Monday 16th September 2019,
Federatia Romana de Rugby

Sorin Socol: Meciul cu Georgia este special pentru noi

9 martie 2011 NATIONALA

Sorin Socol

Capitanul echipei nationale de rugby Sorin Socol spune ca meciul de la Tbilisi va fi unul dificil, mai ales datorita absentelor din lotul Stejarilor, dar precizeaza ca echipa isi doreste victoria.

„Meciul cu Georgia este un meci special pentru noi. Este practic adversarul principal in ultimii ani de zile si avem si aceasta cupa pusa in joc. Vom da tot ce avem sa castigam acest meci”, a declarat la conferinta de presa capitanul Stejarilor, Sorin Socol.

Facand referire la aceasta saptamana de pregatire, antrenorul Romeo Gontineac a explicat ca in primele doua zile ale stagiului s-au inventariat accidentarile dupa ultima etapa din campionatul francez, Tonita, Lazar, Sarbu, Tincu sau Maris fiind indisponibili pentru deplasarea de la Tbilisi.

„Mergem sa castigam, o sa fie un meci foarte greu dar care o sa ne arate exact valoarea echipei noastre, o sa ne dea un reper adevarat al echipei noastre”, este de parere Gontineac.

Presedintele Alin Petrache a fost pe aceeasi lungime de unda cu cei doi el declarand ca „va fi un meci dificl pentru ca nu dispunem de toata garnitura de care avem nevoie. Avem din nou accidentati, Tonita, Lazar, Florea, Tincu, Maris. Sunt foarte multi accidentati, sunt multi care lipsesc, dar asta nu inseamna ca noi mergem nepregatiti acolo si nu ne dorim victoria”.

Meciul va fi IN EXCLUSIVITATE pe GSP TV, sambata de la ora 16.00 si LIVE TEXT pe FRR.ro de la ora 13.00.

Vezi pe ce jucatori mizeaza Gontineac si McDowall pentru meciul cu Georgia:

Lot ROMANIA:

Linia I: Dima Dragos (Blagnac), Zebega Bogdan (Steaua), Nere Nicolae (Steaua), Mariscariu Vasile (Bobigny), Radoi Andrei (Baia Mare),
Linia a II-a: Poparlan Valentin (CSM Bucuresti), Socol Sorin (Lourdes), Petre Cristian (Saint Etienne), Ursache Valentin (Aix En Provence),
Linia a III-a: Ianus Daniel (Steaua), Macovei Mihai (Baia Mare), Carpo Daniel (Constanta), Lucaci Viorel (Steaua),
Mijlocas la gramada: Calafeteanu Valentin (Timisoara), Surugiu Florin (CSM Bucuresti),
Mijlocas la deschidere: Dumbrava Danut (Steaua), Vlaicu Florian (Steaua),
Centru: Dimofte Ionut (Baia Mare), Gal Minya Csaba (Baia Mare), Dascalu Robert (Steaua),
Aripa: Lemnaru Madalin (Timisoara), Fercu Catalin (Timisoara), Cazan Ionel (Steaua),
Fundas: Dumitras Iulian (Lourdes)

Lot GEORGIA:

Linia I : David Khinchagishvili (Brive, France), Giorgi Jgenti (Montpellier, France),David Zirakashvili (Clermont, France), Irakli Natriashvili (-), Jaba Bregvadze (Army, Georgia)
Linia a II-a : Vakhtang Maisuradze (Saint-Nazer, France), Levan Datunashvili (Figeac, France), Giorgi Nemsadze (Montauban; France)
Linia a III-a : Gregory Labadze (Marseille-Vitrolles, France), Viktor Kolelishvili (Clermont, France), Simon Maisuradze (Villeurban, France), Shalva Sutiashvili (Massy, France), Giorgi Chkhaidze (Montpellier, France), Mamuka Gorgodze (Montpellier, France), Zviad Maisuradze (Locomotive, Georgia)
Mijlocas la gramada: Irakli Abuseridze (Auxerre, France), Bidzina Samkharadze (-)
Mijlocas la deshidere : Lasha Malaguradze (Beziers, France) , Merab Kvirikashvili (Figeac, France)
Centru : Tedo Zibzibadze (Perigueux, France), David Kacharava (Nice, France)
Aripa: Irakli Machkhaneli (Maccon, France), Irakli Chkhikvadze (Aia, Georgia), Lekso Gugava (Lelo, Georgia)
Fundas : Beka Urjukashvili (Figeac, France), Besiki Khamashuridze (Aia, Georgia)

2,006 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

2 Comments

  1. Nicolae Mal 9 martie 2011 at 16:38

    Rusine GSP TV. Rusine. Sa va crepe obrazul de rusine, sa fiti penalizati din contractul de transmitere a meciurilor Stejarilor. FRR sa ceara despagubire pt. faptul ca meciul nu este live ci inregistrat.Rusine GSP TV, rusine.

    Go Oaks Go !!!

  2. troacar 10 martie 2011 at 18:02

    Georgienii vin cu echipa mare . Unii obisnuiesc sa foloseasca pentru meciurile Nationalei cea mai buna garnitura posibila , fara sa schimbe de la meci la meci jumatate sau intreaga echipa , din cauza ” accidentarilor ” .Doamne ajuta . Avem la Tbilisi o gramada …

Leave A Response