Friday 22nd November 2019,
Federatia Romana de Rugby

Arbitrul finalei a fost delegat de IRB la un meci international

5 octombrie 2010 INTERN

Radu Petrescu, la finala DNS

International Rugby Board l-a nominalizat pe Radu Petrescu, arbitrul finalei, sa conduca la centru partida Germania-Hong Kong. Meciul va avea loc pe 11 decembrie la Heidelberg.

„Delegarea la acest meci test este o recunoastere a progreselor pe care arbitrii romani le-au facut in ultimii ani. Totodata, nominalizarea se datoreaza si implicarii active a oficialilor FRR, a echipelor si a jucatorilor pentru a creste valoarea campionatului intern prin respectarea spiritului regulamentului de rugby. Personal, este o incununare a celor 10 ani pe care i-am pus in slujba arbitrajului, a conduitei si spiritului rugbyului”, a declarat Radu Petrescu pentru www.frr.ro.

1,936 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

31 Comments

  1. stelistu' 5 octombrie 2010 at 12:23

    asta inseamna ca nu a arbitrat asa rau steaua,nu? sunt stelist dar baia mare a meritat sa castigfe. felicitari

  2. nicu 5 octombrie 2010 at 12:48

    Ce vrajeala! Delegarea a fost facuta de ceva vreme sa nu ne mintim singuri

  3. familia telcu 5 octombrie 2010 at 15:46

    vrajeala ieftina.asta ca sa se disculpe si sa ne minta ca a facut un arbitraj extrasenzational

  4. mihai 5 octombrie 2010 at 17:09

    stelistule despre eseul anulat stelei de cel de penalizare acordat echipei din baia mare ce parere ai?cate sunt 14 puncte in minus pentru steaua nu?pacat de acest meci care a fost stricat de acest „mare arbitru international”radu si mai cum…..?

  5. Nicolae Mal 5 octombrie 2010 at 17:13

    Este un lucru bun. Inca o dovada in plus a faptului ca cei implicati in fenomenul rugby-ului romanesc, conducatori, antrenori, jucatori si arbitrii, preocupati de cultivarea, respectarea valorilor rugby-ului, in final valoarea iese in evidenta.
    Mult Succes D-ul Radu Petrescu !

  6. unu de la rugby 5 octombrie 2010 at 19:15

    cum a stricat atatea meciuri asa va proceda si la Heidelberg.

  7. mihai 5 octombrie 2010 at 19:42

    cu ce a iesit in evidenta „marele arbitru radu petrescu”in finala campionatului?hotia sau prostia?

  8. valeriu lazar 5 octombrie 2010 at 21:57

    BRAVO RADU .FELICITARI PENTRU CEI 10 ANI DE ACTIVITATE.URMATORII ANI VOR FI MULT MAI FRUMOSI.MULT SUCCES SI MULTA SANATATE.

  9. familia telcu 5 octombrie 2010 at 22:51

    nicolae mal.te as propune castigatorul trofeului „LINGAUL ANULUI” ai castiga detasat

  10. 4 rugby 6 octombrie 2010 at 0:55

    sunt arbitri in Romania mai potentzi decat acesta persoana Radu Petrescu…cu eseul lui de penalizare parerea mea si doar a mea este ca trebuia sa lasa pe echipa BM sa castige si singura fara acest eseu de penalizare…

  11. nitulescu alex 6 octombrie 2010 at 6:32

    bravo raducule felicitari. bafta multa.

  12. nitulescu alex 6 octombrie 2010 at 6:34

    pt „4 rugby” mai bine ti-ai scrie numele ca doar stie toate lumea cine esti. nu te-ai potolit cu critica arbitrilor nu ti-a ajuns ce ti-a facut vasile. vrei sa inceapa toata lumea sa te spele cu noroi.

  13. Cojocnean 6 octombrie 2010 at 9:48

    Felicitari Radule multa bafta

  14. andrei 6 octombrie 2010 at 10:42

    ce prsotie dupa ce si-a batut joc de steua in finala ii mai da si meciuri importante in loc sa il invete sa arbitreze

  15. andrei 6 octombrie 2010 at 10:44

    pt nitulescu alex..eu zic sa iei un regulament si sa il citesti decat sa critici pe alti care stiu.4 rugby…ari dreptate si tu si mihai macar dar nicolae mal si acest nitulescu sunt niste oameni care ar trebui sa taca

  16. cantor 6 octombrie 2010 at 12:55

    barvo raducule lasa-i in pace pe toti frustrati care numai jignesc oamenii in loc sa se uite in oglinda dimineata inainte de plecare sa vada poate pusca oglinda de atata rautate.
    asa ca raducule bafta in tot ceea ce faci,ai stai linistit nu pot sa ne iubeasca toti mai trebuie si sa ne critice.

  17. niculae 6 octombrie 2010 at 15:27

    germania -hong kong ,este un meci de trei lulele,pe cine sa puna,un arbitru de 3 lulele,iar pentru bourvil si cantor,mai periati-l ,poate arbitrati si voi la cupa liceelor din luxembourg.

  18. familia telcu 6 octombrie 2010 at 16:46

    cantore nu vorbi tu ,tocmai tuc a re vroiai sa ti „ucizi mieseleste ” stapanu……

  19. zizi 6 octombrie 2010 at 16:49

    Radu, felicitari pe toata linia, atat pentru finala cat si pt.Heidelberg! Oamenii de rugby adevarati, stiu sa aprecieze adevarata valoare. Si noi, colegii tai de breasla suntem mandri de tine, in felul acesta reprezinti de fapt arbitrajul romanesc! Multa bafta de pe acum si asa cum spun observatorii meciurilor internationale, nu si ai nostri din pacate inaintea intrarii pe teren.. „distractie placuta”. Bafta si pana atunci, evident!!

  20. alion 6 octombrie 2010 at 17:18

    Bai cantore da pe tine nu te dor buzele de la atata pupat in dos? Devii penibil

  21. mihai 6 octombrie 2010 at 17:21

    o intrebare pt sustinatorii lui radu petrescu:ce s-a intamplat la ultima faza din prima repriza cand jucatorul stelei se ducea spre eseu iar arbitrul a intrerupt faza acordand gramada pt steaua?nu trebuia cumva lasat avantaj?erau 7 puncte nu?ca sa nu mai zic si de eseul de penalizare…..

  22. unu de la rugby 6 octombrie 2010 at 17:50

    nitulescule ciocu mic ai uitat ca ai fost dat afara pe usa din dos? iar despre cantoor acelasi lingau .

  23. valeriu lazar 6 octombrie 2010 at 19:31

    MULTUMESC PENTRU PROPUNERE .IMI PARE RAU CA NU MAI POT ARBITRA.CE SPUI TU MIHAI ? CHIAR TE PRICEPI ASA DE BINE? SIGUR ESTI OBIECTIV?

  24. andrei 6 octombrie 2010 at 20:33

    cantore eu as tace in locu tau pt c esti un om care nu a avut cv in comun cu rugbyul.eu zic sa iti vezi de blaturile tale…

  25. cc 6 octombrie 2010 at 20:33

    IL CITEZ PE 4 RUGBY:
    „draga d-le eu nu prea am treab sincer cu sportul acesta (nu am practicat)dar admir f mult forta de combat a acestor sportivi ,dar banuiesc ca e greu si pregatirea nu e vina lor a cnva a postat o poza nu tocmai reusit si la ce diagnostice am citit mai sus in articol unii din ei au nevoie de multe zile de recuperare…bafata baieti!!!”

    DACA NU TE PRICEPI, TACI !

  26. andrei 6 octombrie 2010 at 20:41

    eu nu l-as felicita pe acest radu petrescu eu as zice sa fie tras la raspunde pt finala.ar trebui dus intr-o comisie…domnule cantor eu as zice sa va retrageti din aceasta lume si sa ii lasati pe cei tineri care vor sa faca treaba

  27. mihai 6 octombrie 2010 at 21:30

    lamureste-ma valeriu daca poti!

  28. cc 6 octombrie 2010 at 21:38

    DOMNULE ANDREI !
    TE ROG SA NUMESTI 6 ARBITRI CARE AR PUTEA SA FLUIERE FINALELE, DIN CEI TINERI, AM OBSERVAT CA ESTI UN BUN CUNOSCATOR AL FENOMENULUI !

  29. teo aprozeanu 7 octombrie 2010 at 1:02

    Buna seara.
    Nu intram daca nu primeam un mail cu privire la acest meci de la un prieten din Italia,in care imi scria ca Marius Mitrea ( Italia ) va arbitra meciul de acasa al nationalei Belgiei.Am cautat lista cu arbitrii si ceea ce am descoperit am scris mai jos.
    Am cautat si meciul de anul trecut al Germaniei din data de 12.12.2009,impotriva cui credeti? A Hong Kongului.Arbitrat de cine credeti?Tot de un roman.Horatiu Bargaunas.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Germany_at_the_2008%E2%80%9310_European_Nations_Cup
    Referee: Horatiu Bargaunas (Romania)
    Assistant referees: Kerstin Ljungdahl (Germany, Frank Himmer (Germany)
    Assessor: Klaus Blank (Germany).
    Nici macar o brigada completa aceasta fiind judecata de un asesor neamt.
    Deci este un meci intre ocupanta locului 30 si tara ocupanta a locului 34.Traditional deja.Meciuri care conteaza mai mult pentru publicitate,decat pentru performanta.
    Care in rugby aceste meciuri sunt fixate doar pentru ca asiaticii,aflati in acea perioada in vacanta,efectueaza in fiecare an un stagiu de 3 meciuri in Europa.Altfel isi pierd subventia IRB.
    Nu am vazut finala,asa ca nu-mi pot exprima parerea.
    Vis-a-vis de atacurile la persoana care nu se mai opresc,nu fac decat sa dauneze imaginii celor care sunt atacati,indiferent de ceea ce fac sau au facut.Respect celor care isi dau numele complet,atunci cand au ceva de spus.
    respect celor care critica,dar nu la persoana.Nu asa se face intr-o civilizatie.daca ai ceva de spus fa -o cu argumente nu cu invective.Oamenilor care mai sunt prin rugbiul asta indigen,va rog sa exprimati idei proprii,nu preluate sau angajante in favoarea unora,si impotriva celorlalti.Nu va costa nimic.De fapt rugbiul romanesc este bolnav de ura.Pentru ca nu stim sa traim sportul asta.Tot ne vaicarim si punem in fata istoria.Ce am facut,ce am jucat,ce nu am jucat,ce a facut ala,ce a nu a facut ala.Si?
    Cui credeti ca-i pasa ca ala a jucat,iar celalalt , nu?Nimanui.
    Nu de alta,dar dupa ce ca fuge mingea dupa noi,mai si bravam.
    Nu comentez pozitia domnului Radu Petrescu fata de cititorii lui,fata de detractori.
    Potrivit dictionarului, detractorul este cel care reduce valoarea, importanta sau calitatea unui lucru. Un fel de diversionist care minimalizeaza valoarea realizarilor
    celuilalt.
    Poate el insusi este un detractor.
    Fiecare am pus umarul la prabusirea sportului cu balonul oval.
    Suntem vinovati cu totii.
    Iar daca vom continua sa acceptam sa arbitram Germania-Hong Kong,asta suntem,de fapt.Niste turisti prin sportul asta,de dragul de a vedea Heidelbergul.Este frumos va spun eu.Are ce vedea.
    Si vor mai urma si alte partide.Tot de acelasi calibru.Ce castiga rugbiul din Romania?
    Nimic.
    Apropo,meciul retur din Romania impotriva Uruguayului va fi arbitrat de cel mai in forma arbitru al momentului ALain Roland.Va invit sa l apreciati.Sa-l cititi si sa -l citati apoi.CIne poate.Cine nu,Sarbatori Fericite!
    Va astept cu invectivele si injuriile si ce mai vreti voi.Nu am sa va satisfac dorinta morbida de va da replica.Unii chiar nu o merita…

  30. niculae 7 octombrie 2010 at 10:33

    bai bourvil,bine ca te-ai lasat,oricum in ultimul timp ,arbitrai numai la comanda,dupa tine,daca mai erai in activitate,arbitrai la cupa mondiala,asa de bun te consideri