Saturday 19th September 2020,
Federatia Romana de Rugby

Romania a pierdut la Lisabona in primul meci din CEN

5 februarie 2011 NATIONALA

Cazan a reusit primul eseu al Romaniei

Romania incepe neatent meciul din Portugalia si, in primul minut, dupa o greseala in aparare, Pedro Silva marcheaza un eseu. Gardener transforma si scorul devine 7 la 0 pentru lusitani. Ai nostri incearca sa intre in joc si in minutul cinci beneficiem de o lovitura de pedeapsa, ratata insa de catre Dumbrava.

Romanii insista si avanseaza catre terenul de tinta advers. Dumbrava transforma dintr-o lovitura de pedeapsa in minutul 13, gandindu-se parca la cele 12 puncte care il despart de doborarea recodului de 300 pentru nationala. Totusi, portughezii nu ne permit revenirea si au doua lovituri de pedeapsa in minutul 15 si 19, din care doar una este transformata de Gardener. Scorul este in minutul 19, 10 la 3 pentru oaspeti.

Ai nostri continua sa faca greseli si, doua minute mai tarziu, Antonio Aguilar profita de o eroare a defensivei marcand inca un eseu, transformat de acelasi Gardener. Scenariul se repeta in minutul 26, cand Frederico Olivieira marcheaza al treilea eseu si Gardener transforma pentru 24 la 3.
Cu cateva minute inainte de finalul primei reprize, ramanem fara Tonita, care primeste cartonas galben si este eliminat pentru 10 minute.

A doua repriza a fost una in care cele doua echipe si-au cedat, pe rand, teren si in care au inceput si portughezii sa comita greseli.
Prima faza notabila s-a scurs in minutul 46, cand, dupa o alta greseala nepermisa facuta de romani, Goncalo Uva este oprit la cativa metri de terenul de tinta de catre Botezatu si fortat sa comita inainte.
Dupa repetate atacuri de o parte si de alta, Ionel Cazan finalizeaza un atac prelungit al echipei noastre si inscrie primul eseu (65’), transformat apoi de Dumbrava. Scorul este de 24 la 10.

Reusim sa marcam eseul doi in primul minut de prelungiri, cand Catalin Nicolae inscrie si Vlaicu transforma. Portugalia-Romania, scor final 24 la 17 si ai nostri reusesc doar castigarea unui punct defensiv.

PORTUGALIA-ROMANIA: 24-17
Estadio Universitario, Lisabona
Specatatori: 1.400
Arbitru: David Jones (Tara Galilor) – Tim Hayes, Wayne Davies
Marcatori
Portugalia: Silva – eseu; Aguilar – eseu; Olivieira – eseu; Gardener – lovitura de pedeapsa, transformare (3);
Romania: Cazan – eseu; Nicolae – eseu; Dumbrava – lovitura de pedeapsa, transformare; Vlaicu – transformare;

PORTUGALIA: 15. Pedro Leal, 14. Goncalo Foro, 13. Frederico Oliveira, 12. Pedro Silva, 11. Antonio Aguillar, 10. Joseph Gardener, 9. Jose Pinto, 8. Juan Severino, 7. Julian Bardy, 6. Vasco Uva, 5. Goncalo Uva, 4. Eduardo Acosta, 3. Anthony Alves, 2. Joao Correia (C), 1. Juan Murre
Rezerve: 16. Lionel Campergne, 17. Joao Junior, 18. Tiago Girao, 19. Laurent Balague, 20. Pedro Cabral, 21. Fracisco Mira, 22. Jose Lima
Antrenori: Errol Brain, Frederico de Sousa, Alexandre Lima

ROMANIA: 15. Iulian Dumitras, 14. Catalin Nicolae, 13. Csaba Gal , 12. Catalin Dascalu, 11. Ionut Botezatu, 10. Danut Dumbrava, 9. Valentin Calafeteanu, 8. Daniel Carpo, 7. Viorel Lucaci, 6. Ovidiu Tonita (C), 5. Cristian Petre, 4. Marius Sirbe, 3. Nicolae Nere, 2. Catalin Beca, 1. Bogdan Balan
Rezerve: 16. Bogdan Zebega, 17. Cezar Popescu, 18. Mihai Macovei, 19. Valentin Popirlan, 20. Florin Surugiu, 21. Ionel Cazan, 22. Florin Vlaicu
Antrenori: Romeo Gontineac, Steve McDowall

Spania 24 – 28 Rusia

Prima repriza a fost dominata de rusi, acestia impunandu-se cu 15-3 pana la pauza prin doua eseuri, dintre care unul transformat si o lovitura de penalizare. In cea de-a doua repriza spaniolii au reusit sa marcheze trei eseuri, toate transformate, insa rusii si-au mentinut avanatajul printr-un eseu si doua lovituri de penalizare. Scor final Spania 24- 28 Rusia. Niciuna dintre cele doua echipe nu a primit bonusul ofensiv, insa Spania l-a luat pe cel defensiv.

Georgia 62 – 3 Ucraina

Georgia conduce clasamentul CEN 2011 dupa o victorie clara in fata Ucrainei. Acestia s-au impus prin marcarea a zece eseuri, dintre care sase transformate. Scorul la pauza a fost 24-0 pentru Georgia, in timp ce ucrainienii au inscris doar printr-o lovitura de pedeapsa in cea de-a doua repriza.

CLASAMENT

1. Georgia 5p

2.Portugalia 4p

3. Rusia 4p

4. Spania 1p

5. Romania 1p

6. Ucraina 0p

1,964 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

39 Comments

  1. razvan 5 februarie 2011 at 20:49

    Jenant joc alor nostri, atitudinea, greseli de jIV, fara vlaga…nimic!!! Pacat pt.ca doar de la nationala mai asteptam ceva, si ne-am ales cu o…. Plimbare, banu pierduti dar mai ales onoare!

  2. nicu 5 februarie 2011 at 21:29

    Parca-l vad acum pe nea petrache: “a fost prea cald, ne-a furat arbitrul, a fost lung drumul cu avionul, nu intelegeti voi rugbyul, defapt suntem pe un drum bun decand sunt eu presedinte, autocarul era prea stramt, iarba era prea uda.” sau acum, la infrangere il va lasa pe Romeo sa dea explicatii, Petrache iese in fata doar la victorii.

  3. un suporter 5 februarie 2011 at 21:43

    FELICITARI ROMANIA!!!Am obtinut punctul bonus defensiv cu un eseu marcat in minutele de prelungiri si dintr-o clara greseala de arbitraj.UN MARE ANTRENOR GONTINEAC-la copii la aurillac,depasit la toate capitolele!!!Oricum pentru Cupa Mondiala ne calificam in sferturi ca doar asa,a prezis ATOTSTIUTORUL PETRACHE.Apropo,cred ca si azi ne-a furat arbitrul:):):)
    RUSINE!RUSINE!RUSINE!

  4. fan rugby 5 februarie 2011 at 21:47

    Inca o reprezentatie de mare succes a stejarilor; dar aici nu au jucat stejarii pentru ca nici macar stema nu da a frunza de stejar…am ingropat traditia rugby-ului romanesc…rusine conducerii frr…se ocupa doar de imaginea echipei nu si de performanta lor.jucatori romani slab pregatiti, doar cu o faima de rugbysti…

  5. ORL776 5 februarie 2011 at 22:05

    Sincer ma asteptam……..Romania are un lot de tot rasul dar federatia are ochii blocati doar pe unii jucatori……nu sant in stare sa construiasca o echipa eficace

  6. meachen 5 februarie 2011 at 23:33

    20 martie 2010 – Romania invinge la Lisabona Portugalia intr-un meci cu o miza uriasa .
    Invinge in 13 jucatori fara sa ia eseu ! Antrenori ? Serge Lairle , responsabilul inaintarii lui Toulouse iar azi antrenorul lui Narbonne . Nier , antrenorul lui Aix .
    5 februarie 2011 – selectionata numita Romania , cuprinzandu-i pe Tonita si Petre si apoi o armata de sperante ale frumosilor ani 2008-2009 incaseaza eseu in minutul 1 si mai ia apoi 3 eseuri de la Portugalia .Antrenori ? Un debutant si un preparator fizic .
    E prapad !
    Petrache , fugi in Franta si fa cumparaturile pentru un antrenor ca ne vede intreaga planeta in septembrie !

  7. rugbystul 6 februarie 2011 at 0:30

    Sa iei eseu in primul minut de la Portugalia ! Sa ajungi la 3-24 in minutul 28 !
    Unde esti tu Lairle Doamne …

  8. IO 6 februarie 2011 at 3:20

    Portugalia ? Portugaliaaaa ? de Portugalia am ajuns sa fim umiliti ?Vai de Rugby-u mami noastre…pacat 🙁 ! pe cat de mult am sperat sa ne calificam la mondiale pe atat sper acum sa faca vreo ”pana” avionul cu care va trebui sa mergem acolo si sa trebuiasca sa ramanem acasa…pt k prezentandune in halu asta nu o sa ne putem astepta la altceva decat la umilinta totala din partea ADEVARATELOR nationale de rugby!!! totusi capu sus si sa incercam sa ne revenim k se poate…………..sper !!

  9. troacar 6 februarie 2011 at 3:30

    O rusine la fel de mare ca infrangerile cu Rusia si Portugalia acasa de acum 2 ani .
    Sper ca este clar pentru toti , cu un preparator fizic si un antrenor debutant se va ajunge doar la catastrofe si mai mari .
    Jucam cu pumele si englezii sub ochii intregii lumi !
    Cu cine ne va reprezenta Federatia ?
    Cu Lucaci , Nere si Zebega ?
    De ce nu sunt convocati Dan Dumitru , Silviu Florea , Petre Toderasc , Ion Paulica , Dimofte ?

  10. keep.clean 6 februarie 2011 at 4:47

    jenant pentru unii jucatori … dar degeaba acuzati conducerea frr ca nu face echipa si nici nu intra in teren , conducerea sa aduca bani , publicitate ca e un sport uitat si poate o sa ne ridicam la nivelul european . pacat ca sunt fortati in echipa jucatori ca sarbe , lucaci , surugiu si altii … ca antrenori e ca si cum ar antrena natioanala ” Nicu Ungureanu ” … pacat

  11. Lucian 6 februarie 2011 at 9:27

    Intr-adevar rusinos. Am practicat un joc urat si ineficient. Aceleasi pick & go-uri fara efect, joc impiedicat de pase, aparare cu placaje in dorul lelii, si doar un noroc a facut ca Portugalia sa nu inscrie al 4-lea eseu, iar noi sa il inscriem pe al doilea.

    In aceste conditii in mod sigur nu vom lua CEN-ul si ma astept la o diferenta in jur de 30 de puncte cu Georgia care a crescut fabulos in ultima vreme. Despre Cupa Mondiala ce sa mai vorbim…

    Acum avand in vedere ca avem niste jucatori atat de slabi, eu cred ca avem nevoie de un cuplu serios de antrenori. Romania nu avea voie sa faca nici egal cu Uruguay. Gontineac nu e solutia.

  12. Nicolae Mal 6 februarie 2011 at 9:28

    Jocul de ieri a fost unul jenat, rusinos, lipsă de atenție, de concentrare, ce mai penibil. Cu acest joc am demonstrat că mai avem cale lungă pana a avea o gandire de Six Nations. Stejarii treziți-vă !!!
    Unde vă este orgoliul, onoarea !?
    Cu jocul de ieri, ați pus pe plan international, o pată neagră peste performanțele obținute.
    Felicitări Botezatu și Nicolae, așa am mai spălat din rușine și am obținut un 1 pct. bonus.
    România a triumfat ultima oară în ediția 2004/2006, adică cu mulți ani în urmă, de atunci competiția fiind „pe mâna” georgienilor (două succese) și a rușilor (două locuri secunde). Orgoliul stejarilor ar trebui să răbufnească, pentru că altfel degeaba ne bucurăm că între Six Nations și CEN va fi, dacă și când va fi, o punte de legătură, din moment ce noi nu putem ajunge nici pe o poziție care să ne permită promovarea, adică la câștigarea CEN!
    FRR reacționați, schimbați ceea ce trebuie, ca rugby-ul romanesc să triumfe.
    Toată lumea știe că avem un pachet de înaintare bun și bunicel, dar zona de trei-sferturi e un dezastru. Trebuie, în viziunea mea, jucătorii din pachetul de înaintare, adică din linia II si III să fie mai dinamici, iar trei-sferturi să fie trei-sferturi. La acest meci noi nu am avut centrii. Cei din linia II, III si cu centrii trebuie sa creeze spații libere și suport pentru atacuri.
    În fine, in meciul cu Ucraina ne trebuie 5 pct. , oare vom fi capabili să le obținem !?
    Go Oaks Go !!!

  13. elantis 6 februarie 2011 at 10:20

    daca fiica mea la 11 ani a vazut ca lipseste organizarea,a nu avem un conducator de joc,am facut un joc haotic,nu este cursivitate la balon facem tot timpu pick end go ori unde am fi situati in teren,pacat a fost unul dintre cele mai proaste jocuri din ultimi ani cu greseli de juniori.Va rog sa nu cautati vinovati cautati soluti sa nu se mai intample,ca iubitorii ai acestui sport nu ne intereseaza decat solutiile din teren,meciurile frumoase,si victorile nationalei.HAI RONANIA

  14. Ionescu Dan 6 februarie 2011 at 11:26

    Nu inteleg ce sunt cu aceste mesaje iritante pentru echipa inainte de cupa mondiala ?! Va rog sa laudati echipa altfel deranjati din somn jucatorii ……pana la urma am jucat in deplasare , ne-am antrenat la marginea oceanului , am luat totusi un punct si suntem pe drumul cel bun . Cred ca portughezii au baut inainte de meci de ne-au facut harcea -parcea un vin rosu de Segarcea !
    O sa vedeti la Cupa Mondiala o alta fata a echipei nationale ….mult mai multe puncte primite ..o sa avem parte de un spectacol pe cinste ….sa castige cel mai bun si aplaudati deopotriva si cei invinsi dar si invingatorii ……..cred ca nu terminam nici un meci la egalitate ……….sau poate tactica actuala este sa-i vrajim cu jocul nostru iar la CM sa producem o mare surpriza…..sa emigram in NZ

  15. george horea 6 februarie 2011 at 12:34

    Cerd ca cel mai mult a dezamagit ATITUDINEA jucatorilor! De unde lipsa asta de motivatie pt un meci cica fara miza?! Nu inteleg. Era clar ca va fi un meci greu pt ca portughezii au crescut in ultimii ani si au dorit sa razbune si infrangerea de anul trecut. Daca pierdeam nu era neaparat o problema pt ca diferenta de valoare intre noi si Portugalia nu mai e atat de mare ca acum 10-20 de ani. Dar nu asa! Nu cu jocul asta! Nu cu atitudinea asta! Felicitari lui Cazan, Botezatu, Nicolae, Carpo si chiar Surugiu care au jucat rugby! Macar au jucat rugby. In rest o mare dezamagire pt maniera in care am pierdut, nu atat pt rezultat.

  16. PilieR 6 februarie 2011 at 12:35

    Scapati fratilor de Gontineac antrenorul lui peste si aduceti unul adevarat, asta are macar scoala de antrenori?? si chemati fratilor la nationala jucatorii consacrati acum cat ii mai puteti folosi ca fac si astia maine poimaine 40 de ani si ne umplem de antrenori!! Unde e Tincu,Paulica(joaca in angla si voi l ati chemat de 2 ori in 2 ani)Pepe,Socol(nu ca ar fi cine stie ce dar nu aveti altul),Dimofte,Burcea,Manta, sau le e frica sa nu se accidenteze si sa nu piarda cupa mondiala, asa e ar fi un dezastru!!! Asa e la noi la romani : vai ma paradesc si pierd competitia, cupa mondiala,”esti nebun nu l ai vazut pe ciuntu? vrei sa patesc ca el?” pai ala a jucat de aia s a paradit si stati voi linistiti ca se face bine ca D-zeu are mereu grija sa prinda Noua Zeelanda!!! Asa ca fratilor, nu mai stati ca e belea!! Mai pupam noi Cupa Mondiala de acuma cand o zbura petrache!!!!

  17. cristi 6 februarie 2011 at 12:49

    In primul rand nu am vazut nici un ,,stejar,, pe teren, am vazut doar o gasca de baieti care incercau cu disperare sa joace rugby probabil din amintiri. Parerea mea despre acest meci este ca pe teren a fost o echipa inteligenta, ordonata si pragamatica (PORTUGALIA) si o echipa incapabila, ineficienta si debusolata (ROMANIA). Desi sunt un fan infocat al rugby-ului in general si in special al rugbyu-lui romanesc, la meciul cu PORTUGALIA am fost foarte dezamagit. Cum poate o echipa ca PORTUGALIA intr-un termen atat de scurt sa formeze o echipa competitiva iar noi sa ramanem la acelasi nivel de cativa ani buni. Mai mult vezi exemplul GEORGIEI, ITALIEI, RUSIEI care la randul lor au evolulat enorm. Am fost la meciul cu URUGUAY si am cantat cat am putut pentru a incuraja echipa noastra insa daca stau sa ma gandesc nu asta mi-as fi dorit de la echipa romaniei, mi-as fi dorit sa sustin echipa noastra intr-un meci cu ITALIA, IRLANDA poate chiar FRANTA si sa ne batem de la egal la egal. Si nu uitati oameni din lumea rugby-ului in special jucatorii, ,,rugby-ul este un sport de echipa, un sport unde disciplina este cheia succesului, un sport de huligani practicat de domni,, In concluzie astept cu nerabdare momentul cand o sa fiu mandru de echipa nationala de rugby a ROMANIEI. SECCES

  18. jean 6 februarie 2011 at 13:03

    (?)!!!!!!!!

  19. prorugby 6 februarie 2011 at 14:41

    Unde esti Laire??

  20. Didi 6 februarie 2011 at 16:59

    Mda! Bine macar ca a jucat Nere si nu Maris in linia I, ca ne mai si descentrau aia pe gramada.

  21. meachen redivivus 6 februarie 2011 at 17:01

    Din nou amestecul intre jucatorii maturi si jucatorii incapabili . La Lisabona antrenorul copiilor Aurillac a trimis o selectionata jumatate valori sigure ( Tonita , Balan , Dumbrava sau Carpo ) jumatate ineficientii abonati la esecuri ( Sarbe , Lucaci , Botezatu , Nere ).
    Il vad in direct pe Manta , joaca ca un zeu dupa masa asta contra lui Bordeaux . Dar mutra lui nu le place unora de prin birouri care viseaza la noua generatie cu orice pret , chiar locul 4 in CEN daca se poate .
    Repede , un antrenor la Nationala !
    Nu se poate continua cu acest amatorism !

  22. ciprian 6 februarie 2011 at 19:43

    Credeam ca mai jos de cat am ajuns in recalificari nu putem sa mai coboram. Iata ca se poate! Reflectam exact societatea romaneasca! Si cand te gandesti ca eram atat de mandri ca suntem stejari!!! Aiurea, ne facem freza, luam ghete color, dam pase in gat sau genunchi, placam altadata si ne conservam suncile pe linia de fund! Tragic este ca acei care ar trebui sa vada “n-a vede,n-aude”. Cred ca daca acum am spune “Stiti, gentlemani dumneavoastra de la IRB, Romania este in criza si nu-si poate permite sa deplaseze echipa nationala de rugby in Noua Zeelanda, poate data viitoare”, aia ne-ar intelege ca de fapt nu vrem sa fim umiliti de tot si ar trimite Portugalia acolo. Asta daca nu cumva e mai atragatoare plimbarea la antipozi decat mandria de rugbyst! (aici nu tin fraze gen “important e sa participi” pentru ca in rugby sa participi inseamna cel putin sa lupti pana la capat).

  23. CRISTI 6 februarie 2011 at 22:12

    Daca pana acum eram cei mai buni dintre cei prosti, de ceva vreme lucrurile sau cam schimbat si din pacate din ce in ce mai prost.Este bine ca suntem calificati la cupa mondiala dar la felul cum merg lucrurile sper sa nu facem doar prezenta.Sper sa ma insel!?

  24. familia telcu 7 februarie 2011 at 11:06

    rushine x3 sau de 3x rushine!mergem la cupa mondiala ca avem fonduri irb,ne mintim singuri ca avem 300000 de jucatori,dar degeaba..comentariile sunt de prisos nea petrache du te tata si lasa ne nu veni sa faci experimente de presedinte de federatie ca ne duci in groapa in urmatorii 4 ani…..lasa ne lasa ne dupa mondial daca nu avem doua victorii speram sa ti depui demisia de onoare.multumim anticipat!

  25. Andrei 7 februarie 2011 at 11:31

    Acum nu mai laudati nationala??? Ca s-a facut atat tam-tam pentru o calificare la mondiale care si asa a venit dupa….meciuri de RECALIFICARE. S-a tot spus “ce performanta au reusit rugbystii romani”. Aiurea… Din grupa aceea, performanta au facut Georgia si Rusia, care s-au calificat direct. Dar, cum se intampla adesea in tara noastra, se face din tantar armasar. Adevarul este ca Romania a batut “superputeri” ale rugbyului mondial: Tunisia, Ucraina si Uruguay.

  26. black sunday 7 februarie 2011 at 12:02

    Diferenta este enorma intre jucatorii din campionatul intern si cei care joaca in Franta sau Anglia. S-a vazut clar, fara stranieri suntem haliti. O sa ne rupa Rusia si Georgia, daca nu si Spania, iar ptr CM nu mai vorbesc. Sa nu ne facem iluzii.

  27. Predila Marian 7 februarie 2011 at 12:31

    Ce tot ne plangem , unde esti tu Serge si Nier , pai unde ??? , la ei acasa ca le este bai bine din punct de vedere financiar . Nu cumva de aceia au plecat???? Ca noi numai “SMECHERI ” gasim care nu mai au loc pe la ei pe acasa si vin aici cu TRAMBITE si BLA -BLA-uri.Pe Styvel nu cumva il platim pe un contract unde el trebuie sa se ocupe cu ce stie mai bine ( P.F )iar pt. Gontineac ( tu tot respectul ) nu cunva este palaria prea mare si experienta de jucator nu se compara cu cea de antrenor,ca trebuie sa se mai scoleasca si sa lucreze pe langa cineva cu experienta fie din Romania sau in Romania sau la un club puternic de afara.Asa dupa lasarea la vatra a tuturor celor care au jucat afara o sa avem o gramada de pretendenti UNUL si UNUL.Dar cheltuim bani cu Styvel( ca nu putem sa rupem CARUTA ca baiatul are un contract BETON nu ca a lui Ellis ), cu Gontiniac cred ca cheltuim mai de VARA. Concluzie: oare nu putem cu antrenori de acasa ,scoliti cu experienta si sa platim un CONSILIER ADEVARAT care sa lucreze cu antrenorii romani( vezi Rusia si mai nou Portugalia , ce functie are Tomasz???),cine cunoaste mai bine jucatorii ca cei de acasa??? din toate punctele de vedere :comportament ;mentalitate ,daruire,tehnic,tactic etc. nu uitati ca cele mai bune rezultate s-au obtinut cu antrenori romani , nu minimalizati puterea de munca a celor de acasa,toti actuali jucatori au trecut prin mainile lor si au ajuns unde au ajuns si datorita lor.Acum totul este TARZIU ,echipa de tehnicieni au calificat echipa si vedem ce vom face la C.M ,dar pana atunci a inceput noua campanie CEN ,oare putem prezenta o GARNITURA ADEVARATA in CEN si pana la C.M sa aratam ca rugbi-ul este pe drumul cel bun.Si VA ROG nu uitati de situatia de la juniori, caci de acolo ne vin viitorii JUCATORI. Cu stima

  28. :( 7 februarie 2011 at 13:21

    in tara asta oare doar 15 rugbysti sunt???
    la fiecare meci aceiasi jucatori uzati care stiu mereu ca vor fi acolo nu este competitie

  29. pff 7 februarie 2011 at 13:23

    sa bateti argentita???
    poate la fifa 2010 pardon rugby

  30. Vlad 7 februarie 2011 at 17:37

    Am vazut meciul iar “Stejarii” au fost cei din echipa Portugaliei, stejarii rosii. Imi pare rau sa o zic dar sper sa nu ne facem de ras cu Georgia sau Rusia. Sa vedem ce va vi la cupa mondiala…

  31. burlan 7 februarie 2011 at 17:46

    Petrache,,cum a fost ca jucator asa este ca si conducator,adica “Nimeni”.. a jucat rugby pe banii tatalui si acum este sageata lui Moraru,,omul din umbra care conduce de ani de zile rugby-ul romanesc.Conducerea federatiei,este formata din niste NImeni,care n-au avut treaba cu rugby-ul dar sunt pusi in functii <andrenori federali,secretari,care fac echipa nationala dp bunul lor plac.Aceasta conducere de vagabonti,traiesc prin rezultatele fostelor generatii care bateau Franta,si selectionate din Marea Britanie.Cand echipa nationala era alcatuita pe valoare si nu pe prietenii cum face Petrache cu fostii lui colegi ,care n-au avut valoare cand au fost tineri ,dar acum ,,,sunt obositi.Referitor la calificarea la cupa mondiala ,justitiarul Petrache si cu alti cativa lingai din Staff mai aveau putin ,si plangeau in fata natiunii ,,cu ce mare performanta au facut cu Uruguay,o echipa care pana acum cativa ani nici nu s-a auzit de ea…Aceti jucatori,care vin din Franta ,in afara de cativa care joaca la echipe de top cum ar fii Tonita,Tincu,Manta ,Bogdan Balan,Pepe,,,,,in rest joaca prin niste sate ,,unde se antreenaza de 2 ori pe saptamana gen marelel capitan SOCOl si cu apropriatii sai.Cu aceasta generatie rugby-ul romanesc nu o sa anunga niciodata unde a fost.Cu privire la anternori acestia sunt slabi pregatiti s-au nu au autoritate in fata jucatorilor care joaca in satele din Franta,,atat Antony care esti omul lui Moraru si Gontineac,este o sageata a sistemului,,,saracul nu se vede ca nua re nici o treaba,,de bun simt ar trebuiis a isi dea Demisia,,dar daca are 4 cupe mondiale si n-a batut nici o echipa de top..probabil rezultatele sunt in cupe mondiale.si o fi considerat o lengenda a rugby-ului Romanesc,,inaineta lui Ion Constantin ,Lungu,paraschiv,,dumitru alexandru,,motrescu..Referitor la meciul cu Portugalia,o echipa fara personalitate ,o echipa de ipotenti,haotici,care nici nu stiaus a stea in teren ,cu o linia 2-a varza care probabil vin in vacanta cand sunt chelati la lot,,o lini-a 3-a fara viziune si cu un Carpo ,bezmetic care se izola de restul pachetului..O deschidere varza ,un Calafeteanu fricos ca de obicei,uvertura care il tine in teren daor pt sut care are 100 kg si se misca cu 2 pe ora centrii foarte lenti,,cu un Gal,,care nu paseaza, si se ia la lupta cu morile de vant..FUndasul foarte slab,,in afara de sut ,nimic probabil e bagat in seama ca a fost tatal lui International..Noroc cu arbitru care a inchis ochii la un eseu care a fost si inainte si marcatorul a calcat afara
    De ce la meciurile astea mai slabe ,,nu se formeaza o echipa nationala cu jucatori interni, ca au de unde sa contruiasca o echipa natioanal de viitor adica sa incerce si alti jucatori din campioonatul intern,dar ce sa facem daca este proprietatea lui Petrache ,Mitrea sub bagheta directa a lui Viorel Moraru..Uitasem sa ma refer la Linia 1…cu Beca care din 6 repuneri au castigat protughezii 6….si 2 pilieri care in afara de gramada ordonata cu care au avut in fata,o linia 1 foarte slaba si i-au inplins in rest,,nimic..Cred ca ar trebui sa se stranga randurilesa nu se mai investeasca atatia bani intr-o echipa nationala fara nici un DUmnezeu,fara nici o idee de joc,si un staff fara valoare,,Toti cand vin la echipa natioanala,mai ales francezii sutn cu pretentii financiare,dar rezultate 0..O sa plece si ei in Noua Zeelanda ,,intr-o mica plimbare ca n-or sa stea prea mult pe acolo si o=-r sa vina cu 200 puncte,,si uite asa a mai trecut o cupa mondiala in care petrache o sa se bata cu pumnul in piept ca s-a calificat si o sa spuna ,ca asta e valoarea.

  32. centru 7 februarie 2011 at 18:27

    Lairle si Nier au fost OBLIGATI SA PLECE in mai anul trecut , dupa ce au facut egalul cu rusii , au batut Georgia si Portugalia in 13 oameni !

  33. ASA VA TREBUIE 7 februarie 2011 at 20:12

    primele 2 eseuri sunt luate pe mana lui calafeteanu

  34. Shafu' 7 februarie 2011 at 21:11

    J E N A N T !!!

  35. lui burian 8 februarie 2011 at 11:36

    Buriane , fara francezi suntem fiii ploii ! Fara ei am ajuns rasul lumii acum 2 ani ( locul 4 in grupa ) !O sa spun ca ai dreptate cand Calafeteanu , Zebega , Ivan vor fi si ei selectionati de Lourdes sau Oloron , ca Socol , atat de invidiat de piticii din tara …

  36. cantor 8 februarie 2011 at 14:25

    eu zic ca Hary Dumitras ar fi bun ca director tehnic,in rest nu comentez prestatia jucatorilor.

  37. anonim 8 februarie 2011 at 20:36

    gontineac nu are o treaba cu rugbyul sa vina hary dumitras antrenor

  38. extraordinar 8 februarie 2011 at 23:37

    Cantor sunt de acord cu tine.Hary Dumitras ca director tehnic.Ar incepe ziua cu vodka si ar termina tot cvu vodka…exemplu demn de urmat.Asta ar mai lipsi.

  39. familia telcu 9 februarie 2011 at 14:33

    cantore lasa ne frate si spune ne cat ai cotizat tu ca sa ajungi si director de dezvoltare si jucator si antrenor si arbitru,acum vrei si consilier al ekipei nationale???mai lasa ne ca suntem acriti de tine nici tu nu sti ce vrei unde si cums a te bagi ca sa mananci si tu rugby