Baia Mare a castigat CUPA ROMANIEI

Echipa campioana a reusit sambata eventul dupa ce a invins in finala CUPEI ROMANIEI echipa Steaua Bucuresti cu scorul de 13-6.

Dumbrava a ratat o lovitura de pedepasa de la 25m in debutul primei reprize. Steaua a deschis scorul prin acelasi jucator, tot dintr-o lovitura de pedeapsa, in minutul noua.

Prima ocazie de a aduce puncte in dreptul echipei campioane a fost in minutul 21, dar uvertura Ionut Dimofte a ratat o lovitura de pedeapsa din pozitie centrala de la 46m.

Fundasul Florin Vlaicu a majorat avantajul militarilor in minutul 27, cand a transformat o lovitura de pedeapsa.

Dimofte a redus din diferenta patru minute mai tarziu, cand a transformat o lovitura de pedepsa de pe linia de 22m.

Cu un minut inainte de finalul primei parti Baia Mare a ramas in 14 oameni, dupa ce jucatorul de linia a doua Ionut Hristache a primit cartonas galben pentru o lovitura cu capul.

In primele minute ale reprizei secunde internationalul Ionut Dimofte a ratat din nou o lovitura de pedeapsa.

Baia Mare a reusit singurul eseu al meciului prin inchizatorul Constantin Ene. Incercarea a fost transformata si scorul a devenit 10 la 6 pentru Baia Mare.

Daniel Ianus a luat si el galben si echipa ros-albastra a jucat 10 minute in inferioritate numerica.

Minutul 60 a adus o noua eliminare pentru Baia Mare, celelalt jucator de linia a doua Danila Marius, fiind eliminat temporar in urma unui cartonas galben.

Sapte minute mai tarziu, capitanul stelist Danut Dumbrava a fost si el eliminat temporar.

La faza urmatoare, baimarenii si-au marit avantajul dupa lovitura de pedeapsa a lui Ionut Budusanu.

Steaua-Baia Mare: 6-13
Stadionul National de Rugby Arcul de Triumf
Marcatori
Steaua: Dumbrava – lovitura de pedeapsa; Vlaicu – lovitura de pedeapsa
Baia Mare: Dimofte – lovitura de pedeapsa, transformare; Budusanu – lovitura de pedeapsa; Ene – eseu
Spectatori: 1.053
Arbitru: Vlad Iordachescu
Judecatori de margine: Ionut Bodea; Cristian Raduta
Arbitru nr. 4: Bogdan Milita
Arbitru Video: Horatiu Bargaunas
Observator federal: Daniel Mitrea

Steaua: 15. Florin Vlaicu, 34. Florin Ionita, 13. Cazan Ionel, 12. Robert Dascalu, 11. Daniel Nainer, 10. Danut Dumbrava (C), 9. Grigoras Diaconescu, 8. Daniel Ianus, 19. Laurentiu Melinte, 6. Viorel Lucaci, 5. Remus Necula, 4. Cornel Tatu, 16. Madalin Baraulea, 2. Bogdan Zebega, 1. Nicolae Nere
Rezerve: 22. Eduard Marinca, 26. Marian Panzaru, 35. Cristian Cracea, 20. Stefan Patrascu, 21. Andrei Iliescu, 14. Viorel Zamfir, 27. Ionel Dumitrescu
Antrenori: Marin Mot, Costica Florea

Baia Mare: 32. Niacsu Ionut, 15. Botezatu Ionut, 13. Csaba Gal, 12. Cristian Dinis, 11. Georgel Catuna, 10. Ionut Dimofte, 30. Cristian Podea, 8. Constantin Ene, 7. Mihai Macovei (C), 27. Cristian Stoica, 5. Marius Danila, 18. Ionut Hristache, 17. Florin Gorun, 2. Andrei Radoi, 28. Mihai Dico
Rezerve: 1. Cristian Balan, 3. Vasile Barlea, 4. Cosmin Cirtiu, 20. Ailenei Vlad, 29. Ionut Budusanu, 23. Mihai Rosca, 23. Bejan Marius