Saturday 07th December 2019,
Federatia Romana de Rugby

Bucharest Oaks a pierdut la Paris

17 decembrie 2010 STEJARII BUCURESTI

Stade vs Oaks, in gramada ordonata

Selectionata Stejarii Bucuresti a pierdut meciul retur cu Stade Francais din deplasare, scor 35 la 7.

Primele minute au apartinut francezilor, care i-au impins pe jucatorii romani pana aproape de buturile proprii. Jucatorii lui Stade au reusit sa blocheze un sut al lui Ivan si flankerul Pierre Rabadan a inscris primul eseu. Capitanul Dupuy a transformat si scorul a devenit 7-0.

Presiunea celor de la Stade a continuat si echipa franceza si-a marit avantajul dupa eseul lui Sempere, transformat de acelasi Dupuy.

Rabadan reuseste al doilea eseu si Dupuy stabileste scorul pauzei, Stade 21, Oaks 0.

In partea a doua tot cei de la Stade reusesc sa marcheze doua eseuri prin Flanquart si Tiesi. Prima incercare este transformata de mijlocasul la gramada Dupuy, iar a doua de catre nou intratul Oelschig.

Stejarii au reusit eseul prin aripa Madalin Lemnaru care a interceptat un balon al francezilor. Vlaicu a transformat si scorul final a fost 35 la 7 pentru francezi.

Stade Francais-Oaks: 35-7
Marcatori
Stade: Rabadan – eseu (2); Sempere – eseu; Flanquart – eseu; Tiesi – eseu; Dupuy – transformare (4); Oelschig – transformare
Oaks: Lemnaru – eseu; Vlaicu – transformare

Bucharest Oaks: 15. Florin Vlaicu, 14. Madalin Lemnaru, 13. Constantin Gheara, 12. Robert Dascalu. 11. Ionut Botezatu, 10. Danut Dumbrava, 9. Valentin Ivan, 8. Daniel Carpo (C), 7. Daniel Ianus, 6. Stelian Burcea, 5. Valentin Popirlan, 4. Marian Drenceanu, 3. Vlad Badalicescu, 2. Catalin Beca, 1. Petru Tamba
Rezerve: 16. Andrei Radoi, 17. Mihai Dico, 18. Nicolae Nere, 19. Alexandru Valcu, 20. Viorel Lucaci, 21. Florin Surugiu, 22. Marian Apostol, 23. Valentin Calafeteanu

Stade: 15. Martin Rodriguez, 14. Julien Arias, 13. Mathieu Bastareaud, 12. Gonzalo Tiesi, 11. Quentin Valancon, 10. Jules Plisson, 9. Julien Dupuy (C), 8. Hugues Briatte, 7. Juan Leguizamon, 6. Pierre Rabadan, 5. Pascal Pape, 4. Alexandre Flanquart, 3. Pedro Ledesma, 2. Laurent Sempere, 1. Rabah Slimani
Rezerve: 16. Remi Bonfils, 17. Damien Weber, 18. Arthur Joly, 19. Arnaud Marchois, 20. Antoine Burban, 21. Noel Oelschig, 22. Hugo Bonneval, 23. Ollie Phillips

2,286 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

8 Comments

  1. centru 17 decembrie 2010 at 15:07

    Daca se fac experiente fara cap !
    Nu stiu ce au in cap cei de la Federatie cu rotirea asta ametitoare de jucatori .
    In loc sa se fi mentinut echipa de acum o saptamana , cu un bun randament .
    Dimofte si Nicolae de ce au ramas acasa ?
    Ivan ? Nu va ajunge ca i-a spart capul lui Manta cu Ucraina ?

  2. Roman Radu 17 decembrie 2010 at 17:35

    Poate ca intr-o zi vom lua si noi Challenge Cup in serios. Dupa parerea mea povestea cu testarea jucatorilor tineri pentru nationala s-a cam incheiat si suferim in continuare de mania experientelor… nefericite. Rezultatele ultimilor ani o dovedesc si sa nu uitam meciul cu Leeds din sezonul trecut. E timpul sa lasam echipele de club sa joace si FRR ar putea inscrie campioana in aceasta competitie. Nu cred ca foloseste nimanui continuarea proiectului cu „Stejarii” in Challenge.

  3. NU EXISTA RUGBY IN ROMANIA 19 decembrie 2010 at 17:29

    Problema nu este la jucatorii care au jucat acest meci! Nu este vina lui Ivan ,Burcea sau Calafeteanu de exemplu !Problema este ca inca ne mintim ca noi avem competitii,rugby sau performante… Ne falim ca Romania s-a calificat si nu a lipsit niciodata de la CM ! Corect! Dar sa nu uitam ca este primul an cand ne calificam din RECALIFICARI ! Pareri personale sunt multe si nemultumiri am si eu ! De exemplu nu vad de ce este capitan la Romania Domnul Socol si in locul lui nu joaca Poparlan!Consider ca pe Tonita si Tincu ii jigneste de fiecare data cand este desemnat Socol ! Noi ne prezentam parerile aici de foarte mult timp dar daca am ridica capul din tastatura am observa ca nu am schimbat nimic si nu se va schimba atata timp cat nu se vrea performanta in adevaratul sens al cuvantului! Atata timp cat nu se i-a in serios nevoia unor adevarate centre de juniori si nu glumele proaste despre „centre de excelenta” , ( eu rad si acum cand scriu :)) ) atat timp cat nevoile minime nu sunt indeplinite la cluburi! ( DOCTORI,NUTRITIONISTI,PSIHOLOGI,PREPARATORI FIZICI,BAZE SPORTIVE SI NU IN ULTIMUL RAND BANI )
    Daca cei care sunt implicati direct nu vor schimba ceva nu vom mai avea rugby deloc!Cei implicati din punctul meu de vedere nu sunt doar cei de la federatie ci si antrenori si presedintii de cluburi care nu mai trebuie sa fie presedinti doar cu titulatura ci sa faca ceva pentru sportul si sectia la care sunt presedinti ! Insa spun ca totul trebuie sa vina ca o indrumare de la federatie care in loc sa dea banii pe artificiile de la meciul de calificare de exemplu putea sa fac niste lucruri concrete pentru RUGBY! (se numesc strategii )

  4. Bianca 20 decembrie 2010 at 10:39

    imi pare rau ca se vorbeste atat de urat despre jucatori, referitor la Ivan daca stau bine si ma gandesc este un jucator exceptional, sa nu uitam ca a participat la toate loturile nationale de juniori si in cele mai multe cazuri in postura de capitan de echipa, mai anul trecut a castigat campinatul european U 21,dar la nationala este alceva si voi stiti bine, dupa accidentarea lui Calafeteanu in meciul cu Rusia, Ivan a jucat 6 meciuri pentru nationala, meciuri care au contat ptr calificarea la cupa mondiala inclusiv cel la care faceti referire ca i-a spart capul lui Manta,da, se intampla la jucatori cu experienta, dar daca nu ii dai posibilitatea sa joace cum vrei sa demonstreze ce stie bagandu-l in meci cand este caz de forta majora, multumesc si sper sa nu supar pe nimeni, multa bafta echipei si Sarbatori fericite tuturor celor care iubesc acest sport minunat !

  5. centru 20 decembrie 2010 at 18:23

    Campioana in Challenge Cup ?
    Ca sa se repete 0-150 cu Saracens a lui Dinamo ?
    Bine ca se permite o franciza romaneasca interna !
    Poparlan comparat cu Socol ? Aveti o idee despre enormitatea debitata ?
    Ivan a jucat in 6 meciuri de calificare pentru CM ? Poate in cele de sub domnia lui Meachen si Mot-Mitrea bacsi , cand am ocupat onorabilul loc 4 din 6 , in prima parte a calificarii !

  6. rugby 21 decembrie 2010 at 15:01

    nu inteleg dc nu a jucat calafeteanu in locul lui ivan…

    fercu dc nu a jucat deloc?????

    daca asa se face o selectie ma bag si eu
    o gramada de jucatori intra pe pile

    bagati fratilor pe valoare

    hotiilor

  7. NU EXISTA RUGBY IN ROMANIA 21 decembrie 2010 at 19:37

    Ne permitem comparatii atata timp cat sunt sustinute si de niste statistici :
    La meciul de calificare Socol nu a dat un placaj!
    Nu a intrat nici macar o data cu balonul !
    De fiecare data cand se „accidenteaza” o face doar la piciorul tatuat care poate fi expus la primplanuri!
    Ivan joaca in ton cu minutele care i se acorda pentru un meci !
    Calafeteanu poate nu a jucat din cauza ca periplul la prea multe echipe dauneaza grav abilitatilor!
    Sa nu se inteleaga ca am ceva cu Socol si ca il prefer pe Poparlan doar pentru ca il cunosc si am fost martor a ultimilor ani in care a evoluat enorm dar , repet ,nu poti pune capitan un jucator care nu mai are de ceva timp contact cu rugbyul adevarat ca Tonita si Tincu !

  8. Marisol Perry 22 decembrie 2010 at 3:08

    Campioana in Challenge Cup ? Ca sa se repete 0-150 cu Saracens a lui Dinamo ? Bine ca se permite o franciza romaneasca interna ! Poparlan comparat cu Socol ? Aveti o idee despre enormitatea debitata ? Ivan a jucat in 6 meciuri de calificare pentru CM ? Poate in cele de sub domnia lui Meachen si Mot-Mitrea bacsi , cand am ocupat onorabilul loc 4 din 6 , in prima parte a calificarii !