Dan Carter a devenit cel mai bun marcator din istoria rugby-ului

All Blacks au invins Africa de Sud cu doua eseuri marcate pe final de meci si au castigat trofeul.

A fost meciul in care s-au depasit mai multe recorduri.
Daniel Carter a devenit cel mai eficient marcator din istoria rugbyului, cu 1115 puncte marcate, in timp ce Richie McCaw a devenit inaintasul cu cele mai multe eseuri marcate din istoria All Blacks. Noua Zeelanda a obtinut victoria cu numarul 1000.

Noua Zeelanda a deschis scorul prin lovitura de pedeapsa a lui Dan Carter. Sud-africanul Morne Steyn a replicat prin doua astfel de lovituri.

Carter a egalat in minutul 21 tot cu o lovitura de pedeapsa.

Patru minute mai tarziu, flankerul Schalk Burger a inscris un eseu pentru Africa de Sud, transformat de Steyn. Tot mijlocasul la deschidere al Springboks a mai adus trei puncte pentru echipa sa dintr-o lovitura de pedeapsa in minutul 32.

Carter avea de doborat un record si a mai transformat o lovitura de pedeapsa in minutul 29.

Cu trei minute inainte de pauza pilierul neozeelandez, Tony Woodcock, a reusit cel de-al saptelea eseu din cariera.
Scorul la pauza: 16-14 pentru sud-africani.

Africa de Sud a mai reusit sase puncte in repriza secunda din alte doua lovituri de pedeapsa ale lui Steyn.

Carter i-a tinut in viata pe neo-zeelandezi prin cele trei puncte marcate, in minutul 68, in urma unei lovituri de pedeapsa.

Cu doua minute inainte de final, capitanul All Blacks, Richie McCaw, a marcat un eseu contestat de sud-africani. Arbitrul video a validat incercarea, Carte a ratat transformarea si scorul a devenit egal, 22-22.

In minutul 79, capitanul John Smit, aflat la cea de a 100 selectie pentru tara sa, l-a scapat pe centrul Ma’a Nonu, acesta din urma i-a pasat nou intratului Israel Dagg, care a plonjat in eseu. Carter nu a mai ratat transformarea si a stabilit scorul final: 22-29.

Noua Zeelanda castiga TRI NATIONS dupa cinci victorii obtinute consecutiv.

AFRICA DE SUD – NOUA ZEELANDA: 22-29
Stadion: FNB Stadium, Johannesburg
Arbitru: Nigel Owens (Tara Galilor)
Asistenti: Alain Rolland (Irlanda), Simon McDowell (Irlanda)

Marcatori

Africa de Sud: Schalk Burger – eseu; Morne Steyn – lovitura de pedeapsa (5), transformare

Noua Zeelanda: Tony Woodcock – eseu; Richie McCaw – eseu; Israel Dagg – eseu; Daniel Carter – lovitura de pedeapsa (4), transformare

Africa de Sud: 15. Gio Aplon, 14. JP Pietersen, 13. Juan de Jongh, 12. Jean de Villiers, 11. Bryan Habana, 10. Morne Steyn, 9. Francois Hougaard, 8. Pierre Spies, 7. Juan Smith, 6. Schalk Burger, 5. Victor Matfield, 4. Flip van der Merwe, 3. Jannie du Plessis, 2. John Smit (C), 1. Gurthro Steenkamp
Rezerve: 16. Chiliboy Ralepelle, 17. CJ van der Linde, 18. Danie Rossouw, 19. Francois Louw, 20. Ricky Januarie, 21. Butch James, 22. Wynand Olivier

Noua Zeelanda: 15. Mils Muliaina, 14. Cory Jane, 13. Conrad Smith, 12. Ma’a Nonu, 11. Josevata Rokocoko, 10. Daniel Carter, 9. Jimmy Cowan, 8. Kieran Read, 7. Richie McCaw (C), 6. Jerome Kaino, 5. Tom Donnelly, 4. Brad Thorn, 3. Ben Franks, 2. Keven Mealamu, 1. Tony Woodcock
Rezerve: 16. Corey Flynn, 17. John Afoa, 18. Samuel Whitelock, 19. Victor Vito, 20. Piri Weepu, 21. Aaron Cruden, 22. Israel Dagg