Saturday 15th June 2019,
Federatia Romana de Rugby

Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) a devenit partener oficial al Federatiei Romane de Rugby (FRR)

12 aprilie 2011 INTERN

RMGC

Rosia Montana Gold Corporation devine sponsorul Cupei Romaniei la rugby si isi va alatura in mod oficial numele la cel al competitiei.

Conform parteneriatului, RMGC va suporta o parte din cheltuielile Federatiei si ale echipei nationale de rugby. De asemenea, RMGC devine sponsor al Cupei Romaniei la rugby. Pe toata perioada contractului, aceasta competitie se va numi „Cupa Romaniei Rosia Montana Gold Corporation”.

„Intr-un fel, exista lucruri in comun intre rugby si minerit: iti trebuie minte agera, brate si picioare puternice, iar daca le pui la treaba serios si cu fair play, la capatul drumului te asteapta aurul”, declara Dragos Tanase, directorul general al RMGC.

El adauga: “Am practicat acest sport si de la el am invatat ca e important cum castigi, nu doar ce castigi. Ma bucur ca acum compania pentru care lucrez poate sa-l sprijine. Federatia Romana de Rugby si echipa nationala muncesc mult si obtin rezultate remarcabile. Romania a fost prezenta la toate cele sapte campionate mondiale de rugby de pana acum, performanta egalata in sportul autohton doar la handbal feminin. Noi credem ca e timpul ca acest lucru sa fie stiut de mai multa lume decat pana acum. Vrem sa aducem cat mai multi tineri spre acest model de efort si de succes”.

La randul sau, Alin Petrache, presedintele Federatiei Romane de Rugby, considera binevenita implicarea noului partener in sustinerea federatiei. „Ne bucuram ca am gasit oameni care vor sa ne ajute sa promovam impreuna acest sport si valorile lui. Vorbim de fair-play, onoare, curaj si forta, pentru ca rugby-ul nu e doar despre rezultate, e si despre cum le obtii. Echipa nationala are nevoie de sustinere pentru a se consolida si pentru a atinge din nou marea performanta. Tocmai aici ne ajuta compania Rosia Montana Gold Corporation. Un astfel de sprijin ne motiveaza sa fim mai buni la fiecare antrenament si la fiecare meci”, declara Alin Petrache, Presedintele Federatiei Romane de Rugby.

La Campionatul mondial din 2011, echipa Romaniei va evolua in Grupa B, alaturi de Argentina, Anglia, Scotia si Georgia. Primul meci va avea loc in data de 10 septembrie 2011.
„Stejarii” nu sunt singurii sportivi sprijiniti de RMGC. Parteneriatul cu Federatia Romana de Rugby face parte dintr-o ampla platforma a companiei – “Aur pentru Romania” – de  sustinere a elitelor romanesti, fie ele din domeniul sportului sau din alte domenii. De-a lungul timpului, compania s-a implicat ca sustinator al multor initiative culturale, sociale sau sportive. Cel mai recent exemplu este parteneriatul oficial cu echipa de fotbal CFR Cluj, incheiat la inceputul acestui an.
—–
Despre Rosia Montana Gold Corporation
Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) este o companie infiintata in anul 1997, in judetul Alba, in care actionari sunt compania miniera de stat Minvest Deva – cu 19,31 %, Gabriel Resources – cu 80,46% si alti actionari minoritari – cu 0,23%. RMGC urmeaza sa dezvolte cea mai moderna mina din Romania, la Rosia Montana, aducand beneficii importante economiei romanesti. In calitatea sa de mina model, Proiectul Rosia Montana va stabili un nou standard pentru mineritul aurifer responsabil, atat la nivelul Uniunii Europene, cat si la nivel mondial. Pentru mai multe informatii, va rugam sa vizitati website-ul companiei, la adresa www.rmgc.ro.

3,264 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

27 Comments

  1. stejarii patriei 12 aprilie 2011 at 19:14

    acest parteneriat este o rusine…ca pasionat de rugby nu sunt de acord cu acest parteneriat….

  2. Nicolae Mal 12 aprilie 2011 at 20:44

    NU ma bucura o asemenea asociere dintre FRR si ”RMGC„. Aceasta companie are multe bube, nu inspira incredere, responsabilitate.
    Eu cred ca se putea gasi un al sponsor care sa promoveze, financiar, competitia Cupa Romaniei; eu cred ca nu FRR a mers spre aceasta companie, ci invers. Pacat, nu aveam nevoie sa ne patam imagina cu scandalurile lor și nici de bani lor – gri, ii puteam gasi si in alta parte și mai ”curati„.

  3. mihnea 12 aprilie 2011 at 21:38

    ati reusit sa va asociati cu cianura, felicitari

  4. ION MARIN 12 aprilie 2011 at 23:30

    Cei de la Gold Corporation nu mai stiu cum sa se faca cunoscuti,populari,poate-poate le-o iesi pasienta cu Rosia Montana.Si cum te poti face mai bine cunoscut decat prin sport si promovarea elitelor?Va dati seama cat de ahtiati sunt dupa zacamintele noastre daca sunt dispusi sa arunce cu sume mari de bani pe orice si pentru orice?Nu contest faptul ca si banii lor sunt buni insa exista un dar…Personal sunt surprins de aceasta asociere.Sa auzim de bine.

  5. Radu 12 aprilie 2011 at 23:33

    Chiar nu va e rusine?
    Aia vor sa ingroape Rosia Montana sub 200.000 de tone de cianura si voi mancati rahat cu performanta?

  6. Alex 13 aprilie 2011 at 0:41

    Nu pot sa cred! Pana si aici si-a bagat tentaculele RMGC asta? Rusine! Pacat de echipa! Va manjiti echipa cu sange prin asocierea asta.

  7. mihai fertig 13 aprilie 2011 at 10:49

    Pacat! Frunza de stejar ar trebui sa reprezinte valorile autentice ale Romaniei si sa nu se transforme intr-un lingou de aur.

    M-as fi asteptat de la FRR, mai degraba, sa sprijine proiectul „Salvati Rosia Montana!”.

  8. Cosmin 13 aprilie 2011 at 11:03

    nu pot sa cred ca rugbyul romanesc va fi sustinut de o companie care vrea sa distruga tara, credeam ca o data cu venirea lui petrache – un rugbyst si manager competent – rugbyul romanesc va lua un trend ascendent, dar se pare ca m-am inselat si eu si multi altii, imi pare rau, insa de acum nu o sa mai calc pe stadionul arcul de triumf, pana cand acest partenierat nu va fi dizolvat !

    SALVATI ROSIA MONTANA !
    Pt gloria Rugbyul Romanesc : INAINTE !
    ANTI RMGC !

  9. Tiberiu Aluas 13 aprilie 2011 at 12:16

    RUSINE SA VA FIE!!! Chiar asa de mare e foamea ca trebuie sa acceptati pomana de la RMGC? Chiar nu stiti de ce fac gestul asta? Credeti ca ii intereseaza altceva decat reclama? Cum veti mai face reclama sportului in aer liber? Veniti ssa faceti miscare in aer liber, curat,…, cu arome naturale de cianura!!!!!! MI-E SCARBA… Chiar nu pot crede ca acesti bani erau vitali pentru supravietuirea acestui sport… Cu toata parerea de rau, a-ti pierdut un fan, si sigur n-o sa fiu singurul….

  10. Alex C 13 aprilie 2011 at 12:20

    Groaznic…

  11. cantor 13 aprilie 2011 at 13:25

    felicitari FRR

  12. ive 13 aprilie 2011 at 15:00

    Niciodata acceptata ca sponsor!
    Pretul pentru ce propune aceasta firma este STERGEREA MEMORIEI ISTORICE A TARII si O NOUA CATASTROFA ECOLOGICA!
    NEVER!

  13. Lucian333 13 aprilie 2011 at 15:12

    NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!
    Total dezamagit de aceasta decizie a federatiei. Este mai mult decat rusinos pentru orice persoana cerebrala sa auda de o astfel de decizie, mai ales sa ia o astfel de decizie. RMGC este o rusine si o pata pentru imaginea Romaniei si implicit a tricoului purtat de jucatori. Este cea mai proasta decizie a federatiei si in momentul de fata mi-e rusine de rusinea ce ati aruncat-o asupra acestui sport. Inteleg ca este foarte greu sa obti o sponsorizare dar sa te patezi de sange si ceanura pe maini pentru banii RMGC, este mai mult decat defaimator. Promovati niste criminali si o organizatie mafiota ce se foloseste de santaj si amenintari ca sa stramute niste romani din locurile in care au trait o viata.
    Rusine sa va fie!

  14. Shafu' 13 aprilie 2011 at 18:13

    Poate ar fi fost foarte foarte bine ca rugby-ul romanesc sa nu se asocieze cu aceasta companie …… dar stiu unii cum sa murdareasca si ce a mai ramas placut in tara asta.

  15. Bogdan 13 aprilie 2011 at 21:06

    interesante comentarii.
    nu as fi crezut ca vor fi postate.
    se mai scrie si pe alte site-uri despre aceasta rusine.
    http://sportvox.realitatea.net/sporturi/cianura-pe-frunza-de-stejar-50667.html
    mare pacat ca nu ati gasit alta solutie
    nu cred ca federatiei ii lipseau in acest moment niste bani care, din pacate, se balacesc in sangele Romaniei.
    mare pacat…

  16. Costin 14 aprilie 2011 at 18:11

    E tot ce mai lipsea rugby-ului romanesc. E jenant!!! Inteleg foamea de bani, dar nu cred ca e atat de mare incat sa promovezi cianura!!! cand o tara intreaga este impotriva cianurilor si a proiectului rmgc…TU federatie te asociezi cu ei. Financiar castigati, ca imagine…va trage in jos…dc vreti doar bani…ati reusit…dar e de kkt.

  17. Vlad 18 aprilie 2011 at 10:09

    Felicitari pentru parteneriat! Indiferent cine ar fi fost sponsorul, rugbyul are nevoie de investitii pentru a merge mai departe. Ca pasionat al rugbyului pot sa va spun ca sunt foarte fericit ca s-a incheiat acest parteneriat. Poate asa o sa creasca rugbyul in Romania!

  18. Sabin 18 aprilie 2011 at 10:17

    Eu sincer sa fiu ma bucur ca cineva sponsorizeaza FRR. Si asa rugby-ul a fost intotdeauna pe plan secund fata de fotbal, si poate asa, cu din ce in ce mai multe investitii si sponsorizari o sa creasca nr de spectatori si performantele in cadrul acestui sport

  19. Vlad 18 aprilie 2011 at 10:25

    Felicitari pentru acest parteneriat. Aceasta companie chiar are mijloacele prin care sa sustina o sponsorizare de durata si sper ca rugby-ul romanesc sa creasca din ce in ce mai mult.

  20. vali 18 aprilie 2011 at 13:37

    imi pare foarte bine de aceasta asociere, voua chiar va pasa mai mult de un nume pe o hartie dacat de valoare echipelor? vreti sa vedeti imagini de camanii sua vedeti un sort adevarat care e in picat in romania, acesti bani pot readuce federatia pe picioare, vrem sa fim din nou echipa care tine piept angliei si frantei nu sa ne mandrim ca nu ne asociem cu aia ca sunt rai … avem nevoie de banii astia si trebuie sa tragem cat mai mult de acolo