Tuesday 19th November 2019,
Federatia Romana de Rugby

38 de jucatori pentru Challenge Cup

16 septembrie 2010 STEJARII BUCURESTI

Bucuresti Oaks

Staff-ul tehnic a definitivat astăzi lotul echipei care va reprezenta România în AMLIN Challenge Cup.
Echipa Stejarii București are un lot format din 38 de jucători și va fi antrenată de Steve McDowall, Eugen Apjok și Cristian Hâldan.

„Obiectivul principal este să creștem nivelul jucătorilor cu potențial. Am avut în vedere mai ales jucătorii care au făcut parte din naționalele de tineret, până de curând, luând în considerare prestația lor din campionat”, a declarat Antrenorul Federal, Daniel Mitrea, penntru www.frr.ro.

Lot Stejarii București
Pilier: Nere Nicolae (Steaua), Dico Mihai (Baia Mare), Mariș Samuel (Steaua), Ţăruş Alexandru (Arad), Tamba Petru (Dinamo), Bădălicescu Vlad (Dinamo), Taşcă Florin (Dinamo)
Taloner: Zebega Bogdan (Steaua), Rădoi Andrei (Baia Mare), Beca Cătălin (Arad)
Linia a II-a: Ursache Valentin (Baia Mare), Popîrlan Valentin (Dinamo), Drenceanu Marian (Arad), Lazăr Dorin (Arad)
Linia a III-a: Carpo Daniel (Constanţa), Burcea Stelian (Arad), Ianuş Daniel (Steaua), Lucaci Viorel (Steaua), Macovei Mihai (Baia Mare), Roşu Valentin (Arad), Vâlcu Alexandru (CSM Bucureşti)
Mijlocaș la grămadă: Calafeteanu Valentin (Arad), Ivan Valentin (Dinamo), Surugiu Florin (CSM Bucureşti)
Mijlocaș la deschidere: Dumbravă Dan (Steaua), Sârbu Mugurel (CSM Bucureşti)
Centru: Dimofte Ionuţ (Baia Mare), Gal Csaba (Baia Mare), Dascâlu Robert (Steaua), Cazan Ionel (Steaua), Gheară Constantin (Constanţa)
Aripă: Fercu Cătălin (Arad), Ciuntu Ştefan (Baia Mare), Lemnaru Mădălin (Arad), Apostol Marian (Constanţa)
Fundaș: Vlaicu Florin (Steaua), Botezatu Ionuţ (Baia Mare), Nicolae Cătălin (Constanţa)

Staff: Steve McDowall (Director Tehnic), Eugen Apjok (Antrenor), Cristian Hâldan (Antrenor), Pompilie Borș (Manager), Emil Cotenescu (Medic), Petrică Tivgă (Kineto), Horațiu Bărgăunaș (Analist Video), Daniel Mitrea (Antrenor Federal)

S-au pus în vânzare biletele
Începând de astazi se pot achiziționa bilete pentru cele trei partide de pe teren propriu. Prețul biletelor variază între 5 și 10 lei.
Tichetele pot fi achiziționate de la magazinul din curtea FRR (de luni până vineri, între 9 și 17), din librariile Diverta sau online de pe site-ul www.myticket.ro .
Anul acesta, echipa noastra va avea un nou model de echipament. Acasă vom juca în albastru, iar în deplasare în alb negru.

Program
9.10.2010-15:00-Bucuresti Oaks vs. Leeds Carnegie-Arcul de Triumf
16.10.2010-15:00-Bucuresti Oaks vs. Crociati Rugby-Arcul de Triumf
11.12.2010-15:00-Bucuresti Oaks vs. Stade Francais Paris-Arcul de Triumf
16/17/18/19 Dec 2010-20:45-Stade Francais Paris vs. Bucuresti Oaks-Stade Charlety
13/14/15/16 Ian 2011-Crociati Rugby vs. Bucuresti Oaks-Stadio XXV Aprile
20/21/22/23 Ian 2010-Leeds Carnegie vs. Bucuresti Oaks-Headingley Stadium

2,388 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

15 Comments

  1. xyz 16 septembrie 2010 at 20:25

    Super tare .Dupa antrenori iti dai seama si ce jucatori sunt convocati.Concluzia…nu s-a schimbat nimic.

  2. teo aprozeanu 16 septembrie 2010 at 20:49

    Buna seara!
    Mai oameni buni.Ce lot este asta?
    Cine sunt responsabili de rezultate?
    Care sunt targeturile acestei echipe?
    Despre ce vorbim?Ce urmarim cu aceasta echipa?
    Daca murim,macar sa murim frumos.
    Sunt platitor de taxe si doresc sa stiu cat din bugetul FRR este implicat in aceasta actiune?Care sunt sumele alocate acestei actiuni?
    Poate sunt date publicitatii sumele de bani cu care sunt „recompensati”jucatorii.Pentru ca ei merita mai jult decat amintirea unor jocuri si reminiscentele unor seturi de echipament.nu imi doresc sa fiu rau,dar seamana a 23 august 1989 totul.Defilam frumosi si terminam in genunchi.jucatorii nu trebuie decat motivati sa creasca valoric,sa fie la inaltimea adversarilor.daca ne gandim la un targ de jucatori,asa cum au fost ani de-a randul tratati,mai bine ne uitam la televizor.
    Sunt sigur ca ei sunt doar victime,iar adevaratii castigatori sunt oficialii.
    L-as intreba pe Horatiu ex colegul meu cate meciuri a vizionat cu echipele pe care äi nostrii”le vor intilni peste doar trei saptamani?Cate rapoarte a intocmit? Domnilor aceasta este o treaba extrem de serioasa.Nu va jucati de-a rugbiul.
    L-as interpela pe domnul Mitrea,cat s-a implicat in selectia acestui lot?
    Care sunt „scouterii”care au concurat la selectia,urmarirea si finalizarea rapoartelor de forma sportiva,evolutie si perspectiva a acestor sportivi?Dar sunt multe intrebarile. Si cred ca si mai putine raspunsurile.nu de lata dar parca suntem amatori. Nu conferinta de presa,nu TV, nu mass media.Despre ce actiuni vorbim?
    O zi buna.

  3. uvv 16 septembrie 2010 at 21:48

    N-am mai vazut asa ceva. Echipa romaniei joaca in Alb-negru sau albastru. Unde sunt echipamentele vechi ? ROSU-GALBEN-Albastru !!! Ne e rusine sa jucam cu culorile alea ?

  4. florin.b 16 septembrie 2010 at 22:55

    ma bucur ca in sfarsit l-aremarcat cineva si pe Tarus. Baiatul asta e mai profesionist decat tot ce are echipa nationala. Acum sa mai aibe curaj sa-l foloseasca. Merita !

  5. uvv 17 septembrie 2010 at 13:51

    ce conferinta de presa cand In romania Tot ce stie romanul este FOTBAL… Daca le zici de rugby se uita urat la tine ba chiar te-ar si scuipa daca ar fi 100% tarani. In tara asta nu putem face nimic in legatura cu acest sport minunat… In legatura cu lotul… no comment.

  6. anonim 17 septembrie 2010 at 14:40

    Ce este cu lotul asta ? sunt jucatorii dupa o pauza de cateva luni si au jucat 2 3 meciuri si sunt deja aici ? nu se poate asa ceva . . . pai ne da cu terenul in cap stade france !! ne da peste 70 de puncte cu rezervele lor si cu prima echipa a noastra … mult succes ! ! !

  7. dally 17 septembrie 2010 at 15:56

    sincera sa fiu nu imi plac echipamentele cu negru si alb sau albastru ….mai bine jucam in echipamentele ce ne reprezentau albastru galben si rosu…sunt mult mai frumoase si totusi aveau culorile Romaniei ..sau ce acuma ne e rusine sa purtam acele culori….oricum indiferent de echipamente le doresc succes baietilor si fiecare sa reuseasca sa-si autodepaseasca valoarea….

  8. eu 17 septembrie 2010 at 15:56

    ne mai intrebam de ce ne bat aia asa tare domle…sunt jucatori care nu au jucat mai deloc campionatul asta la echipa de club si se regasesc aici…si sunt altii mai valorosi in tara si nu ii baga in seama nimeni…in concluzie Oaks – Stade Francais(espoire) : 3 – 63 pronostic

  9. Nicolae Mal 17 septembrie 2010 at 17:05

    Mult succes !!! Dorim ca parcursul in Challenge Cup sa fie cat mai lung, sunt șanse de loc. III in grupa.
    Go Oaks Bucharest !!!

  10. cristachitza 17 septembrie 2010 at 18:47

    Mie-mi plac echipamentele, sunt mai atragatoare. Faceti diferenta intre … echipa Romaniei si o selectionata a ligii. Este vorba despre o competitie inter-cluburi, nu de una a nationalelor. Noi ne prezentam cu selectionata ligii in speranta ca pierdem la o diferenta mai mica de puncte, dar asta nu inseamna ca joaca Romania.

    Recomandare: Nu va mai faceti sperante mari. Daca jucam in alte culori sau daca veneau alti jucatori pierdeam cu Stade Francais la o diferenta mai mica? In acest moment rugbiul romanesc este undeva jos si trebuie sa ne vedem lungul nasului.

  11. familia telcu 19 septembrie 2010 at 15:57

    avand in vedere ca este o competitie inter-cluburi nu cred ca echipamentul si culoarea lui ne derenajeaza(stade francais nu joaca in culorile frantei,si nici una din ekipe,,,ma rog ati vazut multi din voi rugby doar la tv…sau ati jucat rugby pe pc si sunteti mari cunoscatori,cautatori,descoperitori de talente;veniti la federatie sau lipiti va de un club si faceti ekipa daca sunteti mai tari sau mai destepti decat restu’ sunteti buni de forum ….FORUM ISTII sau FOMM istii invidiosii si incapacitatii voi sunteti,nu criticati daca nu faceti ceva concret rezultate cu ekipe etc…..stati in spatele monitorului ….mari analisti video…aprozene..tu alsa ne frate c aesti disparut ai iesit pe usa din spate din sportul acesta,promiteai o revenire spectaculoasa aprozeanu reloaded.nimic concret.ai iesit pe usa din spate ca sisu chiciu patatu si altii,probabil o s a apari reloaded la vreo echipa delegat dar nici atat.tu esti bun in frunte partidului 23 o8 1988,cel putin esti unul din cei cu nume real pe forum respect pt asta,dar nu ti da dreptul,platitorule de taxe si impozite sa ceri socoteala la frr..pt ca nici tie nu ti cerea nimeni socoteala cand plateai facturile la elctrica colegilor tai…remember

  12. teo aprozeanu 19 septembrie 2010 at 23:03

    Buna seara.Mi-am promis ca niciodata nu o sa dau replica unei replici la articolele postate pe acest site.Este singura exceptie,promit,si o fac numai de dragul adevarului.
    Deci sa incep cu „parerea Famigliei Telcu” despre ceea ce crede despre rugby in general si despre mine in subsidiar.
    Pai draga Famiglie Telcu Stade Francaise http://www.stade.fr/ este o echipa de club.Nu stiai,iti spun eu,pe cand Stejarii Bucuresti reprezinta o selectionata nationala din jucatori romani care activeaza in echipele de club din Romania.De ce nu puteau juca si georgienii de la Farul,nu stiu si nici nu ma intereseaza(este clar ca politica FRR este de a rula posibilii pentru meciurile cu Uruguay).
    Rezultate,echipe,chiar nu stiu despre ce vorbesti,dar cred ca nu asta este subiectul acestor postari,ci selectia,managementul,bugetul pentru o astfel de reprezentativa,necunoscute intr-o ecuatie din care speram ca vor invata cei care au interes sa invete.Eu nu am promis nimic,iar cu iesirea mea pe usa din dos,cred ca esti in masura mai bine decat mine,sa afli MOTIVUL iesirii mele din rugby.Si vei surprins sa afli ca nu ai dreptate.Dar te scuz pentru asta.
    Vis-a-vis de numirea mea la o echipa ca delegat,manager sau o alta functie,cred ca eu sunt cel care hotarasc daca voi fi de acord sau nu.Si crede-ma ca nu sunt interesat sa mai intru in acest sport fara spectatori,fara spectacol.Am alte prioritati care imi permit ca seara tarziu sa citesc,si sa iau atitudine.Iar ca platitor de taxe am tot dreptul sa fac asta,daca stii ca bugetul FRR este format si dintr-un procent care ( http://www.gsp.ro/sporturi/altele/ants-a-stabilit-bugetele-pentru-federatiile-de-sport-181676.html) este destul de important si provine de la platitorii de taxe.Ce este rau in a sti cum se cheltuie banul public.Daca ai fi economist ti-as trimite cateva linkuri de la federatiile mai civilizate care dau publicitatii cheltuielile pentru un un sezon. Si crede-ma nu se supara nimeni.
    Dar acolo unde lucrurile nu merg,si ai uitat repede rezultatele echipelor nationale in competitiile in care au fost angrenate anul acesta,este limpede ca fanilor rugbiului,celor care au mai ramas,le ramane sa ia atitudine.Iar daca esti din rugby,ceea ce banuiesc ca ai ceva tangente fie ele si de prezenta in tribune,ai fi aflat ca si in activitate mai scriam,desi nu prea aveam voie,articole impotriva unor lucruri care nu erau chiar cuser.
    Iar pentru ultima ta afirmatie,am facut si afaceri cu prieteni,colegi si nu numai in domeniul acesta in care toti am avut de castigat.Pacat ca nu am reusit sa aduc ELECTRICA in rugby ( un pariu pierdut ),dar acum privind de la distanta evolutia lucrurior in rugbiul din Romania am o satisfactie fata de esecul meu.
    Si daca vrei o analiza adanca a rugbiului din Romania,in afara de trei echipe,ATENTIE 3 ECHIPE, care sunt sponsorizate din bani privati,restul echipelor sunt fie echipe departamentale,fie echipe ale comunitatilor locale,”hranite”din bani publici.
    Dar este o alta discutie.Si fii sigur ca toti o evita.Dar criza nu iarta pe nimeni.
    O viata buna in rugby iti doresc tie draga Famiglie Teclu si celorlalti care sunt subiectele articolelor mele,caci este un drept constitutional sa ti exprimi parerea cu bun simt,constructiv si in acelasi timp sa ai onoarea de a fi combatut.Sunt bucuros ca cineva ma citeste. Sunt trist ca nu se intimpla nimic in rugbyul din Romania.
    Apropo ai vazut cati spectatori au fost la meciul Steaua – Timisoara?
    Si te miri de ce?Chiar de ce?
    Faza cu desfasurarea cea mai lunga a durat 37 de secunde?
    A fluierat mereu,mereu,mereu,ex cloegul meu Raduta C.desi diferenta de valoare era evidenta,a dorit sa se stie cine este echipa care merita.Nu asta vor spectatorii.
    Stiu ca supara,ca unii analizeaza,au pareri.Dar macar sa facem ceva ce nu face nimeni.De aceea in puburile engleze se vizioneaza rugbi,se discuta despre rugbi.Si nu se cearta nimeni.Si stii de ce?Pentru ca rugbiul traieste prin oameni,prin spectatori,caci lor le este adresat.Nu mie,nu voua membrilor Famigliei Teclu,ci tuturor oamenilor din tara asta,cand vorbim de rugbiul din Romania.
    Sa nu uiti asta niciodata.

  13. teo aprozeanu 19 septembrie 2010 at 23:26

    A fost ultima replica.Este o promisiune facuta mie,nu mi plac cei care ataca persoana si nu ideile,parerile,atitudinea,comportamnetul,personalitatea,activitatea depusa si pentru care este platita sa faca asta.Imi cer scuze.
    Am uitat de linkul cel mai sugestiv privind transparenta contabila.
    http://www.irb.com/mm/document/newsmedia/0/a012001231-12-09finternationalrugbyboard_10697.pdf

  14. familia telcu 20 septembrie 2010 at 8:51

    ..ciudat tu ai fo in acest sport doar pt a te vedea lumea(fara spectatori nu mai bi in acets sport??) vrei sa apari la tv????wtf?!

  15. F Cristian 29 septembrie 2010 at 13:06

    Bravo teo , sunt total de acord cu tine , rugby-ul este un sport pentru public pentru placere si nu pentru interese propri , trebuie mai mult mediatizat in Romania , trebuie facut publicul sa iubeasca rugby-ul . Sunt doar un spectator , dar mai merg cu 1 prieten 2 prin parc, mai o pase mai o placare , ceva de amatori …lumea se uita ciudat nu intelege de ce ne tavalim , trebuie mediatizat , trebuie sa traiasca .