Friday 24th May 2019,
Federatia Romana de Rugby

CE U19: Romania joaca finala mica cu Belgia, dupa ce a pierdut semifinala cu Georgia

28 octombrie 2010 U19

Ailenei si colegii sau nu au putut trece de georgieni

Romania a pierdut miercuri seara in semifinala Campionatului European U19 in fata Georgiei cu scorul de 29 la 3.

Singurele noastre puncte au fost aduse de Conache dintr-un dropgol in prima repriza. Scorul la pauza a fost 3 la 12, georgienii reusind sa transforme patru lovituri de pedeapsa.

Stejareii vor intalni in meciul pentru locul trei tara gazda, Belgia, sambata, 30 octombrie, de la ora 15.30 (ora Romaniei).

frr.ro a transmis LIVE TEXT meciul din Belgia. Si meciul  de sambata, cu Belgia, va fi prezentat iubitorilor de rugby din Romania in acelasi format.

Romania-Georgia: 3-29
Marcatori
Romania: Conache- dropgol

Romania U19: 15. Niacsu Ionut (C), 14. Florea Ioan, 13. Pascu Vasilica, 12. Munteanu Marius, 11. Lupoae Teodor, 10. Conache Gabriel, 9. Bratu Tudorel, 8. Ailenei Razvan, 7. Murgoci Marius, 6. Gaita Andrei, 5. Gorcioaia Marian, 4. Diaconu Andrei, 3. Suciu Silviu, 2. Neacsu Bogdan, 1. Ariton Ionut
Rezerve: 16. Citea Remus, 17. Bardasu Florin, 18. Tudor George, 19. Dragoniciu Alin, 20. Martac Marius, 21. Borz Andrei, 22. Tanase Silviu, 23. Palii Mirel, 24. Badea Claudiu, 25. Mazare Adrian, 26. Amariei Radu

Filmul meciului
CE U19: Romania-Georgia: 3-29 Scor final.
CE U19: Romania-Georgia: Iese Ailenei, intra Martac.
CE U19: Romania-Georgia: 3-29 Eseu netransformat al Georgiei.
CE U19: Romania-Georgia: Schimbare Romania. Iese Pascu, intra Badea.
CE U19: Romania-Georgia: 3-24 Al doilea eseu al georgienilor. Incercare transformata.
CE U19: Romania-Georgia: Ambele echipe au ratat cate o lovitura de pedeapsa.
CE U19: Romania-Georgia: 3-17 Eseu netransformat Georgia.
CE U19: Romania-Georgia: A inceput repriza a doua.
CE U19: Romania-Georgia: PAUZA
CE U19: Romania-Georgia: Galben pentru un georgian. La cateva minute Neacsu primeste si el galben pentru placaj inalt.
CE U19: Romania-Georgia: 3-12 Lovitura de pedeapsa Romania, rateaza Conache.
CE U19: Romania-Georgia: 3-12 A patra lovitura de pedeapsa transformata de georgieni.
CE U19: Romania-Georgia: 3-9 Conache trimite in bara o lovitura de pedeapsa de la 40 m.
CE U19: Romania-Georgia: 3-9 A treia lovitura de pedeapsa reusita de georgieni.
CE U19: Romania-Georgia: 3-6 Georgienii transforma o noua lovitura de pedeapsa.
CE U19: Romania-Georgia: 3-3 Conache egaleaza printr-un dropgol.
CE U19: Romania-Georgia: 0-3 Lovitura de pedeapsa transformata de georgieni.

PROGRAM CAMPIONATUL EUROPEAN U 19
24 octombrie 2010
MECIUL 1: Romania-Ucraina (Leuven, ora 16): 36-0
MECIUL 2: Belgia-Polonia (Bruxelles, ora 17): 45-10
MECIUL 3: Rusia-Spain (Leuven, ora 14): 27-15
MECIUL 4: Georgia-Portugalia (Bruxelles, ora 15): 27-3

27 octombrie 2010
MECIUL 5: ROMANIA-GEORGIA (Mons, ora 19): 3-29
MECIUL 6: BELGIA-RUSIA (Liège, ora 17): 11-23
MECIUL 7: UCRAINA-PORTUGALIA (Mons, ora 17): 0-33
MECIUL 8: POLONIA-SPANIA (Liege, ora 16): 12-44

30 octombrie 2010
MECIUL 9: LOCUL 1&2: GEORGIA-RUSIA (Bruxelles, ora 17.30)
MECIUL 10: LOCURILE 3&4: ROMANIA-BELGIA (Bruxelles, ora 15.30)
MECIUL 11: LOCURILE 5&6: PORTUGALIA-SPANIA (Bruxelles, ora 14.00)
MECIUL 12: LOCURILE 7&8: UCRAINA-POLONIA (Bruxelles, 12.00)

1,895 total views, 4 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

20 Comments

  1. laur 28 octombrie 2010 at 11:34

    Sunt alaturi de voi si sper ca la urmatorul meci sa va aratati valoarea, important este sa nu renuntati sa luptati si in primul rind pentru cei de acasa, apoi pentru voi si viitorul vostru de RUGBYSTI.
    HAI ROMANIA si Bafta Baieti, capul sus mai aveti o lupta de dus!

  2. eu 28 octombrie 2010 at 11:34

    f slabi p gramada…acolo am pierdut.aveti grija si cu belgia k e greu.bafta in continuare!

  3. eu 28 octombrie 2010 at 11:35

    acum am vzt…ce fel suna: aveti grija cu belgia! In ce hal am ajuns…sa ne fie frik de belgia 🙁

  4. cantor 28 octombrie 2010 at 13:18

    capul sus si nu cedati multa bafta la urmatorul meci.

  5. Tanase Stefan 28 octombrie 2010 at 14:27

    Asa cum spunea si Pierre Fredy, Baron de Coubertain, adevaratul invingator este cel care stie sa piarda. Deci, fruntea sus baieti si pregatiti-va pentru urmatoarea lupta. Pentru cei de acasa intotdeauna voi veti fi invingatorii macar si pentru simplul fapt ca ati acceptat sa participati si sa ne reprezentati cu mandrie culorile. VA IUBIM SI MULT SUCCES IN CONTINUARE.

  6. rugby 28 octombrie 2010 at 15:52

    Acum 5 ani Romania termina pe locul 7 in prima grupa valorica a Campionatului Mondial. Castigam fara probleme cu Japonia, pierdeam la mare lupta cu Franta si Scotia, si invingeam Argentina.
    Acum nu ne mai calificam nici in a doua divizie mondiala. In ce fel s-a imbunatatit situatia rugbyului romanesc sub „presedintele” petrache?

  7. un alt fel de rugby 28 octombrie 2010 at 18:22

    Alin Petrache si-a facut o gasca care a distrus rugby-ul romanesc. Va rugam domnu’ presedinte sa ne lasati in pace ca se duce de rapa sportul cu balonul oval.

  8. flipi 28 octombrie 2010 at 18:52

    aveti dreptate fratilor se duce naibi rugby-ul cu astia

  9. coasa 28 octombrie 2010 at 19:04

    aveti grija si bulgari se pregatesc sa participe

  10. unu de la rugby 28 octombrie 2010 at 19:19

    interesele personale sunt mai presus decat rugby-ul.fiecare presedinte are gasca lui.(capuse)

  11. Lucian 28 octombrie 2010 at 20:29

    Ce sunteti ma asa pesimisti? Mereu cu capul plecat si gata sa dati cu huoo in conducere la orice rezultat nefavorabil?

    Asa ca idee, nu stiu cum anume ar fi putut afecta presupusul management prost al actualei conduceri (care a venit de aproximativ un an) echipa asta de U19?! Trebuie sa treaca vreo 2-3 ani ca sa poti da vina pe Petrache pentru un viitor insucces al juniorilor. Asta pentru ca programele care vizeaza recrutarea si pregatirea juniorilor sunt procese cu gestatie indelungata. Acum te descurci cu ce jucatorii care au crescut prin programele mai vechi ale federatiei. Sau cel putin asa mi se pare mie normal.

    Si in plus nu inseamna ca echipa asta trebuie sa dea un intreg XV echipei nationale de seniori imediat cum toti implinesc sa zicem 21 de ani. Schimbul de generatii se face progresiv si daca o echipa de U19 da 2-3 jucatori la nationala pentru 10 ani sa spunem sarumana.

    Acuma sa nu se inteleaga ca tin eu sus si tare stindardul actualei conduceri. Nici vorba! Atat doar ca imi place sa privesc pe termen lung, sa acord o perioada de gratie si sa ma apuc de dat cu huo serios abia in un an jumate 2 asa (exceptie ar face evident calificarea la mondiale).

  12. laur 29 octombrie 2010 at 10:29

    Lucian adevarat ce spui si sa nu uitam ca generatia asta este rezultatul luptelor electorale. In aceasta generatie sunt multi jucatori cu potential dar au fost atit de ametiti in ce aud de la conducatorii lor (pe care iau schimbat) incat mesajul RUGBYSTIC a fost distorsionat iar copii au rezultatele pe care NOI TOTI SUNTEM VINOVATI. Deocamdata asta este valoare, vedeti generatiile 85,86, 87 acum abia incep sa scoata capul si NOI ce facem??? vedetii comentariile, VAI DE CAPUL NOSTRU

  13. Vasile Constantin-Mao 29 octombrie 2010 at 13:39

    (Mesaj dat pe forum pentru un intervenient, dar si pentru ceilalti)

    Dragul meu,”PetreNeacsu”,

    Te salut calduros si iti marturisesc ca apreciez imens interventia ta pe forum. Si asta nu pentru ca esti mai mult decat laudativ fata de activitatea mea, cat pentru bresa ce o faci in apatia si pasivitatea generala la niste aberatii cu care federatia insasi afunda rugbyul nostru. Uite, chestia cu restrictiva DNJ, datorita careia, in principal, au disparut atatea echipe de U18 din editia trecuta, mi se pare scandaloasa. Ei bine, niciun antrenor, niciun conducator, in drept si interesat de fenomen nu a intervenit. Iar activitatea de copii si juniori este marcata de o sumedenie de erori organizatorice si metodologice, de te intrebi daca oficialii fedarali au un dram de competenta sau chiar de buna intentie. Ce poate spune oare faptul ca „federatia” tace chitic (fara o dezmintire, fara o justificare) la evidentierea pierderii de sute de tineri jucatori (pentru care s-au facut indelungate investitii de atragere si formare) din cauza proastei organizari competitionale? Nimic, cum tot nimic este si suportul acordat gruparilor, carora in candidatura presedintele le promitea, nici mai mult nici mai putin decat… „Reconstructia rugby-ului din Romania de la temelie”.

    Nu mai departe, recentul esec al juniorilor, care are in spate grave „neatentii” de organizare si instruire fata de activitatea de la sectii, poarta chiar semnatura de incompetenta a federatiei, a biroului federal, a presedintelui insasi. Numai faptul ca aceasta reprezentativa a avut in evolutia ei 4 randuri de antrenori (la U17: M.Nita si V.Nastase; U18: M.Bucos si L.Constantin; U19: D.Demici si B.Cantor, iar acum H.Dumitras si R.Popovici), spune totul, marcand prejudiciul de instruire oferit oficial unei generatii, cum si cheltuirea de resurse in van. Poate ca dl presedinte va explica ce argumente a atras renuntarea la impunatorul cuplu M.Bucos – L.Constantin (ce dusese echipa la o buna manifestare de grup si cu o buna prestatie in CE), sau de ce experimentatii M.Munteanu si Al.Marin stau pe margine!!! Daca inca nu stie aceasta, ii spun: „niciun argument nu justifica un prejudiciu national”.

    La numirea amicului H.Dumitras, fara experienta psiho-pedagogica la acest nivel (nu am inteles repetatele declaratii de satisfactie la echipa si pregatirea acesteia, mai ales ca staff-ul cuprindea si doi psihologi !!), am ridicat suspiciunea daca nu cumva aducerea acestuia a fost o manevra perfida a presedintelui, de a acoperi cu faima fostului mare jucator sirul de deficiente, „bine pastorite” din activitatea de baza.
    Pastrez speranta ca tanara si frustrata noastra nationala va recupera moral in jocul cu Belgia.

    In fine, tanar fiind „PetreNeacsu”, cu exprimare clara si matura, te indemn ca pe acest forum sa-ti pui umarul in slujba jocului pe care, sigur, il iubim mult.

    Cu tot binele pentru rugbyul romanesc,
    Vasile Constantin-Mao

  14. adrian 29 octombrie 2010 at 15:59

    HAI ROMANIA,sper sa nu ne bata Belgia.

  15. rugby 19 29 octombrie 2010 at 18:03

    pe site-u asta e vorba de multa invidie. tregeti, munciti si o sa vedeti si voi cum e.dupa razboi multi viteji se arata. nu mai vorbiti daca nu cunoasteti si nu stiti care e treaba.

  16. moto:)) 29 octombrie 2010 at 18:05

    Mda,exact la ce ma asteptama.Suntem in directia buna.Atata bucurie si fericire ca abia au batut Ucraina!!!!!Deja ne cam bate Georgia constant.O sa fie victorie istorica cand o sa mai batem si noi Georgia!!!!!Jucatorii nu au nici o vina.Mare vina o au Antrenorii,Cluburile,Federatia care au doar interesele lor propri ca si POLITICIENII!!!

  17. Aditz 29 octombrie 2010 at 20:35

    unii care vorbesc pe aici, stiu care e treaba si cum sta treaba, stai linistit. Selectia e facuta cum e facuta, nu mai conteaza, atat am spus.

  18. borz aina 29 octombrie 2010 at 20:43

    Fruntea sus băieți! Viața merge mai departe. Aveți încredere în voi, luptați în continuare, să fiți cei mai tari! Noi suntem alături de voi. Multă, multă BAFTĂ în meciul de mâine cu Belgia. HAI ROMÂNIA!!!

  19. Soporan Vasile 29 octombrie 2010 at 21:21

    Domnilor;Comentariile ce se refera la juniorii U 19 sunt inutile ;NU PUTEM ADUCE TRECUTUL IN PREZENT JUCATORI CA FERCU APAR LA DOUAZECI DE ANI.VINOVATI SUNTEM NOI ANTRENORI DE JUNIORI DEOARECE FUGIM DUPA REZULTATE SA IESIM CAMPIONI APOI ACEI CAMPIONI VIND CARTOFI IN PIATA S-AUPATIM CE PATIM IN ULTIMI ANI NE V-OM BATE IN VIITORUL APROPIAT IN CAMPIONATUL BLCANIC NICIO SANSA DE FRANCEZI SAU DE BRITANICI.SELECTIA SE FACE DIN CEDAM NOI ANTRENORI DEAGEABA ACUZAM CONDUCEREA FEDERATIEI AU SI EI VINA.DAR VINA CEA MAI MARE NE APARTINE NOUA ANTRENORILOR.

  20. sss 29 octombrie 2010 at 22:21

    In loc sa incurajam echipa indiferent ca au pierdut cu georgia incepem sa criticam …normal de pe margine e usor sa vb…atata caz se face ca a pierdut romania meciul cu georgia…dar cati ati fost acolo sa vedeti cum a fost meciul???Asta e au fost mai buni si daca va tot dati cu parerea atata ar trebui sa stii ca in sport sunt invingatori si invinsi ei la meciul asta Romania a fost mai slaba…Bafta la meciul cu Belgia sa veniti acasa invingatori…