Saturday 22nd June 2019,
Federatia Romana de Rugby

Biroul Federal a stabilit programul pentru SuperLiga

16 decembrie 2010 INTERN

Dinamo si Farul se intalnesc in etapa a IV-a

Forul FRR a stabilit desfasurarea primei editii a SuperLigii la rugby.

Campionatul este prevazut sa aiba 14 etape cu sistem Play-Off si Play-Out pentru desemnarea castigatoarei si pentru stabilirea echipelor care vor retrograda.

In SuperLiga vor participa echipele clasate pe locurile 1-8 ale Campionatului DNS, editia 2010 care vor indeplini conditiile impuse de organizatori prin manualul de turneu.

Finalele SuperLigii sunt programate pe 12 Noiembrie 2011.

Va prezentam in continuare forma de organizare pentru fiecare esalon in parte.

1. SUPERLIGA
Participa echipele clasate pe locurile 1-8 ale Campionatului DNS, editia 2010 ;
Romania calificata la Word Cup 2011
– jocuri tur – retur (14 etape-14 jocuri fiecare echipa) ;
– jocuri PLAY OFF – participa primele 4 echipe pentru stabilirea campioanei (2 etape); semifinale-locul I cu locul IV, locul II cu III, pe terenul echipei cu o pozitie mai buna in clasament; finale ;
– jocuri PLAY OUT – participa echipele clasate pe locurile 5-8 pentru stabilirea celor doua echipe care vor retrograda (2 etape) ; semifinale-locul V cu locul VIII, locul VI cu VII, pe terenul echipei cu o pozitie mai buna in clasament; finale ;

2.DIVIZIA NATIONALA DE SENIORI – DNS
Participa echipele clasate pe locurile 9 – 12 in Campionatul DNS, editia 2010 si primele patru echipe din Divizia A, editia 2010 ;
– jocuri tur – retur (14 etape-14 jocuri fiecare echipa) ;
– jocuri PLAY OFF – participa primele patru echipe pentru stabilirea campioanei (doua etape); semifinale-locul I cu locul IV, locul II cu III, pe terenul echipei cu o pozitie mai buna in clasament ; finale ;
– jocuri PLAY OUT – participa echipele clasate pe locurile 5 -8 pentru stabilirea echipelor (2) ce vor retrograda (2 etape) ; semifinale-locul V cu locul VIII, locul VI cu VII, pe terenul echipei cu o pozitie mai buna in clasament; finale;
Primele 2 echipe promoveaza in SUPERLIGA, ultimile 2 echipe retrogradaza in DIVIZIA A.

3.DIVIZIA A
Participa 10 echipe din Divizia A, editia 2010;
Echipele vor fi repartizate in 2 grupe geografice, A si B, (cate cinci echipe in fiecare grupa);
– jocuri doua tururi – doua retururi (20 etape-16 jocuri fiecare echipa);
Primele doua echipe din fiecare grupa vor disputa baraj de promovare in DNS, locul 1 din grupa A cu locul 2 din grupa B si locul 2 din grupa A cu locul 1 din grupa B, jocuri tur – retur (doua etape).
Echipele promovate vor disputa o partida, pe teren neutru, pentru stabilirea Campioanei Diviziei A, iar celelalte doua, de asemenea o partida, tot pe teren neutru, pentru stabilirea locurilor 3 si 4 (o etapa).
Stabilirea primelor 4 locuri se va face Conform prevederilor ROAR, Art. 46.PROGRAMUL JOCURILOR CAMPIONATULUI NATIONAL SUPERLIGA 2011.

TUR

Etapa I
Sambata, 26 Martie 2011

1. CSM Bucuresti-CSA Steaua Buc.-FRR-
2. RCM U de Vest Tim.-RCJ Farul Cta.-RCM-
3. CSU AV Arad-CS Dinamo Bucuresti-
4. CS U Cluj-CSM Stiinta B.Mare-I.Hatieganu-

Etapa a II-a
Sambata, 02 Aprilie 2011

5. CSM Stiinta B.Mare-CSM Bucuresti-L.Ghinet-
6. CSA Steaua Bucuresti-RCM U de Vest Tim.-Ghencea-
7. RCJ Farul Cta.-CSU AV Arad-M.Naca-
8. CSU Cluj-CS Dinamo Bucuresti-I.Hatieganu-

Etapa a III-a
Sambata, 09 Aprilie 2011

9. RCM U de Vest Tim.-CSM Stiinta B.Mare-RCM-
10. CSU AV Arad-CSA Steaua Bucuresti-
11. CS Dinamo Bucuresti-RCJ Farul Cta.-Dinamo II
12. CSM Bucuresti-U Cluj-FRR-

Etapa a IV-a
Miercuri, 13 Aprilie 2011

13. CSM Stiinta B.Mare-CSU AV Arad-L.Ghinet-
14. CSA Steaua Buc.-CS Dinamo Buc.-Ghencea-
15. CSM Bucuresti-RCM U de Vest Tim.-FRR-
16. CS U Cluj-RCJ Farul Cta.-I.Hatieganu-

Etapa a V-a
Sambata, 16 Aprilie 2011

17. CS Dinamo Buc.-CSM Stiinta B.Mare-Dinamo II
18. RCJ Farul Cta.-CSA Steaua Bucuresti-M.Naca-
19. CSU AV Arad-CSM Bucuresti-
20. RCM U de Vest Tim.-CS U Cluj-RCM-

Etapa a VI-a
Vineri, 22 Aprilie 2011

21. CSM Stiinta B.Mare-RCJ Farul Cta.-L.Ghinet-
22. CSM Buc.-CS Dinamo Buc.-FRR-
23. RCM U de Vest Tim.-CSU AV Arad-RCM-
24. CS U Cluj-CSA Steaua Bucuresti-I.Hatieganu-

Etapa a VII-a
Sambata, 30 Aprilie 2011

25. CSA Steaua Buc.-CSM Stiinta B.Mare-Ghencea-
26. CS Dinamo Buc.-RCM U de Vest Tim.-Dinamo II
27. RCJ Farul Cta.-CSM Bucuresti-M.Naca-
28. CSU AV Arad-CS U Cluj-

RETUR

Etapa a VIII-a
Sambata, 07 Mai 2011

29. CSA Steaua Buc.-CSM Bucuresti-Ghencea-
30. RCJ Farul Cta.-RCM U de Vest Tim.-M.Naca-
31. CS Dinamo Bucuresti-CSU AV Arad-
32. CSM Stiinta B.Mare-CS U Cluj-L.Ghinet-

Etapa a IX-a
Miercuri, 11 Mai 2011

33. CSM Bucuresti-CSM Stiinta B.Mare-FRR-
34. RCM U de Vest Tim.-CS Steaua Buc.-RCM-
35. CSU AV Arad-RCJ Farul Cta.-
36. CS Dinamo Bucuresti-CS U Cluj-Dinamo II

Etapa a X-a
Sambata, 14 Mai 2011

37. CSM Stiinta B.Mare-RCM U de Vest Tim.-L.Ghinet-
38. CSA Steaua Bucuresti-CSU AV Arad-Ghencea-
39. RCJ Farul Cta.-CS Dinamo Bucuresti-M.Naca-
40. CS U Cluj-CSM Bucuresti-I.Hatieganu-

Etapa a XI-a
Sambata, 21 Mai 2011

41. CSU AV Arad-CSM Stiinta B.Mare-
42. CS Dinamo Buc.-CSA Steaua Buc.-Dinamo II
43. RCM U de Vest Tim.-CSM Bucuresti-RCM-
44. RCJ Farul Cta.-CS U Cluj-M.Naca-

Etapa a XII-a
Sambata, 28 Mai 2011

45. CSM Stiinta B.Mare-CS Dinamo Buc.-L.Ghinet-
46. CSA Steaua Bucuresti-RCJ Farul Cta.-Ghencea-
47. CSM Bucuresti-CSU AV Arad-FRR-
48. CS U Cluj-RCM U de Vest Tim.-I.Hatieganu-

Etapa a XIII-a
Sambata, 22 Octombrie 2011

49. RCJ Farul Cta.-CSM Stiinta B.Mare-M.Naca-
50. CS Dinamo Buc.-CSM Buc.-Dinamo II
51. CSU AV Arad-RCM U de Vest Tim.-
52. CSA Steaua Bucuresti-CS U Cluj-Ghencea-

Etapa a XIV-a
Sambata, 29 Octombrie 2011

53. CSM Stiinta B.Mare-CSA Steaua Buc.-L.Ghinet-
54. RCM U de Vest Tim.-CS Dinamo Buc.-RCM-
55. CSM Bucuresti-RCJ Farul Cta.-FRR-
56. CS U Cluj-CSU AV Arad-I.Hatieganu-

Semifinale
Sambata, 05 Noiembrie 2011
Locurile 1 cu 4 si 2 cu 3, pe terenurile echipelor cele mai bine clasate.

Finale
Sambata, 12 Noiembrie 2011

3,539 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

  1. ucjnapoca 20 decembrie 2010 at 15:00

    NUMAI „U” MEREU CU VOI…!!!!

Leave A Response