Wednesday 08th April 2020,
Federatia Romana de Rugby

24 de jucatori fac deplasarea in Uruguay

22 octombrie 2010 NATIONALA

Romania trebuie sa treaca de Uruguay pentru a ajunge la CM

Staff-ul tehnic al echipei nationale a decis sa deplaseze un lot de 24 de jucatatori in Uruguay. 12 stranieri si 12 jucatori din campionatul intern.

Delegatia Romaniei va pleca spre Argentina pe 7 noiembrie. Jucatorii din campionatul intern, stranierii si staff-ul se vor reuni la Roma de unde se va pleca spre Buenos Aires.

Stejarii se vor pregati pe 8, 9 si 10 in Argentina, urmand ca apoi sa se deplaseze cu avionul spre Montevideo unde se vor caza pana dupa meci.

Romanii vor reveni in tara pe data de 14 noiembrie.

Romania joaca doua meciuri de baraj cu Uruguay pe 13 (Montevideo) si 27 (Bucuresti) noiembrie pentru calificarea la Cupa Mondiala.

Lot Romania

Pilier: Bogdan Balan (Lyon), Mihai Lazar (Aix En Provence), Dragos Dima (Blagnac), Cezar Popescu (Macon)
Taloner: Marius Tincu (Perpignan), Andrei Radoi (Baia Mare)
Linia a II-a: Sorin Socol (Lourdes), Cristian Petre (Saint Etienne), Valentin Ursache (Baia Mare)
Linia a III-a: Ovidiu Tonita (Perpignan), Alexandru Manta (Lyon), Stelian Burcea (Arad), Carpo Daniel (Constanta)
Mijlocas la gramada: Lucian Sarbu (Millau), Valentin Calafeteanu (Arad)
Mijlocas la deschidere: Dan Dumbrava (Steaua), Ionut Dimofte (Baia Mare)
Centru: Csaba Gal (Baia Mare), Dan Dumitru (Colomiers), Ionel Cazan (Steaua)
Aripa: Catalin Fercu (Arad), Madalin Lemnaru (Arad)
Fundas: Iulian Dumitras (Lourdes), Florin Vlaicu (Steaua)

2,396 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

35 Comments

  1. cantor 22 octombrie 2010 at 12:43

    bafta tricolorilor doamne ajuta

  2. Roman Radu 22 octombrie 2010 at 13:41

    Imi pare rau ca Macovei nu este selectionat. Sigur Tonita sau Manta au ceva in plus, dar nu inteleg selectionarea lui Burcea, care in meciurile selectionatei de Challenge Cup nu a aratat mare lucru. O parere…

  3. cineva 22 octombrie 2010 at 14:14

    da ce cauta lemnaru in lot?baiatul ala are numai aere de jucator…eu unu nu am vazut nimic cu leeds sau cu italienii la el…selectie doar cu numele

  4. prosport 22 octombrie 2010 at 14:28

    Bafta multa tricolrilor!!! Roman Radu vezi ca Burcea e mult peste Mac din punct de vedere al jocului la Nr.6
    Domane ajuta sa ne calificam, suntem alatrui de voi baietii!!!!

  5. Lucian 22 octombrie 2010 at 14:34

    Mult succes baieti!

  6. asd. 22 octombrie 2010 at 14:59

    Macovei in locul lui Burcea si Botezatu Ionut in locul lui Lemnaru sau Vlaicu!

  7. prorugby 22 octombrie 2010 at 15:02

    Foarte buna echipa alesa de staff! Bafta multa domnilor,faceti-ne sa fim mandri de voi!!

  8. vasilicananu 22 octombrie 2010 at 15:02

    da baiatul lui dumitras ce cauta,la bagat tata,poate prinde si el o echipa,carpo si burcea slabi,un lot subtirel,pentru un meci foarte greu,

  9. alcineva 22 octombrie 2010 at 16:20

    lotul e de la inceput alcatuit prost …. ma scuzati dar ati inebunit ??? fara toderasc si zebega ??? il luati p radoi ??? presimt un meci al naibii de greu

  10. Shafu' 22 octombrie 2010 at 17:11

    ……. și ca sa completez nu prea am văzut nimic în ultima vreme de la Csaba Gal ….. dar ma rog ….. de pe margine e usor de vorbit ….

  11. tot cineva 22 octombrie 2010 at 19:12

    NU ESTE CORECT SA MEARGA DOAR ACESTI 24 DE JUCATORI, ATAT TIMP CAT LA MECIURILE CARE AU FOST TOT ATAT DE IMPORTANTE AU FOST SI ALTII,POATE CHIAR MAI BUNI DECAT ACESTIA.PACAT SI DE MUNCA CELORLALTI CARE VOR STA ACASA.

  12. unu de la rugby 22 octombrie 2010 at 19:16

    fara radu petrescu si frati burghiunasi lotul nu este complet.bagatii si pe ei pt bunul mers al echipei.succes tricolori.

  13. Madalin 22 octombrie 2010 at 19:57

    bai cineva dar de ce nu ai curaj sa spui cine esti..tu cine esti de vorbesti..mai taceti din gura..

  14. robert diaconescu 22 octombrie 2010 at 21:38

    NU NE INETERESEAZA CINE SAU CE AERE ARE…ideea e sa ne calificam xu x y in echipa trebuie trebuie trebuie sa ne calificam!!!!!acesta e obiectivul nostru lasati criticile dupa,momentan trebuie sa lasati oamenii care sunt pusi acolo sa si faca treaba! bafta

  15. Lemnaru 22 octombrie 2010 at 21:42

    „cineva” dak ai ceva sa-mi spui poti sa-mi spui mie personal!te invit la meciuri si vb dupa daca esti barbat adevarat!negativisti ca tine e plina lumea!chiar ma ambitionat comentariul tau….mai vb!

  16. unu de la rugby 22 octombrie 2010 at 22:00

    si nu in ultimul rand luatil si pe cantor asta sofer ceva sau sa care echipamentul.

  17. Roman Radu 22 octombrie 2010 at 22:50

    Era doar o parere…Nu o calomnie. Imi pare rau de Ciuntu si de Dascalu. Sper avem si noroc!

  18. mielu 22 octombrie 2010 at 23:24

    respect pt lemnaru la cum a jucat ultimu meci din chellenge cup

  19. vlad 23 octombrie 2010 at 10:25

    fratilor nu va mai credeti antrenori…echipa pare una foarte buna…ca nu degeaba au fost selectati…si sunt oameni mult mai avizati decat unii dintre cei de mai sus sa spuna cine este si cine nu este bun pentru echipa nationala…indiferent de cine joaca sau cine nu scopul principal este calificarea la RWC…SUCCES ROMANIA…

  20. lordul john 23 octombrie 2010 at 10:56

    o echipa de rugby are 15 jucatori lotul romaniei are 24 de jucatori in romania sunt 1013 jucatori cei care iubesc acest sunt poate 5001 ….dar poate nu sunt importante aceste cifre important este sa ne dorim sa atragem spre acest sport starea de spirit care predomina acest minunat sport,este greu sa ti o echipa in ROMANIA dar este frumos sa vezi ca nu se desfinteaza si vin din ce in ce mai multi copii asa ca ar fi bine sa fim mai uniti….ROMANIA se va califica la CUPA MONDIALA,dar nu vor fi doar cei de la lot sau frr,vom fi si noi cei ce credem in sansa noastra de a face acest sport sa nu se desfinteze,si poate aceei jucatori care jucau pentru ROMANIA acum 20 sau 30 de ani si credeti-ma i-am cunoscut,personal cred in sansa fiecarei echipe dar trebuie sa invatam de la cei ce iubesc acest sport si cred ca sunt destui…………cu multa stima pentru cei ce trudesc sa fim tari,puternici si frumosi….BAFTA ROMANIA,cu respect……un rugbyst cu numarul 5001………………………………………

  21. vasilicananu 23 octombrie 2010 at 12:21

    bai lemnaru,care sunt realizarile tale in rugby,de te burzuluisti asa tare,omul are dreptul sa-si spuna parerea lui care trebuie respectata,tu daca ai ceva de spus, spune pe teren si in acest mod ii inchizi gura,dar deocamdata nu prea ai convins,ai evolutii oscilante si nesigure,personal cred ca sunt alte variante mai bune,decat cea cu tine,dar daca ai fost selectionat,convinge-ne si dupa aia vorbeste,iar faptul ca tu esti barbat adevarat,mai las-o jos,eu iti urez sa ajungi intai jucator si dupa aia sa vorbesti

  22. nebunik 23 octombrie 2010 at 17:12

    hai sa fim seriosi…dak si Carpo e un jucator slab,atunci de aia care sunt cu adevarat slabi ce sa mai spunem?dak ar fi chiar asa,nu ar face parte din lot si nu ar mai fi fost ales capitan al stejarilor pt meciul cu Crociati(pacat k a avut ghinionu` de a fi accidentat)! BAFTA Stejarilor!!!!

  23. nebunik 23 octombrie 2010 at 17:39

    apropo,asa cum a zis si Carpo…”draga vasilicananu,intra tu pe teren ca sa fie echipa puternica,ca de comentat e usor!”

  24. liviu 24 octombrie 2010 at 19:58

    Nu are rost sa ne mai contrazicem pe tema lotului.Selectia este foarte mica,iar jucatorii aceeasi.Sa incerc 15 care va juca.B.Balan,Tincu,C.Popescu..Socol,Ursache..Manta,Tonita,Burcea..Dumbrava,Sarbu..Fercu,Dimofte,Gal,Lemnaru..Dumitras

  25. dally 24 octombrie 2010 at 21:38

    toti cei care au fost alesi pentru acest meci au fost alesi in urma cantonamentului de pregatire de la lot deci nu aveti ce comenta….antrenorii si conducerea stiu ce fac….nu are rost sa comentati daca nu ati fost la antrenamente sau la momentul alegerii …nu voi sunteti antrenorii …..si apoi csaba gal, daniel carpo sunt jucatori de valoare nu inteleg care ii problema…..daca intr-un meci au jucat mai prost nu inseamna ca asa au jucat de-a lungul carierei….nu orice sportiv is perfecti au si ei zile mai proaste……io cred ca un bafta baieti bafta echipa ii mai incurajator pentru ei decat un comentariul care nu isi are rostu……

    sper sa va simtiti data viitoare si sa va calmati….

    pe mine ma ia durerea de cap ca de fiecare data cand intru pe site vad comentarii ca fiecare se ia la cearta aici….da situ federatiei ii chat sau loc de comentarii proaste…inteleg va spuneti parerea da spuneti-o mai frumos fara sa va legati de jucatori daca habar nu aveti de viata lor si care cat munceste…

    hai Romania

  26. nebunik 24 octombrie 2010 at 21:56

    pai draga dally,asta m-a deranjat si pe mine…pt k stiu kt muncesc jucatorii astia si kt trag de ei k sa iasa invingatori dintr-un meci! asa se mai trezeste cate unu` sa vorbeasca aiurea despre unu` si despre altu`…ba k e jucator prost,ba k ce cauta nu stiu cine in echipa…iar asta ma enerveaza foarte tare!sunt jucatori buni,k altfel nu erau selectati! si mai sunt de acord cu tine intr-o privinta: Daniel Carpo este cu adevarat un jucator de valoare…si multi altii! multa bafta la meci!!

  27. ungureanu 25 octombrie 2010 at 0:46

    Un om poate sa fie un element foarte important intr-o echipa, dar un om nu poate face o echipa. (Kareem Abdul-Jabbar) .

    Mult succes,domnilor !

  28. alin diaconescu 25 octombrie 2010 at 15:42

    cata rautate zace in sangele vostru!!! acesti 24 de jucatori ne reprezinta, asa cum sunt ei , rai sau buni, sper din tot sufletul sa faca treaba buna si sa demonstreze ca isi merita locul! in special cei avizati de catre publicul spectator…

    ok, nu ma pot abtine…mi-as fi dorit la nr 9 Sa vedem si altceva, ceva mai bun de genul… Florin Surugiu (care dupa parerea mea este un jucator complet), ivan un bun plaquer, caplescu ff rapid, si cristian cracea care veti vedea ca in viitor va fii cu adevarat cineva!

    insa preferam sa jucam cu o baba ce joaca rugby din amintiri, si zack effron care se preocupa mai mult de parul sau valvoi.

    bafta romania,
    hai baieti!!!!

  29. dally 25 octombrie 2010 at 15:58

    stiu ce inseamna sportul de performanta si stiu ce dureros e sa tragi la antrenamente pana nu mai poti si sa se gaseasca un destept sa te critice si sa spuna ca locul tau nu este la lot chiar daca ai fost convocat….. este naspa rau de tot scuze de expresie….multe persoane trag ca sa faca ceva in tara asta si toti se iau de el la prima mica greseala….si mai spun ceva……este greu sa fi foarte bun in teren fiind accidentat ….deci oameni buni nu are rost ,decat sa lasati comenturile aici de plictiseala mai bine tineti pumnii baietilor si nu mai criticati de pe margine daca nu sunteti jucator si nu stiti starea din teren…altfel este pe teren si altfel este din tribuna……sper ca nu v-am plictisit cu aceste vorbe….

    ps: sunt de acor cu afirmatia de mai sus un jucator nu poate face cat o echipa intreaga ….dar impreuna pot realiza ceva mare…

  30. dara florin 25 octombrie 2010 at 21:09

    se pare ca, cam astia sunt cam ce e mai bun ca, jucator de rugby roman. DECI MULTA BAFTA LOR SI ANTRENORILOR!

  31. Shafu' 25 octombrie 2010 at 21:11

    Sunt curios cate putori de la Federatie vor merge sa faca cumparaturi in Argentina, tot 24?

  32. catalin 28 octombrie 2010 at 9:34

    Trebuie sa ne calificam . Pentru gloria rugbyului romanesc , INAINTE !!

  33. lumi 28 octombrie 2010 at 21:36

    Nu bagati in seama comentariile rautacioase,cei care spun lucruri rele nu stiu ce inseamna spiritul rugbystic,sau nu iubesc sportul acesta,BAFTA MULTA!!!!

  34. andrei 6 noiembrie 2010 at 19:13

    HAI ROMANIA!!!
    TINCU SA DAI ESEU

  35. Lemnaru 10 noiembrie 2010 at 2:02

    Criticul este un schiop care-i invata pe altii cum sa alerge.