Friday 15th November 2019,
Federatia Romana de Rugby

Stiinta Baia Mare a eliminat Grivita din Cupa Romaniei

5 noiembrie 2010 INTERN

Baia Mare s-a calificat in semifinale

Echipa campioana a invins joi seara formatia RC Grivita si s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei. Maramuresenii au inscris sapte incercari, dintre care sase tramsformate.

Catuna, Ene, Dinis, Cirtiu, Macovei (2), Dico au inscris eseurile formatiei pregatite de Eugen Apjok. Budusanu si Ailenei au reusit cate 3 transformari fiecare.

Pe final, centralul Bogdan Cantor a dictat eseu de penalizare pentru Grivita pentru greseli repetate ale celor din Baia Mare. Onofrei a transformat si a stabilit scorul final: Baia Mare 47 – Grivita 7.

Baia Mare va juca duminica, in semifinale, pe Stadionul Arcul de Triumf, cu CSM Bucuresti (ora 11.00 – IN DIRECT pe GSP TV).

RC Grivita Bucuresti-CSM Stiinta Baia Mare: 7-47
04.11.2010- Stadionul Arcul de Triumf – ora 18.00
Arbitri: Cantor Bogdan-Iordachescu Razvan; Copil Nicolae
Marcatori
Grivita: * eseu de penalizare, Onofrei – transformare
Baia Mare: Catuna – eseu; Ene – eseu; Dinis – eseu; Cirtiu – eseu; Macovei – eseu (2); Dico – eseu; Budusanu – transformare (3); Ailenei – transformare (3)
Grivita: 15. Preda Ionel, 14. Stefan Claudiu, 13. Kiss Andrei, 12. Galin Alexandru (C), 11. Ungureanu Alexandru, 10. Onofrei Cristian, 9. Mereuta Georgre, 8. Vasilescu Sabin, 7. Arsene Alexandru, 6. Stanila Andrei, 5. Budeanu Bogdan, 4. Popovici Mihai, 3. Martinescu Sorin, 2. Popovici Claudiu, 1. Forminte Marian
Rezerve: 16. Abaseaca Stefan, 17. Iacob Andrei, 18. Ionica Cezar, 19. Manu Ionut, 20. Paraschiv Mircea, 21. Titiriga Eugen, 22. Titiriga Catalin
Baia Mare: 32. Niacsu Ionut, 21. Pop Ioan, 29. Budusanu Ionut, 12. Dinis Cristian, 11. Catuna Georgel, 23. Rosca Mihai, 22. Gavriloaia Claudiu, 8. Ene Constantin (C), 19. Buzatu Teodor, 17. Stoica Cristian, 25. Danila Marius, 18. Hristache Ionut, 1. Balan Cristian, 17. Gorun Florin, 24. Botezatu Bogdan
Rezerve: 28. Dico Mihai, 16. Rusu Paul, 3. Barlea Vasile, 4. Cirtiu Cosmin, 7. Macovei Mihai, 20. Ailenei Vlad, 15. Botezatu Ionut, 31. Botezatu Danut

Program semifinale:
CSM Bucuresti – Baia Mare
07.11.2010 – Stadionul Arcul de Triumf – ora 11:00
Arbitri: Bargaunas Horatiu – Copil Nicolae, Bodea Ionut – Diaconescu Robert (nr. 4) – Valeriu Toma (Arbitru video)
Observator federal: Paraschivescu Mircea

Timisoara – Steaua:
07.11.2010 – Stadionul Arcul de Triumf – ora 13:00
Arbitri: Raduta Cristian – Iordachescu Vlad, Clapon Claudiu – Seitan Gabriel (nr. 4) – Valeriu Toma (Arbitru video)
Observator federal: Mitrea Daniel

2,994 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

19 Comments

  1. vasile constantin 5 noiembrie 2010 at 13:03

    „Lectia Grivita”
    Joc cu final usor de prevazut, ultimul sfert de finala avea sa descopere ceva demult pierdut la noi: frumusetea si bucuria rugbyului jucat.
    Atat de exemplar s-au implicat in joc grivitenii, surprinzand cu nervul si vigoarea permanenta a placajului, cu daruirea si curajul in atac, atrasi de mirajul implinirii totale – eseul, ca parca si campionii s-au minunat de ei. A fost de fapt efectul jocului pentru victoria onoarei si nu pentru onoarea victoriei.
    Entuziasmul si satisfactia grupului de sustinatori a reamintit de fervoarea traita odata pe langa rugbyul de la Parcul Copilului, si nu numai.
    Va multumim griviteni.

  2. Nae 6 noiembrie 2010 at 0:47

    Foarte frumos comentariul ..multumim ca mai sunteti langa noi si speram ca p viitor nea sandu si nea valerica sa nu mai faca echipa p pile,cu o inchidere care nu patrunde ci paseaza,cu un demi care nu vb cu inaintarea..si exemplele continua.MULT RESPECT pt Kiss care s a daruit total..bv echipei pt pasiune si ambitie,rusine antrenorilor!!

  3. Suporter 6 noiembrie 2010 at 13:17

    Sa intelegem ca tu NAE joci la Grivita ? Vad ca ai scris : ” multumim ca mai sunteti langa noi ” ! Nu este bine sa iti judeci antrenorii si colegi ! Nu va va ajuta pe viitor !

    Parearea unui simplu suporter care a fost la meci si a vazut cum s-a jucat !

  4. Nae ? Care Nae ? 6 noiembrie 2010 at 13:29

    Si eu sunt de parere ca echipa a fost facuta pe pile ! In divizia a II – a unde a jucat echipa pana acum si in divizia a III-a unde va juca de anul viitor Grivita au fost si vor fi niste salarii foarte mari si pilele antrenorilor sunt bagati cu forta in echipa ca sa prinda niste contracte avantajoase in strainatate ! Eu cred ca antrenorii sunt fortati de impresarii jucatorilor sa fie bagati in primul 15 ca atunci cand scouterii vin la meciurile Grivitei sa ii vada doar pe ei !

    Scapati de frustrari baieti …nu sunt constructive !

  5. Iionel 6 noiembrie 2010 at 13:55

    Draga Nae !

    Vad cu amaraciune ca acest meci si problemele din jurul echipei Grivita nu iti dau pace ! Spun asta deoarece ora la care ai postat comentul tau este foarte inaintata ! Probabil de aici se intelege si de ce ai foarte multe greseli de gramatica si de exprimare in ceea ce ai vrut sa exprimi !

    Pentru toti frustratii care nu au prins echipa la Grivita :

    Echipa este facuta ,si o spun cu amaraciune ,din niste baieti care au inteles ca daca ei nu fac efortul ca dupa 8 ore de munca (cateodata si mai mult ) la birou sa fie prezenti la antenamente divizia a2a nu ar mai exista !

    P.S. Sa iti pui cv-ul la echipa Grivita poate poti fi antrenorul nostru ! !

  6. Nae 6 noiembrie 2010 at 17:42

    N am greseli gramaticale prietene ..nu trebuie sa ti dau tie explicatii,mi am exprimat doar parerea,imi dau seama ca esti prea mic sa intelegi niste lucruri..spor!

  7. easy 6 noiembrie 2010 at 18:20

    Eu nu am inteles nimic…

    „”nea sandu si nea valerica sa nu mai faca echipa p pile,cu o inchidere care nu patrunde ci paseaza,cu un demi care nu vb cu inaintarea..si exemplele continua””

    De aici am inteles ca sunt multe pile care joaca in echipa !

    „”MULT RESPECT pt Kiss care s a daruit total..””

    Nu neaga nimeni ca Kiss Andrei este un jucator bun !

    „”bv echipei pt pasiune si ambitie „”

    Ori este o echipa plina de pile ori este o echipa plina de pasiune si ambitie ?

  8. Nae 6 noiembrie 2010 at 20:25

    Sabin,adica nr 8 ,poti sa mi spui ca nu prinde echipa doar datorita faptului ca e ginerele antrenorului??La acest meci l am urmarit intentionat,niciodata nu a intrat cand a avut balonul,mereu a cautat sa paseze,mere,demi care nu a vb deloc era mut,lipsit d idei,o data nu a plecat p langa gramada,lipsa d initiativa. Onofrei de a dreptul hilar atat in atac cat si in aparare,si toate aceste persoane titulari incontestabili,asta dupa ce primii doi au evitat alergarile din vara,fiind chipurile loviti si apoi miraculos vindecati. Kiss a tras linia d treisferturi dupa el,fratii arsene impecabil au juc,budeanu si ceilalti frati veniti de la sportul std… Prieteni uitati va acum la tv si vedeti cum joaca un nr 8. Si un demi..cum era sarpe care este un nr 8 adevarat,kiss la demi si toto la centru???

  9. antonio 6 noiembrie 2010 at 22:14

    dar de arbitraj ce spuneti? Eu zic ca a fost unul foarte bun.

  10. Nae 7 noiembrie 2010 at 1:20

    Chiar bun arbitrajul,jocul lasat liber,super ok

  11. Iionel 7 noiembrie 2010 at 15:59

    Sabin nu este ginerele nimanui inca ! El in acest meci a pus mana pe minge maxim de 2 ori datorita faptului ca lafel ca si restul mai mult a placat ! Mereuta si Onofrei a jucat in ton cu echipa ! Multi au fost loviti dar nu s-au vindecat miraculos! S-au vindecat deoarece au dat singuri bani pentru tratamente ! Kiss a jucat deasemenea in ton cu echipa si invocarea unor jucatori ca SARPE SI TOTO NU MA FACE DECAT SA RAD deorece ei au optat sa plece ! Sarpe din cauza problemelor financiare si Toto nu s-a mai prezentat la antrenamente de bunavoie !
    Tu cumva nu mai esti la Grivita si acum incerci sa iti justifici esecul la aceasta echipa improscand imaginea unor jucatori ?

  12. Nae ? Care Nae ? 7 noiembrie 2010 at 16:05

    EU AM JUCAT CU SABIN LA JUNIORI LA DINAMO! DIN CATE STIU EU NOI AM CASTIGAT CAMPIONATUL LA JUNIORI DE 3 ORI LA RAND ! TU AI VREO PERFORMANTA NOTABILA IN ULTIMUL TIMP ?

  13. easy 7 noiembrie 2010 at 16:09

    :))

  14. Nae 7 noiembrie 2010 at 19:02

    Eu zic sa o lasam asa,vad ca nu ajungem nicaieri..confundam marfa cu ambalajul,aici vb d seniori…c pot sa ti spun este ca eu am iesit si anul trecut si anul acesta campion..sanatate multa ..URA!!!

  15. pentru Nae 8 noiembrie 2010 at 12:52

    Nae , din cate inteleg esti un fost sau actual jucator al echipei Grivita ! Parerea mea este ca nu stii mai nimic despre rugby , 1 rand se joaca in 15 jucatori , unii au evolutii mai bune altii mai putin bune , ideea e ca se joaca in ECHIPA iar noi am fost o ECHIPA indiferent ! Tu ai criticat (urat din partea ta) jocul anumitori jucatori si ai dat si numele ! Acei 3 jucatori pe care tu i-ai criticat daca ai fost la meciul cu Arad au fost cei care au facut diferenta alaturi de Echipa bineinteles !Tu nu ai curaj nici macar sa iti pui numele adevarat pe internet dar stai si critici si in plus mai dai si din vestiar,lucruri neadevarate ! Iar daca erai barbat cel mai frumos veneai in vestiar dupa meci sau la antr si spuneai fata in fata , dar se pare ca o sa ramai un anonim pentru noi si cine stie…in viata !

  16. Iionel 8 noiembrie 2010 at 20:08

    Campion la ce ? Eviti sa iti dai numele … spui sa o lasam asa … spune ma baiatule ce te framanta… Nu cumva esti tu baiatul ala care acum esti la Dinamo , faci la piept cu 120 Kg ,nu ai jucat un meci titular niciodata si ai poze pe hi5 hilare ?
    Echipa care a jucat este echipa formata din toti baietii care sunt in acest moment la Grivita minus 3 baieti care nu au putut sa joace deoarece au fost plecati din Romania cu munca !
    Daca ti-ai permis sa scrii numele unor baieti si sa aduci aprecieri fata de jocul prestat este bine sa iti spui si numele …

    P.S. Vad ca ai facut progrese mari in exprimare si gramatica ! Te ajutam si in continuare in dezvoltarea personala !

  17. easy 8 noiembrie 2010 at 20:17

    Terminati baieti ! Hai sa inchidem subiectul acesta ! Conteaza unde a ajuns echipa anul acesta si sper ca si anul viitor sa avem o performanta asemanatoare ! Ne putem face un obiectiv din asta indiferent ca unii colegi sunt pile ,altii nepoti si altii cam pioni ! Concentrarea si implicarea totala de care a dat dovada fiecare din componentii acestei echipe anul acesta care a fost unul foarte greu nu poate fi pus la indoiala de nimeni ! Hai Grivita !

  18. GIGI 10 noiembrie 2010 at 6:48

    NAE…cred ca esti un frustat si ai si alte multe pobleme. Ai ceva de spus , spune barbateste antrenorilor si baietilor din echipa. Eu cred ca stiu cine esti…gura sparta.