna bine si vezi ca poate, poate se mobilizeaza baietii si trag mai bine.ADEVARUL in aceasta „pregatire fizica „este ca daca nu te mobilizezi, nu ai de unde progresa, aceasta MOBILIZARE inseamna sa tragi cit mai tare la antrenamente sa uiti de suferinta in acele clipe si sa incerci sa ramii concentrat pe TEMA elementelor propuse de exercitii. PENTRU CEI NEMULTUMITI DE SELECTIE le dau un sfat: AMBITIE CIT DE MARE SI LA URMATOARELE TRIALURI, ARATATI CA AVETI VALOARE iar pentru viitor propunetiva sa ajungeti la o echipa de SENIORI sa prindeti sa jucati TITULARI si apoi BATETILE OBRAZUL celor care nu v-au selectionat. BAFTA TUTUROR celor implicati in acet lot si pentru cei nemultumiti MULT SUCCES la ce v-am sugerat

  20. borz aina 20 august 2010 at 19:37

    Multă baftă tuturor celor prezenți la Predeal, dar mai ales baftă fiului meu Borz Andrei, de la CS Alba Iulia. Andrei iți țin pumnii să prinzi lotul!