Stejarii au pierdut la Leeds

Selectionata Stejarii Bucuresti a pierdut duminica in deplasare la Leeds si a ramas pe locul trei in grupa a IV-a a AMLIN Challenge Cup.

Romanii au inceput bine si puteau produce surpriza pe Headingley Stadium dar au cazut pe final si englezii au profitat din plin.

Vlaicu a deschis scorul dintr-o lovitura de pedeapsa (14′) si tot el a majorat diferenta prin acelasi procedeu (27′).
Englezii au continuat sa atace si aripa Semi Tadulala a inscris primul eseu al partidei. Leigh Hinton rateaza transformarea.
Leeds rateaza in ultimele minute ale primei reprize o lovitura de pedepsa de la 40m si prima parte a jocului se incheie in avantajul Stejarilor.

Avantajul echipei noastre se mentine pana in minutul 60, cand capitanul Marco Wentzel inscrie un eseu si Lewis-Pratt transforma. Leeds preia astfel conducerea cu 12 la 6.

Dupa mai multe faze de atac in interiorul spatiului de 22m al echipei noastre, Leeds reuseste un nou eseu prin pilierul Miguel Alonso. Lewis-Pratt este din nou precis in executie si majoreaza din nou scorul. Leeds 19, Bucuresti 6.

In ultimele minute ale partidei jucatorii nostri s-au aruncat in atac fortand obtinerea punctului bonus defensiv. Acestia au obtinut o margine la 10m de terenul de tinta advers dar au pierdut balonul. Contaatacul pornit din aceasta faza a dus la ultimul eseu al gazdelor. Centrul Burrell reuseste incercarea (76′), Lewis-Pratt transforma si stabileste scorul final: 26-6.

CLASAMENTUL FINAL – conform ercrugby.com

Pos Team Pl W D L PF PA Diff TF TA TB LB Pts
1 Stade Francais 6 6 0 0 216 73 143 29 7 5 0 29
2 Leeds Carnegie 6 4 0 2 173 88 85 24 6 3 0 19
3 Bucharest Oaks 6 1 0 5 74 148 -74 4 17 0 1 5
4 Crociati Rugby 6 1 0 5 70 224 -154 3 30 0 1 5

BUCHAREST OAKS: 15. Botezatu Ionut, 14. Nicolae Catalin, 13. Cazan Ionel, 12. Dascalu Robert, 11. Lemnaru Madalin, 10. Vlaicu Florin, 9. Surugiu Florin, 1. Tamba Petru, 2. Beca Catalin, 3. Badalicescu Vlad, 4. Popirlan Valentin, 5. Drenceanu Marian, 6. Macovei Mihai, 7. Lucaci Viorel, 8. Carpo Daniel (C)
Rezerve: 16. Zebega Bogdan, 17. Nere Nicolae, 18. Maris Samuel, 19. Burcea Stelian, 20. Ianus Daniel, 21. Calafeteanu Valentin, 22. Dumbrava Danut, 23. Gal Csaba
LEEDS: 15. Leigh Hinton, 14. Michael Stephenson, 13. Luther Burrell, 12. James Tincknell, 11. Semi Tadulala, 10. Christian Lewis – Pratt, 9. Warren Fury, 1. Gareth Hardy, 2. Steve Thompson, 3. Gareth Denman, 4. Tom Denton, 5. Marco Wentzel (C), 6. Alfie To’oala, 7. Hendre Fourie, 8. Danny Paul
Rezerve: 16. Phil Nilsen, 17. Miguel Alonso, 18. Juan Gomez, 19. Rhys Oakley, 20. Jacob Rowan, 21. Alex Black, 22. Lachlan Mackay, 23. Oli Denton

Desfasurarea partidei:

– Scor final Leeds-Oaks: 26-6

– Pierdem o margine la 10m. Contraatac al lui Leeds, incheiat cu eseul lui Burrell. Lewis-Pratt transforma. LC-BO: 26-6 Min. 74

– Lemnaru scapa spre eseu, paseaza la Macovei care face inainte. Recuperam balonul.

– Pilierul Miguel Alonso inscrie un nou eseu. Lewis-Pratt transforma. LC-BO: 19-6 Min. 66.

– A intrat Burcea. A iesit Lucaci. Min. 65.

– Dupa cateva reprize de soare a inceput ploaia.

– Leeds preia conducerea. Capitanul Wentzel inscrie un eseu si Lewis-Pratt transforma. LC-BO: 12-6 Min. 60.

– Vlaicu rateaza o lovitura de pedeapsa de la 48m din pozitie centrala. Min. 53.

– A intrat Ianus in locul lui Daniel Carpo

– A intrat Dumbrava in locul lui Dascalu. Schimbare temporara pentru sangerare.

– A intrat Maris in locul lui Badalicescu. Min. 46.

– A inceput repriza a doua. Au intrat Gal si Calafeteanu. Au iesit Surugiu si Nicolae.

– Englezii rateaza o lovitura de pedeapsa de la 40m si intram cu avantaj la cabine. LC-BO: 5-6

– Atacam la 25m de terenul de tinta al englezilor. Pierdem posesia. Min. 37.

– Eseu pentru Leeds. Inscrie Tadulala. Fundasul englez rateaza transformarea. LC-BO: 5-6

– Iese Danny Paul intra Rhis Oakley. Iese Gareth Hardy si intra Miguel Alonso.

– Lovitura de pedeapsa la 25m pentru noi. Vlaicu transforma. LC-BO: 0-6. Min. 27.

– Iese Tamba cu o entorsa la genunchiul drept. Intra Nere. Min. 21.

– Stejarii se apara precis si englezii scapa din nou balonul inainte. Min. 18.

– Fundasul englez comite un inainte la 8m de butul nostru. Min. 16.

– Dupa mai multe atacuri ale romanilor beneficiem de o lovitura de pedeapsa la 47m. Vlaicu transforma. LC-BO: 0-3. Min. 14

– Stejarii recupereaza balonul dupa mai multe atacuri ale englezilor.

– Margine pentru Leeds la 22m de terenul nostru de tinta.