Saturday 17th August 2019,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii pleaca vineri spre Ucraina pentru al doilea meci din CEN. Zece schimbari in primul XV

10 februarie 2011 NATIONALA

Zebega, Nere si Popirlan vor fi titulari la Kiev

Echipa nationala de rugby pleaca vineri in Ucraina pentru a sustine al doilea meci din cadrul Cupei Europene a Natiunilor.

Lista indisponibililor s-a marit dupa meciul cu Portugalia, pilierul Bogdan Balan avand probleme la glezna stanga. Beca si Lucaci nu au fost retinuti in lot.

In echipa revin Lemnaru, Ianus si Burcea.
Popescu, Popirlan, Zebega, Surugiu, Vlaicu, Gheara si Cazan vor fi si ei pe teren din primul minut. Pe banca de rezerva apar si tinerii pilieri ai lui Dinamo, Tamba ( 21 ani) si Badalicescu ( 23 ani).
Alaturi de cei 22 de jucatori trecuti pe foaia de joc vor mai face deplasarea in Ucraina Marius Sirbe si Catalin Dascalu.

Meciul are loc sambata, incepand cu ora 14:00, pe stadionul Spartak din Kiev si este arbitrat de Leighton Hodges, Sean Brickell si Huw David (Tara Galilor). Partida va fi transmisa LIVE TEXT de FRR.ro .

In aceasta etapa de CEN se mai disputa si partidele Georgia – Spania si Rusia – Portugalia.

ROMANIA: 15. Iulian Dumitras, 14. Ionel Cazan, 13. Gal Csaba, 12. Constantin Gheara, 11. Lemnaru Madalin, 10. Florin Vlaicu, 9. Florin Surugiu, 8. Ovidiu Tonita (C), 7. Daniel Ianus, 6. Stelian Burcea, 5. Cristian Petre, 4. Valentin Popirlan, 3. Nicolae Nere, 2. Bogdan Zebega, 1. Cezar Popescu
Rezerve: 16. Petru Tamba, 17. Vlad Badalicescu, 18. Mihai Macovei, 19. Daniel Carpo, 20. Valentin Calafeteanu, 21. Dan Dumbrava, 22. Catalin Nicolae

2,111 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

12 Comments

  1. Soze 10 februarie 2011 at 16:50

    Meci greu

  2. vasilovici 10 februarie 2011 at 19:11

    intreb si eu,de ce nu-l bagati pe ,,cel mai bun rugbyst roman,,dar beca unde e,cala e doar rezerva

  3. ciprian 10 februarie 2011 at 19:13

    Daca plecam iar cu Nere si Vlaicu si Calafeteanu…
    Hai Romania!!!

  4. da 10 februarie 2011 at 19:53

    cu putin noroc bateti

  5. jean 10 februarie 2011 at 19:54

    linia 1 praf!

  6. Demisia 10 februarie 2011 at 20:24

    Romeo toti stim de ce esti capabil daca mai ai pic de onoare in tine da-ti DEMISIA si nu fi… altora. Ne faci de rusine din ce in ce mai tare s-a vazut ca ai facut singur echipa, pleaca ca si asa suntem rusinea Europei la rugby nu ne afunda mai mult in Rusine !!!

  7. Vlaicu fundasul universal 10 februarie 2011 at 21:16

    Hai baietii, cu putin noroc obtinem bonusul defensiv !

    Gluma gluma, dar am ajuns sa tremuram inaintea unui meci cu Ucraina….
    Linia 1 este zob, rezerve nu avem, rulam aceleasi epave pe aceleasi posturi de 5 ani cel putin. Bine, acum adevarul este ca nici nu avem de unde alege, probabil acesti jucatori sunt ceea ce are Romania mai bun de oferit in acest moment, rezultatul a 20 de ani de bataie de joc si dezinteres fata de acest sport.

  8. prorugby 10 februarie 2011 at 23:12

    Bafta baieti, speram sa faceti un meci bun….ca de castigat ma gandesc ca o veti face!

  9. danica 11 februarie 2011 at 1:18

    linia I praf…ce cauta tamba si badalicescu in echipa NATIONALA nu-i vedeti domnilor antrenori cum arata???cum joaca ca se sufoca pe teren:O

  10. troacar 11 februarie 2011 at 16:28

    Iar experiente , iar sunt jucati cel putin 8 neindemateci care -si sparg capul intre ei si nu castiga o tusa .De ce nu se merge dracului cu echipa mare , si asa nu avem meciuri impreuna ?
    Da , si eu cred ca este momentul schimbarii conducerii tehnice , incompetente .Sa se aduca antrenori seriosi din Franta pana nu luam 100 de puncte pe meci in Noua Zeelanda !

  11. PRO PERFORMANTA 11 februarie 2011 at 21:26

    Scoala de antrenori costa doar vreo 300 ron pe an +150 ron inscrierea ! Nu vreti voi toti sa va faceti antrenori si sa scoatem Romania din amatorism ?
    Jucatorii din afara nu vor venii niciodata sa isi rupa oasele pentru Romania atata timp cat la cluburile lor sunt foarte bine platiti ! Foarte regretabil este ca cei pe care i-ati vazut in ultimul meci sunt varfurile campionatului nostru si atata timp cat avem doar trei echipe „profesioniste” in Romania (Baia Mare ,Dinamo si steaua)nu avem viitor ! Cand o sa scoata „centrele de excelenta ” jucatori pe banda rulanta vom avea si noi viitor !

  12. catalin 11 februarie 2011 at 21:39

    da….au dreptatre toti care si-au spus parerea ,Romeo esti varza, pana nu ne facem de tot rasul ,pleaca…,asa selectie! Petrache se chinuie sa faca rost de bani , si tu …!