Wednesday 17th July 2019,
Federatia Romana de Rugby

31 de jucatori se pregatesc pentru Rugby World Cup 2011

7 iulie 2011 First XV

Stelian Burcea, Valentin Calafeteanu si Alin Petrache

Lista Romaniei cuprinde 31 de nume, cu 1 mai mult decat numarul de jucatori care va merge la Cupa Mondiala.
Staff-ul nostru tehnic a optat pentru un lot cu 17 jucatori pentru pachetul de inaintare si 14 pentu linia de treisferturi.

„Credem ca este un lot echilibrat cu jucatori in forma care pot face fata standardelor unei Cupe Mondiale. Cu acest lot vom incepe pregatirea de sase saptamani pentru Cupa Mondiala. Dupa perioada de pregatire vom anunta lotul de 30 care va reprezenta Romania la cea mai inalta competitie din rugby. Suntem in discutii cu mai multe echipe pentru a organiza un al doilea meci de pregatire chiar aici la Bucuresti. Din pacate majoritatea sunt in pregatire in acea perioada. Vom reveni cu amanunte in momentul in care vom parafa o intelegere pentru al doilea meci. Cu siguranta vom juca restanta din Cupa Europeana a Natiunilor contra Ucrainei, pe 20 august, la Lvov, la ora 15.00 (ora Ucrainei)”, a declarat presedintele FRR, Alin Petrache.

Gramada:
Linia I: Nicolae NERE (Steaua), Mihaita LAZAR (Aix en Provence), Silviu FLOREA (Bordeaux), Dragos DIMA (Blagnac), Paulica ION (London Irish), Marius TINCU (Perpignan), Bogdan ZEBEGA (Steaua), Andrei RADOI (Baia Mare)
Linia a II-a: Valentin URSACHE (Aix en Provence), Cristian PETRE (Saint Etienne), Valentin POPIRLAN (CSM Bucuresti), Cosmin RATIU (Dinamo)
Linia a III-a: Ovidiu TONITA (Perpignan), Mihai MACOVEI (Baia Mare), Daniel CARPO (Farul Constanta), Daniel IANUS (Steaua), Stelian BURCEA (Timisoara)

Treisferturi:
Mijlocasi la gramada: Lucian SIRBU (Millau), Valentin CALAFETEANU (Timisoara), Florin SURUGIU (CSM Bucuresti)
Mijlocasi la deschidere: Danut DUMBRAVA (Steaua), Ionut DIMOFTE (Baia Mare)
Centri: Csaba GAL (Baia Mare), Constantin GHEARA (Farul Constanta), Ionel CAZAN (Steaua)
Aripi: Catalin FERCU (Timisoara), Madalin LEMNARU (Timisoara), Stefan CIUNTU (Baia Mare)
Fundasi: Florin VLAICU (Steaua), Iulian DUMITRAS (Lourdes), Catalin NICOLAE (Farul Constanta)

Stejarii vor avea echipament ca Australia

Echipamentul cu care nationala noastra va evolua la Cupa Mondiala este realizat dintr-un material revolutionar.
Stejarii vor purta stema tarii pe piept.

„Este un echipament deosebit din cel putin doua puncte de vedere: materialul este unul revolutionar, iar faptul ca stema Romaniei este elementul principal il face unic. Tricourile sunt confectionate din trei tipuri diferite de material. Cea mai mare parte a tricoului este confectionata din Hydrosteel. Un material prin care corpul respira foarte bine, dar care in acelasi timp este aproape imposibil de rupt. Partile laterale sunt din Hydrosteel Mesh, un material care ajuta la scaderea temperaturii corpului. Manecile sunt Evapostretch care permite tricoului sa fie mulat pe brate fara a ingreuna in vreun fel miscarea. Aceleasi materiale au fost folosite pentru tricourile Australiei, Canadei, echipelor din Samoa, Tonga si Fiji. Am ales sa jucam cu vulturul pe piept pentru a ne simti cat mai aproape de Romania si de romani. Pe maneca dreapta partenerii nostri australieni de la Kooga au continuat ideea stemei si au desenat aripile vulturului. Pe maneca stanga este imprimat tricolorul. Prima varianta a tricoului de joc este galbena, iar a doua este albastra”, a precizat Petrache.

Jucatorii sunt pregatiti pentru cantonamentul de sase saptamani

Prezenti la conferinta de presa care a avut loc joi la sediul FRR, Valentin Calafeteanu si Stelian Burcea au spus ca sunt pregatiti pentru cele sase saptamani de cantonament care vor fi extrem de importante in abordarea RWC 2011.

“Ne asteapta o perioada in care trebuie sa acumulam, in primul rand, din punct de vedere fizic si cred ca pe aceasta perioada vom avea anumite repere in ceea ce priveste evolutia noastra la Cupa Mondiala. Deocamdata suntem la inceput de pregatire daca pot sa spun asa. Urmam un program individual de pregatire pana in data de 17 iulie, dupa aceea vom incepe sase saptamani de stagii centralizate impreuna cu toti jucatorii si speram sa ne omogenizam, ca pana la Cupa Mondiala sa fim un grup in adevaratul sens al cuvantului. Imi doresc din suflet sa mergem acolo si si sa-i facem mandrii pe cei care merg cu noi si pe cei care au incredere in noi. In alta ordine de idei daca vorbim de rezultat, ceea ce ne dorim acolo, realist vorbind, intr-adevar, ne luptam cu Georgia si ne dorim din suflet sa invingem in acel ultim meci. Insa pana la meciul cu ei avem niste meciuri foarte importante in care zic eu ca putem produce si surprize. Insa totul depinde doar de noi jucatorii, cum ne vom pregati si cum vom aborda aceasta Cupa Mondiala”, a declarat mijlocasul la gramada Valentin Calafeteanu.

“Sper ca aceasta perioada de pregatire de doua saptamani la mare, doua la munte si doua in Bucuresti, sa ne aduca bucurii. Avem un preparator fizic nou si bun si il vom exploata la maximum. La munte am inteles ca vor fi niste exercitii foarte dificile dar sunt sigur ca ne vom descurca cu brio. Din Noua Zeelanda speram sa revenim cu rezultate foarte bune, sa ii facem mandri pe romani”, s-a aratat optimist si flankerul Stelian Burcea.

3,119 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

28 Comments

  1. prorugby 7 iulie 2011 at 16:04

    Bafta multa baieti,si noi suporterii speram sa ne faceti mandri de voi! Cele bune….HAI ROMANIA!!!

  2. Lucian 7 iulie 2011 at 17:26

    Baieti va doresc inainte de toate sa aveti incredere in voi la CM. Faceti-ne mandri de rugby-ul romanesc si sa aratam lumii ca in coltul asta de lume doar noi facem legea!

    O Romanie intreaga este alaturi de voi. Multa bafta!

  3. centru 7 iulie 2011 at 17:46

    burcea e optimist , iar zebega sef de promotie . cezar popescu , balan , manta petrechei , socol , rus ?

  4. Sotto 7 iulie 2011 at 18:08

    Oare pe cine o sa lase acasa??care o sa fie ala care va fi sacrificat?:)

  5. no comments 7 iulie 2011 at 21:33

    No comments . Kafka .

  6. popey 7 iulie 2011 at 23:15

    Stie cineva daca echipamentul va fi pus la vanzare si pt suporterii nationalei si ai rugby-ului in general?

  7. rugby_fun 8 iulie 2011 at 9:19

    a disparut marius sarbe din lot.

    si ratiu ce cauta aici?

  8. adsas 8 iulie 2011 at 9:27

    Sotto iti zic eu cine o sa cada Catalin Nicolae de la faru

  9. rugby 8 iulie 2011 at 10:15

    avand in vedere ca socol si manta au renuntat la echipa nationala (si frr ar fii trebuit sa renunte la serviciile lui gontineac),lotul cam acesta este ,poate ar fii trebuit sa fie selectionat ageacai de la farul in locul lui ratiu care dupa parerea mea (il cunosc f bine), nu isi poate ridica val;oarea rugbystica ,gandeste destul de putin si prost.

  10. Gareth Edwards 8 iulie 2011 at 14:22

    Legat de afirmatiile facute de „rugby”, ma gandesc ca pe langa putina gramatica nu strica ceva bun simt…Cosmin Ratiu este un exemplu de vointa dusa pana la extrem, dupa accidentarile teribile pe care le-a avut. Legat de intelectul lui, prefer sa nu ma pronunt pentru ca nu am fost colegi de scoala. Oricum, este un mare sufletist si un rugbyst extraordinar de curajos.

  11. cantor 8 iulie 2011 at 15:20

    bafta multa baieti si toate cele bune ,aveti increderea in voi si sigur o sa faceti o figura frumoasa ,totul este sa fiti o echipa, un grup si la bine si la rau alaturi de staff.

  12. talon 8 iulie 2011 at 16:25

    succes baieti HAI ROAMNIA !!! FORTZA STEJARII !!!

  13. Talon 8 iulie 2011 at 16:26

    HAI ROMANIA !!!

  14. ciprian 8 iulie 2011 at 16:58

    Cezar Popescu in loc de Nere, rezerve la Calafeteanu, Vlaicu (cei doi ca nivel de constanta si eficienta, pentru ca altfel, in zile bune, pot face multe) si Ratiu.
    Acasa va ramane, probabil Ciuntu. Eu l-as lasa acasa si pe Gontineac(daca nu cumva isi va aplica propriile idei!)

  15. flo 8 iulie 2011 at 18:47

    cam asta e tot ce avem mai bun la ora asta! BAFTA MULTA!!!

  16. parere 8 iulie 2011 at 20:31

    Ratiu,Poparlan??unde este Rus…un jucator cu 5 clase peste Ratiu……

  17. Laurentiu Munteanu 8 iulie 2011 at 22:55

    Multa bafta baieti, sper ca pregatirea asta de 6 saptamani sa va prinda bine si sa faceti o figura frumoasa in Noua Zeelanda. HAI ROMANIA !!!

  18. Laurentiu Munteanu 8 iulie 2011 at 23:00

    Echipamentul este foarte frumos si din cate se pare si foarte performant (in sfrasit), ar fi frumos si destept din partea federatiei sa le puna in vanzare si pentru suporteri si cred ca ar face vanzari chiar bune…parerea mea.

  19. rugby% 8 iulie 2011 at 23:09

    Nu stiu de ce comentati despre Ratiu!Este cel mai bun linia a-2-a din tara.Cand a intrat la meciurile de la IRB s-a vazut,este un jucator bun.Nu mai criticati voi aici care nu cunoasteti prea mult sportul acesta.Le urez baietilor,multa bafta!Hai Romania!

  20. lot de ciupalaci 9 iulie 2011 at 9:06

    \-cum vi se pare lotul?
    -e frumos dar nu prea..
    -de ce?
    -e multe rebuturi!

  21. suporter rugby 10 iulie 2011 at 16:36

    Bafta baieti! Sper sa depasim eterna conditie de o victorie (sau niciuna) in grupe… Hai si voi cu 2 victorii!!

  22. pilone 11 iulie 2011 at 20:22

    sincer nere nu are ce cauta! :))) frate e bashit rau si lent

  23. Andra 11 iulie 2011 at 22:10

    Bafta baieti! Speram sa il convoace si pe Rus, dar avand in vedere ca la IRB Nations nu a fost nici in lot…asta e.

  24. Marina Ion 12 iulie 2011 at 20:21

    pentru toti care sunt atat de revoltati si comenteaza la adresa lotului..va rog frumos sa`mi faceti un lot de 30 de oameni mai bun ca acesta ! chiar insist ! astept raspuns !

  25. mihai fertig 13 iulie 2011 at 16:00

    @Marina Ion
    interventia dumneavoastra este penibila: cu siguranta se poate face un lot de 30 de jucatori mai bun decat acesta, in care, tot cu siguranta, si-ar gasi locul si multi jucatori din lotul prezentat. si, tot cu siguranta, sunt multi jucatori in lotul prezentat, care nu au ce cauta la aceasta competitie. din pacate…