Friday 16th August 2019,
Federatia Romana de Rugby

Meciul Romania-Uruguay ar putea ajunge in prelungiri in cazul unui rezultat de egalitate

24 noiembrie 2010 NATIONALA

Romania joaca sambata cu Uruguay

Avand in vedere intrebarile tot mai dese legate de situatia in care, dupa 80 de minute, scorul va fi egal la meciul Romania–Uruguay, FRR face urmatoarele precizari:

1. Daca la sfarsitul meciului scorul este egal, vor urma doua reprize de prelungiri a cate 10 minute, cu cinci minute pauza intre ele.

2. In cazul in care scorul ramane egal si dupa reprizele de prelungiri, se vor aplica regulile de moarte subita: prima echipa care marcheaza puncte in interval de 10 minute este declarata castigatoare.

3. Presupunand ca, dupa perioada de moarte subita nu se marcheaza puncte, deci nu poate fi declarata nicio echipa castigatoare, cele doua echipe vor intra intr-o competitie de transformari. Cinci jucatori din fiecare echipa vor fi desemnati pentru a efectua pe rand transformari de la linia de 22 de metri, din fata, stanga, respectiv dreapta buturilor. Daca dupa cele cinci transformari scorul este in continuare egal, competitia intra in moarte subita: doua lovituri din fiecare pozitie, victoria desemnandu-se atunci cand un jucator inscrie, iar cel din echipa adversa rateaza. Castigatorii competitiei de transformari sunt declarati si castigatorii meciului.

ATENTIE! Nu se aplica regulile din fotbal privind numarul de puncte marcate in deplasare.

Sambata, 27 noiembrie, pe Stadionul Arcul de Triumf din Bucuresti, echipa nationala de rugby a Romaniei va disputa impotriva Uruguayului ultima mansa pentru calificarea la Cupa Mondiala din Noua Zeelanda.

1,930 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

12 Comments

  1. asd. 24 noiembrie 2010 at 22:47

    Nu o sa fie prelungiri! Rezolvam meciul in 80 de minute :)! HAI ROMANIA!!

  2. pppffffff 25 noiembrie 2010 at 0:16

    ce egal????stejarii nostri vor da cu terenul de cap celor din uruguay….ce s-a intamplat in uruguay a fost doar o MARE GREASEALA din partea baietilor nostri care eu cred(si sper) ca nu se va mai repeta…ROMANIA – URUGUAY 32-12….HAIDETI BAIETI ARATATI ADEVARATA VOASTRA VALOARE!!! BAFTA IN CONTINUARE

  3. alyn 25 noiembrie 2010 at 9:27

    hai romania castigam cu sase eseuri tincu 3 socol 2 dumbrava 1 i si celelante transformate si 1 dro-gol si trei lovituri de pedeapsa

  4. gigel 25 noiembrie 2010 at 10:28

    pierdem la 10 puncte, suntem vai de capul nostru !

  5. BogdanGrigoroaea 25 noiembrie 2010 at 10:49

    Romania-Uruguay 43-3

  6. drlx 25 noiembrie 2010 at 11:21

    Stie cineva cat costa un bilet si daca se ma gasesc? va rog…

  7. adrian 25 noiembrie 2010 at 13:59

    Luptam si castigam! Nu avem voie sa pierdem acest meci! Trebuie sa invingem! Haideti pe ei, pe mama lor! No guts, no glory!

  8. robert diaconescu 25 noiembrie 2010 at 19:50

    bafta stejarii!!!cupa mondiala 2011!

  9. pppffffff 25 noiembrie 2010 at 23:36

    pt gigel…..bv tie esti cel mai tare pt mn….esti un adevarat suporter…e bine ca ambitionezi baietii:))) esti un teminat prietene DUTEEEEE… (am scris legat ca u oricum nu stii sa scrii si nici sa citesti cum se citeste u asa scrii:))))))…aaaaa si apropo ESTI VAI DE CAPUL TAU…..

  10. vasile constantin 26 noiembrie 2010 at 12:33

    Meciul marelui orgoliu!

    In sfarsit, iata momentul ideal ca rugbyul romanesc sa „scoata capul”, sa reaminteasca lumii rugbyului de virtuti ancestrale ce au cutremurat miraculos titani.

    Conjunctura jocului, ambianta favorabila noua, adversarii si stejarii, totul are nuanta tricolora. Totul, potrivit de Dumnezeu, pentru o mare implinire, chiar pentru o revansa la umilintele soartei.

    Lumea rugbyului, nu numai forurile diriguitoare, este atenta la jocul de la Bucuresti, care invredniceste invingatorul sa participe la festinul celor mari. Ambianta calda din jur, chiar raporturile mult promitatoare dupa jocul-tur, sustine echipa la o manifestare plina si descatusata intru gloria noastra. Adversarii, prin jocul lor predilect deschis si periclitant, stimuleaza firesc nervul disputei si prezenta totala a ambitiei romane.

    Calmul, capacitatile nebanuit de potente, exprimate rar sau timid sub tricolor, poate implini obiectivul mult meritoriu al calificarii pentru CM, dar si atragerea admiratiei generale. In acest sens nimic, nici jocul rezultatului, nici dimensiunea acestuia nu trebuie sa tempereze elanul si ambitia de adevarati performeri. Recenta pilda a rugbyului japonez, care a ridiculizat nu un pretendent ci un participant la CM, trebuie sa indemne la o devotiune totala

    Internationali! Dati natiei romane sentimentul mandriei rugbystice. Mult, mult succes in definirea unei mari echipe nationale!

    Vasile Constantin-Mao

  11. pppffffff 27 noiembrie 2010 at 19:45

    am grisit cu putin pronosticul(32-12):D oricum….felicitari romania pentru meci

  12. Aka 7 decembrie 2010 at 0:37

    Fortza Romania………..!!!!!!!!!!!! e fantastic !!!!! hai ca se poate o cupa mondiala fanatstica, fabuloasa ptr „STEJARI”
    hai sa batem si Scotia si Argentina si Georgia !!!!!! si un rezultat mare cu Anglia care sa ne dea sperante ca in viitorul apropiat sa ne invite la turneul celor 7(6) natiuni !!!!!! fortza Romania !!!!!!!!