Thursday 23rd May 2019,
Federatia Romana de Rugby

Cristian Petre: Cred ca Romania este pregatita pentru meciul cu Spania

16 martie 2011 NATIONALA

Daniel Carpo, Cristian Petre si Alin Petrache

Capitanul Romaniei pentru meciul cu Spania, Cristian Petre, spune ca Stejarii sunt pregatiti pentru intalnirea cu ibericii si spera ca echipa sa faca acelasi joc bun ca in partea secunda cu Georgia.

„Am lucrat in aceasta saptamana la intensitate foarte mare, suntem pregatiti 100% pentru acest meci. Ma simt onorat sa fiu capitanul echipei. Cu pozitia de capitan sunt obisnuit, de trei ani de zile sunt capitan si in Franta la clubul unde activez. Sper ca am reusit sa imi motivez colegii si inainte si dupa meciul cu Georgia si sper sa fiu un lider pe teren”, a declarat Petre la conferinta de presa.

Vice-capitanul Daniel Carpo este de parere ca ar trebui sa profitam de acest meci, mai ales dupa ce Spania a castigat cu Portugalia. El atentioneaza ca meciul va fi greu.

„Spania nu vine sa isi piarda timpul in Romania ci vine sa obtina un rezultat. Sunt sigur ca nu se va intampla asa pentru ca am avut o saptamana buna si sunt destul de multumit de cum au reactionat baietii”, precizeaza optarul roman.

Presedintele Alin Petrache a explicat schimbarea de capitan.

„Sorin Socol este intr-o scadere de forma, Ursache, Popirlan si Petre Cristian sunt intr-o forma mai buna. Echipa se face dintre jucatorii care sunt in forma”, a precizat Petrache.

Presedintele FRR apreciaza ca o victorie impotriva Spaniei si o victorie impotriva Ucraniei (cu care Romania ar dori sa joace pe 27-28 august) i-ar plasa pe Stejari pe locul doi in CEN, Romania urmand sa intalneasca principalele contracandidate la titlu (Portugalia si Georgia) pe teren propriu.

ROMANIA – SPANIA:
CUPA EUROPEANA A NATIUNILOR
SAMBATA, 19.03.2011
STADIONUL NATIONAL ARCUL DE TRIUMF
ORA 17.00, GSP TV
Arbitri: Johan VAN DER MERWE (Scotia); Andy IRELAND (Scotia), Archie MACINALLY (Scotia)

Lot Romania:
Pilieri: Nere Nicolae (Steaua), Dima Dragos (Blagnac), Mariscariu Vasile (Bobigny), Lazar Mihaita (Aix En Provence),
Taloneri: Zebega Bogdan (Steaua), Radoi Andrei (Baia Mare)
Linia a II-a: Socol Sorin (Lourdes), Petre Cristian (Saint Etienne), Ursache Valentin (Aix En Provence), Popirlan Valentin (CSM Bucuresti)
Linia a III-a: Carpo Daniel (Constanta), Macovei Mihai (Baia Mare), Ianus Daniel (Steaua), Lucaci Viorel (Steaua), Pllotschi Traian (Figeac), Valcu Alexandru (Constanta)
Mijlocasi la gramada: Surugiu Florin (CSM Bucuresti), Calafeteanu Valentin (Tmimisoara)
Mijlocasi la deschidere: Vlaicu Florin (Steaua), Dumbrava Danut (Steaua)
Centri: Dimofte Ionut (Baia Mare), Dascalu Robert (Steaua), Gal Csaba (Baia Mare), Gheara Constantin
(Constanta)
Aripi: Fercu Catalin (Timisoara), Lemnaru Madalin (Timisoara), Nicolae Catalin (Constanta), Cazan Ionel (Steaua)
Fundasi: Dumitras Iulian (Lourdes), Florea Ionut (CSM Bucuresti)

Lot Spania:
Pilieri: Jesús MORENO (Leeds Carnegie), Mattin AUZQUI (US DAX), Juan GONZALEZ MARRUECOS (Rugby Ciencias), Rodrigo MARTINEZ (CR La Vila)
Taloneri: Fabien ROFES (Montpellier)
Linia a II-a: Anibal BONAN (VRAC), Sergio SOUTO (El Salvador), Jesús RECUERDA (Lille Metropol)
Linia a III-a: Mathieu ROCA (Stade Aurillacois), Martin ACEÑA (CR La Vila), Julien TOURTOLOU (COLOMIERS), Matt COOK (CR La Vila)
Mijlocasi gramada: Sebastien ROUET, Adrien AYESTARAN (Biarritz Olimpique)
Mijlocasi deschidere: Andoni JORAJURIA (Biarritz Olympique), Eduard SORRIBES (Cau Valencia)
Centri: Ramón NARVÁEZ (CR Majadahonda), Bruno ANGULO (Aubenas Vals), Diego ALVAREZ GOROSITO (VRAC)
Aripi: Baptiste SANCHEZ (Narbonne), Ignacio GUTIERREZ MULLER (VRAC), Brice LABADIE (Stade Montois)
Fundasi: Remi DELGADO (Oloron FC)
Antrenor: Regis Sonnes

INTALNIRI DIRECTE

27/03/2010 Romania 48 3 Spain Bucharest FIRA
07/02/2009 Spain 10 19 Romania Madrid ENC, RWCQ
23/02/2008 Spain 11 17 Romania Madrid ENC
10/03/2007 Romania 50 14 Spain Bucharest ENC
14/10/2006 Spain 20 43 Romania Madrid RWCQ
06/03/2004 Romania 50 10 Spain Bucharest ENC
09/03/2003 Spain 6 31 Romania Madrid ENC
05/10/2002 Romania 67 6 Spain Iasi RWCQ
17/02/2002 Romania 34 12 Spain Constanta ENC
18/02/2001 Spain 12 27 Romania Seville ENC
19/03/2000 Romania 25 6 Spain Bucharest ENC
24/04/1994 Spain 3 11 Romania Zaragoza
29/05/1993 Romania 33 15 Spain Bucharest FIRA
04/04/1992 Spain 6 0 Romania Madrid FIRA
03/10/1990 Spain 6 19 Romania Padova RWCQ
21/05/1989 Spain 16 19 Romania Valencia FIRA
17/04/1988 Romania 16 7 Spain Focsani FIRA
16/12/1984 Spain 19 33 Romania Madrid FIRA
26/04/1981 Spain 6 56 Romania Barcelona FIRA
29/04/1979 Spain 6 22 Romania Madrid FIRA
16/04/1978 Romania 74 3 Spain Bucharest FIRA
23/04/1977 Spain 12 22 Romania Barcelona FIRA
02/05/1976 Romania 16 7 Spain Bucharest FIRA
04/05/1975 Spain 12 16 Romania Madrid FIRA
19/05/1974 Romania 20 9 Spain Timisoara FIRA

5,992 total views, 4 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

24 Comments

  1. gingo 16 martie 2011 at 21:36

    Astia nu-si dau seama ca joaca in 6 luni CM .
    Au ramas la rodarea tineretului si la ignorarea maestrilor din Franta ( ” accidentati ” sau ” refuznici ” amandoua explicatiile aranjeaza jocurile din culise ) care normal formeaza osatura unei Nationale conduse de intregi la minte .
    Ce sa-ti mai bati gura de pomana ?
    Astia ignora niste realitati elementare .

  2. gigel 16 martie 2011 at 22:39

    de ce a plecat socol din cantonament ?

  3. unu de la rugby 16 martie 2011 at 22:44

    ba baieti sunte-ti pregatiti sa jucati cu Spania?
    ce echipa e aia ati ajuns sa va bucurati ca bateti echipe de mana a3 a.bateti georgia ,frantza ,italia alea alea. vb lui gingo mai av cateva luni si nu stiti cati oficiali merg la cupa mondiala pe langa jucatori.o sa fie avionul mai mult de jumatate plin de primari si secretari.pana atunci ………….

  4. CRISTIAN 17 martie 2011 at 0:18

    POATE CA LA UNI AR TREBUI SA LE MAI IASA FIGURILE DIN CAP,FIGURI DE INTERNATIONALI SAU DE VEDETE SA-SI DEA SEAMA CA NU FAC DIFERENTA, INTRE EI SI ALTI JICATORI CARE EVOLUEAZA IN PRAPADITUL NOSTRU CAMPIONAT INTERN NU ESTE NICI O DIFERENTA DOAR CA JOACA LA CLUBURI SERIOASE DE AFARA CU POSIBILITATI. PUNETI FRATE MANA LA MANCA DARUITI-VA ASA CUM FAC GEORGIENI,AVETI GRIJA CA MECIUL ESTE FOARTE GREU, SPER SA NU NE FACEM DE RAS

  5. robert diaconescu 17 martie 2011 at 7:14

    avem calificarea la cupa mondiala avem jucatori cu experienta;insa nu avem suporteri..decat FORUM-isti cu identitati false care probabil nu au curajul sa spuna lucrurilor pe nume decat sub o alta identitate.cristian,unu de la rugby,gingo…aveti sportul asa in sange dar degeaba..,incurajati echipa si lasati rautatile deoparte ,incercati sa ganditi si pozitiv (chiar si sub aceste identitati) nu ajutati rugby ul romanesc in felul asta ,sub nici o forma.pe viitor sper sa ne scriem numele sa putem „dezbate” aceste rautati si fata in fata nu numai in spatele tastaturii.BAFTA STEJARII!

  6. vali71 17 martie 2011 at 8:42

    http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/rugby/rugby-Romania-Cupa_Europeana_a_Natiunilor-Sorin_Socol_0_445156137.html

    Dle presedinte oare care este adevarul?

    Socol nu este in forma sau Socol nu mai vrea cu Gontineac&Co?

  7. Dragos 17 martie 2011 at 10:19

    de ce nu mai este capitan sorin Socol?

  8. lou 17 martie 2011 at 11:59

    PACAT DE SORIN SI DE CEILALTI STRANIERI CARE NU VIN LA ECHIPA NATIONALA.

  9. george 17 martie 2011 at 12:05

    socol a fost un jucator fff bun.dar sa fim realisti gata ,s-a dus vreme lui,nu mai are nici o sclipire in joc si nici un mare aport pt echipa ,sunt jucatori ca poparlan si alti care joaca mult mai bine in momentul de fata.nu moare echipa asta fara socol …asta e sigur.si nu stiu cine e socol sa dicteze cine sa fie antrenor la echipa nationala??e sponsor??e vreun antrenoe emerit??cine e ca sa dicteze cine sa fie si sa nu fie antrenor la natioanala.sa se limiteze la stadiul de a juca pt echipa asta a romaniei cat mai bine …ca nu a mai facut-o de f mult timp.iar daca nu ii convine sa faca ce tocmai a facut.

  10. Andreea 17 martie 2011 at 12:08

    S-o fi saturat si Socol de invartelile din Federatie;)

  11. rugbyst 17 martie 2011 at 12:13

    Bravo Cristian ……….prea multe aere de vedeta si nimic din valoarea unui capitan nu arata Socol ,nu va fi o pierdere pt nationala ,trebuia sa o faca mai demult .Felicitari Gontineac si Petrache eliminati aerele de vedetism si uscaturile de la echipa ,BRAVO !!!

  12. rugby 17 martie 2011 at 12:48

    „Romania este pregatita pentru meciul cu Spania” (sic!) Zici ca ne pregatim de finala Cupei Mondiale.. o fi si Spania vreo super putere si n-am auzit noi….

  13. gingo 17 martie 2011 at 13:41

    Robert Diaconescu , cum sa aplauzi indepartarea jucatorilor cu experienta ? Fara jucatorii de top ne ducem dracului , ca acum 2 ani . Nu pot sa spun ” este formidabil ca gramada la Tbilisi o formeaza Nere cu Zebega si Burcea ( maturati de georgieni ) cand avem pilieri de valoare mondiala in activitate , ignorati voit de invartitii din Federatie !
    Fara Socol e disaster ! Da-i Doamne romanului mintea de pe urma …Dar la FRR este ceva deficit de inteligenta , nu gluma .

  14. Andreea 17 martie 2011 at 15:38

    @ rugbyst… penibil, aerele de vedeta ar trebui cautate prin alte ghete colorate si freze gelate, cum ar fi Calafateanu. ce zici?
    Nu inteleg cum va permiteti sa denigrati asa un jucator cu un aport la nationala ca a lui Socol…cum?

  15. calin catalin 17 martie 2011 at 15:45

    e foarte greu sa fi presedintele unei federatii sportive prin prisma deciziilor pe care trebuie sa le iei, momentul in care comunici decizia si prin modul in care stii sa te raportezi la oamenii cu care lucrezi. bafta cu spania!

  16. bafta cui ? 17 martie 2011 at 17:46

    Bafta cui ? Unui autist ca Gontineac , unui preparator fizic debarcat de IRB , care indeparteaza jucatorii ADEVARATI de Nationala si fac o selectie care te lasa efectiv cu gura cascata ?
    Ba nu ! Singura noastra sansa de a ne scapa de halucinatiile cu ” tinerii ” promovati cu ” orice pret ” , de nocivitatea influentei unui Matei sau Mitrea si de clara incompetenta a lui Mc dowell – Gontineac este aratarea ADEVARULUI , adica un joc chinuit , fara lumina si cu rele rezultate pe tabela sambata cu ” tigrii ” ( acolo am ajuns ) spanioli . Infrangerea ( sau victorie chinuita ) si DEMISIA !

  17. ciprian 17 martie 2011 at 19:58

    Cristi Petre: cine a decis in meciul cu Georgia, in prima repriza, ca Vlaicu sa dea la bete din toate pozitiile? Curaj !Trebuie sa te dovedesti a fi capitan exact cu curajul cu care joci in gramada!

  18. robert diaconescu 17 martie 2011 at 20:08

    ar fi bine ca sa antrenati sau sa jucati voi,…la rugby si politica ne pricepem toti

  19. george 17 martie 2011 at 20:54

    daaaaaaa….adevaru e ca in loc sa ii promovam pe astia tineri mai bine jucam cu batranei nostri ca intradevar au valoare sau care au avut mai bine zis…ca acu majoritatea joaca in federal 1 unde sunt echipe si de amatori adica oameni care se duc la munca si joaca de placere…asta e solutia rugby-ului romanesc sa jucam cu astia vechi pana or sa moara si dupa se desfintam rugby-ul pt ca nu mai e socol si altii.
    buna gandire …specific romaneasca si din aceasta cauza a ajuns rugby-ul nostru acolo unde a ajuns.

  20. troacar 18 martie 2011 at 8:46

    Popanul tot popan george popan ramane ( inlocuiti popan cu un cuvant intre inteligent si contrariul lui ) .

  21. rares 18 martie 2011 at 12:36

    La precedentele alegeri la presedentia Federatiei Romane de Rugby ai organizat o revolta pt. a fi ales conducatorul acesteia.Cred ca se intoarce roata si vei fi schimbat.O meriti

  22. CRISTIAN LUNGEANU 18 martie 2011 at 18:02

    MULTA BAFTA STEJARILOR,SI HAIDE-TI SA MERGEM CAT MAI MULTI LA STADION SA SUSTINEM ECHIPA NATIONALA.

  23. Asking questions are really pleasant thing if you are not understanding anything totally,
    but this article offers fastidious understanding even.

  24. browse 27 februarie 2016 at 22:28

    Hi there, always i used to check website posts here early in the
    daylight, because i love to learn more and more.