Monday 06th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

STEJARII MERG LA MONDIALE !

27 noiembrie 2010 NATIONALA

Stejarii merg la Cupa Mondiala

Romania a invins sambata seara Uruguay si ramane in galeria celor 12 natiuni calificate la toate Cupele Mondiale de pana acum.
Stejarii au dominat clar meciul si s-au impus in final cu 39-12.

Stadionul Arcul de Triumf a fost arhiplin, peste 6.000 de oameni i-au incurajat pe Socol si compania.

Inceputul de meci a apartinut romanilor care au contabilizat doua eseuri in dreptul lor. Primul inscris prin Csaba Gal, al doilea acordat de arbitrul intalnirii ca eseu de penalizare. Dumbrava a transformat ambele incercari si Romania conducea cu 14-0 in minutl 13.

Optarul Alex Manta a inscris si el un eseu, 11 minute mai tarziu, transformat de acelasi Dumbrava.

Tabela arata la pauza 21-0 pentru Romania.

In partea a doua, tot Stejarii au fost cei care au inscris primii prin decarul Danut Dumbrava, care a transformat o lovitura de pedeapsa.

Uruguaienii au replicat prin eseul centrului Martin Crosa, transformat de Arocena.

Aripa Catalin Fercu si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor prin eseul din minutul 67.

Fundasul Ivo Dugonjic a semnat ultimele cinci puncte reusite de Uruguay, in minutul 73.

Cu sase minute inainte de final, Madalin Lemnaru a culcat si el balonul in terenul de tinta, Calafeteanu a transformat si Romania nu avea cum sa mai piarda calificarea la Mondiale.

Dumbrava a inchis tabela cu lovitura de pedeapsa din ultimul minut de joc.

39 – 12 pentru Romania si Stejarii se pregatesc pentru Cupa Mondiala din 2011.

Sorin Socol: Am avut emotii intotdeauna nu conteaza ce meci a trebuit sa joc dar noi spunem ca emotiile trebuie sa le transformam in motivare. Daca esti prea emotionat la un moment dat poti sa te blochezi si sa nu mai fii lucid, sa nu mai iei deciziile bune pe care trebuie sa le iei, mai ales in calitatea mea de capitan deci emotiile exista intotdeauna, trebuie sa ai capacitatea sa stii sa le transformi in motivare, sa nu te panichezi si sa nu te inchizi in tine.
Incercam sa facem o echipa competitiva pe toate planurile si in ultimii doi ani echipa Romaniei a fost destul de completa, s-a jucat foarte bine si pe inaintare si pe placari, as lua exemplu de la meciul cu Fiji incoace, cam toate meciurile am fost destul de completi; pe inaintare se spune intotdeauna ca avem mai multa experienta, intr-adevar, sunt jucatori care au plecat mai devreme dar jucatorii care evolueaza pe treisferturi au si ei posibilitatea sa plece in afara dar totul depinde de o mica sansa, au aratat acest lucru de fiecare data, am avut meciuri si au inscris eseuri foarte spectaculoase, tinand cont de faptul ca a fost un meci foarte important cu o miza importanta ei au stiut sa evacueze presiunea pe care au avut-o si nu s-au inchis, n-au jucat un rugby foarte restrans ci din contra, au exploatat de fiecare data intervalele pe care le-au avut, au stiut sa dea drumul la minge, au variat foarte mult si asta o arata si scorul si incercarile pe care le-au avut.
Publicul ne-a ajutat foarte mult, i-am simtit foarte mult atunci cand am luat decizia sa facem gramezile la cinci metri, cand am marcat acolo si au fost practic al 16-lea jucator care ne-a ajutat sa avem forta necesara sa-i ducem in linia de but.
Romeo Gontineac: Astazi incheiem un circuit, toate scarile pe care le-am avut pana la ultimul meci, toate meciurile au avut dificultatea lor si stresul lor. In seara asta toata presiunea pe care au avut-o au transformat-o in motivare, ceea ce a dus la un meci excelent. A fost dificil sa avem continuitate, venim de foarte departe, venim de pe locul al 5-lea la ultima editie de Cupa Europeana a Natiunilor si meci cu meci am incercat sa avem continuitate, sa mergem la turneul final. Bineinteles am terminat acest circuit, suntem calificati, greul acum incepe. Avem mai putin de un an de zile sa pregatim o echipa competitiva pentru ca grupa la care mergem nu am ales-o noi, este o grupa de foc dar cel mai greu este sa-ti construiesti un grup de 30 de jucatori care sa se accepte, care sa accepte lucrul, doza de lucru si dupa care, daca grupul este construit, o echipa o construiesti mult mai usor.

Alin Petrache: Am trait meciul foarte intens, am slabit mai mult decat daca eram jucator in teren. Au jucat normal, au jucat cum joaca echipa cand e iubita si aplaudata si au trait momentul la maxim. Anul viitor eu sper sa facem una dintre cele mai frumoase Cupe Mondiale pe care le-a facut Romania vreodata, sper ca si baietii sa-si doreasca acelasi lucru si cred ca vom duce si acest vis frumos pe care-l avem la implinire. Pentru noi e un lucru mare, e un lucru important. Galeria a fost superba, eu ca jucator n-am avut sansa sa joc in fata unei asemenea tribune. Toate grupele sunt extrem de puternice, extrem de grele, extrem de tari, fiecare meci are istoria lui, e drum lung, incepem de luni sa ne pregatim pentru Cupa Mondiala. Am crezut in proiectul asta, sper ca toti care au fost aproape sa fi crezut si ei, cu siguranta jucatorii au crezut, si famiile lor si pentru asta le multumesc foarte mult.

Romania-Uruguay: 39-12
Marcatori
Romania: Gal – eseu; * eseu de penalizare; Manta – eseu; Fercu – eseu; Lemnaru – eseu; Dumbrava – transformare (3), lovitura de pedeapsa (2); Calafeteanu – transformare
Stadionul National de Rugby Arcul de Triumf
Spectatori: 6.000
Arbitru: Alain Rolland (Irlanda)
Asistenti: Pascal Gauzere (Franta), Laurent Cardona (Franta)

ROMANIA
URUGUAY
Bălan Bogdan (Lyon) 1 Corral Alejo (San Isidro Club – Argentina)
Tincu Marius (Perpignan) 2 Arboleya Carlos (C) (Trébol)
Lazăr Mihai (Aix En Provence) 3 Sagario Mario (Dax – Francia)
Socol Sorin (C) (Lourdes) 4 Magno Diego (MVCC)
Petre Cristian (Saint Etienne) 5 Fonseca Matias (Los Cuervos)
Carpo Daniel (Constanta) 6 Juan Pablo Gaminara (Old Boys)
Toniţa Ovidiu (Perpignan) 7 Braun Mathias (PSG)
Manta Alexandru (Lyon) 8 Vilaseca Santiago (Old Boys)
Sîrbu Lucian (Millau) 9 Martinez Manuel (Old Christian’s)
Dumbravă Dan (Steaua) 10 Arocena Matias (Old Christian’s)
Fercu Cătălin (Timisoara) 11 Mieres Gaston (Lobos)
Dimofte Ionuţ (Baia Mare) 12 De Freitas Juan (Champagnat)
Gal Csaba (Baia Mare) 13 Crosa Martin (Old Boys)
Nicolae Cătălin (Constanța) 14 Leivas Leandro (Old Christian’s)
Dumitraş Iulian (Lourdes) 15 Etcheverry Jeronimo (Carrasco Polo Club)



Popescu Cezar (Macon) 16 Rombys Juan Pedro (Trébol)
Dima Dragoş (Blagnac) 17 Lemoine Pablo
Ursache Valentin (Aix En Provence) 18 Espiga Martin (Old Christian’s)
Burcea Stelian (Timișoara) 19 Badano Nicolas (Old Boys)
Calafeteanu Valentin (Timișoara) 20 Dugonjic Ivo (PSG)
Cazan Ionel (Steaua) 21 Caffera Emiliano (Champagnat)
Lemnaru Mădălin (Timișoara) 22 Morales Nicolas (Trébol)



Gontineac Romeo A Camardon Gonzalo
McDowall Steve
Piñeyrua Sebastian

2,541 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

27 Comments

  1. nebunik 27 noiembrie 2010 at 21:02

    Felicitari,baieti!!! Am fost alaturi de voi,iar la sfarsit v-am impartasit bucuria!
    Succes mai departe…astept si alte victorii dupa un asemenea meci!!!

  2. Anne-Marie 27 noiembrie 2010 at 21:03

    Frumos meci, nu am vazut niciodata stadionul plin. Imi amintesc cand am inceput noi, bloggerii, sa ne implicam in sustinerea acestei minunate echipe, se juca cu un sfert de stadion, daca nu mai putin. Acum nu mai incapeam!
    Bravo baietii, meritati si hai sa ajungem pe podium la Mondiale!
    Cum ar zice Mache: Romania! Victorie!

  3. dinca adrian 27 noiembrie 2010 at 21:26

    bravo baieti si mult succes in continuare

  4. vladimir 27 noiembrie 2010 at 21:26

    Felicitarile mele STEJARI!!!!! am fost in tribuna si am trait meciul ca si cum eram in teren cu voi. multa bafta de acum incolo.

    RWC2011 VENIM!!!!!!!!

  5. SS 27 noiembrie 2010 at 21:51

    FELICITARI!!!

  6. Vlad 27 noiembrie 2010 at 22:19

    Bravo Romania, ati dat rugby pe paine tuturor!!! Am fost si v-am sustinut si nu ne-ati dezamagit. Unde sunt neincrezatorii acum? Cei care spuneau ca suntem vai de noi. Am aratat ca stim sa castigam!!!

  7. Violeta 27 noiembrie 2010 at 22:19

    Bravo Romania. Comunitatea Romaneasca din Noua Zeelanda va asteapta cu drag si emotie, suntem pregatiti sa va sustinem. In special romanii din Ashburton unde veti fi gazduiti o perioada participa cu tot sufletul la organizarea campionatului mondial si in special la primirea voastra in acest minunat colt de lume. Promitem sa va tinem la curent cu tot ce se va intampla aici anul viitor. Luni, 29 noiembrie va avea loc ceremonia oficiala de anuntare a participarii echipei Romaniei la RWC 2011 unde reprezentanti ai comunitatii romanesti vor fi prezenti cu urari de bun venit si mancare traditionala. Vom face si un reportaj pe care il vom difuza pe You Tube. Hai Stejarii!

  8. moto 27 noiembrie 2010 at 22:39

    Felicitari pentru victorie!A fost un meci bunicel in conditiile in care adversarul a fost praf pe gramada.Pe 3/4 ne-au cam gaurit.Daca nu ne inbunatatim apararea la cupa mondiala o sa ne facem de rusine grav,chiar si in fata Georgiei!Se pare ca echipa joaca cu daruire doar cand au cutitul la os!Bravo baieti pt calificare si sa speram ca pt cupa mondiala din 2015 nu o sa mai fie nevoie de baraj:)))))))(tare mie frica ca e ultima cupa mondiala la care ne calificam).

  9. laur cianu 27 noiembrie 2010 at 22:44

    Bravo baieti……ati jucat super

  10. shadow 27 noiembrie 2010 at 22:52

    felicitari pt calificare!!!;)

  11. Paul Stefanescu 27 noiembrie 2010 at 23:15

    BRAVO BAIETI ! a-ti demonstrat ca daca vreti,totul este posibil.inca o data felicitari ,atat voua cat si celor care se ocupa de pregatirea voastra !mi-as dori ca generatia voastra sa ajunga pe culmile care a fost acest sport nobil,dar care dea lungul anilor nu a fost apreciat si sustinut (financiar si moral) de catre factorii de raspundere din sportul romanesc ! TOT INAINTE si demonstrati ca santeti mai valorosi ca alti sportivi care sant cotati cu mil. de Euro pe o piata care nu dovedeste adevarata valoare a sportivilor, ci numai interesele mafiei mondiale din pacate !!

  12. ionut florea 28 noiembrie 2010 at 1:15

    ce mor eu p astia k “moto”…iti e cumva ciuda k s-au calificat? nici nu s-a terminat ziua meciului si gata…”poate e ultima cupa la care ne calificam”.dute la fotbal gaozare…baietii azi au fost SUPERBI !!! Flicitari din toata inima !

  13. Ungureanu 28 noiembrie 2010 at 1:19

    Va multumesc ptr.seara asta minunata !

  14. Nicolae Mal 28 noiembrie 2010 at 8:45

    Felicitari baieti! Felicitari Romania!
    Welcome RWC 2011!
    Oaks are the best !!!

  15. asd. 28 noiembrie 2010 at 12:01

    Jos palaria! Un meci superb! SUNTEM MANDRI DE VOI!!!!

  16. achim 28 noiembrie 2010 at 12:12

    Multumim pt calificare la mondiale!!

  17. vib2 28 noiembrie 2010 at 15:34

    Sunt amator de rugby de mic dar recunosc ca nu am prea fost in tribune pana acum. Ieri m-am distrat de minune in parcul unde am copilarit in urma cu 40 de ani. Vreau sa vin cu echipa in Noua Zeelanda sa va sustin. Cred ca echipa merita un mic sacrificiu din partea noastra. Cei ce vor venii se vor distra de minune. Rusine celor care nu-i romoveaza!
    Fruntea sus STEJARI! Orice rezultat va fi adevaratii suporteri sunt cu voi!

  18. gicavacaru 28 noiembrie 2010 at 16:47

    bravo bravi jucatori ca a-ti reusit sa inchide-ti gura scepticilor si rautaciosilor.acum vor spune ce daca ne-am calificat ca acolo ne facem de ras.cine participa la un C M nu se face de ras niciodata ma refer numai la RUGBY aici ierarhiile se cunosc si nu se schimba de la un an la altul.acolo nu trebuie decat sa jucam ce stim si ce putemsi mai ales sa acumulam experienta si ct mai multe informatii pentru a le folosi cat mai eficient si adapta la conditiile si calitatile jucatorilor nostri.UNGARIA vecina ieri a fost un suporter infocat al rugbyului ROMANESC conducerea federatiei MAGHIARE a clubului KECSKEMET si jucatorii transmit felicitari federatiei ROMANE si tuturor celor implcati in acest succes.TRAIASCA ROMANIA bravo baieti.

  19. Constantin Dinca 28 noiembrie 2010 at 16:57

    Bravooo !Felicitari.O atmosfera extraordinara.Cine a fost pe stadion s-a distrat de minune.Ma asteptam ca stadionul sa fie un stadion nu o improvizatie.Gazonul arata bine.E nevoie de un stadion mare doar pentru rugby.Ar fi bine daca peste tot ar fi scaune si nu banci.Pe bilet sau altcumva ar fi bine sa existe regulile minime ale rugby-ului,pentru cei care nu le cunosc.Mi-a placut si echipa adversa.Hotarata ,neinhibata de deplasare si ne-au dat clasa la placaje.Chiar daca am castigat , ar fi bine ca pentru viitor sa se mai exerseze placajul la picioare si nu aparare in picioare ca la hambal precum si sustinerea jucatorului cu mingea etc.Avem jucatori buni .Mai e mult pana departe.Sper ca pana la anul sa se mai imbunatateasca pe ici pe colo asa incat la CM sa facem o figura frumoasa.VREM STADION DE RUGBY.HAI ROMANIA

  20. MOSUL RUGBYST 28 noiembrie 2010 at 19:30

    felicitari,in continuare in acest sport se vor gasi oameni care vor investi suflet in acest sport minunat indiferent de greutati,suntem obigati moral sa ne dorim mai mult,pentru ca putem mai mult cu dragoste pentru toti ce inteleg acest sport.

  21. rugbyy 28 noiembrie 2010 at 21:35

    unde e americanu s-a accidentat sau ???

  22. moto pt ionut florea 29 noiembrie 2010 at 0:01

    Prietene esti in extaz ca am batut o echipa de amatori?Bravo ,bine ca am batut si ne-am calificat dar totusi trebuie sa fim cu picioarele pe pamant si sa facem ceva pt viitor ca deja suntem ciuca batailor la juniori.facem sarbatoare cant castiga u18 cu ucraina si apoi ne da georgea cu terenul in cap.daca nu se imbunatateste in primul rand apararea o sa ne gaureasca anglia,argentina scotia si georgia de o sa plangi la televizor singur…..In urma cu patru ani nu terminam CENul pe locul 3 si nu aveam nevoie de meciuri de baraj Domnule Floreaaaaaaa.Suntem in directia buna,nu?

  23. robert diaconescu 29 noiembrie 2010 at 3:32

    pt constantin dinca:nu e momentul sa aducem reprosuri. e momentul sa ne bucuram de calificare.fie ca e ultima fie ca nu.Romania ,si daca bate tot la mondiale si vine cu cupa acasa veti spune ca au avut shireturi negre si trebuia galbene.tipic romanesc:nemultumiti..

  24. moto 29 noiembrie 2010 at 22:53

    tare gluma domnule diaconescu.macar de ar bate georgia si ar fi o performanta:))))).doamne ajuta.din cauza asta suntem unde suntem ca tara ca ne multumim cu nimic.iar daca ne arunca cineva o framitura suntem cei mai fericiti.obiectivul federatiei=obiectivul parlamentarilor romani=performanta maxima in urmatorii ani(cadere libera)….dar trebuie sa ne bucuram ca am ajuns la mondiale dupa o gramada de meciuri de baraj in loc sa muncim mai mult si sa facem ceva pt viitorul rugbyului romanesc…..

  25. madalina 30 noiembrie 2010 at 10:44

    felicitarile mele stimati jucatori!! nu am mai simtit atatea emotii intense de la europene.ati fost minunati,ati facut un meci superb.greul abia acum incepe,multa bafta multa putere de munca si nu uitati ca noi avem incredere in voi.

  26. vasile constantin 5 decembrie 2010 at 19:01

    FRUMUSETEA NORMALULUI!

    Paradoxal, normalul in viata noastra, si in sport, este tot mai rar intalnit. De aceia, atunci cand se manifesta, este de apreciat.

    Normala a fost calificarea nationalei noastre la CM; in acest sens, normale au fost victoriile din acest an la Georgia, Portugalia, Ucraina, Tunisia si Uruguay.

    Anormala a fost situatia critica in care a fost pusa nationala in prima parte a calificarii propriu zise, cu erori si compromisuri care au afectat imaginea rugbyului nostru, dar si substratul moral al activitatii de baza.

    In acest context laudabila este calificarea, asa „in extremis”. Ultimul act al recalificarii, jocul cu Uruguay, a coincis cu o regasire spectaculoasa a comportamentului normal al reprezentativei, amintire a acelei daruiri si abnegatii ce a purtat odata pe culmni rugbyul romanesc.

    Interesul provocat de nota dramatica a cursei, dar si bucuria euforica a iubitorilor de rugby, au revelat jocului nostru argumente etice si estetice de mare valoare, pretioase si exemplare in anormalul nostru de zi cu zi.

    BRAVO VOUA JUCATORI!
    FELICITARI ANTRENORILOR SI PRESEDINTELUI FRR!

    Vasile Constantin-Mao