Saturday 16th November 2019,
Federatia Romana de Rugby

Nationala de Rugby 7 masculin joaca sambata si duminica la Turneul de la Barcelona

8 iulie 2011 7's Men

Vali Ivan

Nationala de Rugby 7 va evolua in acest weekend la a treia etapa a 7’s Grand Prix Series de la Barcelona.

Romania face parte din grupa A alaturi Anglia, Georgia, Franta, Italia si Olanda. In cealalta grupa se vor duela Portugalia, Spania, Tara Galilor, Rusia, Ucraina si Moldova.

Sambata, romanii vor sustine patru meciuri contra, ultimul meci din grupa si meciurile de clasament urmand a avea loc duminica.

Sambata, 9 iulie
Anglia-Romania:
Franta-Romania:
Romania-Olanda:
Italia-Romania

Duminica, 10 iulie
Georgia-Romania:
Meciuri de clasament

ROMANIA: Voicu Bogdan (U Cluj), Melinte Laurentiu (Steaua), Caplescu Ciprian (Dinamo), Ivan Valentin (Farul Constanta), Florea Ionut (CSM Bucuresti), Beldean Alexandru (CSM Bucuresti), Apostol Adrian (Farul Constanta), Nainer Daniel (Steaua), Valcu Alexandru (Farul Constanta), Statulescu Daniel (Dinamo), Barbu Niculae (U Cluj), Dinis Cristian (Baia Mare)
Antrenor: Daniel Neaga
Consilier Tehnic: Christophe Reigt

Ultimul turneu al 7’s Grand Prix Series va avea loc la Bucuresti in perioada 16-17 iulie. Dupa primele doua turnee, Romania se afla pe locul 11 din 12.

Clasament dupa 2 etape
Loc Tara Puncte GA
1 Anglia 36 250
2 Spania 31 162
3 Portugalia 30 128
4 Franta 27 112
5 Georgia 22 13
6 Rusia 20 87
7 Tara Galilor 20 0
8 Italia 10 -6
9 Olanda 7 -249
10 Ucraina 6 -66
11 Romania 6 -125
12 Moldova 3 -306

2,715 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

9 Comments

  1. rugby 8 iulie 2011 at 10:19

    acum odata cu acest cosilier francez cred ca „o sa avem numai victorii”.
    cand nu o sa mai folosim la rugby in 7, JUCATORI DE LA RUGBY IN 15?
    NE FURAM CACIULA SINGURI

  2. george george 8 iulie 2011 at 13:54

    Poate reusim o victorie (Olanda), poate si a doua (?) si schimbam impresia lasta dupa primele doua turnee.
    Hai Romania!

  3. paul 8 iulie 2011 at 16:30

    Succes baieti, sa nu ne facem de ras, sa nu retrogradam!! Sper ca FRR sa inteleaga de ce ne-am scufundat…

  4. rugbychamp86@yahoo.com 9 iulie 2011 at 22:12

    cum sa nu ne facem de ras. 4 meciuri 4 infrangeri in prima zi

    29-7 contra Angliei
    26-0 contra Frantei
    31-7 contra Olandei
    27-12 contra Italiei

  5. razvan 10 iulie 2011 at 21:31

    neaparat trebuie alt antrenor neaga nu e de rugby in 7 ne-am facut de ras in cantonamentul din spania inainte de turneul acesta cu 1 saptamana am luat locul 3 din 9 am batut barbarias si multe alte echipa dar a schimbat lotu in ultima zi pe cei care meritau ia lasat acasa cojocaru(petrosani) Cyumpi (dinamo) cei care aveau ce-a mai mare viteza numai buni ptr rugby in 7 asta e Bafta in continuare:))

  6. altrugby 11 iulie 2011 at 0:02

    Cand a venit petrache la frr zicea ca o sa faca si o sa dreaga de o sa scoata rugbyul din c..t. cred ca in 2 ani de mandat a dus rugbyul mult mai jos decat unde era: rezultatele incredibil de slabe la toate categoriile de varsta de juniori, la sevens suntem praf dar ne pragatim de olimpiada, haide mai nea caisa lasa-ne cu praful aruncat in ochi, ca ne-am dat seama ca slab esti! du-te la parcarile tale dalli si lasa-ne.

  7. baaa 13 iulie 2011 at 10:14

    inebuniti lumea cu cojocaru al vostru cred ca isi scrie singur pe aici