Monday 16th December 2019,
Federatia Romana de Rugby

Juniorul anului

23 decembrie 2010 JUNIORI
La Bucuresti va avea loc un nou curs World Rugby Level 1 pentru antrenori.

Federatia Romana de Rugby

Sase jucatori sunt nominalizati pentru categoria Juniorul anului.

Conache, Munteanu, Bratu, Niacsu, Pascu si Gorcioaia sunt jucatorii care au fost alesi pentru acest premiu. Toti sase sunt componenti ai echipelor nationale de juniori.

Voteaza cel mai bun tanar jucator al anului 2010 pana pe 28 decembrie 2010.

Procedura prin care se va stabili castigatorul acestui premiu este identica cu cea pentru Antrenorul anului sau Jucatorul anului.

Juniorul anului

– Gabriel Conache (LPS Suceava/Timisoara)
– Marius Munteanu (CSS Barlad)
– Tudorel Bratu (Pantelimon/Dinamo)
– Ionut Niacsu (Siromex/Baia Mare)
– Vasilica Pascu (LPS Focsani)
– Marian Gorcioaia (LPS Focsani)

1,968 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

28 Comments

  1. un rugbyist de la u17 23 decembrie 2010 at 17:59

    conache un jucator excelent am jucat alaturi de el si stiu ce poate

  2. sevenlegend 24 decembrie 2010 at 0:48

    Conache nu este un jucator constant in joc.Este un jucator talent(ATAT).Imi pare rau sa iti zic „Un rugbust de la u17” da si eu stiu ce poate,si poate sa piarda un meci,gen semifinala din Rusia cu 8 ratari la bete si 2 rebonuri din urma carora adversarul a marcat.
    Cat despre ceilalti jucatori nu are rost sa spun,insa cei care s’au evidentiat prin munca si joc constant sunt cei doi de la Barlad,Niacsu care a jucat finala cupei la seniori si Marius care e un jucator cu potential,dar mai are de muncit.Faptul ca esti chemat la stejari nu inseamana ca automat esti un jucator bun,inseamna ca cineva din federatie te favorizeaza in detrimentul altor jucatori sau pur si simplu te place.Pentru ca sunt si altii probabil la fel de buni sau chiar mai buni dar nu sunt preferati de staff.(Aici nu este voarba de un jucator anume)

  3. ionut... 24 decembrie 2010 at 9:04

    EVIDENT ca CONACHE ESTE JUNIORUL ANULUI…

  4. Alina 24 decembrie 2010 at 16:40

    ” am o gramada pusti pe strada mea,de 10 ani de 14 ani, vor sa fie cineva si daca ii intreb ” ce vrei sa te faci cand o sa fii mare?” zic : VREAU SA FIU CA SI CONACHE,CONACHE-I CEL MAI TARE” 🙂

  5. familia telcu 24 decembrie 2010 at 23:36

    alin bug mafia nu are loc in rugby

  6. familia telcu 24 decembrie 2010 at 23:37

    alina* Bug mafia nu are loc in rugby

  7. Alina 25 decembrie 2010 at 14:25

    rolul ghilimelelor este de a cita:)

  8. ptm 25 decembrie 2010 at 16:43

    bratu tudorel

  9. Carole Hickman 26 decembrie 2010 at 2:27

    alin bug mafia nu are loc in rugby

  10. pilier 26 decembrie 2010 at 16:08

    conache e cel mai bun am fost coleg cu el la juniorat si styu ce poate ,tyganu,,

  11. micutzu 26 decembrie 2010 at 21:41

    Bratu Tudorel Georgian, traiasca pestele

  12. NYcu 26 decembrie 2010 at 22:08

    BRATU TUDOREL 😉

  13. Neahh 26 decembrie 2010 at 22:49

    Bratu e cel mai complet jucator dintre juniori .

  14. Ion 27 decembrie 2010 at 11:33

    :)) de ce s ava contraziceti daca unii sunt de parere ca cel mai bun este conache asta este parerea lor si eu am aceasi parere am fost coleg cu el la suceava normal sa tin cu el supa parerea mea in urmatorii ani ar putea fi titularul seniorilor pe postul de uvertura daca va munci din greu si va valorifica talentul sau mostenit…..pot s ava confirm ca antrenorul nostru de la juniori inca il mai cearta ca nu se antrneaza destul la bete :)):D

  15. laura 27 decembrie 2010 at 12:47

    Tudorel Bratu

  16. ptm 27 decembrie 2010 at 16:04

    tudor

  17. EDY - R.C.O.PANTELIMON 27 decembrie 2010 at 23:02

    …….Bratu……..stiu ce poate …….merita…..;)

  18. Cristi 28 decembrie 2010 at 11:53

    Munteanu Marius merita pentru ca e un baiat muncitor !

  19. Alex 28 decembrie 2010 at 11:57

    Nu stiu de ce toata lumea il voteaza pe Conache pentru ca din cate stim e un jucator talentat dar anul acesta n-a jucat nimic Ex: pierderea finalei mici cu Rusia, un campionat european facut varza si in Cupa Romaniei nu mai spun….mai intai ar trebui sa dovedeasca, ca merita nu asa de dragul lumii si al copiilor ca este cunoscut ……

  20. Bebe 28 decembrie 2010 at 14:38

    Tudorel Bratu

  21. ionut 29 decembrie 2010 at 9:54

    deci sa fim clar intelesi..conache nu are cum sa fie juniorul anului pt ca nu are nici o performanta,si nici nu este un jucator bun inca,ci doar o speranta care nu prea placheaza si care mai nimereste niste suturi iar de stejari si de lotu mare sa fim seriosi ca e o palarie cam mare pt el inca cativa ani..bratu e si el un jucator bun dar trebuie sa se impuna la dinamo.ionut niacsu e clar in fata celor doi deoarece:anul acesta a castigat 4 trofee cu echipa de club,plus vicecampion de rugby in7 unde a si jucat,a fost capitanul lotului de sub 19 ani si din cate am auzit nu tare a dezamagit doar ca prietenul conache iau cam tremurat ghetele in rusia,asa ca sa fim sinceri ionut chiar are performate anul asta si din punctul asta de vedere ar merita sa fie juniorul anului.

  22. Celeste Gonzalez 29 decembrie 2010 at 11:41

    Bratu Tudorel Georgian, traiasca pestele

  23. Batrânul 3 29 decembrie 2010 at 12:55

    Eu, personal, am pus ochiul pe un junior de la Brașov și cred că nu mă înșel. Dacă se ține de treabă, în câțiva ani, va fi pe urmele lui Fercu și Lemnaru. Îl cheamă Ene Gabriel. Să dea Dumnezeu să am dreptate! De aceea nu votez cu nici unul dintre cei puși pe listă din oficiu.

  24. Rugby u 18 Focsani(socol) 5 ianuarie 2011 at 22:21

    pascu si cu gorcioaia sunt cei mai tari din tara akm si o sa fie mereu nu stiu une ar ajunge rugbyul fara cei 2 frate sa fim seriosi unii dintre ei nu merita acel drept ma rog la dumnezeu sa va dea forta fratilor sa duceti rugbyul romanesc departe (pascu&gorcioaia strong:X:X:X:X:X)

  25. Bogdan Grigoroaea 13 ianuarie 2011 at 19:14

    Sa speram ca Vasilica va fi cel mai bun…conache nu m`a impresionat anul acesta…sa fim seriosi,nu este in forma de acum ceva timp,cand castiga meciuri singur…

  26. rugby 27 ianuarie 2011 at 14:11

    GORCIOAIA SI PASCU

  27. fun rugby 12 februarie 2011 at 16:20

    Pascu Vasilica e un baiat exceptional cu un suflet foarte mare.Stie ce vrea de la el de fiecare data cand intra in teren.Baiatu asta face diferenta, ba chiar poate sa castige un meci.Il cunosc si situ ce poate de aceea il consider cel mai bun JUNIOR!!!multa bafta SILE!!!

  28. ghencinho 27 februarie 2011 at 19:04

    Cel mai bun munteanu marius !