Thursday 04th June 2020,

Steaua a castigat titlul la juniori U17

22 mai 2011 JUNIORI

Steaua este campioana la U17

Duminica 22 mai s-a incheiat pe Stadionul Olimpia, Turneul Final al Juniorilor sub 17 ani, cu victoria echipei CSA CSS3 Steaua.

Seria meciurilor finale a fost deschisa sambata de disputele pentru locurile 7-8 si 5-6. In primul joc al zilei, CSS Tecuci a reusit sa treaca de CSS Unirea Iasi cu scorul de 24-3, pentru pozitia a 7-a in clasamentul final. In finala locurilor 5-6 castig de cauza a avut echipa RC Ariesul Mihai Viteazu care s-a impus cu 10-3 in disputa cu RC Stejarul Buzau, dupa un joc incheiat mai devreme din cauza conditiilor meteo nefavorabile.

Duminica in primul meci al zilei, CS Olimpia si RCJ Farul Constanta au luptat pentru un loc pe podium, in finala mica a juniorilor sub 17 ani. Cele doua echipe s-au studiat reciproc in prima repriza intr-un joc de mare lupta, pentru un 3-3 la pauza echitabil. In partea a doua a jocului, sportivii de la Farul au apasat pe acceleratie si au reusit sa se detaseze decisiv, scor final 16-3 pentru echipa din Constanta.

In marea finala a Turneului U17 s-au intalnit CSA CSS3 Steaua si CSS Gura Humorului, cele mai complete echipe de la aceasta intrecere. Steaua a intrat mai bine in joc si a reusit sa puncteze in prima repriza pentru 5-0. In repriza a doua echipa din Gura Humorului a revenit in joc, bazandu-se pe o aparare foarte mobila si bine asezata, reusind sa puncteze pentru 5-5. Acesta a fost si scorul final, asa ca s-a trecut conform regulamentului la loviturile de departajare, cate cinci pentru fiecare echipa.

Steaua a executat prima si a ratat oferind sansa bucuriei echipei din Gura Humorului. Au urmat apoi momente de concentrare maxima, pana la seria a 3-a in care a venit randul humorenilor sa rateze. La scorul egal de 9-9, in ultima serie, Steaua a reusit sa transforme, iar Gura Humorului a ratat, asa ca CSA CSS3 Steaua cucereste titlul national la categoria juniorilor sub 17 ani.

Turneu Final Juniori U17 – Bucuresti 15-22 mai 2011