Monday 26th October 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii Bucuresti au invins la limita Crociati

16 octombrie 2010 STEJARII BUCURESTI

Dumbrava a reusit 15 puncte pentru Stejari

Selectionata Stejarii Bucuresti a reusit sa invinga in ultimul minut echipa italiana Crociati cu scorul de 20 la 19. Eseul castigator al romanilor a fost reusit de constanteanul Nicolae Catalin.

Stejarii au deschis scorul din minutul 3, beneficiind de o lovitura de pedeapsa din zona centrala pentru un ofsaid la linia de treisferturi a italienilor. Danut Dumbrava a transformat si Stejarii conduceau cu 3-0. Peste 3 minute scorul a devenit 6-0 pentru Stejarii, acelasi Dumbrava transformand o noua lovitura de pedeapsa tot din pozitie centrala.

In minutul 12 Florin Vlaicu a executat o lovitura de pedeapsa din spatele liniei de la centrul terenului dar desi inaltimea balonului a fost buna, acesta a trecut pe langa buturi. Danut Dumbrava a facut 9-0 pentru Stejarii din acelasi procedeu.

In minutul 23 italienii au blocat un sut al lui Dumbrava, iar Filippo Ferrarini a reusit eseul, Marco Anversa realizand transformarea, scorul devenind 9-7 pentru Stejari.

Italienii au gresit din nou iar Danut Dumbrava a transformat o noua lovitura de pedeapsa in minutul 35: 12-7 pentru echipa noastra. Finalul de repriza a apartinut insa italienilor care i-au presat pe Stejari in propriul 22. Petru Tamba a fost eliminat temporar insa defensiva noastra a rezistat fara sa primeasca eseu. Marco Anversa a transformat o lovitura de pedeapsa in prelungirile primei parti a meciului iar scorul la pauza a fost 12-10 pentru Stejari.

O gramada prabusita in minutul 43 l-a adus pe Marco Anversa in fata unei noi lovituri de pedeapsa pe care a transformat-o cu emotii si i-a adus pe italieni in avantaj: 12-13. In minutul 55 Dan Dumbrava a ratat o lovitura de penalitate din apropierea centrului terenului si posibilitatea de a-i readuce pe Stejari in avantaj pe tabela. Au urmat momente bune de joc pentru Stejari care insa nu au putut sa fructifice niciuna dintre actiunile de atac. De partea cealalta italienii au incercat la bete in minutul 65 si au transformat lovitura de pedeapsa de care au beneficiat ducand scorul la 12-16.

In minutul 69 Dan Dumbrava a transformat o lovitura de pedeapsa din pozitie centrala strangand scorul pe tabela de marcaj la 15-16. In minutul 74 Stejarii au fost penalizati cu o lovitura de pedeapsa. Marco Anversa a transformat din nou refacand diferenta pe tabela de marcaj: 15-19.

Stejarii i-au impins pe italieni pana in 22-ul lor. In prelungirile meciului Catalin Nicolae a reusit eseul la capatul unei actiuni sustinute de atac a echipei noastre, readucand Stejarii in avantaj. Dan Dumbrava a ratat transformarea insa victoria a revenit Stejarilor Bucuresti: 20-19.

Stejarii Bucuresti – Crociati Rugby: 20-19
Stadion Arcul de Triumf, ora 17:00
Bilete vandute: 599
Omul meciului: Damiani Sebastian
Arbitru: Tim Hayes (Tara Galilor)
Arbitri asistenti: Colin Kirk Mouse, Cristopher Williams (Tara Galilor)
Arbitrul nr. 4: Radu Petrescu
Observator arbitri: Neil Fergus (Scotia)
Observator general: Gheorghe Sabau

Marcatori
Stejarii Bucuresti: Catalin Nicolae – eseu; Danut Dumbrava – lovitura de pedeapsa (5)
Crociati Rugby: Filippo Ferrarini – eseu; Marco Anversa – transformare, lovitura de pedeapsa (4)

Stejarii Bucuresti: 15. Vlaicu Florin, 14. Lemnaru Madalin, 13. Gheara Constantin, 12. Gal Csaba, 11. Fercu Catalin, 10. Dumbrava Dan, 9. Ivan Valentin, 8. Macovei Mihai (C), 7. Ianus Daniel, 6. Burcea Stelian, 5. Drenceanu Marian, 4. Poparlan Valentin, 3. Badalicescu Vlad, 2. Beca Catalin, 1. Tamba Petru
Rezerve: 16. Radoi Andrei, 17. Dico Mihai, 18. Nere Nicolae, 19. Lazar Dorin, 20. Valcu Alexandru, 21. Calafeteanu Valentin, 22. Nicolae Catalin, 23. Sarbu Mugurel

Crociati Rugby: 15. Trevisan Ruggero, 14. Passera Emanuele, 13. Tobia Michele, 12. Damiani Sebastian (C), 11. Woodaman Troy, 10. Anversa Marco, 9. Frati Marco, 8. Kolo’Ofai Uili, 7. Ferrarini Filippo, 6. Delnevo Diego, 5. Sigg Dylan Bede, 4. Minari Matteo, 3. Colleti Marco, 2. Giazzonn Davide, 1. Lovotti Andrea
Rezerve: 16. Saccomani Mattia, 17. Scarparo Iacopo, 18. Pozzi Andrea, 19. Maestri Alessandro, 20. Irelan James Owen, 21. Ricci Marco, 22. Garulli Michele, 23. Mandelli Roberto

Declaratii dupa meci:

Mihai Macovei, capitan Stejarii Bucuresti: A fost un meci nebun. Am marcat eseul decisiv in ultimul minut si bucuria a fost enorma. A fost un meci cu mult angajament si baietii au sperat pana la final. Am muncit mult, am avut multe ocazii si am profitat de oportunitatea de la final cand am marcat. O sa fie greu pentru orice echipa care vine sa joace la noi acasa.

Steve McDowall, director tehnic Stejarii Bucuresti: A fost un meci greu, avem totusi o echipa tanara si pe alocuri am cedat presiunii si am pierdut baloane dar e bine ca pe final baietii au revenit si au marcat eseul decisiv.

Sebastian Damiani, capitan Crociati Rugby (declarat omul meciului): In ciuda rezultatului suntem multumiti pentru ca avem un lot tanar si totusi am facut un meci bun. Ne intoarcem acasa si incepem lucrul pentru urmatorul meci.

Filippo Frati, antrenor Crociati: Asta e viata. Am dovedit totusi maturitate in ciuda varstei baietilor mei. Au aratat ca sunt pregatiti sa joace la acest nivel. Pot spune ca jucatorii gazda au meritat victoria pentru ca au luptat pana la final. Pentru noi e important ca am facut fata meciului si ca avem jucatori de perspectiva.

Crociati obtine punctul bonus defensiv si ramane pe ultimul loc al grupei.

Clasament

1. Stade Francais 5 puncte

2. Leeds 4 puncte

3. Bucharest Oaks 4 puncte

4. Crociati 1 punct

2,538 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

11 Comments

 1. dragos 16 octombrie 2010 at 22:24

  Dumbrava, 15 puncte din 20

  si ne mai chinuim cu sirbu…

 2. andrei 17 octombrie 2010 at 14:29

  le-a luat tot chefu dumbrava

 3. dally 17 octombrie 2010 at 21:24

  bravo baieti :*

 4. robert diaconescu 18 octombrie 2010 at 1:25

  progresam! batem uruguay in dubla si mergem la mondial! hai sa fim optimisti

 5. Grigore 18 octombrie 2010 at 10:13

  Felicitari baietilor! Calafeteanu e tatal lor, vorbeste cu balonul. A iutit jocul extraordinar in a doua repriza. Pasele au curs altfel si s-a dat drumul la jocul pe trei sferturi. Dupa mana rupta in meciul cu Rusia, cu tija si suruburi fixate pe brat, revenirea sa este o dovada indubitabila ca este un campion si un profesionist desavarsit.
  Stelica Burcea este un mare luptator, nu se da batut niciodata. Aripile au fost la inaltime, surpriza placuta este Lemnaru. Ciobi Gal in crestere vizibila de forma. S-a resimtit lipsa lui Carpo si Ursache, indispensabili in opinia mea nationalei.

 6. Soporan Vasile 18 octombrie 2010 at 22:18

  In sfarsit domnilor antrenori, va luminat Dumnezeu mintea si l-ati introdus pe Fercu in centru, care a dat culoare jocului. Acesta este locul lui adevarat, nu izolat pe aripa unde nu ajung mingile la el si nu-si poatea arata valoarea lui adevarata. Locul lui este fundas sau centru.

 7. Soporan Vasile 18 octombrie 2010 at 22:26

  Asa domnilor antrenori ! Adevaratul post pentru Fercu, este centru sau fundas, unde isi arata cu adevarat calitatiile native, nu pe aripa unde nu ajung mingile la el.

 8. laur 19 octombrie 2010 at 18:30

  Di Soporan sa il vad pe Fercu in aparare ca noi la echipa nationala mai mult ne aparam si din cite stiu aripile au tot dreptul sa intre in actiunile de atac, dar este mai comod si lipsit de responsabilitati sa stai “pe partea ta”. Iar despre echipa italienilor sa avem pardon , putem discuta foarte putin: cauta pe google si ai sa vezi

 9. miha 19 octombrie 2010 at 22:18

  bravo baieti mie mia placut cum a jucat ianus
  chiar daca nu a fost ziua lui favorabila dar a reusit sa isi salveze echipa cind italienii erau foarte aproape de eseu

 10. nebunik 20 octombrie 2010 at 20:34

  frumos meci…de-a dreptul superb!dar s-a simtit lipsa lui carpo pe teren.
  sper sa fie mai bine si sa le arate celor din uruguay cu ce se mananca rugby-ul adevarat(alaturi de stejari).

 11. shttephoo 1 ianuarie 2011 at 22:27

  frumos meci

Leave A Response