Doua infrangeri si o accidentare pentru romanii din prima liga franceza

TOP 14

Romanii nu au avut noroc in etapa a XVII-a din Top 14. Tincu si Tonita, titulari pentru Perpignan, au fost invinsi de Biarritz, iar Tincu s-a accidentat.
Nici Petrisor Toderasc nu a avut mai mult noroc, evoluand pentru la Rochelle din minutul 53, in partida pierduta cu 12 la 9 impotriva celor de la Toulon.

Clermont 31 – 15 Racing Metro 92
Primul meci din etapa a XVII-a a adus inca o victorie pentru cei de la Clermont. Au marcat eseuri pentru gazde Canale (25’), Debaty (57’) si Lapandry (77’). Parra a transformat 2 eseuri si 4 lovituri de pedeapsa.
Pe partea cealalta, oaspetii au replicat prin dropgolurile lui Hernandez (37’ si 44’) si loviturile de penalizare transformate de Bergamasco (36’ si 55’).

Agen 26 – 9 Bourgoin
Barnard a fost omul meciului, fara indoiala. Sud-africanul a marcat pentru gazde un eseu (26’) si 4 lovituri de pedeapsa (10’, 58’, 69’ si 76’).
Meciul a fost, de fapt, infruntarea a doi jucatori. Din partea oaspetilor a raspuns Tian, prin 3 lovituri de pedeapsa transformate (19’, 33’ si 40’), insa nu destule pentru a-i invinge pe cei de la Agen.

Stade Toulousain 29 – 9 Montpellier
Ocupanta primului loc in Top 14 a avut un meci usor impotriva celor de la Montpellier. Eseurile lui Médard (27’ si 58’) si Johnston (62’ si 68’) au facut ca lucrurile sa fie simple pentru favoriti. A transformat de trei ori Skrela.
Oaspetii au obtinut cele 9 puncte prin loviturile de penalizare ale lui Moyano (23’, 35’, 51’) si s-au multumit cu o infrangere onorabila in fata liderului primei ligi franceze.

Castres 34 – 12 Stade Français
Cu un eseu (77’) si 5 lovituri de pedeapsa transformate (1’, 19’, 39’, 46’, 63’), Teulet a tras dupa sine victoria celor de la Castres.
Datorita celor 4 lovituri de pedeapsa transformate de Beauxis (6’, 9’, 16’ si 41’), Stade Francais s-a tinut aproape de gazde pana la inceputul reprizei secunde, scorul fiind in acel moment de numai 16-12. Au facut diferenta pentru Castres, eseurile marcat de Forestier (11’) si Andreu (55’).

Brive 18 – 26 Bayonne
Meci echilibrat in singura intalnire terminata cu victoria oaspetilor.
Gazdele au deschis scorul prin Caminati in minutul 3 (acesta avea sa mai transforme o lovitura de pedeapsa 9 minute mai tarziu si sa inscrie un eseu in minutul 75).
Factorul decisiv a fost demonstratia de forta a celor de la Bayonne din primele 15 minute ale reprizei a doua: 3 eseuri marcate de Huget (43’), Garcia (47’) si Boutaty (50’) si dropgoal marcat de acelasi Garcia (55’).

Toulon 12 – 9 La Rochelle
Infrangere ciudata suferita de echipa romanului Toderasc, acasa la Toulon. Dupa o prima repriza in care doar oaspetii au existat pe teren (2 lovituri de penalizare transformate de Goosen si un dropgol al lui Tales), cursul meciului s-a schimbat complet si Toulon a trecut in ofensiva.
Eseurile marcate de Taumopeau (59’) si Auelua (67’, transformare a englezului May) au fost de ajuns pentru a intoarce soarta unei partide care se anunta victorioasa pentru La Rochelle.

Biarritz 23 – 21 USAP
Dupa 30 de minute controlate in totalitate de Perpignan, cu Tincu si Tonita titulari, a urmat o rasturnare de scor care i-a adus pe cei de la Biarritz in postura de castigatori. Au marcat eseuri pentru oaspeti, Mermoz si Michele (20’ si 24’) si a transformat Porical (inclusiv un eseu de penalizare acordat in minutul 14’). Gazdele au intors scorul prin eseurile lui Guyot (32’) si Lakafia (57’) si prin loviturile de penalizare transformate de Yachvili (64’ si 78’).