Stade Francais a revenit in repriza secunda si a invins la Leeds

Leeds Carnegie a pierdut acasa cu Stade Francais

Francezii au fost condusi la pauza dar au revenit in repriza secunda si au castigat cu 22 la 13 partida din deplasare. Stade Francais ramane liderul grupei cu 9 puncte.

Leeds a avut initiativa in prima repriza. In minutul 6 Burrell a ratat o lovitura de pedeapsa. Noua minute mai tarziu pilierul argentinian Juan Gomez a inscris un eseu pentru Leeds. Fury a ratat transformarea.

Stade a jucat in 14 dupa ce mijlocasul la gramada Benjamin Tardy a primit galben, in minutul 19.
Dupa doua minute de la eliminarea acestuia flankerului lui Leeds, Hendre Fourie, a reusit al doilea eseu pentru englezi. Fury a ratat din nou transformarea.

In minutul 23, Stade rateaza o lovitura de pedeapsa si scorul ramane 10-0 pentru englezi.

Cu doua minute inainte de pauza fundasul lui Stade, Martin Rodriguez, aduce primele trei puncte pentru formatia sa, dintr-o lovitura de pedeapsa.

Acelasi Rodriguez i-a apropiat pe francezi la un punct de Leeds, prin doua lovituri de pedeapsa transformate in minutele 41 si 50.

Francezii au trecut in avantaj prin eseul centrului Guillaume Bousses, din minutul 55. Incercarea a fost transformata de Rodriguez.

Nou intratul Ceiron Thomas a reaprins sperantele englezilor cu o lovitura de pedeapsa transformata in minutul 59. Scor 13-16.

Finalul de joc a apartinut aceluiasi Rodriguez care a reusit un drop-gol de efect si o lovitura de pedeapsa, aducand astfel victoria echipei sale.

Leeds ramane doar cu punctele castigate la Bucuresti si va intalni in runda a treia Crociati (12 dec.).
Stade Francais vine la Bucuresti in decembrie (11 dec.) de pe pozitia de lider al grupei 4 a AMLIN Challenge Cup.

Leeds Carnegie – Stade Français Paris: 13-22
Marcatori
Leeds Carnegie: Juan Gomez – eseu; Hendre Fourie – eseu; Ceiron Thomas – lovitura de pedeapsa
Stade Français Paris: Guillaume Bousses – eseu; Martin Rodriguez – transformare, lovitura de pedeapsa (4), drop gol

Leeds:15. Michael Stephenson, 14. Semi Tadulala, 13. James Tincknell, 12. Luther Burrell, 11. Lee Blackett, 10. Lachlan Mackay, 9. Warren Fury, 1. Gareth Hardy, 2. Steve Thompson, 3. Juan Gomez, 4. Tom Denton, 5. Marco Wentzel (capt), 6. Jonathan Pendlebury, 7. Hendre Fourie, 8. Rhys Oakley
Rezerve: 16. Andy Titterrell, 17. Gareth Denman, 18. Miguel Alonso, 19. Kearnan Myall, 20. Daniel Browne, 21. Scott Mathie, 22. Ceiron Thomas, 23. Henry Fa’afili

Stade: 15. Martin Rodriguez, 14. Julien Arias, 13. Guillaume Bousses, 12. Jules Plisson, 11. Ollie Phillips, 10. Noel Oelschig, 9. Benjamin Tardy, 1. Damien Weber, 2. Laurent Sempere, 3. Arthur Joly, 4. Arnaud Marchois, 5. Tom Palmer, 6. Antoine Burban, 7. Pierre Rabadan (capt), 8. Hugues Briatte
Rezerve: 16. Remi Bonfils, 17. Mohamed Boughanmi, 18. Rabah Slimani, 19. Pascal Pape, 20. Sergio Parisse, 21. Mauro Bergamasco, 22. Lionel Beauxis, 23. Julien Dupuy