Wednesday 11th December 2019,
Federatia Romana de Rugby

Nationala feminina de Rugby VII a terminat pe locul trei Friendship Cup

3 octombrie 2010 7's Women

Romania s-a clasat pe locul 3 la Friendship Cup

Echipa nationala de Rugby VII feminin a obtinut locul trei la turneul Friendship Cup, desfasurat in acest weekend la Lvov, in Ucraina.

In primul meci romancele au trecut de o selectionata a regiunii Lvov cu scorul de 36-0. In a doua partida, fetele antrenate de Neculai Tarcan au fost invinse de prima echipa a Ucrainei cu scorul de 27 la 12, desi au condus la pauza cu 12 la 10.
In ultimul meci din faza grupelor Romania a depasit Lituania cu 7 la 5.

Fetele conduse din teren de capitanul Emilia Vizitiu au reusit sa invinga in finala pentru locurile 3-4 nationala Ungariei cu scorul 17 la 5.

Turneul a fost castigat de Ucraina, care a trecut in finala mare de Republica Moldova. Desi erau anuntate ca participante Rusia si Letonia nu s-au mai prezentat la acest turneu, organizatorii fiind nevoiti sa introduca in competitie inca doua selectionate din Ucraina.

“In ciuda vremii urate si a problemelor legate de organizare, pentru noi a fost un turneu reusit. Am avut foarte multe jucatoare lipsite de experienta pe plan internationa cu care incercam sa formam o echipa pentru anul viitor. Ne-am dat seama ca mai avem mult de lucru pentru Campionatul European de anul viitor, unde speram sa obtinem o pozitionare mai buna ca anul acesta”, a declarat managerul echipei noastre, Ana Maria Antoci

Lotul Romaniei (anul nasterii): Antoci Ana Maria (1986), Sandu Ana Maria (1991), Gilca Larisa Maria (1991), Vizitiu Maria Emilia (1989), Sava Iuliana (1991), Blanariu Ghiorghina (1981), Chirila Daniela (1987), Buculesei Loriana Maria (1993), Apostol Roxana Elena (1992), Lepciuc Gabriela (1992),
Tarcan Neculai – Antrenor

3,116 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

12 Comments

  1. zizi 3 octombrie 2010 at 20:57

    Oricum, felicitari!!! Doar participand la cat mai multe competitii progresezi. Lucruri pozitive tot s-au realizat, iar rutina si experienta se capata prin munca! LA MAI MARE!!!

  2. Horia Stoica 3 octombrie 2010 at 22:46

    Felicitari fetelor 🙂

  3. Vasile Constantin-Mao 4 octombrie 2010 at 0:00

    Un loc 3 al „nationalei” feminine mai mult decat onorabil!!!

    Asa, la prima vedere, ar parea un trist esec: „cum este posibil clasarea nationalei Romaniei dupa Ucraina si R. Moldova, intr-un turneu de mana a 4ª, a 5ª?”.
    Confuzia se accentueaza daca ne reamintim declaratiile presedintelui federatiei in Decembrie/2009, despre „rezultatele grozave” („o adevarata revolutie”) obtinute in scurta sa perioada de mandat, in care spunea: „Rugbyul feminin a prins bine la noi, mai ales in zona Moldovei, in partea de sud mai putin, se dezvolta bine si in zona Transilvaniei. Avem echipe frumoase si puternice si cred ca putem vedea aici rezultate mai repede decat in rugbyul masculin”. Ramai perplex in fata unei asemene declaratii iresponsabile, din moment ce in anul respectiv, ca si in acest an, titlul de campioana nationala la senioare si la junioare, nu s-a decernat pentru simplul motiv ca, retineti, nu sunt in toata tara 2 (doua) echipe competitive. Aceasta bizara declaratie (ca si altele, tot asa de hilare) menita a falsifica realitatea deficitara din rugbyul nostru, de a ascunde o incapcitate si lipsa de orizont a forului federal, compromite seriozitatea acestuia.

    De ce mai mult decat onorabila recenta comportare a ehipei feminine? Pentru simplul motiv ca echipa (cu exceptia a doua jucatoare) este a Grupului Scolar CFR Unirea Pascani, echipa ce exista gratie interesului conducerii scolii si a pasiunii profesorului Nicolae Tarcan. Fara experienta competitionala interna (antrenamentele sub forma de joc se fac in compania juniorilor), cu 6 jucatoare in varsta de juniorat, iata merituasa noastra “reprezentativa”, lucru care nu se poate spune si despre presedintele fanfaron.

    Tratarea cu mare neglijenta a rugbyului feminin, si nu numai, este o dovada de crasa incompetenta ce pune in discutie chiar buna credinta a presedintelui, si asta cu atat mai grav cu cat acest esalon este oficializat, de un an de zile, ca proba olimpica la editia 2016. Aceasta este cu atat mai mult de neacceptat cu cat fetele noastre, in farama lor activitate, au dovedit reale aptituini pentru un rugby de performanta.

    Vasile Constantin-Mao

  4. madalina 4 octombrie 2010 at 18:51

    felicitari fetele mele!!

  5. Ana Mª Ilisiu 4 octombrie 2010 at 22:53

    Felicitari!!

    Sunt o romanca care locuiesc in spania, este anul 3 in care practic acest sport, miar face mare placere sa merg la o concentratie a echipei nationale. Este posibil? Nu stiu cu cine sa contactez si nici care sunt rechiziturile. Multumesc

    Ana Maria Ilisiu

    mariailisiu@hotmail.com

  6. familia telcu 5 octombrie 2010 at 15:49

    mao esti depasit si rautacios,lasa ne tradatorule

  7. victor 5 octombrie 2010 at 21:03

    felicitari macar voi sa castigati bv voua si va aprciez pt sportul asta.pe mn ma cptivat

  8. Vasile Constantin-Mao 6 octombrie 2010 at 17:19

    Pentru ”familia telcu” si ceilalti
    In primul rand, pentru onorabilitatea sportului care ne leaga, normal era, sa fi adus si ceva argumente la afirmatiile facute, ca asa vorbele, spuse si din spatele unui nume fictiv, pot compromite seriozitatea si intentia autorului.
    Dar, iata, o sa-ti fac o surpriza: iti dau dreptate si pe deasupra chiar o sa-ti si multumesc.

    Da, ai dreptate, stiu ca sunt „depasit”, ceva similar cu anapoda. Si asta prin faptul ca, sub propriul nume, spun public clar tot ce cred despre ce se intampla in rugbyul nostru. Si asta astazi, cand cei care ar merita sa vorbeasca (mari performeri si personalitati), tac – abandonand in mare masura o pasiune care le-a marcat profund viata; altii revela realitati, voalat sau nu, sub un pseudonim, sau spun altceva decat gandesc; iar unii, cu imputernicire, denatureaza voit realitatea, afectand fiinta rugbyului. Bine inteles, sunt „depasit” in felul cum ma expun, dar si prin perseverenta ce o manifest. Altfel, ar trebui sa stii ca nu varsta este un indiciu definitoriu al blazarii si retardului informational, simptome ale unui „depasit”.

    Numind rautati niste evidente pe care le tratez adliteram, atent sa nu nedreptatesc, sau sa jignesc, cred ca am fost inteles eronat, eu folosind cele mai inofensive calificative, astfel: cel care declara aiurea „ca a facut si a dres”, este fanfaron; cel care promite in dreapta si stanga ca va face si nu se tine de cuvant, este farsor; cel care a obtinut o investitura si apoi nu stie cum sa se achite de responsabilitatile ce si-a asumat, este impostor si incompetent, si asa mai departe.

    Ar fi putut sa ma deranjeze acuzatia de tradare, lucru care nu se intampla, pentru simplul motiv ca nu m-am dezis de principii si nici de asocieri, iar de prieteni nici atat. Rugyul este viata mea si l-am slujit cu fidelitate aproape 60 de ani, cum cred ca fac si acum, mandru de stoicismul care m-a ajutat sa nu abandonez o atitudine activa. Daca intervin public o fac doar cu speranta ca voi sensibiliza oficialii federali cu problemele acute ale rugbyului nostru, sugerandu-le solutii operative.
    Uite anomalia din rugbyul feminin care a ramas astazi doar intr-o singura grupare organizata, desi pentru competitia de calificare la JO mai sunt doar 3-4 ani ca sa se inchege o reprezentativa puternica (in 2014 vor incepe calificarile). Or, orice tehnician stie ca perfectionarea tehnico-tactica si consolidarea psiho-fizica ale performerului in rugby se obtine dupa minimum 8 ani de exersare constanta, printr-o metodologie avansata de pregatire. Iata ca in timp ce, iluzoriu, oficialii nostri federali se declara multumiti de numarul mare al echipelor puternice, noi de fapt am si pierdut startul unor actiuni promitatoare. Sigur sunt mai avansati rusii, georgienii, cazacii si moldvenii, animati cum trebuie de mirajul unor Jocuri Olimpice.

    Inchei multumindu-ti ca mi-ai dat prilejul sa fac unele precizari la materialul anterior. Daca consideri util pentru rugby continuarea comentariilor, te rog sa o faci ca un rugbyst adevarat, barbateste, cu identitatea declarata si argumentarea de rigoare.

    Vasile Constantin-Mao

  9. EUSEBIU POPA 6 octombrie 2010 at 20:59

    Felicitari dl. profesor ,sa stiti ca in afara de PASCANI , mai exista si echipa din PIATRA NEAMT , chiar daca dupa prb de sanatate pe care le am , indiferent de diagnosticele pe care le am clubul VENUS va merge in continuare , nici competitii nu au mai fost . Inca odata felicitari pt articol.

  10. familia telcu 7 octombrie 2010 at 0:10

    fa ceva daca faci dar nu arunca vorbe in vant

  11. ana pascani 15 octombrie 2010 at 8:38

    este minunat sa aflam ca inca mai exista echipa din Piatra Neamt, dar nu este suficient doar sa auzim de ea, trebuie sa o si vedem!!!asteptam cu nerabdare sa luati legatura cu noi si sa organizam un meci, fie veniti la Pascani, fie venim noi la Piatra Neamt!! poate asa dezmortim situatia nationala a rugby-ului feminin si ne apucam din nou de treaba, pentru ca Romania chiar are resurse pentru un rugby feminin de calitate!

  12. denxu' 14 noiembrie 2010 at 22:15

    este ft bn k au reusit sa ia locul 3…..sper k intro zi sa fiu shi io in aceea echipa8->…chiar dak am doar un an de knd joc rugby…….HAI ROMANIA!!!