Wednesday 05th August 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii au pierdut la Tbilisi

12 martie 2011 NATIONALA

Georgia a castigat in fata Romaniei, la Tbilisi

Romania a pierdut la Tbilisi in a patra etapa a Cupei Europene a Natiunilor.

Imnul Romaniei a fost intampinat cu fluieraturi de cei 28.000 de spectatori prezenti pe Stadionul Lokomotiv, jucatorii georgieni facand semne catre tribune pentru a opri corul de fluieraturi.

Merab Kvirikashvili a deschis scorul pentru gruzini cu o lovitura de pedeapsa de la 38 de metri.

Minutul 11 a adus si primul eseu. Pilierul David Zirakashvili a culcat balonul in terenul de tinta si acelasi Kvirikashvili a transformat. Georgienii au presat si trei minute mai tarziu fundasul Khamashuridze a inscris o noua incercare, netransformata de aceasta data.

Romanii au beneficiat de o lovitura de pedeapsa la 25 de metri de buturile adverse dar Vlaicu, fluierat copios de intreg stadionul, a ratat transformarea. Tot jucatorul stelist a adus primele puncte in contul tricolorilor, in minutul 24, dintr-o lovitura de pedeapsa.
Kvirikashvili rateaza si el o lovitura de pedeapsa de la 22m, patru minute mai tarziu.
In ultimele secunde ale primei parti, Vlaicu stabileste scorul pauzei dintr-o lovitura de pedeapsa de la 18 metri. Georgia 15, Romania 6.

Romanii au avut sansa de a inscrie dar Vlaicu a ratat trei lovituri de pedeapsa in partea secunda.
Kvirikashvili a marit avantajul echipei sale dintr-o lovitura de pedeapsa.

Romanii au atacat si au reusit in cele din urma sa inscrie un eseu prin Popirlan. Calafeteanu a ratat transformarea si scorula devenit 18-11.

Kvirikashvili a avut sansa de a mari diferenta pentru georgieni dar a ratat o lovitura de pedeapsa din pozitie centrala.

Romania pierde la Tbilisi si ramane pe pozitia 3 in clasamentul CEN. Stejarii mai au de disputat restanta cu Ucraina.

GEORGIA – ROMANIA: 18-11
Stadionul Lokomotiv
Spectatori: 28.000
Ora 15.00 (13.00 ora Romania)
Arbitri: David Wilkinson (Irlanda) – Olly Hodges (Irlanda), Michael Black (Irlanda)

Marcatori
Georgia: Zirakashvili -eseu; Khamashuridze – eseu; Kvirikashvili – lovitura de pedeapsa (2), transformare
Romania: Popirlan – eseu; Vlaicu – lovitura de pedeapsa (2)

ROMANIA: 15. Iulian Dumitras, 14. Madalin Lemnaru, 13. Ionel Cazan, 12. Robert Dascalu, 11. Catalin Fercu, 10. Florin Vlaicu, 9. Florin Surugiu, 8. Daniel Carpo, 7. Daniel Ianus, 6. Mihai Macovei, 5. Valentin Ursache, 4. Cristian Petre (C), 3. Dragos Dima, 2. Bogdan Zebega, 1. Nicolae Nere
Rezerve: 16. Andrei Radoi, 17. Vasile Mariscariu, 18. Sorin Socol, 19. Valentin Popirlan, 20. Valentin Calafeteanu, 21. Csaba Gal, 22. Danut Dumbrava

GEORGIA: 15. Besiki Khamashuridze, 14. Irakli Machkhaneli, 13. Davit Kacharava, 12. Tedo Zibzibadze, 11. Lexo Gugava, 10. Merab Kvirikashvili, 9. Irakli Abuseridze (C), 8. Mamuka Gorgodze, 7. Shalva Sutiashvili, 6. Grigol Labadze, 5. Vakhtang Maisuradze, 4. Levan Datunashvili, 3. David Zirakashvili, 2. Jaba Bregvadze, 1. David Khinchagashvili
Rezerve: 16. Yuri Natriashvili, 17, Giorgi Zhghenti, 18. Giorgi Nemsadze, 19. Giorgi Chkhaidze, 20. Bidzina Samkharadze, 21. Irakli Chkhikvadze, 22. Lasha Malaguradze

1,761 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

24 Comments

  1. lucirvr 12 martie 2011 at 18:30

    Ireal de slab a jucat Vlaicu asta si nimeni de pe banca tehnica nu vrea sa observe asta. Asa ne trebuie.

  2. moldoveanu 12 martie 2011 at 19:10

    Dute Vlaicu Dute!!!!!!!!!!!!!
    Lasa-ne!

  3. GEORGIA 12 martie 2011 at 19:29

    GOOD GAME, GOOD PLEARE!
    I LOVU RUGBY AND BRAVE PLEARS!

  4. GEORGIA 12 martie 2011 at 19:30

    GAGEDOT JIGREBO?

  5. Robert 12 martie 2011 at 20:44

    Era si normal sa ne-o luam 🙂 .

  6. gingo 12 martie 2011 at 20:53

    Cat a fost acum un an ( cu Lairle si Nier si cu totul alta echipa ) 22 la 6 pentru noi ?
    Atunci n-am avut ” o echipa decimata de accidentari ” ?
    Cat despre scuzele responsabililor federali cu ” saracia ” , ” subventiile de la IRB ” ( mai ca ti-e jena vazandu-i cu mana intinsa la straini ) , georgienii , o tara de 10 ori mai saraca decat noi , in stare de asediu cu rusii si cu doua provincii separatiste , cum de se descurca mai bine decat noi ?
    Pentru ca responsabilii lor au creier si sunt competenti .

  7. asd 12 martie 2011 at 21:21

    De remarcat evolutia buna a lui Surugiu, m-a impresionat, si evolutia mai putin buna a lui Vlaicu, care a cam ratat loviturile de pedeapsa. Dar eu zic ca nu ar trebui sa-l acuzam pe el de infrangere pentru ca a prins o zi proasta (cu Rusia a jucat mult mai bine) !

  8. troacar 12 martie 2011 at 21:34

    Am vazut meciurile din Turneul celor 6 natiuni dupa -masa asta .
    Toti , dar toti , vin cu ce au mai bun pe plan national .
    De ce noi facem exceptie ?
    Gontineac este marioneta intereselor FRR , care asculta si face ce i se cere de alde Matei , Mitrea , Moraru sau Petrache , de aceea l-au cocotat pe bietul in postul de antrenor ?

  9. Ana 12 martie 2011 at 22:06

    Nu era normal…si nu “ne-am luat-o”…a fost un meci frumos si greu..daca eram putin mai atenti meciul se termina cu un rezultat bun, in favoarea noastra. Asa cum am mai spus, sunt sigura ca o sa ne luam revansa, atunci cand o sa conteze si mai mult..si bucuria o sa fie pe masura! Sunt mandra de Stejarii nostri..BRAVO BAIETI!

  10. Radu Roman 12 martie 2011 at 22:22

    Avem probleme cu selectia. Vlaicu nu are loc ca si fundas (15) si-l inventeaza acum ca si uvertura (10). E fricos, nu placheaza, ca sa nu mai vorbim de jocul de atac. Jucam in continuare cu doi centri de la Steaua care nu au mai marcat eseu in campionatul national de vreo 8 meciuri. Dumitras are din pacate doar picior. O impresia buna au mi-au lasat Surugiu si Macovei. Pacat, pentru ca puteam castiga. Dar nu de la 15-0 in 10 minute. Oare chiar nu noteaza nimeni evolutia jucatorilor ca sa evite sa-i foloseasca data viitoare ?

  11. nebunik 12 martie 2011 at 23:41

    intr-adevar a fost un meci frumos si era de asteptat sa fie unul greu!nu mai judecati un jucator dupa un singur meci,k nu faceti bine…pana la urma,voi cei care tot comentati pe frr.ro cica sunteti suporteri si aveti habar macar o boaba din rugby-ul asta…dar inainte de fiecare meci sunteti pesimisti si ii criticati pe jucatori,antrenori si pe cei de la federatie…iar dupa ce vedeti rezultatul favorabil nu stiti cum sa ii mai felicitati si sa le spuneti ce meci frumos au facut! dak ati fi suporteri adevarati i-ati incuraja k de asta au nevoie(exemple: Romania-Uruguay,Romania-Rusia…etc)!!
    BRAVO BAIETI!!!! SUNT MANDRA DE VOI SI DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE FACETI TREABA BUNA!!!

  12. gigi kent 13 martie 2011 at 0:51

    Lasa ca mergeti si va imbatati,CA DE ATITEA ORI si pina maine uitati, RATATILOR !!!!!!

  13. oaida 13 martie 2011 at 1:25

    este dureros mai ales pentru cei care au cunoscut rugbyul romanesc valoros , de care se temeau majoritatea tarilor cu traditie in acest sport .
    si este si mai dureros , ca nationala nu i-si revine si se lasa tavalita de toate tarile , care au descoperit ieri acest sport .
    cu parere de rau , dar tin sa le transmit jucatorilor , cat si resposabililor de nationala de rugby , ca mi-e mie rusine pentru ei si (ne) PERFORMANTELE lor !
    UN BATRAN RUGBYST

  14. zuranis 13 martie 2011 at 9:41

    Romania are very strong and proficient team, but this moment Georgia are better! good game,good weather and many spectators.I like this sport! this is nomber one sport in Georgia at this moment

  15. pentru Ana 13 martie 2011 at 14:55

    Eu as fi mult , mult mai prudent , Ana . De ce m-as entuziasma ? Ca in urma asa-ziselor ” accidentari ” ( pretext pentru a indeparta pe cei consacrati si a face experiente ) inaintarea noastra a fost maturata in primele zece minute de georgieni , cu doua eseuri ? Ca cel putin 15 internationali din Europa de Vest sunt voit uitati si ignorati , preferandu-se combinatii locale in functie de interesele unuia de la Dinamo si a unuia de la Baia Mare ?

  16. Jamel 13 martie 2011 at 16:06

    I am Georgian and am pretty sorry and ashamed for those who booed Romanian national anthem. Sorry guyz! And believe me. There were 30 000 people and only 2-3000 booed…
    Pretty lame from them! And we all stopped them!

  17. stefan 13 martie 2011 at 20:48

    nu mai dati comentarii aiurea ca nu a fost un meci rau facut de romania. Cand o sa venim si noi 25000 de oameni la un meci de rugby putem sa vorbim mai multe. Dar acum felicitari romaniei si meciuri cat mai bune in continuare.

  18. george horea 14 martie 2011 at 13:16

    @jamel
    Thanks for your words but still it is unbelievable for me how this could happen at a rugby game. Not only the National Anthem but all the penalties and the conversion!
    We’ll see which is the better team in September, not now!

  19. gingo 14 martie 2011 at 19:21

    Chiar cu echipa noastra MARE ( in cazul in care printr-un miracol Sarbu – Dumbrava – Manta – Tincu – Balan – Toderasc – Popescu – Florea – Tonita – Petre – Socol – Dimofte – – Fercu – Ion – Carpo ar fi pe teren si nu ar fi bruiati de junii lui Mitrea ) nu sunt deloc sigur ca batem Georgia . Pilierul lor dreapta de la Clermont , Zikarashvili , este socotit cel mai bun pilier dreapta din lume , in plus iese la atac , este ultra-agresiv …

  20. eleven 14 martie 2011 at 21:09

    ce i-a motivat pe italieni sa ii bata pe francezi?
    respectul urias pe care l-au capatat dupa victorie.
    cum i-au batut?
    cu o determinare extraordinara.
    ati vazut fotografiile de pe planetrugby de la italia-franta?
    le-ati vazut chipuri si atitudinea?
    cand o sa avem si noi o asemenea darzenie si atitudine o sa putem bate pe oricine. in tribune si pe teren!
    acum ne lasam manuiti, jucatori, spectatori, pasionati si amatori de rugby, de o mana de sforari care nu vor altceva decat sa aiba o slujba si influenta si putere. ii doare fix in cot de rugby-ul romanesc. desi puterea adevarata e acolo …, acolo, jos.
    o sa fim 10,000 in tribune la meciurile Romaniei cand o sa joace pe teren cu atitudine si darzenie iar in federatie o sa joace dupa criterii de performanta.

  21. oana 14 martie 2011 at 23:19

    Ma bucur sa observ cat de unita este lumea rugby-ului….si ce multi cunoscatori…sunt sigura ca ati observat si lucrurile pozitive din meci….cum ar fi faptul ca in 80 de minute, am primit doar patru penalitati impotriva noastra….in rest,sper sa lasati orgoliul deoparte si sa incurajati jucatoriii si staful,sambata,la ora 17,pe stadion..

  22. mihai fertig 15 martie 2011 at 11:18

    @oana
    poate ca lumea rugby-ului ar fi mai unita daca, dupa atatea infrangeri, cineva din federatie ar iesi in fata, eventual la o conferinta de presa, si ar incerca sa ne lamureasca situatia actuala si rationamentul pentru care se iau anumite decizii, aparent inexplicabile. despre orgoliile cui vorbim? sunt orgoliosi cei care critica, pe buna dreptate, nenumaratele jocuri confuze si haotice ale echipei nationale? nu cumva sunt orgoliosi cei care, in pofida oricarei evidente, refuza sa reformeze din temelii un sistem care nu functioneaza? rugby-ul romanesc nu inseamna numai “stejarii”, care ar trebui sa fie cea mai inalta expresie a lui. rugby-ul romanesc incepe cu echipele de “optari”. ai fost vreodata curioasa sa vezi in ce conditii se pregatesc copiii si juniorii nostri? ai vazut vreodata cum isi rupe genunchiul un tanar de paisprezece ani, pentru ca un arbitru incompetent si depasit nu e in stare sa tina in mana un meci? vrei sa iti povestesc cum a fost selectionat fiul meu in lotul municipiului bucuresti, pentru copii sub paisprezece ani, dar, cand s-a pus problema unei deplasari la viena, au plecat alti antrenori si alti copii? hai sa fim seriosi: ne hranim din amintirea unui trecut frumos si ni se pare ca suntem o lume diferita. dar, din pacate, doar ni se pare.

  23. rugby 15 martie 2011 at 15:12

    Oana, cine intra pe siteurile de rugby inseamna ca iubeste acest sport. In rugby (mai ales in meciurile oficiale) castiga cine are mai multe puncte pe tabela la finalul jocului. Daca dupa 80 de minute rezultatul e negativ, poti sa vii tu cu toate argumentele – ca ai avut doar 4 infractiuni, ca volumul de joc a fost mare, ca ambitia jucatorilor a fost mare, etc, toate astea palesc in fata rezultatului. Rugbyul profesionist se joaca pe puncte, pe clasament, pe nr de eseuri, pe scorul final. Joci frumos dar iei bataie – nu existi. Noi de ani de zile tot formam echipa, tot facem experimente. Gata – jucatorii astia au ani de zile de cand isi miros jambierii unii altora si stiu si ora din noapte cand sforaie mai tare. Daca nu jucam la rezultat, daca nu castigam meciuri, degeaba faci tu doar 4 penalitati, istoria nu va consemna asta.
    In rest, normal ca suporterii vor fi intotdeauna pe stadion sa ii sustina pe Stejari, dar nu poti sa-i lauzi in permanenta doar pentru ca poarta tricoul cu frunza de stejar. Daca joaca prost si pierd meciuri, vor fi criticati. Daca joaca frumos si castiga, vor fi laudati. Daca pierd la mare lupta meciul cu Anglia sau alta super putere, vor fi laudati. Daca castiga la 1 punct cu Spania doar pt ca spaniolii si-au dat cu migiile in cap, iar vor fi criticati. Stejarii nu sunt niste zei sa-i lauzi indiferent ce si cum joaca – ci sunt niste baieti care trebuie sa demonstreze de ce imbraca tricoul ala.

  24. eleven 15 martie 2011 at 20:22

    cred ca legea sportului e gresita si va trebui schimbata. cluburile de rugby nu trebuie sa mai depinda asa mult de fondurile si influenta frr ci de fondurile si influenta locala. frr trebuie sa aiba in grija nationala, dezvoltarea generala si copiii. astfel cluburile, care au cate un vot in adunarea generala si c-ex, vor vota nu pe cine le da fonduri ci pe cine are o strategie care sa valorifice la maximum ceea ce cluburile produc – jucatorii de performanta. un jucator performant, convocat si cu rezultate in nationala inseamna pe langa recunoastere si multi bani, bani din transferuri. iar frr si nationala nu ar avea decat de castigat din cresterea nivelului de joc si a performantelor. si asa ne-am duce nu spre locul 20 in lume ci spre 10, cum face italia. acum voturile cluburilor sunt cumparate cu fonduri si functii si favoruri. asa a facut vechea echipa de la conducere si la fel face si actuala echipa de conducere. ambele au intors spatele echipei precedente dar au folosit exact aceleasi mijloace pentru a-si asigura voturile cluburilor.