Tuesday 14th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

Petru Tamba debuteaza la nationala in tara in care s-a nascut

11 februarie 2011 NATIONALA

Petru Tamba

Tanarul pilier al lui Dinamo (20 de ani si 2 luni) va imbraca pentru prima oara tricoul echipei nationale de seniori chiar in Ucraina, tara in care s-a nascut.

Nascut in Ucraina la Dolinska (400 km de Kiev) Tamba a revenit in Romania la varsta de trei ani.

Jucatorii lui sunt preferati sunt capitanul lui Dinamo, Adrian Barbuliceanu si capitanul echipei din Constanta, Daniel Carpo.

Contestat de unii pentru inaltimea sa, Tamba spune ca esentele tari se tin in recipiente mici.

“Ma bucur foarte mult ca am ajuns la nationala de seniori. Speram sa ajung sa joc pentru Romania dar nu asa de repede. Mi-ar placea sa joc la Cupa Mondiala pentru Romania”, spune Petru Tamba.

Petru Tamba
– nascut 19.12.1990
– a inceput rugbyul la 10 ani
– a jucat pentru Romania la nivel de U17, U18, U20 (a fost capitan al acestor nationale)
– masoara 175 cm si 120 kg
– jucatori favoriti din Romania: Adrian Barbuliceanu si Daniel Carpo
– ii place de pilierul lui Clermont si al nationalei Frantei, Thomas Domingo (175 cm si 110 kg). “E tot scund ca mine”, spune Tamba
– face 10 antrenamente pe saptamana (5 in sala si 5 pe teren)

2,355 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

17 Comments

  1. PRO PERFORMANTA 11 februarie 2011 at 21:13

    Sa fi sanatos TAMBA si sa nu te pierzi in mediocritatea din rugby-ul romanesc !

  2. Ungureanu 11 februarie 2011 at 23:28

    Bafta !

  3. troacar 12 februarie 2011 at 9:51

    Extraordinar !
    Ce ne trebuie noua titulari de la Colomiers sau Lourdes ?
    Nu-i avem pe Beca , Badalicescu , Nere , Zebega , Macovei , Lucaci , Lemnaru , Surugiu sau alti Botezatu si Temba si Barbuliceanu ?
    Nu vedeti ce mari succese avem cand jucam fara ei sau 100 % , ca in timpul lui Voda Meachen , sau 50 % , ca acum o saptamana la Lisabona ?
    Fie painea cat de rea , nu gasesti strateg mai competent decat Nea Mitrea !
    Petrache , fa odata curatenie ca se repeta acusi 2008 si 2009 !

  4. alexx 12 februarie 2011 at 12:31

    Cel mai bun pilier la ora actuala (din tzara) RUPEI TAMBA :X:X

  5. Doar 300 ron 12 februarie 2011 at 14:27

    Pentru a devenii antrenor nu necesita un efort financiar prea mare! 300 ron pe an + 150 ron inscrierea !
    Ma gandeam ca poate “troacar” ,”centru” si alte valori din rugby pot sa ne ajute in viitor !
    Faceti scoala de antrenori domnilor dar aveti grija sa nu ajungeti la “centrele de excelenta” !

  6. PRO PERFORMANTA 12 februarie 2011 at 14:29

    Jucatorii acestia nu se selectioneaza singuri ! Criticam degeaba ! Asteptam sa confirmi TAMBA !

  7. alexx zapacitu 12 februarie 2011 at 14:44

    cu tamba si badalicescu facem de ras prestanta pilierului!

  8. popa s. pop 12 februarie 2011 at 18:34

    pt troacar: constantine si aici ai ajuns? ai parazitat alt forum cu obsesiile tale. te recunoaste lumea dupa primele doua cuvinte.

  9. ionel 12 februarie 2011 at 18:48

    badalicescu praf nare nici o treaba tamba cel mai bun pilier bravo felicitari sa o tina tot asa joaca bine in joc nu tine doar in gramada badalicescu este praf din toate punctele de vedere nu pune odata mana pe mingie in meci

  10. troacar 13 februarie 2011 at 9:47

    Mai Popane esti politist sau securist ? Eu sunt amator de rugby si suporter al nationalei .

  11. Roman 13 februarie 2011 at 12:14

    Vai de mine…Cred ca Sheridan tremura deja.Bai fratilor ce e cu astia ma?De unde scoateti specimene din astea “mai usor de sarit,decat de ocolit”…

  12. popa s. pop 13 februarie 2011 at 21:58

    pt troacar: da da. iti cunoastem toti obsesiile pentru convocarea lui dumitras si sarbu. si a inca vreo doi care joaca prin liga comunelor din franta.

  13. gica vacaru 13 februarie 2011 at 22:48

    am vazut parerea unor suporteri si amtori ai rugbyului ROMANESC .asa au spus ca sunt. exprimati-va parerea da nu mai jigniti jucatorii
    si ei sunt oameni .v-ati pus vreodata in situatia lor ? a-i cunoasteti ?stiti cum muncesc ? ce sacrificii fac s-au facut pentru a juca rugby? ok nu-i obliga nimeni dar ei joaca rugby in primul rind ca iubesc acest sport si fac tot posibilul sa fie cat mai buni. ca sunt buni s-au mai putin buni se va vedea peste cati va ani cand se vor maturiza si ei.sunr cruzi sa nu dam in ei .avem cumva vreo 50 de jucatori de linia 1 si ei au fost luati pe relatii? nu nu avem .asta este situatia acum.toti vrem ca ROMANIA sa fie mai sus .dar de unde si cu ce?
    sper sa nu v-a supere comentariul meu si doresc sa fi-ti sanatosi si alaturi de echipa nationala a ROMANIEI si la bine dar mai ales la greu. din UNGARIA KECSKEMET gica v.

  14. Ruth F. Brock 14 februarie 2011 at 9:16

    ……Responsabilitatea pentru continutul comentariilor nu apartine redactiei citynews.ro ci utilizatorilor care le posteaza…… …..Pentru a primi prompt in fiecare dimineata cele mai importante stiri din orasul meu…………….Abonare………

  15. asgkhbasg 14 februarie 2011 at 14:26

    Bine a spus ca esentele tari se tin in sticlute mici. El detine un secret de care voi n-aveti habar si care o sa-l duca departe. CODUL TACERII !!!

  16. troacar 14 februarie 2011 at 14:28

    Mai Popane vezi-ti mai de drum . Cine mama dracului te-a ales ca sa fii ce ? Care ” noi ” vorbesti ? Esti presedintele celor care posteaza pe forumuri ? Esti un nimeni !

  17. george irlanda 16 februarie 2011 at 21:58

    Bravo!Ai grija de tine