Monday 14th October 2019,
Federatia Romana de Rugby

S-au stabilit arbitrii pentru SuperLiga

7 martie 2011 ARBITRAJ, INTERN

Arbitrii romani au prezentat noul echipament

In urma stagiului de pregatire de la Bucuresti din 4-6 martie CCA a prezentat cei opt centrali care vor oficia in SuperLiga.

Vlad Iordachescu, Radu Petrescu, Horatiu Bargaunas, Claudiu Clapon, Gheorghe Sabau, Bogdan Milita, Cristian Raduta si Danut Frasineanu sunt cei opt arbitri care vor conduce la centru partidele din prima liga de rugby.

Ei au fost acceptati de antrenorii din SuperLiga prezenti la stagiu. Pe langa cei opt si alti arbitri cu prestatii deosebite port oficia in SuperLiga.

„A fost un stagiu reusit in care s-au trasat linii comune intre arbitri si antrenori. Tehnicienii au ajuns la concluzia ca trebuie sa se antrenze in functie de reguli. Tin sa le multumesc celor opt antrenori pentru participare. Concluzia generala a fost ca trebuie sa ne respectam mai mult”, a declarat Emil Pirtoc, presedintele CCA.

Sambata dimineata arbitrii au sustinut testele fizice, teste teoretice si teste video. Faptul ca si antrenorii au sustinut testele teoretice, alaturi de arbitri, constituie o premiera in rugbyul romanesc.

Cu ocazia acestui stagiu arbitrii au prezentat si noul echipament de joc SAMURAI inscriptionat cu sponsorul principal al CCA, SADOLIN.

Cei doi invitati Patrick Robin (responsabil arbitri FIRA-AER) si Bernd Gabbei (reprezentant IRB) au sustinut fiecare prezentari. La deschiderea evenimentului au participat Alin Petrache, Florin Matei, Daniel Mitrea si Hari Dumitras.

2,300 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

18 Comments

  1. sebastian mihaila 7 martie 2011 at 18:36

    domnilor,danut farsineanu,ce punctaj a avut la examenul teoretic???deja a sustinut testul restant???horatiu bargaunas nici nu a fost prezent la probele fizice si video,deja se stie ca arbitreaza in primul esalon???sau din cauza fratelui sau..el deja a dat testele din creion???

  2. ION MARIN 7 martie 2011 at 20:03

    Daca ceea ce a spus dl.Sebastian este adevarat atunci exista o mare problema.Este imperios necesar cei care nu au fost trecuti prin testele de verificare sau cei care nu le-au promovat sa fie scosi de la delegari.Asa ceva efectiv ma oripileaza.Nu putem permite amatorismul in conditiile rugbyului romanesc actual.Orice decizie necorespunzatoare poate dezechilibra ff mult rezultatele,poate crea disensiuni,etc iar Alin Petrache trebuie sa-si asume toate deciziile subordonatilor sai cat si cele luate in nume personal.Incurajez pe cei care stiu cate ceva neconform cu bunul simt,cu etica performantei,a incalcarii respectului fata de rugby in general sa scrie.Rugbyul trebuie sa traiasca,trebuie sa fie si sa ramana curat iar eu vreau sa merg in continuare pe stadion si sa-mi sustin Stejarii cu mandrie.RESPECT!!!

  3. unu de la rugby 8 martie 2011 at 0:19

    da este grav……….poate institutiile in drept se vor sesiza si vor sanctiona neregulile.da cum totul este alan dala de ce sa nu se prfite si la rugby?

  4. andrei popescu 8 martie 2011 at 7:26

    Bravo, se lucreaza la imagine, frumos echipamentul

  5. razvan 8 martie 2011 at 7:30

    Sunteti rautaciosi! Din surse demne de incredere (cum se spune!!) am inteles ca a fost cel mai reusit stagiu de pana acum! Faptul ca au fost si cei 8 antrenori de la super liga, este un plus pentru toata lumea. De ce sa nu spunem si lucrurile pozitive, constructive, axandu-ne dupa cum se vede numai pe rautati! Cei care nu si-au luat destul fizic , sau nu l-au sustinut probabil nu vor fi delegati pana cand vor fi pregatiti! Poate din cauze obiectve sau alte cauze nu neaparat nepregatirea a fost la baza!!! Majoritatea rezultatelor au fost bune si foarte bune, asta de ce nu vedem!!!??
    De ce nu spuneti de ex.ca una dintre arbitre…a scos timpi ff buni, ca internationalii au fost la inaltime, ca „pensionarul” Sabau a fost in top!! Asa ca, nu putem decat sa sperat intr-un campionat frumos, interesant, echilibrat si corect!
    Bafta tuturor, si HAI ROMANIA!

  6. un altul din rugby 8 martie 2011 at 13:29

    O CARACATITZA, federATIA ROMANA DE RUGBY ,sufera din cauza nepotismelor,
    iar acea conducere paternalista imi da stomacul peste cap.
    horatiu bargaunas arbitru video? sa fim seriosi…am asistat la o sedinta a arbitrilor din intamplare si nu gaseam nimic mai mult decat un ras launtric ce dobora sala.
    fratele lui ii tine spatele…fernando de la caransebes se stie!!!!!!!

    haha…frasineanu? mai are dreptul dupa ce a furat? deci ? prezumat cupabil? sau in culpa?
    hai ca imi e sila de voi..

  7. Vatui Mircea 8 martie 2011 at 18:53

    In calitate de membru al Comisiei Centrale a Arbitrilor din FRR doresc sa fac urmatoarele precizari:
    – Testarile teoretice si fizice au fost publice;
    – Rezultatele testarii teoretice au fost afisate in sala in care s-a desfasurat stagiul, mentionandu-se punctajul obtinut de fiecare arbitru:
    – Lista arbitrilor selectionati pentru superliga a fost prezentata de presedintele CCA dl. Emil Partoc si aceptata de toti antrenorii prezenti
    – Presedintele CCA a mentionat, in mod expres, ca arbitri care nu au dat probele fizice sau nu au trecut testele teoretice nu vor arbitra si vor fi inlocuiti.

  8. the whistle 9 martie 2011 at 19:55

    pentru”un altul din rugby”si”sebastian mihaila”
    -daca erati BARBATI(pt.ca rugby-ul e un sport de barbati)va scriati NUMELE si PRENUMELE
    -si acum s-o luam punctual:
    in competitiile organizate de FIRA-AER(sper ca stiti ce inseamna prescurtarea asta)Romania are dupa cele 6 Natiuni Majore din Europa(le stiti care sunt,da)cei mai MULTI arbitri implicati.Pentru cei care conduc arbitrajul la nivel european nu conteaza ca arbitrul X este frate cu Y,sau Z cu A.conteaza VALOAREA.VALOAREA EGAL cunoasterea legilor jocului,aplicarea lor in teren,cunoasterea unei limbi sau chiar 2 de circulatie internationala.iar faptul ca Radu Petrescu va participa la Junior Rugby World Trophy-Georgia,luna mai spune TOTUL.sau destule.apropo,JRWT este organizat de International Rugby Board.iar Radu nu este singurul arbitru roman care va arbitra sezonul acesta in FIRA-AER.sunt mai multi.
    -probabil cel(i) care v-a(u) informat domnilor”altul din rugby”si”sebastian mihaila”sau poate,voi insiva daca ati fost in sala,duminica-6 martie 2011 trebuia sa stiti ca fara teste fizice promovate nimeni nu arbitreaza in superliga.dar,e mai usor sa criticati,sa va ascundeti dupa niste identitati false decit sa ajutati rugbyul sau arbitrajul daca sunteti din interiorul arbitrilor.
    -restul cum ar spune cineva…e tacere

  9. the whistle 9 martie 2011 at 20:42

    cind m-am referit la NUMELE si PRENUMELE ma refeream ca sebastian mihaila este un pseudonim.fac precizarea necesara.

  10. Mihail Kogalniceanu 10 martie 2011 at 8:19

    Va salut pe toti!
    Este o abordare super…mai ales atunci cand scrii sub pseudonim!
    Se pare ca omu’ (dl. Sebastian…cum frumos il numeste dl. Mot) nu are niciun fel de probleme cu demnitatea si „sira spinarii dreapta!”.
    Este la fel cu cei pe care-i acuza…poate mai rau, pentru ca o tine una si buna : cu fratii Bargaunas!

    Se pare ca judeca cam stramb si fara sa tina cont de evidente!
    Deocamdata avem arbitri de top, chiar daca unii au fost eliberati din „robie” acum …150 de ani!

    Sa improsti cu noroi pe baza unor „tradatori” e ceea ce caracterizeaza un RUGBYST?
    Nici macar nu a verificat ce s-a intamplat pe acolo…

    Toate datele au fost publice si toata lumea a fost anuntata (inca dinaintea probelor…) ca va arbitra numai cine indeplineste baremurile!
    Ma asteptam ca macar aici sa fim mai decenti si sa criticam „in picioare”…
    Va doresc tuturor succes in ceea ce intreprindeti (chiar si celor prost crescuti…) si sa aducem cu toti, macar, cate o farama de contributie la noua constructie a rugby-ul romanesc!

    MK

  11. the whistle 10 martie 2011 at 8:44

    referitor si la Horatiu Bargaunas.el a fost nominalizat de FIRA-AER,anul trecut la un stagiu cu arbitri in polonia,iar anul acesta va merge in spania.alti arbitri au meciuri in competitiile organizate de FIRA-AER(raduta-germania v.cehia;frasineanu-cipru v.bulgaria;bargaunas h-olanda v.belgia;petrescu-moldova v.germania)
    dar,din pacate de circotasi si oameni care vad doar”paiul din ochii altora”e plin rugbyul romanesc.
    fara respect,the whistle

  12. sebastian georgescu 11 martie 2011 at 13:16

    uite draga ”the wistle”, ca nu mai folosesc pseudonimul, un altul de la rugby.
    dar tu? char asa te chiama domnul ”fluierici’? ‘the wistle’?

  13. gargara 12 martie 2011 at 18:14

    o vrajeala perpetua( the wistle – atata timp cat nu ti publici numele,nu spune altora ce sa faca,mi se pare lipsa de respect )…cat despre arbitrajul fratilor x y z…kiar nu conteaza al cui frate esti..ATATA TIMP CAT ESTI IMPINS DE LA SPATE

  14. PRO PERFORMANTA 13 martie 2011 at 2:05

    Acum ca v-ati aratat-o unul altuia si ati cazut de acord care o are mai mare puteti sa trageti niste concluzii?
    -Situatia celor care arbitreaza este ca aceea a jucatorilor care joaca in a-2-a si a-3-a divizie. Adica daca nu ar fi ei nu ar mai exista rugbiul in Romania.Jucatorii si arbitrii fac eforturi mari de timp si mai ales de sanatate sa nu disparem de pe harta rugbiului mondial .
    -Castig la echipa la care joc intre 200 ron si 300 ron si stiu ca nici arbitrii nu au beneficii mai mari . „Castig” este un fel de a spune deoarece suma aceasta nu imi acopera motorina pe care o pun ca sa ajung la antenament !
    -Nu este vina arbitrilor ca federatia nu investeste mai mult in tagma lor dar este vina lor ca nu se separa ca si entitate si nu fac treaba intr-un mod profesionist.
    Poate in viitor venim si cu idei cum sa facem treaba sau ne inscriem la cursurile de arbitrii sau antrenori sa ajutam lumea noastra!

    P.S. ” THE WHISTLE ” A VENIT CU IDEI SUSTINUTE DE FAPTE SI ARGUMENTE…VOI ALTCEVA INFARA DE SURSE MINCINOASE AVETI?NU TIN CU NIMENI ASA CA NU INCEPETI COMMENTUL CU : ” ESTI PRIETEN CU… TII CU EI” . ESTE DOAR O CONSTATARE .

  15. Andru Andrei 15 martie 2011 at 16:43

    Urmaresc cu interes tot ce se intampla in acest sport minunat…si raman uimit de fiecare data cand apar comentarii la adresa lui. Nici nu stiu ce sa zim mai intai sau daca mai e ceva de spus. Oameni buni, de ce sustineti ca sunteti alaturi si iubiti acest sport cand nu faceti altceva decat sa aruncati cu gunoaie in el si in toti cei care sunt implicati: jucatori, antrenori, arbitrii, conducatori… Cum as putea cataloga ceea ce scrieti dvs aici? Am inteles ca stagiul de la RIN a fost unul foarte bun pt toti cei implicati…de ce va este atat de greu sa acceptati acest lucru? Ba ca Frasineanu nu si-a luat testele teoretice, ba ca fratii Bargaunas fac si dreg, ba ca Petrescu sau Iordachescu nu stiu ce au mai facut ei…si daca nu au facut stiti voi sigur ca vor face…Sunteti demni de mila!!! Asa iubiti voi acest sport? BRAVO celui care se intituleaza PRO PERFORMANTA…foarte bine a spus! Bravo celor care au participat la acest stagiu inclusiv fetelor care am inteles ca au avut niste rezultate fff bune. Ma bucur sa aud ca sunt si fete care doresc sa devina arbitru. Haideti sa iubim acest sport si sa nu mai fim carcotasi. HAI ROMANIA!!!

  16. ION MARIN 16 martie 2011 at 22:29

    Da,este adevarat ca fetele au avut rezultate ff bune.Consider ca ar trebui sa se vorbeasca mai mult despre rugbiul feminin.Am cunoscut cateva fete si am fost impresionat de ele.Inimoase,dedicate si cu credinta neclintita in frumusetea acestui sport.Cred ca sunt mai ambitioase decat baietii cu mult si ar aduce rezultate notabile.Dar cine sa investeasca????

  17. Andru Andrei 17 martie 2011 at 12:13

    Problema mare cred ca este alta: cine este capabil sa antreneze aceste fete? Eu intamplator am asista la un antrenament al unei echipe si antrenorul a lasat de dorit. Fete cu deosebite calitati am vazut, dar atata timp cat nu exista antrenori capabili sa le antreneze…:(. Poate ca ar fi ff bine ca cei in drept, sa se sesizeze si sa faca ceva in acest sens. Vine Olimpiada…avem nevoie si de fete: jucatoare si arbitrii!!!

  18. ION MARIN 21 martie 2011 at 15:17

    Pt Dl.Andru Andrei.
    Suntem pe aceeasi frecventa se pare.Lucrurile in sport,indiferent de disciplina,sunt destul de simple.Sunt simple pt oamenii de buna credinta,profesionisti si care isi doresc sa realizeze ceva si nicidecum sa-si bata joc atat de sportivi,de sportul in cauza si implicit de iubitorii sportului.Nu stiu de ce este atat de infipt in mintea romanului faptul ca odata ajuns intr-o pozitie trebuie sa ramana toata viata acolo,apoi progenitura sa si asa mai departe?Nume foarte mari ale sportului romanesc au avut si au urmasi.In majoritatea cazurilor acesti urmasi au fost incomparabil mai slabi valoric decat parintii lor.Nu stiu de ce ar trebuii acestia impinsi in prima linie cand ei nu sunt capabili iar orgoliul lor nu este de ajuns pt a face performanta.Faptul ca poarta un nume cu rezonanta pe mine personal nu ma impresioneaza.Poate m-ar impresiona daca s-ar da la o parte si sa vina in loc o persoana capabila.Insa aici e o alta problema : unde mai gasim oameni capabili?Revenind la ideea de baza,aceste fete merita foarte mult.Ma emotionez numai la gandul cat de sincere,cat de dedicate sunt in efortul lor.Cateva dintre ele fac studii de specialitate ceea ce este extraordinar.Potentialul de selectie se reduce gradual si sigur indiferent ca este vorba de fete sau de baieti.In al 14-lea ceas ar fi trebuit ca diriguitorii forului de specialitate sa resusciteze rugbiul.O victorie cu Spania nu este asa grozava si nu ar fi trebuit sa fie un motiv de incantare pt Dl.Alin Petrache.Este doar o victorie de palmares si era normal sa castigam in fata acestei reprezentative.Imi doresc si fetele sa beneficieze de reclama,de antrenori capabili,de conditii bune de pregatire.Nu putem merge pe un sport anume numai pe un palier ci trebuie avute in vedere toate palierele fara de care nu se poate.Sper Dl.Presedinte Alin Petrache sa citeasca aceste randuri si sa traga invatamintele necesare.Eu voi fi aici,ori de cate ori am ocazia,pt a aduce aminte.