Saturday 17th August 2019,
Federatia Romana de Rugby

Alin Petrache: Sorin Socol este binevenit sa revina la echipa nationala

17 martie 2011 INTERN, NATIONALA

Alin Petrache

Presedintele FRR, Alin Petrache, nu doreste sa dea nastere unor polemici referitoare la decizia lui Sorin Socol de a renunta la convocarile echipei nationale.

Referindu-se la decizia jucatorului lui Lourdes, presedintele FRR spune ca nu vrea sa comenteze hotararea luata de acesta.

“Este decizia sa. Nu comentez deciziile fiecarui jucator. Stiu ce inseamna sa te retragi, in aceeasi situatie m-am aflat si eu in anul 2003. Sorin este binevenit sa revina la echipa nationala”, a precizat Petrache.

2,395 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

33 Comments

  1. Andreea 17 martie 2011 at 12:44

    Pe rand o sa renunte multi.

  2. troacar 17 martie 2011 at 13:35

    Fara comentarii .
    Petrache l-a provocat pe Socol , spunand ” este in scadere de forma ” ” capitan este cine merita ” .
    Nu asa se procedeaza cu 6 luni inainte de CM , cand trebuie stranse randurile .
    Socol ramane important , doar prin faptul ca are o influenta enorma asupra jucatorilor nostri confirmati .
    Ne infundam din nou in haul ” fara francezi , fara mercenari ” – delir total – doi dintre tartorii 2008-2009 , Mc Dowell – Mitrea , nu sunt de fapt in jurul Nationalei , fara nici o contra-putere ?
    Parca am fi in februarie 2009 .

  3. gingo 17 martie 2011 at 13:48

    Petrache , nu-ti bate capul .
    Fa ca Straton , in octombrie 2007 .
    Aduci pe Meachen , Mot si Paraschiv , plus Mitrea , Mcdowell si Gontineac , incingeti cu totii o hora a dezastrului si incompetentei acompaniati la vioara de Varzaru si la clarinet de Matei !De ce nu si alte mari valori , Apjock sau Serban ?

  4. ionescu 17 martie 2011 at 14:12

    o sa ne fie dor de tatuajul lui. atat. doar de tatuaj

  5. cristina 17 martie 2011 at 14:17

    bine ca a plecat era plin de firguri…sper sa nu mai revina niciodata la echipa nationala rusine sa i fie…nu este mai presus decat ceilalti jucatori…pe teren nu e bun de nimic

  6. Ion 17 martie 2011 at 14:23

    De unde stii ? Esti o fata din anturajul baietilor din Franta?

  7. jimi 17 martie 2011 at 14:53

    L-ati facut sa plece , valorosilor .
    ” Putem si fara el ” – da , am vazut ce puteti fara el si fara EI ( Tincu , Tonita , Sarbu , Petre , Cezar Popescu , Bogdan Balan , Silviu Florea , Toderasc , Dumitras , Dumitru , Manta plus inca 10 nume , iertati-ma ca nu va pomenesc pe toti ) – ciuca batailor , dezastru , rasul curcilor , telefoane de la Mariott date de marii maresali Mot si Straton disperati la Manta sa vina repede ca se scufunda dracului vaporul .
    Ioane , te inseli de adresa – Cristina trebuie sa fie din anturajul puilor de lei ai lui Mitrea de la Challenge Cup !

  8. jon 17 martie 2011 at 15:31

    Nu are valoare pe cat se pretinde…nu a aratat nimic in ultimele meciuri …asa ca era de asteptat sa fie rezerva …

  9. Andreea 17 martie 2011 at 15:34

    Cristina, cum iti poti permite sa vorbesti asa despre un jucator care a facut atat de multe pentru rugby-ul romanesc? rusine!

  10. dreptate 17 martie 2011 at 15:45

    e pacat k se retrage socol..era un lider chiar daca nu mai juca el cine stie ce..dar cand vezi ce selectie se face…gontineac nu e antrenor a calificat el echipa dar oricine era califica echipa la cat de motivati erau baetii.altii sunt cei care ar trebui sa se retraga nu neaparat el.ceva e la mijloc de sa suparat sorin.cred k o sa ne facem de rusine pe la c m.ce sa i invete gontineac pe baeti uitati va la niste meciuri de ale lui s o sa vedeti …a ajuns s el antrenor.totul se face treptat dar moldoveanu sa vazut antrenor si el si nu se mai suporta.aline daca citesti acest comment ial in considerare

  11. catalin 17 martie 2011 at 17:42

    Dezastru! Se vede clar ca dupa plecarea francezului,echipa este in cadere libera,gontineac e bun numai la carat bidoanele cu apa! si aveam atata incredere in Petrache!Pai noua ne frica de Spania, da la Cupa Mondiala ce facem? ciuca batailor!

  12. sa o ia sambata 17 martie 2011 at 18:06

    Cum sa ne scapam de zapacitii astia de la Federatie ? Sa fie deschisi ochii tuturor asupra imposturii selectionatei lui Gonti sambata . O infrangere sa se vada ca regele este gol !

  13. ADEVARUL 17 martie 2011 at 18:36

    bravo SOCOL ai facut si tu o fapta buna care tebuia so faci mai de mult;

  14. PRO PERFORMANTA 17 martie 2011 at 19:29

    CIVILIZAT = DEFINITIE =” Care are o cultură și o tehnică înaintată, care a ajuns la un nivel superior de civilizație, la un standard de viață ridicat ”

    Cand o sa invatam sa ne purtam CIVILIZAT ?
    O sa invatam vreodata sa respectam decizia unui om ? O sa invatam vreodata ca atunci cand un jucator este pus in situataia in care, constrans de interese ascunse sau decizia ca nu mai poate ajuta echipa este intr-o situatie ingrata in care este greu sa justifice decizia. Pana la urma pozitia noastra fata de hotararea jucatorului care este si cum ne-am putea permite sa il intrebam macar?
    Chiar daca nu eram de acord cu numirea lui in postul de capitan sau nu eram de acord cu titularizarea chiar si sustinuta de argumente de genul : ” Tinea echipa ,vorbea cu baietii ,stie jocul ,” nu pot sa nu observ ca nu suntem CIVILIZATI cand vine vorba de despartiri !
    Nu avem puterea sau interesul sa sustinem o gala in care un jucator se retrage ! Nu avem CIVILIZATIA poporului Englez care atunci cand vrea demisia unui antrenor scoate pe stadion batista dand de inteles ca e timpul sa renunte . Nu avem caractere la conducere care sa aiba ca raspuns la o astfel de decizie o oferta intr-un post in staful echipei !
    Consider ca nu stim sa ne purtam cu adevaratele valori nici macar in ultimul moment care ar trebuii sa fie incununarea rezultatelor ,lucrurilor interzise de care a fost privat in multii ani de performanta !
    Ce am incercat sa exprim nu se refera deloc la persoana Domnului Socol ! Este o constatare pentru toti cei carora li s-au uitat performantele din cauza ignorantei si a PROSTIEI !

  15. eu 17 martie 2011 at 19:39

    asteptam asta de mult..asta na mai jucat rugby adevarat de nici nu mai stiu cand..numai figuri

  16. ciprian 17 martie 2011 at 19:53

    Socol nu mai este de mult un jucator de linia a doua care sa rupa norii. In schimb in plan mental inseamna mult pentru ceilalti.
    Conflictele dintre tabere nu fac decat rau. De fapt reflecta,am mai spus-o,stilul romanesc public de dupa 1990. Problema este ca generatiile care au facut anii 60-80 in rugby si ne-au transmis dreptul sa fim mandri de Echipa Romaniei, s-au cam dus iar din era internetului ne alegem doar cu comentariile acestea. Meciurile se castiga si cu, mai ales, sufletul!

  17. robert diaconescu 17 martie 2011 at 20:04

    sa va fie rusine ca ganditi asa despre un jucator care a jucat pt nationala,bun rau ,a jucat,cati dintre voi au facut o de va permitetis a vorbiti asa????sa va fie rusine oricine ati fi!

  18. unu de la rugby 17 martie 2011 at 20:36

    doar ne varsam oful pe acest site.important e sa avem infrastructura in acest sport sa aducem copii la stadion sa inchidem magazinele de vise. ca la fiecare plecare la o cupa mondiala se trag sforile cine este papusarul si cine papusile ? e greu de raspuns.petrache a fost un jucator de rugby nu unul excelent dar om de baza si socol si tonitza si alti au contribuit la renasterea rugby-ului romanesc trebuiesc apreciati si sa respectam deciziile lor.succes tricolori si fruntea sus la cupa mondiala

  19. altrugby 17 martie 2011 at 20:49

    Prieteni va rog nu mai dati cu pietre in Gontineac, e totusi un recordman al rugbyului romanesc, are 4 cupe mondiale la activ, 75 selectii la nationala si 12 ani de cariera internationala. Si eu sunt de acord ca a fost prematura numirea lui ca antrenor la nationala pentru ca el nu a antrenat inainte, dar va rog putin respect, nu multi au anii de rugby pe care ii are Romeo in spate. Iar despre plecare lui Socol, cred ca omul nu poate accepta sa fie rezerva, dar nu asa se face. Nu-ti lasi echipa cu 3 zile inaintea unui meci international, fie el si un meci cu spania.

  20. rugby man 17 martie 2011 at 21:01

    vreti sa sti adevarul de ce a plecat socol???ca tot ii luati apararea??pt ca nu a prins echipa la meciul cu spania…ca trebuiau sa joace si astia mai tineri ca sa aiba meciuri in picioare….si probabil ca sa simtit ofensat de chestia asta…
    asta e parerea mea!si zic eu ca un jucator de valoarea lui si de maturitatea lui nu trebuia sa faca asta ci sa ramana in echipa si sa ii incurajezeze pe aceii jucatori tineri

  21. nimicgrav 17 martie 2011 at 23:15

    Domnilor, ce atata caz ptr un jucator(ca Socol) care demult nu mai facea decat sa stea cu gura pe ceilalti, chiar vreti sa se fi facut de rusine la inca un meci?
    Acum intoxica si el lumea si mai ales pe cei slabi cu firea sau nestiutori de rugby !
    Oricum pentru el sa vina la bucuresti era vacanta sau…. ce mai conteaza !!
    Hai baieti, HAI ROMANIA rupetile capu la Spanioli !

  22. lucian 18 martie 2011 at 0:27

    e dejamagitor ce se intampla , in loc toata lumea sa fie motivata si toata atentia sa fie ndreptata pt cupa mondiala si fiecare sa faca tot ce depnde de el pt ca lucrurile sa aiba un aspect pozitiv noi avem de ne certat , de impartit federeatia in patru si de a dezbina si baga raca intre jucatorii nationalei. Nu e normal ceea ce se intampla , nu asa procedeaza celelalte natiuni pa care pretindem ca le-am invatat rugby (italia ) unde toata lumea trage in aceiasi directie. Mai trebuie sa lasam din mandrie si din ambitiile si interesele prostesti pt ca o umilinta la cupa mondiala nu este doar o umilinta a rugbyului romanesc sau federatiei ci a intregii natiuni …….ca si asa nu suntem vazuti prea bn prin afara ..

  23. jimi 18 martie 2011 at 8:52

    Vai , ce frumoasa victorie pentru prosti !
    Am scapat de tiranii Lairle – Nier , acum scapam de titularii profesionisti din Franta ( bosorogii , somerii , mercenarii , ticalosii care cer cecuri , cum ar spune cineva dar uite ca georgienii si argentinienii asa si-au facut Nationala ) de la Lyon , Lourdes , Colomiers sau Bordeaux , putem sa ne balacim in voie cu toti junii , condusi de ” antrenori ” care nu au antrenat pe nimeni inainte si de ofiteri federali interesati doar de tragerea timpului si de invartelile intre ei .

  24. vasilovici 18 martie 2011 at 11:07

    tu trebuia sa demisionezi dupa 134-0,dar incepi sa calci pe urmele lui straton,iar ai sa aduci jucatori precum beca,etc.
    socol era in declin de forma,da pe altii nu-i vezi,socol stie jocul si simte momentul,jucatorii il ascultau,ii tinea in priza,experienta lui era benefica.
    o sa te duci la campionatul mondial si-ai sa te faci de ras,cum te-ai facut tu ca jucator acum si ca presedinte,mai ai timp sa te gandesti si sa faci o ,,echipa,,

  25. rares 18 martie 2011 at 12:43

    alin alin alin vei fi SCHIMBAT SCHIMBAT SCHIMBAT din functie pentru un management dezastruos

  26. marius 18 martie 2011 at 13:39

    Intervin si eu am ceva de spus:dece l-au dat afara pe sorin socol??? nu mai jkoaca deloc rugby??sau nu mai este capitan??<<<si oricum nu juca bine???

  27. Vlad 18 martie 2011 at 19:53

    Tin minte ca la sondajul de pe frr.ro am votat (optimist) ca Romania va avea doua victorii la cupa mondiala, acum imi pare rau ca am spus asta… sincer vor fi 4 infrangeri, vom fi umiliti cu un asemenea staff.

  28. marius 19 martie 2011 at 11:43

    nu se stie lasa ca-i batem pe spanioli vedeti voi!!!!!!!!
    Hai romania URA URA URA SUCES
    STEJARI!!!!!!

  29. Cristi 19 martie 2011 at 13:11

    Fratilor, cu patru, maxim cinci meciuri inainte de Cupa Mondiala nu faci experimente, ca nu ai de unde. Jucatorilor tineri le trebuiau date meciuri in picioare in campania de calificare la RWC, nu cu 6 meciuri inainte. Treziti va ca altfel venim de acolo de rusinea tuturor, va matura Georgia cu noi pe jos. In meciurile astea din CEN si Nations Cup trebuia intarit grupul care era, trebuiau fixate schemele de joc, codurile, nu chemati 50 de jucatori si schimbata echipa de la un meci la altul. Sunteti penibili! De fapt nu voi, ca voi n-aveti nicio treaba. Antonin saracu’ ca ala va conduce! JALNIC! JALNIC!

  30. Adi 19 martie 2011 at 16:27

    Din punctul meu de vedere, este o lama cu doua taisuri aceasta plecare. Exista posibilitatea ca inlocuitorul lui Socol sa fie foarte motivat de cele intamplate si sa faca in asa fel inca Socol sa fie uitat foarte repede. Eu unul inca am incredere in faptul ca la nationala, indiferent de sport, se joaca cu sufletul. Nu conteaza cum te cheama daca joci cu sufletul pentru ca asta se vede in teren, nu numele. Numele ramane prafuit intr-o statistica aruncata printr-un raft. Este vorba despre echipa. Nu este tenis. Hai Stejarii!!!!

  31. ION MARIN 20 martie 2011 at 18:50

    Despre dL.Socol numai de bine.Ai multumim pt tot ce a facut pt Nationalam mult sau putin nu mai conteaza.Nu putem cuantifica exact contributia sa dar este totusi un nume in rugbiul romanesc contemporan.Sub o forma sau alta va trebui sa ramana in anturajul sportului romanesc.Poate decizia sa este ideala atat pe plan personal cat si pt Nationala.Ramane de constatat.Totusi,dupa o usoara revenire,Nationala continua degringolada.Nu pot accepta infrangeri in fata unor echipe nationale care sunt cel mult de conditie medie,nume inexistente in rugbiul adevarat.Ne declasificam singuri prin aceste rezultate.In scurt timp vom discuta la trecut despre acest sport minunat ingropat de”binevoitori”.Ar fi mare pacat.Daca nu se taie din radacina,daca nu se vor aduce oameni capabili la toate nivelele de varsta si pregatire,daca nu se va punele bazele unei structuri nationale sanatoase de descoperire,formare,pregatire a copiilor la nivel de performanta,de investitii masive vom dispare de pe harta europeana si internationala a acestiu sport.Imi doresc sa ma insel.In rest…..RESPECT!!

  32. Ionescu Dan 20 martie 2011 at 18:58

    Sambata la stadion mi-a placut de Dl. Petrache foarte mult cand a strigat ” ca in cartier ” la un slujbas al FRR …….baga ba minutul de reculegere pentru Japonia ( adica ala de langa gard sa-i transmita aluia de la microfon sa spuna repede de asta )………………..atat in timpul intonarii imnurilor cat si a minutului de reculegere ….Dl. Petrache a stat acoperit pe cap cu sapca .

    Un om bine crescut isi scoate palaria si se opreste un moment cind trece un convoi mortuar. Te ridici , te descoperi cind se intoneaza un imn national , cand se pastreaza momente de reculegere sau cind se inalta drapelul unui stat. Pe durata ceremoniei trebuie sa te comporti decent , pentru a arata ca respecti sentimentele altora.

    Exact asta nu a facut Dl. Petrache si Alin !!!

  33. Johanna 27 iunie 2011 at 12:33

    Sorin Socol figurant?Voi sunteti niste mahalale care va place sa vorbiti despre oameni pe care nu-i cunoasteti personal….repet!Nu-l cunoasteti personal.
    Sorin Socol e un jucator foarte Bun si va ramane un jucator foarte Bun.Bravo Sorin!
    Sorin Socol te sustinem!!!